Plugins - Apollo13 Framework Extensions - Development (trunk) - en to ja_JP translation catalogue (387 entries)

en: In some cases it is displayed instead of the video placeholder.
ja_JP: ビデオプレースホルダーの代わりに表示される場合があります。

en: Video thumbnail
ja_JP: アイキャッチ動画

en: Use the pattern <strong>Field name: Field value</strong>.
ja_JP: 「<strong>フィールド名: フィールド値</strong>」形式を使用してください。

en: If left empty then it will not be displayed.
ja_JP: 空白に設定すると何も表示されません。

en: Website
ja_JP: Web サイト

[ctx: work]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: album]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Widget for placing shortcodes.
ja_JP: ショートコード配置用ウィジェット。

en: Open hours
ja_JP: 開始時間

en: Filter Albums, Works or Posts by categories.
ja_JP: カテゴリーでアルバム、ワーク、投稿をフィルターする。

en: Custom Menu
ja_JP: カスタムメニュー

en: If this field is filled, then this HTML will be used instead of a menu option. Also, no children menu options will be displayed.
ja_JP: このフィールドに入力するとメニューオプションの代わりにこの HTML が使用されます。またサブメニューオプションは表示されません。

en: Do not show this item in the mega menu. Show only the options of the sub menu.
ja_JP: メガメニューにこの項目を表示しない。サブメニューのオプションだけを表示する。

en: Set this item as plain text (will not be a link)
ja_JP: この項目をリンクでなく平文で設定する

en: Enhancement options from the theme
ja_JP: テーマから拡張オプション

en: The import was successful!
ja_JP: インポートは成功しました !

note: translators: %s: Album name
en: The album %s is marked as completed in the photo proofing process
ja_JP: アルバム %s は写真校正プロセスを完了したとマークされます

en: It is useful to make the heading fit into a single line, regardless of the width of the screen.
ja_JP: 画面の幅に関係なく見出しを一行に収めるため便利です。

note: translators: %1$s: <code>{write}, %2$s: {/write}</code>
en: When checked use this text format: %1$s[font color]|[background color]|[first sentence]|[second sentence]|[third sentence]%2$s
ja_JP: チェックしている場合、次のテキスト形式を使用してください: %1$s[フォントの色]|[背景色]|[最初の文]|[2番目の文]|[3番目の文]%2$s

en: Loop
ja_JP: ループ

en: Hide prev/next controls
ja_JP: 前後のコントロールを隠す

en: Number of items to show at once
ja_JP: 一度に表示する項目数

en: Number of items to scroll at once
ja_JP: 一度にスクロールする項目数

en: Time of slide
ja_JP: スライドの時間

en: Time between slides
ja_JP: スライド間の時間

en: Text align
ja_JP: テキスト揃え

en: This text will be displayed after the counting. Optional.
ja_JP: 数値の後にこのテキストが表示されます。オプション。

en: How much time should pass between the printing of each value during counting.
ja_JP: カウントしている間の、各値の出力の間隔。

en: Refreshing time
ja_JP: 更新時間

en: Value in milliseconds.
ja_JP: ミリ秒での値。

en: How long it should take to count to end value.
ja_JP: 最終値までのカウントの時間。

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Font size
ja_JP: フォントサイズ

en: The final value of the counter
ja_JP: カウンターの最後の値

en: The initial value of the counter
ja_JP: カウンターの初期値

en: The gap between the elements of the counter
ja_JP: カウンターの要素の間隔

en: Use two-digits format like 12 or 05.
ja_JP: 12 や 05 のように2桁の数字を使用してください。

en: Use four-digits format like 2016 or 2020.
ja_JP: 2016 や 2020 のように4桁の数字を使用してください。

en: Library
ja_JP: ライブラリ

en: Change the bullet icon?
ja_JP: リスト行頭のアイコンを変更しますか ?

en: Enter the name and press the Enter key.
ja_JP: 名前を入力し、Enter キーを押してください。

note: translators: %s: link "delete the selected pointer"
en: delete the selected pointer
ja_JP: 選択したポインターの削除

note: translators: %s: link "delete the selected pointer"
en: Pick one pointer or %s (before deleting make sure it is not used anywhere else).
ja_JP: ポインターを選択するか %s (削除する前に他で使用されていなことを確認してください)。

en: Works only with the horizontal header.
ja_JP: 水平ヘッダーにのみ適用されます。

en: Dark
ja_JP: 暗く

en: Light
ja_JP: 明るく

en: Normal
ja_JP: ノーマル

en: As it is on the page
ja_JP: ページの上にあるように

en: Post information bar
ja_JP: 投稿情報バー

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
ja_JP: 画面の実際の横幅によりタイルで利用可能な領域は変化しますが、この値が上限値になります。

en: Useful only if the items have categories.
ja_JP: 項目にカテゴリーがある場合のみ有用です。

en: If the value is left as "Not Set", the plugins can affect the ordering.
ja_JP: 値が「設定しない」のままであれば、プラグインが並び順に影響します。

en: If you have selected more than one category, select whether the items must have all categories(AND) or at least one of them(IN).
ja_JP: 2つ以上のカテゴリーを選択した場合、項目はすべてのカテゴリーなのか (AND)、最低でもどれか一つのカテゴリーなのか (IN) 選択してください。

en: Categories in which items must be. By default, all items will be displayed.
ja_JP: 項目が属すべきカテゴリー。デフォルトではすべての項目が表示されます。

en: Effect on not active elements
ja_JP: アクティブでない要素の効果

note: translators: %s: "Social icons" Customizer link
en: If you need to edit social links, you can do it in the Customizer in the %s settings.
ja_JP: SNS リンクを編集する必要があればカスタマイザーの %s 設定で編集できます。

en: Thumbnails
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Interface
ja_JP: インターフェース

en: Proportion of width to the height of the slider. Please enter as 2 numbers separated with "/". Example: 21/9. Takes effect when the slider is not stretched to the full height.
ja_JP: スライダーの横幅と高さの比率。「/」で区切って2つの数値を入力してください。例: 21/9。スライダーが高さいっぱいまで拡張しない場合に使用されます。

en: Writing effect
ja_JP: 執筆時効果

en: Stretch the slider to the window height
ja_JP: ウインドウの高さまでスライダーを拡張する

note: translators: %s: linked plugin name
en: It requires the %s plugin.
ja_JP: %s プラグインが必要です。

en: Show gradient
ja_JP: 傾斜の表示

en: Show texts
ja_JP: テキストの表示

en: Overlay color
ja_JP: オーバーレイの色

en: without hover
ja_JP: マウスホバー以外

en: Show overlay
ja_JP: オーバーレイ表示

en: Open bricks to lightbox
ja_JP: タイルをライトボックスで開く

en: Proportion of width to the height of the bricks. Please enter as 2 numbers separated with "/". Example: 21/9. Use "0" to get a masonry appearance with a natural ratio of image width and height.
ja_JP: タイルの横幅と高さの比率。「/」で区切って2つの数値を入力してください。例: 21/9。「0」を指定すると画像の元々の比率を使用した masonry の外観になります。

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Useful only if the items have tags.
ja_JP: アイテムにタグがある場合のみ有用です。

note: translators: %s: media type
en: You can edit the media(%s) used in the widget by editing selected Album or Work.
ja_JP: 選択したアルバムやワークを編集して、ウィジェット内で使用されるメディア (%s) を編集できます。

note: translators: %s: media type
en: Album or Work from which media(%s) should be taken.
ja_JP: メディア (%s) を取得するアルバムまたはワーク。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Clean up
ja_JP: クリーンアップ

en: Imports sliders created with the "Slider Revolution" plugin. Works only if it was used in the demo.
ja_JP: Imports sliders created with the 「Slider Revolution」プラグインで作成したスライダーをインポートします。デモで使用された場合のみ動作します。

en: It installs all the content created for the selected demo.
ja_JP: 選択したデモ用のコンテンツをインストールします。

en: Works only when the shop was created using WooCommerce for the selected demo.
ja_JP: 選択したデモ用に WooCommerce を使用してショップが作成されている場合のみ動作します。

en: It will install plugins that are necessary to reproduce this demo.
ja_JP: このデモの再現に必要なプラグインをインストールします。

en: Start importing the Design
ja_JP: デザインのインポートを開始

en: About the Design importer
ja_JP: デザインインポーターについて

en: Please select the Design to import to go to the next step.
ja_JP: 次のステップに進むにはインポートするデザインを選択してください。

en: Your server does not recognize our SSL certificate. Typically, upgrading the server PHP version to version 7.X solves the problem.
ja_JP: サーバーが SSL 証明書を認識しません。一般にサーバーの PHP バージョンを 7.X にアップグレードすると問題が解決します。

note: translators: %1$s: URL
en: Our server could be down. To verify this, check if you can open this URL %1$s. If it opens, then our server works well.
ja_JP: サーバーがダウンしているかもしれません。URL %1$s にアクセスできるかどうか確認してください。ページが開けばサーバーは正しく動作しています。

en: There was a problem with getting a list of available Designs for import. This can happen for several reasons:
ja_JP: インポート可能なデザインのリストを取得する際に問題が発生しました。問題はいくつかの理由で発生します:

en: Cleaning
ja_JP: クリーニング

en: Importing the theme settings
ja_JP: テーマ設定のインポート

en: Setting up the widgets
ja_JP: ウィジェットの設定

en: Setting up the menus
ja_JP: メニューの設定

en: Setting up the front page
ja_JP: フロントページの設定

en: Setting up plugins settings
ja_JP: プラグインの設定

en: Importing the sliders
ja_JP: スライダーのインポート

en: Importing the content
ja_JP: コンテンツのインポート

en: Deleting the current content
ja_JP: 現行のコンテンツの削除

en: Starting the import
ja_JP: インポートの開始

en: Can not access the file system.
ja_JP: ファイルシステムにアクセスできません。

en: The import has been stopped - there is no valid purchase/license Code
ja_JP: インポートは停止しました - 有効な購入 / ライセンスコードがありません

note: translators: %s: media type
en: images
ja_JP: 画像

note: translators: %s: media type
en: images &amp; videos
ja_JP: 画像 &amp; 動画

note: translators: %s: media type
en: Error: Selected post does not contain any media(%s) to use.
ja_JP: エラー: 選択した投稿には使用できるメディア (%s) がありません。

note: translators: %s: media type
en: Please select proper album or work to use.
ja_JP: 使用するアルバムまたはワークを選択してください。

en: Do not change it if you really do not have to.
ja_JP: 必要なければ変更しないでください。

en: Use it to change the quality of images used throughout the theme. 100 is the maximum quality.
ja_JP: テーマ全体で画像の画質を変更します。100が最良の画質です。

en: on hover
ja_JP: マウスホバー時

note: translators: %s: "Social icons" Customizer link
en: Social icons
ja_JP: SNS アイコン

note: translators: %s: user CSS file name
en: Creating the %s file(responsible for the theme settings) requires access to your FTP account. This is due to the configuration of your server.
ja_JP: テーマの設定に従い %s ファイルを作成するには FTP アカウントへのアクセスが必要です。これはサーバーの構成のためです。

en: Works only in the Slider layout.
ja_JP: スライダーレイアウトにのみ適用されます。

en: What should be the width of this brick in the Bricks layout?
ja_JP: タイルレイアウト内でタイルの幅をどれくらいにしますか ?

en: Size of brick
ja_JP: タイルのサイズ

en: Background image
ja_JP: 背景画像

en: You can add videos from YouTube or Vimeo by pasting the link to the video here.
ja_JP: YouTube または Vimeo のリンクを貼り付けて動画を追加できます。

en: Insert a video link here or upload it.
ja_JP: ここに動画へのリンクを挿入するかアップロードしてください。

en: Link to the video
ja_JP: 動画へのリンク

en: If the field is filled, opening this entry will take you to the given link.
ja_JP: この項目を開くとフィールドに指定したリンクに移動します。

note: translators: %1$s: URL
en: Your server is blocking our website by a firewall or something similar. You could ask your server admin to add our demo data server to the "white list": %1$s
ja_JP: サーバー側のファイアウォール等により私たちの Web サイトへのアクセスがブロックされています。サーバー管理者に連絡し、デモデータサーバーのアドレスを「ホワイトリスト」に追加してください: %1$s

en: View your website!
ja_JP: Web サイトを表示する

en: Single album slug
ja_JP: 単一アルバムのスラッグ

en: Single work slug
ja_JP: 単一ワークのスラッグ

en: Image quality
ja_JP: 画像品質

en: People Custom Post Type
ja_JP: ピープルカスタム投稿タイプ

en: Page Background color
ja_JP: ページの背景色

en: Repeat Y
ja_JP: 縦に繰り返し

en: Repeat X
ja_JP: 横に繰り返し

en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

en: Just center
ja_JP: 中央

en: Fit Horizontally
ja_JP: 横に拡張

en: Fit Vertically
ja_JP: 縦に拡張

en: Contain
ja_JP: 含む

en: How to fit the background image
ja_JP: 背景画像の配置

en: Use custom settings
ja_JP: カスタム設定を使用する

en: Global settings
ja_JP: グローバル設定

en: You can use global settings or override them here
ja_JP: グローバル設定を使用するか上書きできます

en: Page background
ja_JP: ページ背景

en: Insert a media file
ja_JP: メディアファイルの挿入

en: Upload a media file
ja_JP: メディアファイルのアップロード

en: Video
ja_JP: 動画

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Remove
ja_JP: 削除

note: translators: %s: original menu item title
en: Original: %s
ja_JP: 元の名前: %s

en: To the top
ja_JP: 先頭へ

en: Down one
ja_JP: ひとつ下へ

en: Up one
ja_JP: ひとつ上へ

en: Move
ja_JP: 移動

en: Use HTML instead
ja_JP: 代わりに HTML を使用

en: Number of columns
ja_JP: 列数

en: Enable mega menu?
ja_JP: メガメニューを有効にしますか?

en: Mega menu options
ja_JP: メガメニューオプション

en: Item icon
ja_JP: 項目アイコン

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ja_JP: 使用中のテーマが対応している場合はメニューに説明が表示されます。

en: Link Relationship (XFN)
ja_JP: 自分とリンク先の関係/間柄 (XFN)

en: CSS Classes (optional)
ja_JP: CSS class (オプション)

en: Open link in a new window/tab
ja_JP: 新しいウィンドウ / タブでリンクを開く

en: Title Attribute
ja_JP: タイトル属性

en: Navigation Label
ja_JP: ナビゲーションラベル

en: Edit Menu Item
ja_JP: メニュー項目を編集

en: Move down
ja_JP: 下へ移動

en: Move up
ja_JP: 上へ移動

en: sub item
ja_JP: 副項目

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
ja_JP: %s (保留中)

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
ja_JP: %s (無効)

note: translators: %1$s: <code>target="_blank"</code>
en: It will add %1$s to link
ja_JP: リンクに %1$s を追加します

en: If this does not solve the problem, please contact us.
ja_JP: 問題が解決しない場合はサポートに問い合わせください。

en: Hover color
ja_JP: マウスホバー時の色

en: Normal color
ja_JP: 標準色

en: Theme Social icons
ja_JP: テーマの SNS アイコン

en: Theme Slider
ja_JP: テーマスライダー

en: 0 for no autoplay, any other positive number to set the number of seconds between "scrolls".
ja_JP: 自動再生しない場合は「0」を設定してください。1以上の値で「スクロール」間の秒数を指定します。

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Grayscale
ja_JP: グレースケール

en: Scale down
ja_JP: スケールダウン

en: Opacity
ja_JP: 不透過

en: Disabled
ja_JP: 無効化

en: Parallax
ja_JP: パララックス

en: Theme Scroller
ja_JP: テーマスクローラ

en: Max width
ja_JP: 最大幅

en: Posts Number
ja_JP: 投稿数

en: Comments number
ja_JP: コメント数

en: Modified date
ja_JP: 更新日

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Date
ja_JP: 日付

en: Order by
ja_JP: 注文による

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Not Set
ja_JP: 設定しない

en: Order
ja_JP: 順序

en: Categories operator
ja_JP: カテゴリーオペレーター

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Data source settings
ja_JP: データソース設定

en: Theme Post List
ja_JP: テーマ投稿リスト

en: Bottom right
ja_JP: 右下

en: Bottom center
ja_JP: 中央下

en: Bottom left
ja_JP: 左下

en: Middle right
ja_JP: 右中央

en: Middle center
ja_JP: 中心

en: Middle left
ja_JP: 左中央

en: Top right
ja_JP: 右上

en: Top center
ja_JP: 中央上

en: Top left
ja_JP: 左上

en: Texts position
ja_JP: テキスト位置

en: Cover
ja_JP: 全体を覆う

en: None
ja_JP: なし

en: Border
ja_JP: 境界線

en: Pop Text
ja_JP: ポップアップテキスト

en: Shift
ja_JP: 上げる

en: Drop
ja_JP: 下げる

en: Show cross
ja_JP: 十字を表示

en: Effect on hover
ja_JP: マウスホバー時の効果

en: Bricks behaviour
ja_JP: タイルの効果

en: Aspect ratio
ja_JP: 縦横比

en: Space between bricks.
ja_JP: タイルの間隔。

en: Margin
ja_JP: マージン

en: Columns
ja_JP: 列

en: Album/Work
ja_JP: アルバム / ワーク

en: Theme Gallery
ja_JP: テーマギャラリー

note: translators: %s: Required Elementor version
en: Apollo13 Framework Extensions plugin requires Elementor version %s or greater.
ja_JP: Apollo13 Framework Extensions プラグインでは Elementor バージョン %s 以上が必要です。

note: translators: %s: taxonomy name
en: Show All %s
ja_JP: すべての%sを表示

en: Description
ja_JP: 説明

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Upload Image
ja_JP: 画像のアップロード

en: Off
ja_JP: 無効

en: On
ja_JP: 有効

en: Autoplay video
ja_JP: 動画の自動再生

en: Alternative link
ja_JP: 代替リンク

en: Separate tags with commas
ja_JP: タグは半角コンマで区切ってください

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Multi upload
ja_JP: マルチアップロード

en: Work info
ja_JP: ワークの情報

note: translators: %d - index of field
en: Custom info %d
ja_JP: カスタム情報 %d

en: Album info
ja_JP: アルバム情報

en: Subtitle
ja_JP: サブタイトル

en: Add custom sidebars
ja_JP: カスタムサイドバーの追加

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Nothing to import.
ja_JP: インポート対象がありません。

en: Looks like incorrectly formatted JSON string, cannot proceed with the import.
ja_JP: 不正な形式の JSON 文字列のため、インポートを続行できません。

en: Attention! This will overwrite your current theme settings.
ja_JP: 注意 ! この操作は現在のテーマ設定を上書きします。

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードへコピー

en: Export theme settings
ja_JP: テーマ設定のエクスポート

en: Check the documentation for instructions about using the Export Area.
ja_JP: エクスポートエリアの使い方についてはドキュメントを参照してください。

en: Export &amp; Import theme options
ja_JP: テーマ設定のエクスポート &amp; インポート

en: <p>The theme settings are all the settings that you can later change on in the Customizer.</p><p>If you wish to change only the look of your existing site to one from our demos, then mark only this option.</p>
ja_JP: <p>すべてのテーマ設定は後でカスタマイザーから変更できます。</p><p>デモを使用して既存のサイトの外観だけを変更する場合は、このオプションのみを選択してください。</p>

en: Import theme settings
ja_JP: テーマ設定のインポート

en: Site settings are various setting mostly not connected to the theme. These are: permalinks and front page. Partly theme dependent settings are menus and sidebars with widgets.
ja_JP: サイト設定にはさまざまな設定がありますが、パーマリンクやフロントページなど大部分はテーマと関連がありません。テーマに依存する設定にはメニューとウィジェットを含むサイドバーがあります。

en: Import site settings
ja_JP: サイト設定のインポート

en: Import sliders
ja_JP: スライダーのインポート

en: Import media attachments
ja_JP: メディア添付のインポート

en: Import demo content
ja_JP: デモコンテンツのインポート

en: Import shop
ja_JP: ショップのインポート

en: Install plugins
ja_JP: プラグインのインストール

en: Caution!
ja_JP: 注意 !

en: <p>In order to achieve the import results as close as possible to the original demo version, the importer will have to remove all current content.</p><p>If you are using a fresh WordPress installation and want to get the best import results you should check this option.</p><p>However, if you are just updating your existing website, stay away from this option.</p>
ja_JP: <p>インポート結果をできるだけオリジナルのデモバージョンに近づけるためインポーターは既存のすべてのコンテンツを削除します。</p><p>WordPress の新規インストール直後で、最良のインポート結果を得るにはこのオプションを選択してください。</p><p>既存の Web サイトを更新しただけであれば、このオプションを変更しないでください。</p>

en: Remove current content
ja_JP: 現在のコンテンツを削除

en: Import configuration
ja_JP: 構成のインポート

en: All your current content will be removed before import!
ja_JP: インポート前に既存のすえてのコンテンツは削除されます !

en: Do you want to import the selected Design?
ja_JP: 選択したデザインをインポートしますか ?

en: Design preview
ja_JP: デザインプレビュー

en: You are about to import:
ja_JP: インポートしようとしています:

en: Next step
ja_JP: 次のステップ

en: Previous step
ja_JP: 前のステップ

en: Configuration &amp; requirements
ja_JP: 構成 &amp; 必須要件

en: When you use the Design Importer feature, some data will be stored on our server. These are: event date, website URL, IP address, selected Design name. All this data is used for statistic and for protection against the abuse of our services. This data is not shared with any third parties.
ja_JP: デザインインポーター機能を使用すると以下のデータが私たちのサーバーに保存されます: イベントの日時、Web サイト URL、IP アドレス、選択したデザイン名。これらのデータはすべて統計とサービスの誤用に対する保護に使用されます。他のサードパーティとは共有しません。

en: Read more about using the Design importer.
ja_JP: デザインインポーターの使い方を参照する。

en: This importer can be used to import the entire demo appearance &amp; content to your website. Use the below configuration and Designs to achieve the desired results.
ja_JP: このインポーターは Web サイトにデモ全体の外観 &amp; コンテンツをインポートします。以下の構成とデザインを使用してください。

en: At least 3 chars: name, category
ja_JP: 名前、カテゴリーを最低3文字入力してください

en: Search Designs
ja_JP: デザインの検索

en: Designs to choose from:
ja_JP: デザインを選択してください:

en: Everything done.
ja_JP: すべて完了しました。

en: Setting up the permalinks
ja_JP: パーマリンクの設定

en: Setting up WooCommerce settings
ja_JP: WooCommerce の設定

en: Installing plugins
ja_JP: プラグインのインストール中

en: Downloading files
ja_JP: ファイルのダウンロード中

en: Import failed
ja_JP: インポートが失敗しました

note: translators: %1$d - number, %2$d - number
en: Imported %1$d of %2$d items
ja_JP: %2$d 項目中 %1$d がインポートされました

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin activated: %s
ja_JP: プラグインが有効化されました: %s

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin installed: %s
ja_JP: プラグインがインストールされました: %s

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin updated: %s
ja_JP: プラグインが更新されました: %s

note: translators: %s: plugin name
en: Installing %s
ja_JP: %s をインストール中

en: Sorry, there has been an error.
ja_JP: エラーがありました。

en: Semi transparent
ja_JP: 半透明

en: White
ja_JP: 白

en: Color
ja_JP: 色

en: Black
ja_JP: 黒

en: Social icons from the theme settings
ja_JP: テーマ設定からの SNS アイコン

en: Automatically add paragraphs
ja_JP: 自動的に段落追加する

en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

en: E-mail
ja_JP: メール

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Contact information
ja_JP: 連絡先

en: Related Posts
ja_JP: 関連する投稿

en: Related posts to current post
ja_JP: 現在の投稿に関連する投稿

en: Popular Posts
ja_JP: 人気の投稿

en: The most popular posts on your site
ja_JP: サイトで最も人気の投稿

en: Add posts excerpt
ja_JP: 投稿の抜粋を追加

en: Recent Posts
ja_JP: 最近の投稿

en: The most recent posts on your site
ja_JP: サイトで最新の投稿

en: Select Menu
ja_JP: メニューの選択

note: translators: %s - link to admin area
en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
ja_JP: メニューはまだ作成されていません。<a href="%s">作成する</a>。

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
ja_JP: ウィジェットとしてカスタムメニューを追加するにはこのウィジェットを使用してください。

en: Works - will appear in the sidebar only if the current page is the Works list, or category of Works.
ja_JP: ワーク - 現在のページがワークリスト、またはワークカテゴリーの場合のみサイドバーに表示されます。

en: Albums - will appear the in sidebar only if the current page is the Albums list, or category of Albums.
ja_JP: アルバム - 現在のページがアルバムリスト、またはアルバムカテゴリーの場合のみサイドバーに表示されます。

en: Blog - will appear in the sidebar only if the current page is the main blog page.
ja_JP: ブログ - 現在のページがメインのブログページの場合のみサイドバーに表示されます。

en: All
ja_JP: すべて

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Recent Works
ja_JP: 最新のワーク

en: Your most recent added works
ja_JP: 最近追加されたワーク

en: Number of posts to show
ja_JP: 表示する投稿数

en: Recent Albums
ja_JP: 最新のアルバム

en: Your most recent added albums
ja_JP: 最近追加されたアルバム

note: Description of the plugin
en: Adds custom post types, shortcodes and some features that are used in themes built on Apollo13 Framework.
ja_JP:  Apollo13 Framework で構築されたテーマで使用するカスタム投稿タイプ、ショートコード、その他の機能を追加します。

en: Theme style
ja_JP: テーマスタイル

en: Enter a value greater than 0, can be a fraction. The higher the compression, the longer the header will fit on one line.
ja_JP: 0以上の比率を入力してください。圧縮が大きくなるほど、ヘッダーは長くなり行長にフィットします。

en: Compression ratio
ja_JP: 圧縮率

en: Maximum font size
ja_JP: 最大フォントサイズ

en: Minimum font size
ja_JP: 最小フォントサイズ

en: Enable responsive font size?
ja_JP: フォントサイズをレスポンス対応にしますか?

en: Letter Spacing
ja_JP: 文字の間隔

en: Hide pagination controls
ja_JP: ページネーションコントロールを隠す

en: Uppercase
ja_JP: 先頭を大文字

en: Right
ja_JP: 右

en: Center
ja_JP: 中央

en: Left
ja_JP: 左

en: Text color
ja_JP: 文字の色

en: Bold text
ja_JP: 太字

en: Finish text
ja_JP: 終了のテキスト

en: Counter
ja_JP: カウンター

en: Set the value in pixels.
ja_JP: 値をピクセルで入力してください。

en: Extra class name
ja_JP: 追加クラス名

en: Minute
ja_JP: 分

en: Hour
ja_JP: 時

en: Day
ja_JP: 日

en: Month
ja_JP: 月

en: Year
ja_JP: 年

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Flipping
ja_JP: 反転

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Countdown
ja_JP: カウントダウン

en: Select icon color.
ja_JP: アイコンの色を選択してください。

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Sticky One Page
ja_JP: 固定シングルページ

en: Navigation bullet title
ja_JP: ナビゲーションタイトル

en: Here you can add another pointer for One Page Navigation
ja_JP: ここにシングルページナビゲーションへの別のポインターを追加できます。

en: This row is pointed by
ja_JP: この行は以下から参照されています:

en: One Page Navigation
ja_JP: シングルページナビゲーション

en: Header color variant
ja_JP: プリセットヘッダー色

en: already used in page
ja_JP: すでにページで使用済み

en: Pick one
ja_JP: 1つ選択してください

en: Post body
ja_JP: 投稿本文

en: Album body
ja_JP: アルバム本文

en: Product body
ja_JP: 商品本文

en: Work body
ja_JP: ワーク本文

en: Testimonial signature
ja_JP: 証明のサイン

en: Yes, please
ja_JP: はい、お願いします

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Team member
ja_JP: チームメンバー

en: One Page Navigation Pointer
ja_JP: シングルページナビゲーションポインター

en: Seconds
ja_JP: 秒

en: Minutes
ja_JP: 分

en: Hours
ja_JP: 時

en: Days
ja_JP: 日

en: Weeks
ja_JP: 週

en: People groups
ja_JP: ピープルグループ

en: Search
ja_JP: 検索

en: View
ja_JP: 表示

en: New
ja_JP: 新規

en: Edit
ja_JP: 編集

en: People
ja_JP: ピープル

en: Works Categories
ja_JP: ワークカテゴリー

en: Search Works
ja_JP: ワークの検索

en: View Work
ja_JP: ワークの表示

en: New Work
ja_JP: 新規ワーク

en: Edit Work
ja_JP: ワークの編集

en: Add New Work
ja_JP: 新規ワークの追加

en: Work
ja_JP: ワーク

en: Works
ja_JP: ワーク

en: Albums Categories
ja_JP: アルバムカテゴリー

en: Search Albums
ja_JP: アルバムの検索

en: View Album
ja_JP: アルバムの表示

en: New Album
ja_JP: 新規アルバム

en: Edit Album
ja_JP: アルバムの編集

en: Add New Album
ja_JP: 新規アルバムの追加

en: Album
ja_JP: アルバム

en: Albums
ja_JP: アルバム

en: Your client has marked the <a href="%1$s">%2$s</a> album as completed in the photo proofing process. Visit it to see what has been selected.
ja_JP: クライアントはアルバム <a href="%1$s">%2$s</a> に対する写真校正プロセスを完了したとマークしました。アクセスしてどの写真が選択されたのかを確認してください。
