Plugins - Apollo13 Framework Extensions - Development (trunk) - en to sv_SE translation catalogue (390 entries)

en: Something went wrong.
sv_SE: Något gick fel.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt denna sida.

en: Windows Explorer or Mac Finder
sv_SE: Windows Explorer eller Mac Finder

en: List of selected files:
sv_SE: Lista över valda filer:

note: translators: %s: link to Rife Pro website
en: This works only with the <a href="%s">Rife Pro theme</a>.
sv_SE: Detta fungerar endast med <a href="%s">temat Rife Pro</a>.

note: translators: %d - number of comments
en: %d comment | %d comments
sv_SE[0]: %d kommentar
sv_SE[1]: %d kommentarer

[ctx: person]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Display "All" filter
sv_SE: Visa filtret ”Allt”

en: Default filter
sv_SE: Standardfilter

en: In some cases it is displayed instead of the video placeholder.
sv_SE: I vissa fall visas den i stället för videons platshållare.

en: Video thumbnail
sv_SE: Videominiatyr

en: Use the pattern <strong>Field name: Field value</strong>.
sv_SE: Använd mönstret <strong>fältnamn: fältvärde</strong>.

en: If left empty then it will not be displayed.
sv_SE: Om fältet lämnas tomt kommer det inte att visas.

en: Website
sv_SE: Webbplats

[ctx: work]
en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

[ctx: album]
en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

en: Widget for placing shortcodes.
sv_SE: Widget för placering av kortkoder.

en: Open hours
sv_SE: Öppettider

en: Fax
sv_SE: Telefax

en: Filter Albums, Works or Posts by categories.
sv_SE: Filtrera album, verk eller inlägg efter kategorier.

en: Custom Menu
sv_SE: Anpassad meny

en: If this field is filled, then this HTML will be used instead of a menu option. Also, no children menu options will be displayed.
sv_SE: Om detta fält är ifyllt kommer denna HTML-kod att användas i stället för ett menyalternativ. Dessutom kommer ingen undermeny att visas.

en: Do not show this item in the mega menu. Show only the options of the sub menu.
sv_SE: Visa inte detta objekt i Mega-menyn. Visa alternativen enbart i undermenyn.

en: Set this item as plain text (will not be a link)
sv_SE: Ange att detta objekt är oformaterad text (kommer inte att länkas)

en: Enhancement options from the theme
sv_SE: Förbättringsalternativ från temat

en: The import was successful!
sv_SE: Importen är klar!

note: translators: %s: Album name
en: The album %s is marked as completed in the photo proofing process
sv_SE: Albumet %s är markerat som färdigt i processen för godkännande av foton

en: It is useful to make the heading fit into a single line, regardless of the width of the screen.
sv_SE: Det är praktiskt att se till att rubriken ryms på en rad, oberoende av hur bred skärmen är.

note: translators: %1$s: <code>{write}, %2$s: {/write}</code>
en: When checked use this text format: %1$s[font color]|[background color]|[first sentence]|[second sentence]|[third sentence]%2$s
sv_SE: När detta alternativ är markerat används följande textformat:%1$s [typsnittsfärg]|[bakgrundsfärg]|[första meningen]|[andra meningen]|[tredje meningen]%2$s

en: Writing effect
sv_SE: Skriveffekt

en: Hide prev/next controls
sv_SE: Dölj länkar till nästa/föregående

en: Number of items to show at once
sv_SE: Antal objekt att visa åt gången

en: Number of items to scroll at once
sv_SE: Antal objekt att bläddra åt gången

en: Time of slide
sv_SE: Tid för bilden

en: Time between slides
sv_SE: Tid mellan bildväxlingar

en: Text align
sv_SE: Textjustering

en: This text will be displayed after the counting. Optional.
sv_SE: Denna text visas efter räknaren. Valfri.

en: How much time should pass between the printing of each value during counting.
sv_SE: Hur lång tid som ska gå mellan utskriften av varje enskilt värde vid räkning.

en: Refreshing time
sv_SE: Uppdateringstid

en: Value in milliseconds.
sv_SE: Värde i millisekunder.

en: How long it should take to count to end value.
sv_SE: Hur lång tid det ska ta att räkna fram till slutvärdet.

en: Duration
sv_SE: Tid

en: Font size
sv_SE: Textstorlek

en: The final value of the counter
sv_SE: Räknarens slutvärde

en: The initial value of the counter
sv_SE: Räknarens startvärde

en: The gap between the elements of the counter
sv_SE: Gapet mellan elementen i räknaren

en: Use two-digits format like 12 or 05.
sv_SE: Använd tvåsiffrigt format, såsom 12 eller 05.

en: Use four-digits format like 2016 or 2020.
sv_SE: Använd fyrsiffrigt format, såsom 2016 eller 2020.

en: Library
sv_SE: Bibliotek

en: Change the bullet icon?
sv_SE: Vill du ändra punktikonen?

en: Enter the name and press the Enter key.
sv_SE: Ange namnet och tryck på returtangenten.

note: translators: %s: link "delete the selected pointer"
en: delete the selected pointer
sv_SE: ta bort den valda markören

note: translators: %s: link "delete the selected pointer"
en: Pick one pointer or %s (before deleting make sure it is not used anywhere else).
sv_SE: Välj en markör eller %s (innan du raderar måste du se till att den inte används någon annanstans).

en: Works only with the horizontal header.
sv_SE: Fungerar endast med det horisontella sidhuvudet.

en: Dark
sv_SE: Mörkt

en: Light
sv_SE: Ljust

en: As it is on the page
sv_SE: Som det ser ut på sidan

en: Post information bar
sv_SE: Fälj med inläggsinformation

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
sv_SE: Beroende på skärmens faktiska bredd kan det tillgängliga utrymmet för brickor vara mindre, men aldrig fler än detta antal.

en: Useful only if the items have categories.
sv_SE: Användbart endast om objekten har tilldelats kategorier.

en: If the value is left as "Not Set", the plugins can affect the ordering.
sv_SE: Om värdet lämnas kvar som ”ej inställt” kan tilläggen påverka deras ordning.

en: If you have selected more than one category, select whether the items must have all categories(AND) or at least one of them(IN).
sv_SE: Om du har valt mer än en kategori behöver du ange om objekten måste ha alla kategorier (AND/och) eller åtminstone någon av dem(IN/i).

en: Categories in which items must be. By default, all items will be displayed.
sv_SE: Kategorier objekten måste höra till. Som standard visas alla objekt.

en: Effect on not active elements
sv_SE: Effekt på ej aktiva element

note: translators: %s: "Social icons" Customizer link
en: If you need to edit social links, you can do it in the Customizer in the %s settings.
sv_SE: Om du behöver redigera länkarna till sociala media kan du göra det i anpassaren i inställningarna för %s.

en: Thumbnails
sv_SE: Miniatyrer

en: Interface
sv_SE: Gränssnitt

en: Proportion of width to the height of the slider. Please enter as 2 numbers separated with "/". Example: 21/9. Takes effect when the slider is not stretched to the full height.
sv_SE: Bildspelets bredd i förhållande till dess höjd. Ange som 2 tal med ”/” emellan, t.ex. ”21/9”. Används när bildspelet inte är utsträckt till sin fulla höjd.

en: Stretch the slider to the window height
sv_SE: Sträck ut bildspelet så att det täcker fönstret på höjden

note: translators: %s: linked plugin name
en: It requires the %s plugin.
sv_SE: För detta krävs tillägget %s.

en: Show gradient
sv_SE: Visa övertoning

en: Show texts
sv_SE: Visa texter

en: Overlay color
sv_SE: Färg på överlägg

en: without hover
sv_SE: utom vid hovring

en: Show overlay
sv_SE: Visa överlägg

en: Open bricks to lightbox
sv_SE: Öppna brickor i lightbox

en: Proportion of width to the height of the bricks. Please enter as 2 numbers separated with "/". Example: 21/9. Use "0" to get a masonry appearance with a natural ratio of image width and height.
sv_SE: Brickornas bredd i proportion till deras höjd. Skriv in 2 tal med ”/” mellan dem, till exempel: 21/9. Använd ”0” för att skapa ett murat utseende med de bildernas naturliga proportioner mellan bredd och höjd.

en: Useful only if the items have tags.
sv_SE: Användbart endast om objekten har tilldelats etiketter.

note: translators: %s: media type
en: You can edit the media(%s) used in the widget by editing selected Album or Work.
sv_SE: Du kan ändra vilka de mediafiler (%s) som används i widgeten genom att redigera valt album eller verk.

note: translators: %s: media type
en: Album or Work from which media(%s) should be taken.
sv_SE: Album eller arbete, varifrån media (%s) ska användas.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Clean up
sv_SE: Städa

en: Imports sliders created with the "Slider Revolution" plugin. Works only if it was used in the demo.
sv_SE: Importerar bildspel som skapats med tillägget ”Slider Revolution”. Fungerar endast om detta användes i tillägget.

en: It installs all the content created for the selected demo.
sv_SE: Allt innehåll för den valda demon installeras.

en: Works only when the shop was created using WooCommerce for the selected demo.
sv_SE: Det fungerar endast om butiken skapades med WooCommerce för vald demo.

en: It will install plugins that are necessary to reproduce this demo.
sv_SE: Detta installerar de tillägg som behövs för att återskapa denna demo.

en: Start importing the Design
sv_SE: Börja importera denna design

en: About the Design importer
sv_SE: Om designimportören

en: Please select the Design to import to go to the next step.
sv_SE: Välj vilken design du vill importera för att gå vidare till nästa steg.

en: Your server does not recognize our SSL certificate. Typically, upgrading the server PHP version to version 7.X solves the problem.
sv_SE: Din server kanske inte godkänner SSL-certifikatet vår server använder. Det problemet löser sig för det mesta om du uppgraderar PHP-versionen i din server till version 7.X.

note: translators: %1$s: URL
en: Our server could be down. To verify this, check if you can open this URL %1$s. If it opens, then our server works well.
sv_SE: Vår server kanske ligger nere. Kontrollera om du kan öppna följande URL: %1$s. Om det går bra vet du att vår server fungerar som den ska.

en: There was a problem with getting a list of available Designs for import. This can happen for several reasons:
sv_SE: Det gick inte att hämta listan med olika designer som är tillgängliga för import. Det kan ha flera olika orsaker:

en: Cleaning
sv_SE: Rensar

en: Importing the theme settings
sv_SE: Importerar temainställningarna

en: Setting up the widgets
sv_SE: Konfigurerar widgetarna

en: Setting up the menus
sv_SE: Konfigurerar menyerna

en: Setting up the front page
sv_SE: Konfigurerar startsidan

en: Setting up plugins settings
sv_SE: Konfigurerar tilläggsinställningar

en: Importing the sliders
sv_SE: Importerar bildspelen

en: Importing the content
sv_SE: Importera innehållet

en: Deleting the current content
sv_SE: Tar bort befintligt innehåll

en: Starting the import
sv_SE: Importen startar

en: Can not access the file system.
sv_SE: Kommer inte åt filsystemet.

en: The import has been stopped - there is no valid purchase/license Code
sv_SE: Importen har avbrutits. Giltig inköps- eller licenskod saknas

note: translators: %s: media type
en: images
sv_SE: bilder

note: translators: %s: media type
en: images &amp; videos
sv_SE: bilder och videoklipp

note: translators: %s: media type
en: Error: Selected post does not contain any media(%s) to use.
sv_SE: Fel: Det valda inlägget innehåller inga media (%s) som kan användas.

note: translators: %s: media type
en: Please select proper album or work to use.
sv_SE: Välj korrekt album eller verk för användning.

en: Do not change it if you really do not have to.
sv_SE: Ändra detta värde endast om det är nödvändigt.

en: Use it to change the quality of images used throughout the theme. 100 is the maximum quality.
sv_SE: Använd detta för att ändra kvaliteten på alla bilder som används i temat. 100 är den högsta kvaliteten.

en: on hover
sv_SE: vid hovring

note: translators: %s: "Social icons" Customizer link
en: Social icons
sv_SE: Sociala ikoner

note: translators: %s: user CSS file name
en: Creating the %s file(responsible for the theme settings) requires access to your FTP account. This is due to the configuration of your server.
sv_SE: För att kunna skapa filen %s (som hanterar för temats inställningar) behöver du ha åtkomst till ditt FTP-konto. Det behövs på grund av hur din server är konfigurerad.

en: Works only in the Slider layout.
sv_SE: Fungerar bara i layouten för bildvisare.

en: What should be the width of this brick in the Bricks layout?
sv_SE: Hur bred ska brickan vara i denna layout med brickor?

en: Size of brick
sv_SE: Brickans storlek

en: Background image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: You can add videos from YouTube or Vimeo by pasting the link to the video here.
sv_SE: Du kan lägga in videoklipp från YouTube eller Vimeo genom att klistra in en länk till videoklippet här.

en: Insert a video link here or upload it.
sv_SE: Infoga en videolänk här eller ladda upp den.

en: Link to the video
sv_SE: Länk till videon

en: If the field is filled, opening this entry will take you to the given link.
sv_SE: Om fältet är ifyllt kommer du att gå till angiven länk när du öppnar detta alternativ.

note: translators: %1$s: URL
en: Your server is blocking our website by a firewall or something similar. You could ask your server admin to add our demo data server to the "white list": %1$s
sv_SE: Din server blockerar vår webbplats med en brandvägg eller något liknande. Du kan be din serveradministratör att lägga till vår server för demodata i den ”vitlistan”: %1$s

en: View your website!
sv_SE: Gå till din webbplats!

en: Single album slug
sv_SE: Slug för enstaka album

en: Single work slug
sv_SE: Slug för enstaka verk

en: Image quality
sv_SE: Bildkvalitet

en: People Custom Post Type
sv_SE: Anpassad inläggstyp för personer

en: Page Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg för sida

en: Repeat Y
sv_SE: Upprepa Y-led

en: Repeat X
sv_SE: Upprepa X-led

en: Repeat
sv_SE: Repetera

en: Just center
sv_SE: Endast centrera

en: Fit Horizontally
sv_SE: Passa in på bredden

en: Fit Vertically
sv_SE: Passa in på höjden

en: Contain
sv_SE: Begränsa

en: How to fit the background image
sv_SE: Hur passas bakgrundsbilden in

en: Use custom settings
sv_SE: Använd anpassade inställningar

en: Global settings
sv_SE: Globala inställningar

en: You can use global settings or override them here
sv_SE: Du kan använda globala inställningar eller åsidosätta dem här

en: Page background
sv_SE: Bakgrund för sida

en: Insert a media file
sv_SE: Infoga en mediafil

en: Upload a media file
sv_SE: Ladda upp en mediafil

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Remove
sv_SE: Ta bort

note: translators: %s: original menu item title
en: Original: %s
sv_SE: Orginal: %s

en: To the top
sv_SE: Till toppen

en: Down one
sv_SE: Ned ett steg

en: Up one
sv_SE: Upp ett steg

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Use HTML instead
sv_SE: Använd HTML istället

en: Number of columns
sv_SE: Antal kolumner

en: Enable mega menu?
sv_SE: Ska Mega-meny aktiveras?

en: Mega menu options
sv_SE: Alternativ för Mega-meny

en: Item icon
sv_SE: Ikon för objektet

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
sv_SE: Beskrivningen kommer visas i menyn om det aktuella temat har stöd för detta.

en: Link Relationship (XFN)
sv_SE: Länkrelation (XFN)

en: CSS Classes (optional)
sv_SE: CSS-klasser (valfritt)

en: Open link in a new window/tab
sv_SE: Öppna länken i nytt fönster/ny flik

en: Title Attribute
sv_SE: Attributet TITLE

en: Navigation Label
sv_SE: Navigeringsetikett

en: Edit Menu Item
sv_SE: Redigera menyobjekt

en: Move down
sv_SE: Flytta ned

en: Move up
sv_SE: Flytta upp

en: sub item
sv_SE: underobjekt

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
sv_SE: %s (Väntande)

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
sv_SE: %s (Ogiltig)

note: translators: %1$s: <code>target="_blank"</code>
en: It will add %1$s to link
sv_SE: Detta tillfogar %1$s till länken

en: If this does not solve the problem, please contact us.
sv_SE: Kontakta oss om det inte hjälper.

en: Hover color
sv_SE: Färg under pekaren

en: Normal color
sv_SE: Färg normalt

en: Theme Social icons
sv_SE: Temats ikoner för sociala nätverk

en: Theme Slider
sv_SE: Temats bildspel

en: 0 for no autoplay, any other positive number to set the number of seconds between "scrolls".
sv_SE: 0 stänger av automatisk körning, alla positiva tal anger antal sekunder mellan ”rullningar”.

en: Autoplay
sv_SE: Starta automatiskt

en: Blur
sv_SE: Oskärpa

en: Grayscale
sv_SE: Gråskala

en: Scale down
sv_SE: Förminskat

en: Opacity
sv_SE: Opacitet

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverat

en: Theme Scroller
sv_SE: Temabläddrare

en: Max width
sv_SE: Maxbredd

en: Posts Number
sv_SE: Antal inlägg

en: Comments number
sv_SE: Antal kommentarer

en: Modified date
sv_SE: Datum senast ändrat

en: Random
sv_SE: Slumpmässig ordning

en: Date
sv_SE: Datum

en: Order by
sv_SE: Sortera efter

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Not Set
sv_SE: Ej angivet

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Categories operator
sv_SE: Kategorioperatör

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Post type
sv_SE: Inläggstyp

en: Data source settings
sv_SE: Inställningar för datakälla

en: Theme Post List
sv_SE: Temats inläggslista

en: Bottom right
sv_SE: Botten höger

en: Bottom center
sv_SE: Botten centrerat

en: Bottom left
sv_SE: Botten vänster

en: Middle right
sv_SE: Mitten höger

en: Middle center
sv_SE: Mitten centrerat

en: Middle left
sv_SE: Mitten vänster

en: Top right
sv_SE: Toppen höger

en: Top center
sv_SE: Toppen centrerat

en: Top left
sv_SE: Toppen vänster

en: Texts position
sv_SE: Texternas position

en: Cover
sv_SE: Täck

en: None
sv_SE: Ingen

en: Border
sv_SE: Ram

en: Pop Text
sv_SE: Poptext

en: Shift
sv_SE: Skift

en: Drop
sv_SE: Släpp

en: Show cross
sv_SE: Visa kors

en: Effect on hover
sv_SE: Effekt när markören befinner sig över objektet

en: Bricks behaviour
sv_SE: Brickornas beteende

en: 16/9, 4/3, 21/9...
sv_SE: 16/9, 4/3, 21/9 …

en: Aspect ratio
sv_SE: Bildförhållande

en: Space between bricks.
sv_SE: Avstånd mellan brickor.

en: Margin
sv_SE: Marginal

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Album/Work
sv_SE: Album/verk

en: Theme Gallery
sv_SE: Temagalleri

note: translators: %s: Required Elementor version
en: Apollo13 Framework Extensions plugin requires Elementor version %s or greater.
sv_SE: För tillägget Apollo13 Framework Extensions krävs Elementor version %s eller senare.

note: translators: %s: taxonomy name
en: Show All %s
sv_SE: Visa allt för %s

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Upload Image
sv_SE: Ladda upp bild

en: Off
sv_SE: Av

en: On
sv_SE: På

en: Autoplay video
sv_SE: Starta video automatiskt

en: Alternative link
sv_SE: Alternativ länk

en: Separate tags with commas
sv_SE: Separera etiketter med kommatecken

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Multi upload
sv_SE: Multi-uppladdning

en: Work info
sv_SE: Information om arbete

note: translators: %d - index of field
en: Custom info %d
sv_SE: Anpassad info %d

en: Album info
sv_SE: Information om album

en: Subtitle
sv_SE: Underrubrik

en: Add custom sidebars
sv_SE: Lägg till anpassade sidopaneler

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Nothing to import.
sv_SE: Inget att importera.

en: Looks like incorrectly formatted JSON string, cannot proceed with the import.
sv_SE: Det ser ut som en felaktigt formaterad JSON-sträng. Det går inte att fortsätta med importen.

en: Attention! This will overwrite your current theme settings.
sv_SE: Observera! Detta kommer att skriva över dina nuvarande temainställningar.

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Export theme settings
sv_SE: Exportera temainställningar

en: Check the documentation for instructions about using the Export Area.
sv_SE: I dokumentationen hittar du instruktioner om hur du använder exportfunktionerna.

en: Export &amp; Import theme options
sv_SE: Exportera och importera temainställningar

en: <p>The theme settings are all the settings that you can later change on in the Customizer.</p><p>If you wish to change only the look of your existing site to one from our demos, then mark only this option.</p>
sv_SE: <p>Temainställningarna är alla inställningar som du senare kan ändra i anpassaren.</p><p>Om du bara vill ändra utseendet på din befintliga webbplats så att den liknar någon av våra demowebbplatser behöver du bara markera detta alternativ.</p>

en: Import theme settings
sv_SE: Importera temainställningar

en: Site settings are various setting mostly not connected to the theme. These are: permalinks and front page. Partly theme dependent settings are menus and sidebars with widgets.
sv_SE: Inställningar för webbplatsen är olika inställningar som till största delen inte gäller temat, utan permalänkar och startsida. Delvis temaberoende inställningar omfattar menyer och sidopaneler med widgetar.

en: Import site settings
sv_SE: Importera inställningar för webbplatsen

en: Import sliders
sv_SE: Importera bildspel

en: Import media attachments
sv_SE: Importera mediabilagor

en: Import demo content
sv_SE: Importera demoinnehåll

en: Import shop
sv_SE: Importera butik

en: Install plugins
sv_SE: Installera tillägg

en: Caution!
sv_SE: Varning!

en: <p>In order to achieve the import results as close as possible to the original demo version, the importer will have to remove all current content.</p><p>If you are using a fresh WordPress installation and want to get the best import results you should check this option.</p><p>However, if you are just updating your existing website, stay away from this option.</p>
sv_SE: <p>För att resultatet av importen så nära som möjligt ska efterlikna den ursprungliga demoversionen, behöver importverktyget först ta bort allt befintligt innehåll.</p><p>Om du använder en ny WordPress installation och vill att importen ska ge ett så bra resultat som möjligt ska du markera detta alternativ.</p><p>Men om du bara vill uppdatera din befintliga webbplats ska du akta dig för detta alternativ.</p>

en: Remove current content
sv_SE: Ta bort befintligt innehåll

en: Import configuration
sv_SE: Konfiguration av import

en: All your current content will be removed before import!
sv_SE: Allt ditt nuvarande innehåll kommer att tas bort innan importen sker!

en: Do you want to import the selected Design?
sv_SE: Vill du importera den valda designen?

en: Design preview
sv_SE: Förhandsvisning av design

en: You are about to import:
sv_SE: Du är på väg att importera:

en: Next step
sv_SE: Nästa steg

en: Previous step
sv_SE: Föregående steg

en: Configuration &amp; requirements
sv_SE: Konfiguration och förutsättningar

en: When you use the Design Importer feature, some data will be stored on our server. These are: event date, website URL, IP address, selected Design name. All this data is used for statistic and for protection against the abuse of our services. This data is not shared with any third parties.
sv_SE: När du använder importverktyget för design kommer vissa data att lagras på vår server. Dessa är: händelsens datum, webbplatsens adress, IP-adress, namnet på vald design. Alla dessa uppgifter används för statistik och för att skydda våra tjänster mot missbruk. Uppgifterna delas inte med någon tredje part.

en: Read more about using the Design importer.
sv_SE: Läs mer om hur man använder importverktyget för design.

en: This importer can be used to import the entire demo appearance &amp; content to your website. Use the below configuration and Designs to achieve the desired results.
sv_SE: Denna importör kan användas för att importera hela demonstrationen utseende och innehåll till din webbplats. Använd nedanstående konfiguration och designer för att uppnå önskat resultat.

en: At least 3 chars: name, category
sv_SE: Minst 3 tecken: namn, kategori

en: Search Designs
sv_SE: Sök olika designer

en: Designs to choose from:
sv_SE: Designer att välja mellan:

en: Everything done.
sv_SE: Allt klart.

en: Setting up the permalinks
sv_SE: Konfigurerar permalänkar

en: Setting up WooCommerce settings
sv_SE: Konfigurerar för WooCommerce

en: Installing plugins
sv_SE: Installerar tillägg

en: Downloading files
sv_SE: Laddar ner filer

en: Import failed
sv_SE: Import misslyckades

note: translators: %1$d - number, %2$d - number
en: Imported %1$d of %2$d items
sv_SE: Importerat %1$d av %2$d objekt

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin activated: %s
sv_SE: Tillägget har aktiverats: %s

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin installed: %s
sv_SE: Tillägget har installerats: %s

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin updated: %s
sv_SE: Tillägget har uppdaterats: %s

note: translators: %s: plugin name
en: Installing %s
sv_SE: Installerar %s

en: Sorry, there has been an error.
sv_SE: Ett fel har uppstått.

en: Semi transparent
sv_SE: Halvt genomskinligt

en: White
sv_SE: Vitt

en: Color
sv_SE: Färg

en: Black
sv_SE: Svart

en: Social icons from the theme settings
sv_SE: Ikoner för sociala media från temats inställningar

en: Automatically add paragraphs
sv_SE: Lägg till stycken automatiskt

en: Shortcodes
sv_SE: Kortkoder

en: E-mail
sv_SE: E-post

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Contact information
sv_SE: Kontaktinformation

en: Related Posts
sv_SE: Relaterade inlägg

en: Related posts to current post
sv_SE: Inlägg som är relaterade till det aktuella inlägget

en: Popular Posts
sv_SE: Populära inlägg

en: The most popular posts on your site
sv_SE: De populäraste inläggen på din webbplats

en: Add posts excerpt
sv_SE: Lägg till inläggsutdrag

en: Recent Posts
sv_SE: Senaste inläggen

en: The most recent posts on your site
sv_SE: De senaste inläggen på din webbplats

en: Select Menu
sv_SE: Välj meny

note: translators: %s - link to admin area
en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
sv_SE: Inga menyer har skapats än. <a href="%s">Skapa några</a>.

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
sv_SE: Använd denna widget för att lägga till en av dina anpassade menyer som en widget.

en: Works - will appear in the sidebar only if the current page is the Works list, or category of Works.
sv_SE: Verk – visas i sidopanelen endast om den aktuella sidan är listan med verk eller kategorier av verk.

en: Albums - will appear the in sidebar only if the current page is the Albums list, or category of Albums.
sv_SE: Album – visas i sidopanelen endast om den aktuella sidan är listan med album eller albumskategorier.

en: Blog - will appear in the sidebar only if the current page is the main blog page.
sv_SE: Blogg – visas i sidopanelen endast om den aktuella sidan är huvudsidan för bloggen.

en: All
sv_SE: Alla

en: Recent Works
sv_SE: Senaste verken

en: Your most recent added works
sv_SE: Dina senast tillagda verk

en: Number of posts to show
sv_SE: Antal inlägg som ska visas

en: Recent Albums
sv_SE: Senaste albumen

en: Your most recent added albums
sv_SE: Dina senaste tillagda album

note: Description of the plugin
en: Adds custom post types, shortcodes and some features that are used in themes built on Apollo13 Framework.
sv_SE: Lägger till anpassade inläggstyper, kortkoder och vissa funktioner som används i teman som bygger på ramverket Apollo13.

en: Theme style
sv_SE: Temats stil

en: Enter a value greater than 0, can be a fraction. The higher the compression, the longer the header will fit on one line.
sv_SE: Ange ett värde som är större än 0, kan vara ett bråktal. Ju högre komprimering, desto längre rubrik ryms inom en rad.

en: Compression ratio
sv_SE: Kompressionsförhållande

en: Maximum font size
sv_SE: Maximal textstorlek

en: Minimum font size
sv_SE: Minimal textstorlek

en: Enable responsive font size?
sv_SE: Aktivera responsiv storlek på typsnitt?

en: Letter Spacing
sv_SE: Teckenmellanrum

en: Hide pagination controls
sv_SE: Dölj verktyg för siduppdelning

en: Uppercase
sv_SE: Versaler

en: Right
sv_SE: Höger

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: Bold text
sv_SE: Fetstil

en: Finish text
sv_SE: Avsluta text

en: Counter
sv_SE: Räknare

en: Set the value in pixels.
sv_SE: Ange värdet i pixlar.

en: Extra class name
sv_SE: Extra klassnamn

en: Minute
sv_SE: Minut

en: Hour
sv_SE: Timme

en: Day
sv_SE: Dag

en: Month
sv_SE: Månad

en: Year
sv_SE: År

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Flipping
sv_SE: Vända

en: Simple
sv_SE: Enkel

en: Style
sv_SE: Stil

en: Countdown
sv_SE: Nedräkning

en: Select icon color.
sv_SE: Välj ikonfärg.

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Sticky One Page
sv_SE: Klistrat ensidesläge

en: Navigation bullet title
sv_SE: Punktrubrik för navigering

en: Here you can add another pointer for One Page Navigation
sv_SE: Här kan du lägga till ytterligare ett mål för navigering inom sidan

en: This row is pointed by
sv_SE: Till denna rad länkas från

en: One Page Navigation
sv_SE: Navigering inom en sida

en: Header color variant
sv_SE: Färgvariant för sidhuvud

en: already used in page
sv_SE: används redan på sidan

en: Pick one
sv_SE: Välj ett alternativ

en: Post body
sv_SE: Innehåll för inlägg

en: Album body
sv_SE: Innehåll för album

en: Product body
sv_SE: Innehåll för produkt

en: Work body
sv_SE: Innehåll för verk

en: Testimonial signature
sv_SE: Underskrift för rekommendation

en: Yes, please
sv_SE: Ja tack

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Team member
sv_SE: Teammedlem

en: One Page Navigation Pointer
sv_SE: Navigeringspekare inom en sida

en: Seconds
sv_SE: Sekunder

en: Minutes
sv_SE: Minuter

en: Hours
sv_SE: Timmar

en: Days
sv_SE: Dagar

en: Weeks
sv_SE: Veckor

en: People groups
sv_SE: Grupper av personer

en: Search
sv_SE: Sök

en: View
sv_SE: Visa

en: New
sv_SE: Nytt

en: Edit
sv_SE: Ändra

en: People
sv_SE: Personer

en: Works Categories
sv_SE: Verkskategorier

en: Search Works
sv_SE: Sök verk

en: View Work
sv_SE: Visa verk

en: New Work
sv_SE: Nytt verk

en: Edit Work
sv_SE: Ändra verk

en: Add New Work
sv_SE: Lägg till nytt verk

en: Work
sv_SE: Verk

en: Works
sv_SE: Verk

en: Albums Categories
sv_SE: Albumkategorier

en: Search Albums
sv_SE: Sök album

en: View Album
sv_SE: Visa album

en: New Album
sv_SE: Nytt album

en: Edit Album
sv_SE: Redigera album

en: Add New Album
sv_SE: Lägg till nytt album

en: Albums
sv_SE: Album

en: Your client has marked the <a href="%1$s">%2$s</a> album as completed in the photo proofing process. Visit it to see what has been selected.
sv_SE: Din kund har markerat albumet <a href="%1$s">%2$s</a> som färdigt i fotogranskningsprocessen. Besök det för att se vad som valdes.
