Plugins - Apollo13 Framework Extensions - Development (trunk) - en to da_DK translation catalogue (381 entries)

en: %d comment | %d comments
da_DK[0]: %d kommentar
da_DK[1]: %d kommentarer

en: %s (Invalid)
da_DK: %s (Ugyldig)

en: %s (Pending)
da_DK: %s (afventer)

en: 0 for no autoplay, any other positive number to set the number of seconds between "scrolls".
da_DK: 0 for ingen autoplay, ethvert andet positivt tal for at indstille antallet af sekunder mellem "bladringer".

en: 16/9, 4/3, 21/9...
da_DK: 16/9, 4/3, 21/9 ...

en: <p>In order to achieve the import results as close as possible to the original demo version, the importer will have to remove all current content.</p><p>If you are using a fresh WordPress installation and want to get the best import results you should check this option.</p><p>However, if you are just updating your existing website, stay away from this option.</p>
da_DK: <p>For at opnå importresultaterne så tæt som muligt på den oprindelige demoversion, skal importøren fjerne alt nuværende indhold.</p><p>Hvis du bruger en frisk WordPress-installation og ønsker at få de bedste importresultater, bør du vælge denne indstilling.</p><p>Men hvis du bare opdaterer dit eksisterende websted skal du nok ikke vælge denne mulighed. </p>

en: <p>The theme settings are all the settings that you can later change on in the Customizer.</p><p>If you wish to change only the look of your existing site to one from our demos, then mark only this option.</p>
da_DK: <p>Temaindstillingerne er alle de indstillinger, som du senere kan ændre i Customizer.</p><p>Hvis du kun vil ændre udseendet på dit eksisterende websted til et fra vores demoer, skal du kun markere denne indstilling.</p>

en: AND
da_DK: OG

en: About the Design importer
da_DK: Om designimportøren

en: Add New Album
da_DK: Opret nyt album

en: Add New Work
da_DK: Opret nyt værk

en: Add custom sidebars
da_DK: Tilføj tilpassede sidebarer

en: Add posts excerpt
da_DK: Tilføj uddrag af indlæg

en: Adds custom post types, shortcodes and some features that are used in themes built on Apollo13 Framework.
da_DK: Tilføjer brugerdefinerede posttyper, kortkoder og nogle funktioner, der bruges i temaer bygget på Apollo13 Framework.

en: Album body
da_DK: Albumsindhold

en: Album or Work from which media(%s) should be taken.
da_DK: Album eller værk, fra hvilket medie (%s) skal tages.

en: Album/Work
da_DK: Album/Værk

en: Albums
da_DK: Albummer

en: Albums - will appear the in sidebar only if the current page is the Albums list, or category of Albums.
da_DK: Albummer - vises kun i sidebaren, hvis den aktuelle side er albumlisten eller albumskategori.

en: Albums Categories
da_DK: Albumkategorier

en: All
da_DK: Alle

en: All your current content will be removed before import!
da_DK: Alt dit nuværende indhold fjernes før importen!

en: Alternative link
da_DK: Alternativt link

en: Apollo13 Framework Extensions plugin requires Elementor version %s or greater.
da_DK: Apollo13 Framework Extensions-plugin kræver Elementor version %s eller større.

en: Apollo13 Image Resize
da_DK: Apollo13 billedstørrelsesændring

en: As it is on the page
da_DK: Som det er på siden

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Aspect ratio
da_DK: Billedformat

en: At least 3 chars: name, category
da_DK: Mindst 3 tegn: navn, kategori

en: Attention! This will overwrite your current theme settings.
da_DK: Bemærk! Dette overskriver dine aktuelle temaindstillinger.

en: Automatically add paragraphs
da_DK: Tilføj afsnit automatisk

en: Autoplay
da_DK: Automatisk afspilning

en: Autoplay video
da_DK: Automatisk afspilning af video

en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Black
da_DK: Sort

en: Blog - will appear in the sidebar only if the current page is the main blog page.
da_DK: Blog - vises kun i sidebaren, hvis den aktuelle side er bloggens hovedside.

en: Blur
da_DK: Sløret

en: Bold text
da_DK: Fed skrift

en: Border
da_DK: Kant

en: Bottom center
da_DK: I midten i bunden

en: Bottom left
da_DK: Bund venstre

en: Bottom right
da_DK: Bund højre

en: Bricks behaviour
da_DK: Byggeklodsers fremfærd

en: CSS Classes (optional)
da_DK: CSS Klasser (Valgfrit)

en: Can not access the file system.
da_DK: Kan ikke få adgang til filsystemet.

en: Cancel
da_DK: Fortryd

en: Categories in which items must be. By default, all items will be displayed.
da_DK: Kategorier, hvor elementerne skal høre til. Som standard vises alle elementer.

en: Categories operator
da_DK: Kategoriers ejer

en: Caution!
da_DK: Advarsel!

en: Center
da_DK: Midten

en: Change the bullet icon?
da_DK: Skift punktikonet?

en: Check the documentation for instructions about using the Export Area.
da_DK: Se dokumentationen for instruktioner om brug af eksportområdet.

en: Clean up
da_DK: Ryd op

en: Cleaning
da_DK: Rengøring

en: Color
da_DK: Farve

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Comments number
da_DK: Kommentarnummer

en: Compression ratio
da_DK: Kompressionsforhold

en: Configuration &amp; requirements
da_DK: Konfiguration &amp; krav

en: Contact information
da_DK: Kontaktoplysninger

en: Contain
da_DK: Indeholde

en: Content
da_DK: Indhold

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopiér til udklipsholder

en: Countdown
da_DK: Nedtælling

en: Counter
da_DK: Tæller

en: Cover
da_DK: Tildække

en: Creating the %s file(responsible for the theme settings) requires access to your FTP account. This is due to the configuration of your server.
da_DK: Oprettelse af filen %s (ansvarlig for temaindstillingerne) kræver adgang til din FTP-konto. Dette skyldes konfigurationen af din server.

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Custom Menu
da_DK: Brugerdefineret menu

en: Custom info %d
da_DK: Brugerdefineret info %d

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Data source settings
da_DK: Datakildeindstillinger

en: Date
da_DK: Dato

en: Day
da_DK: Dag

en: Days
da_DK: Dage

en: Default filter
da_DK: Standardfilter

en: Deleting the current content
da_DK: Sletning af det nuværende indhold

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
da_DK: Afhængig af den faktiske skærmbredde kan den tilgængelige plads til byggeklodserne være mindre, men aldrig større end dette tal.

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Design preview
da_DK: Forhåndsvisning af design

en: Designs to choose from:
da_DK: Designs at vælge imellem:

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Display "All" filter
da_DK: Vis "Alle" filter

en: Do not change it if you really do not have to.
da_DK: Du må ikke ændre det, hvis du virkelig ikke behøver det.

en: Do not show this item in the mega menu. Show only the options of the sub menu.
da_DK: Vis ikke dette element i mega-menuen. Vis kun valgmulighederne i undermenuen.

en: Do you want to import the selected Design?
da_DK: Vil du importere det valgte design?

en: Down one
da_DK: En ned

en: Downloading files
da_DK: Hentning af filer

en: Duration
da_DK: Varighed

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Album
da_DK: Ret album

en: Edit Menu Item
da_DK: Rediger menupunkt

en: Edit Work
da_DK: Rediger værk

en: Effect on hover
da_DK: Effekt ved mus over

en: Effect on not active elements
da_DK: Virkning på ikke aktive elementer

en: Enable mega menu?
da_DK: Aktivér mega-menu?

en: Enable responsive font size?
da_DK: Slå responsiv skriftstørrelse til?

en: Enhancement options from the theme
da_DK: Udvidelsesmuligheder fra temaet

en: Enter a value greater than 0, can be a fraction. The higher the compression, the longer the header will fit on one line.
da_DK: Indtast en værdi større end 0, kan være en brøkdel. Jo højere komprimering, jo længere vil overskriften passe ind på en linje.

en: Enter the name and press the Enter key.
da_DK: Indtast navnet og tryk på Enter-tasten.

en: Error: Selected post does not contain any media(%s) to use.
da_DK: Fejl: Det valgte indlæg indeholder ikke nogen medier (%s), der skal bruges.

en: Everything done.
da_DK: Så er vi færdige.

en: Export &amp; Import theme options
da_DK: Eksporter &amp; Importer temaindstillinger

en: Export theme settings
da_DK: Eksporter temaindstillinger

en: Extra class name
da_DK: Ekstra class navn

en: Filter Albums, Works or Posts by categories.
da_DK: Filtrer album, værker eller indlæg efter kategorier.

en: Finish text
da_DK: Afslut tekst

en: Fit Horizontally
da_DK: Tilpas horisontalt

en: Fit Vertically
da_DK: Tilpas vertikalt

en: Flipping
da_DK: Spejlvending

en: Font size
da_DK: Fontstørrelse

en: Global settings
da_DK: Brug webstedets generelle indstillinger

en: Grayscale
da_DK: Gråskala

en: Header color variant
da_DK: Sidehovedfarvevariant

en: Here you can add another pointer for One Page Navigation
da_DK: Her kan du tilføje en anden peger til enkeltsidenavigation

en: Hide pagination controls
da_DK: Skjul sidebladringskontroller

en: Hide prev/next controls
da_DK: Skjul forrige/næste kontroller

en: Hour
da_DK: Time

en: Hours
da_DK: Timer

en: Hover color
da_DK: Hover Farve

en: How long it should take to count to end value.
da_DK: Hvor lang tid skal det tage at tælle til slutværdi.

en: How much time should pass between the printing of each value during counting.
da_DK: Hvor meget tid skal der gå mellem udskrivningen af hver værdi under optællingen.

en: How to fit the background image
da_DK: Hvordan baggrundsbilledet skal indsættes

en: IN
da_DK: I

en: Icon
da_DK: Ikon

en: If left empty then it will not be displayed.
da_DK: Hvis den er tom, bliver den ikke vist.

en: If the field is filled, opening this entry will take you to the given link.
da_DK: Hvis feltet er udfyldt vil åbningen af dette indlæg bringe dig til det givne link.

en: If the value is left as "Not Set", the plugins can affect the ordering.
da_DK: Hvis værdien forbliver "Ikke angivet", kan plugins påvirke rækkefølgen.

en: If this does not solve the problem, please contact us.
da_DK: Hvis dette ikke løser problemet, bedes du kontakte os.

en: If this field is filled, then this HTML will be used instead of a menu option. Also, no children menu options will be displayed.
da_DK: Hvis dette felt er udfyldt vil denne HTML blive brugt i stedet for et menupunkt. Desuden vises ingen undermenupunkter.

en: If you have selected more than one category, select whether the items must have all categories(AND) or at least one of them(IN).
da_DK: Hvis du har valgt mere end en kategori, skal du vælge, om elementerne skal have alle kategorier (OG) eller mindst en af dem (I).

en: If you need to edit social links, you can do it in the Customizer in the %s settings.
da_DK: Hvis du har brug for at redigere sociale links, kan du gøre det i Customizer i indstillingerne %s.

en: Image quality
da_DK: Billedkvalitet

en: Import configuration
da_DK: Importer konfiguration

en: Import demo content
da_DK: Importer indhold fra demo

en: Import failed
da_DK: Import mislykkedes

en: Import media attachments
da_DK: Importer medie vedhæftede filer

en: Import shop
da_DK: Importer butik

en: Import site settings
da_DK: Importer webstedets indstillinger

en: Import sliders
da_DK: Importer billedshows

en: Import theme settings
da_DK: Importer temaindstillinger

en: Imported %1$d of %2$d items
da_DK: Importerede %1$d af %2$d elementer

en: Importing the content
da_DK: Importerer indholdet

en: Importing the sliders
da_DK: Importerer billedshows

en: Importing the theme settings
da_DK: Importerer temaindstillingerne

en: Imports sliders created with the "Slider Revolution" plugin. Works only if it was used in the demo.
da_DK: Importerer billedshows skabt med "Slider Revolution" plugin. Fungerer kun, hvis det blev brugt i demoen.

en: In some cases it is displayed instead of the video placeholder.
da_DK: I nogle tilfælde vises den i stedet for videoholderen.

en: Insert a media file
da_DK: Indsæt en mediefil

en: Insert a video link here or upload it.
da_DK: Indsæt et videolink her eller upload den.

en: Install plugins
da_DK: Installer plugins

en: Installing %s
da_DK: Installerer %s

en: Installing plugins
da_DK: Installation af plugins

en: Interface
da_DK: Grænseflade

en: It installs all the content created for the selected demo.
da_DK: Installerer alt det indhold, der er lavet til den valgte demo.

en: It is useful to make the heading fit into a single line, regardless of the width of the screen.
da_DK: Det er nyttigt at overskriften tilpasses til en enkelt linje, uanset skærmens bredde.

en: It requires the %s plugin.
da_DK: Det kræver pluginet %s.

en: It will add %1$s to link
da_DK: Det vil tilføje %1$s til link

en: It will install plugins that are necessary to reproduce this demo.
da_DK: Installerer plugins, der er nødvendige for at reproducere denne demo.

en: Item icon
da_DK: Elementikon

en: Just center
da_DK: Bare i midten

en: Left
da_DK: Venstre

en: Letter Spacing
da_DK: Bogstavsmellemrum

en: Library
da_DK: Bibliotek

en: Light
da_DK: Lys

en: Link Relationship (XFN)
da_DK: Link relation (XFN)

en: Link to the video
da_DK: Link til videoen

en: List of selected files:
da_DK: Liste over valgte filer:

en: Looks like incorrectly formatted JSON string, cannot proceed with the import.
da_DK: Ser ud som en ukorrekt formateret JSON-streng, så vi kan ikke fortsætte med importen.

en: Loop
da_DK: Løkke

en: Margin
da_DK: Margen

en: Max width
da_DK: Maximal bredde

en: Maximum font size
da_DK: Maksimal skriftstørrelse

en: Mega menu options
da_DK: Mega-menu valgmuligheder

en: Middle center
da_DK: I midten midt i

en: Middle left
da_DK: I midten til venstre

en: Middle right
da_DK: I midten til højre

en: Minimum font size
da_DK: Mindste skriftstørrelse

en: Minute
da_DK: Minut

en: Minutes
da_DK: Minutter

en: Modified date
da_DK: Ændret dato

en: Month
da_DK: Måned

en: Move
da_DK: Flyt

en: Move down
da_DK: Flyt ned

en: Move up
da_DK: Flyt op

en: Navigation Label
da_DK: Navigation Etiket

en: Navigation bullet title
da_DK: Navigationspunkts titel

en: New
da_DK: Ny

en: New Album
da_DK: Nyt Album

en: New Work
da_DK: Nyt værk

en: Next step
da_DK: Fortsæt

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
da_DK: Der er ingen menuer endnu. <a href="%s">Opret menu</a>.

en: None
da_DK: Ingen

en: Normal color
da_DK: Normal farve

en: Not Set
da_DK: Ikke indstillet

en: Nothing to import.
da_DK: Intet at importere.

en: Number of columns
da_DK: Antal kolonner

en: Number of items to scroll at once
da_DK: Antal genstande, der skal rulles på en gang

en: Number of items to show at once
da_DK: Antal genstande, der skal vises på én gang

en: Number of posts to show
da_DK: Antal indlæg som skal vises

en: Off
da_DK: Fra

en: On
da_DK: Til

en: One Page Navigation
da_DK: Enkeltsidenavigation

en: One Page Navigation Pointer
da_DK: Enkeltsidenavigationpeger

en: Opacity
da_DK: Uigennemsigtighed

en: Open bricks to lightbox
da_DK: Byggeklodser åbnes i lightbox

en: Open hours
da_DK: Åbningstider

en: Open link in a new window/tab
da_DK: Åbn link i et nyt vindue / faneblad

en: Order
da_DK: Rækkefølge

en: Order by
da_DK: Rækkefølge efter

en: Our server could be down. To verify this, check if you can open this URL %1$s. If it opens, then our server works well.
da_DK: Vores server kan være nede. For at bekræfte dette skal du kontrollere, om du kan åbne denne webadresse %1$s. Hvis den åbnes, fungerer vores server fint.

en: Overlay color
da_DK: Overlejringsfarve

en: Page Background color
da_DK: Sidebaggrundsfarve

en: Page background
da_DK: Sidebaggrund

en: People
da_DK: Personer

en: People Custom Post Type
da_DK: Personer brugerdefineret posttype

en: People groups
da_DK: Persongrupper

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Pick one
da_DK: Vælg en

en: Pick one pointer or %s (before deleting make sure it is not used anywhere else).
da_DK: Vælg en peger eller %s (inden du sletter, skal du sørge for, at den ikke bruges andre steder).

en: Please select proper album or work to use.
da_DK: Vælg venligst hvilket album eller værk, der skal bruges.

en: Please select the Design to import to go to the next step.
da_DK: Vælg det Design du vil importere for at gå til næste trin.

en: Plugin activated: %s
da_DK: Plugin aktiveret: %s

en: Plugin installed: %s
da_DK: Plugin installeret: %s

en: Plugin updated: %s
da_DK: Plugin opdateret: %s

en: Pop Text
da_DK: Pop-tekst

en: Popular Posts
da_DK: Populære indlæg

en: Post
da_DK: Indlæg

en: Post body
da_DK: Indlægsindhold

en: Post information bar
da_DK: Indlægsinformationslinje

en: Post type
da_DK: Indholdstype

en: Posts Number
da_DK: Antal indlæg

en: Previous step
da_DK: Forrige trin

en: Product body
da_DK: Produktindhold

en: Proportion of width to the height of the bricks. Please enter as 2 numbers separated with "/". Example: 21/9. Use "0" to get a masonry appearance with a natural ratio of image width and height.
da_DK: Byggeklodsens bredde/højde-forhold. Indtast som to tal adskilt med "/". Eksempel: 21/9. Brug "0" for at få et murværksudseende med et naturligt forhold mellem billedbredde og -højde.

en: Proportion of width to the height of the slider. Please enter as 2 numbers separated with "/". Example: 21/9. Takes effect when the slider is not stretched to the full height.
da_DK: Billedshowets bredde/højde-forhold. Indtast som to tal adskilt med "/". Eksempel: 21/9. Gælder når billedshowets ikke strækkes i fuld højde.

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: Read more about using the Design importer.
da_DK: Læs mere om brug af designimportøren.

en: Recent Albums
da_DK: Nyeste albummer

en: Recent Posts
da_DK: Seneste indlæg

en: Recent Works
da_DK: Seneste arbejde

en: Refreshing time
da_DK: Opdateringstidsrum

en: Related Posts
da_DK: Relaterede Indlæg

en: Related posts to current post
da_DK: Relaterede indlæg til nuværende indlæg

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove current content
da_DK: Fjern det nuværende indhold

en: Repeat
da_DK: Gentag

en: Repeat X
da_DK: Gentag X

en: Repeat Y
da_DK: Gentag Y

en: Right
da_DK: Højre

en: Scale down
da_DK: Nedskalér

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Albums
da_DK: Søg i albummer

en: Search Designs
da_DK: Find designs

en: Search Works
da_DK: Søg i værker

en: Seconds
da_DK: Sekunder

en: Select Menu
da_DK: Vælg menu

en: Select icon color.
da_DK: Vælg ikonfarve.

en: Semi transparent
da_DK: Halvgennemsigtig

en: Separate tags with commas
da_DK: Adskil flere Tags med kommaer

en: Set the value in pixels.
da_DK: Indstil værdien i pixels.

en: Set this item as plain text (will not be a link)
da_DK: Indstil dette element som almindelig tekst (vil ikke være et link)

en: Setting up WooCommerce settings
da_DK: Opsætning af WooCommerce-indstillinger

en: Setting up plugins settings
da_DK: Opsætning af plugins-indstillinger

en: Setting up the front page
da_DK: Opsætning af forsiden

en: Setting up the menus
da_DK: Opsætning af menuerne

en: Setting up the permalinks
da_DK: Opsætning af permalinks

en: Setting up the widgets
da_DK: Opsætning af widgets

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Shift
da_DK: Skift

en: Show All %s
da_DK: Vis alle %s

en: Show cross
da_DK: Vis kryds

en: Show gradient
da_DK: Vis gradient

en: Show overlay
da_DK: Vis overlejring

en: Show texts
da_DK: Vis tekster

en: Simple
da_DK: Simpel

en: Single album slug
da_DK: Sti til et enkelt album

en: Single work slug
da_DK: Sti til et enkelt værk

en: Site settings are various setting mostly not connected to the theme. These are: permalinks and front page. Partly theme dependent settings are menus and sidebars with widgets.
da_DK: Webstedindstillinger er forskellige indstillinger, der for det meste ikke er forbundet med temaet. Disse er: permalinks og forsiden. Delvist temaafhængige indstillinger er menuer og sidebarer med widgets.

en: Size of brick
da_DK: Byggeklodsens størrelse

en: Social icons
da_DK: Sociale medie ikoner

en: Social icons from the theme settings
da_DK: Sociale ikoner fra temaindstillingerne

en: Sorry, there has been an error.
da_DK: Beklager, men der er sket en fejl.

en: Space between bricks.
da_DK: Mellemrum mellem byggeklodser.

en: Start importing the Design
da_DK: Begynd import af designet

en: Starting the import
da_DK: Start af importen

en: Sticky One Page
da_DK: Fastsiddende enkeltside

en: Stretch the slider to the window height
da_DK: Stræk billedshowet til vinduets højde

en: Style
da_DK: Stil

en: Subtitle
da_DK: Undertitel

en: Team member
da_DK: Medarbejder

en: Testimonial signature
da_DK: Udtalelsesunderskrift

en: Text align
da_DK: Tekstjustering

en: Text color
da_DK: Tekstfarve

en: Texts position
da_DK: Placering af tekster

en: The album %s is marked as completed in the photo proofing process
da_DK: Albummet %s er markeret som gennemført i billedbestemmelsesprocessen

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
da_DK: Beskrivelsen vil blive vist i menuen, hvis det aktuelle tema understøtter det.

en: The final value of the counter
da_DK: Den endelige værdi af tælleren

en: The gap between the elements of the counter
da_DK: Gabet mellem elementerne i tælleren

en: The import has been stopped - there is no valid purchase/license Code
da_DK: Importen er stoppet - der er ingen gyldig købs-/licenskode

en: The import was successful!
da_DK: Importen var vellykket!

en: The initial value of the counter
da_DK: Tællerens startværdi

en: The most popular posts on your site
da_DK: De mest populære indlæg på dit websted

en: The most recent posts on your site
da_DK: De seneste indlæg på dit websted

en: Theme Gallery
da_DK: Tema Galleri

en: Theme Post List
da_DK: Temaets indlægsliste

en: Theme Scroller
da_DK: Tema Scroller

en: Theme Slider
da_DK: Temaets billedshow

en: Theme Social icons
da_DK: Temaets sociale ikoner

en: Theme style
da_DK: Temaets stil

en: There was a problem with getting a list of available Designs for import. This can happen for several reasons:
da_DK: Der opstod et problem med at hente en liste over tilgængelige designs som kan importeres. Dette kan ske af flere grunde:

en: This importer can be used to import the entire demo appearance &amp; content to your website. Use the below configuration and Designs to achieve the desired results.
da_DK: Denne importør kan bruges til at importere hele demoudseendet &amp; indhold til dit websted. Brug nedenstående konfiguration og Design for at opnå de ønskede resultater.

en: This row is pointed by
da_DK: Denne række er markeret af

en: This text will be displayed after the counting. Optional.
da_DK: Denne tekst vises efter optællingen. Valgfri.

en: This works only with the <a href="%s">Rife Pro theme</a>.
da_DK: Dette virker kun med <a href="%s">Rife Pro theme</a>.

en: Time between slides
da_DK: Tid mellem slides

en: Time of slide
da_DK: Slides varighed

en: Title
da_DK: Titel

en: Title Attribute
da_DK: Titel attribut

en: To the top
da_DK: Til toppen

en: Top center
da_DK: I midten i toppen

en: Top left
da_DK: Top venstre

en: Top right
da_DK: Top højre

en: Up one
da_DK: En op

en: Upload Image
da_DK: Upload et billede

en: Upload a media file
da_DK: Upload en mediefil

en: Uppercase
da_DK: Store bogstaver

en: Use HTML instead
da_DK: Brug HTML i stedet

en: Use custom settings
da_DK: Brug tilpassede indstillinger

en: Use four-digits format like 2016 or 2020.
da_DK: Brug firecifret format som 2016 eller 2020.

en: Use it to change the quality of images used throughout the theme. 100 is the maximum quality.
da_DK: Brug den til at ændre kvaliteten af billeder, der bruges i hele temaet. 100 er den maksimale kvalitet.

en: Use the pattern <strong>Field name: Field value</strong>.
da_DK: Brug mønsteret <strong>Feltnavn: Feltværdi</strong> .

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
da_DK: Brug denne widget til at tilføje en af dine brugerdefinerede menuer som en widget.

en: Use two-digits format like 12 or 05.
da_DK: Brug tocifret format som 12 eller 05.

en: Useful only if the items have categories.
da_DK: Kun nyttig, hvis elementerne har kategorier.

en: Useful only if the items have tags.
da_DK: Kun nyttig hvis elementerne har tags.

en: Value in milliseconds.
da_DK: Værdi i millisekunder.

en: View
da_DK: Vis

en: View Album
da_DK: Se album

en: View Work
da_DK: Se værk

en: View your website!
da_DK: Se dit websted!

en: Website
da_DK: Websted

en: Weeks
da_DK: Uger

en: What should be the width of this brick in the Bricks layout?
da_DK: Hvad skal bredden af denne byggeklods være i byggeklodslayoutet?

en: When checked use this text format: %1$s[font color]|[background color]|[first sentence]|[second sentence]|[third sentence]%2$s
da_DK: Når markeret bruges dette tekstformat:%1$s[skrifttype farve]|[baggrundsfarve]|[første sætning]|[anden sætning]|[tredje sætning]%2$s

en: When you use the Design Importer feature, some data will be stored on our server. These are: event date, website URL, IP address, selected Design name. All this data is used for statistic and for protection against the abuse of our services. This data is not shared with any third parties.
da_DK: Når du bruger funktionen Design Importer, gemmes nogle data på vores server. Disse er: hændelsesdato, webadresse, IP-adresse, og valgt Designnavn. Alle disse data bruges til statistik og beskyttelse mod misbrug af vores tjenester. Disse data deles ikke med tredjeparter.

en: White
da_DK: Hvid

en: Widget for placing shortcodes.
da_DK: Widget til placering af kortkoder.

en: Windows Explorer or Mac Finder
da_DK: Windows Explorer eller Mac Finder

en: Work
da_DK: Værk

en: Work body
da_DK: Værksindhold

en: Work info
da_DK: Værksinformation

en: Works
da_DK: Værker

en: Works - will appear in the sidebar only if the current page is the Works list, or category of Works.
da_DK: Værker - vises kun i sidebaren, hvis den aktuelle side er værksliste eller værkskategori.

en: Works Categories
da_DK: Værkskategorier

en: Works only in the Slider layout.
da_DK: Fungerer kun i billedshows layout.

en: Works only when the shop was created using WooCommerce for the selected demo.
da_DK: Fungerer kun, når butikken blev oprettet ved hjælp af WooCommerce for den valgte demo.

en: Works only with the horizontal header.
da_DK: Virker kun med det horisontale sidehoved.

en: Writing effect
da_DK: Skriveeffekt

en: Year
da_DK: År

en: Yes, please
da_DK: Ja tak

en: You are about to import:
da_DK: Du er ved at importere:

en: You can add videos from YouTube or Vimeo by pasting the link to the video here.
da_DK: Du kan tilføje videoer fra YouTube eller Vimeo ved at indsætte linket til videoen her.

en: You can edit the media(%s) used in the widget by editing selected Album or Work.
da_DK: Du kan redigere medierne (%s), der bruges i widgeten, ved at redigere valgt album eller værk.

en: You can use global settings or override them here
da_DK: Du kan anvende webstedets generelle indstillinger eller tilsidesætte dem her

en: Your client has marked the <a href="%1$s">%2$s</a> album as completed in the photo proofing process. Visit it to see what has been selected.
da_DK: Din klient har markeret albummet <a href="%1$s">%2$s</a> som færdiggjort i billedbestemmelsesprocessen. Besøg det for at se, hvad der er valgt.

en: Your most recent added albums
da_DK: Dine senest tilføjede albummer

en: Your most recent added works
da_DK: Dine senest tilføjede værker

en: Your server does not recognize our SSL certificate. Typically, upgrading the server PHP version to version 7.X solves the problem.
da_DK: Din server genkender ikke vores SSL-certifikat. Opdatering af serverens PHP version til version 7.X løser typisk problemet.

en: Your server is blocking our website by a firewall or something similar. You could ask your server admin to add our demo data server to the "white list": %1$s
da_DK: Din server blokerer vores websted ved hjælp af en firewall eller noget lignende. Du kan bede din serveradministrator om at tilføje vores demo-dataserver til tilladte forbindelser: %1$s

[ctx: album]
en: Add New
da_DK: Tilføj nyt

en: already used in page
da_DK: allerede brugt på side

en: delete the selected pointer
da_DK: slet den valgte peger

en: images
da_DK: billeder

en: images &amp; videos
da_DK: billeder & amp; videoer

en: on hover
da_DK: ved musen holdt hen over

[ctx: person]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: sub item
da_DK: underemne

en: without hover
da_DK: uden musen holdt hen over

[ctx: work]
en: Add New
da_DK: Tilføj nyt
