Plugins - LiteSpeed Cache - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1400 entries)

en: You have used all of your quota left for current service this month.
ja_JP: 今月は、現在のサービス枠をすべて使用しました。

en: Learn more or purchase additional quota.
ja_JP: さらに詳しく知りたい方は、追加枠を購入してください。

en: You have used all of your daily quota for today.
ja_JP: 本日の1日の割り当てをすべて使用しました。

en: Congratulations, QUIC.cloud successfully set this domain up for the CDN. Please update your cname to:
ja_JP: おめでとうございます。QUIC.cloud はこのドメインの CDN 設定に成功しました。cname を更新してください：

en: If comment to be kept is like: %s write: %s
ja_JP: 保存するコメントが以下のような場合： %s と書く：%s

en: When minifying HTML do not discard comments that match a specified pattern.
ja_JP: HTML を最小化するとき、指定されたパターンにマッチするコメントを破棄しない。

en: Specify an AJAX action in POST/GET and the number of seconds to cache that request, separated by a space.
ja_JP: POST/GETのAJAXアクションと、そのリクエストをキャッシュする秒数をスペースで区切って指定します。

en: HTML Keep Comments
ja_JP: HTMLComments の保持

en: AJAX Cache TTL
ja_JP: AJAXキャッシュTTL

en: You have images waiting to be pulled. Please wait for the automatic pull to complete, or pull them down manually now.
ja_JP: プル待ちの画像があります。自動プル完了を待つか、手動でプルダウンしてください。

en: Failed to verify domain nonce.
ja_JP: ドメイン nonce の検証に失敗しました。

en: Domain Key hash nonce mismatch. Please correct your server clock.
ja_JP: ドメインキーのハッシュ nonce が不一致です。サーバクロックを修正してください。

en: Domain Key hash nonce missing.
ja_JP: ドメインキーのハッシュ nonce が見つからない。

en: Unauthorized access to REST API. Your token has expired.
ja_JP: REST API へのアクセスが許可されていません。トークンの有効期限が切れています。

en: There was an error during QUIC.cloud CDN auto setup:
ja_JP: QUIC.cloud CDNの自動セットアップでエラーが発生しました：

en: Clean all orphaned post meta records
ja_JP: 孤立ポストメタレコードをすべて消去する

en: Orphaned Post Meta
ja_JP: 孤立ポストメタ

en: Globally fast TTFB, easy setup, and <a %s>more</a>!
ja_JP: グローバルに高速な TTFB、簡単なセットアップ、 そして<a %s>もっと</a>！

en: Best available WordPress performance
ja_JP: WordPress の最高のパフォーマンスを提供

en: Try QUIC.cloud CDN!
ja_JP: QUIC.cloud CDN をお試しください！

en: Clean orphaned post meta successfully.
ja_JP: 孤立ポストメタの消去に成功しました。

en: You can list the 3rd party vary cookies here.
ja_JP: サードパーティの様々なクッキーはこちらで一覧できます。

en: Vary Cookies
ja_JP: クッキーを変更する

en: Preconnecting speeds up future loads from a given origin.
ja_JP: プレコネクトすることで、将来、ある起点からのロードをスピードアップすることができる。

en: If your theme does not use JS to update the mini cart, you must enable this option to display the correct cart contents.
ja_JP: あなたのテーマがミニカートを更新するためにJSを使用していない場合は、正しいカートの内容を表示するには、このオプションを有効にする必要があります。

en: Generate a separate vary cache copy for the mini cart when the cart is not empty.
ja_JP: カートが空でない場合、ミニカート用に別のキャッシュコピーを生成します。

en: Vary for Mini Cart
ja_JP: ミニカートによって異なります

en: DNS Preconnect
ja_JP: DNSプリコネクト

en: This setting is %1$s for certain qualifying requests due to %2$s!
ja_JP: この設定は、%2$s による特定の予選リクエストのための %1$s である！

en: Listed JS files or inline JS code will be delayed.
ja_JP: リスト化された JS ファイルやインライン JS コードは遅延されます。

en: URL Search
ja_JP: URL 検索

en: JS Delayed Includes
ja_JP: JS 遅延が含まれるもの

en: Your domain_key has been temporarily blocklisted to prevent abuse. You may contact support at QUIC.cloud to learn more.
ja_JP: あなたの domain_key は不正利用防止のため、一時的にブロックリストに登録されました。詳しくは QUIC.cloud のサポートまでお問い合わせください。

en: Cloud server refused the current request due to unpulled images. Please pull the images first.
ja_JP: クラウドサーバーは、画像が引き出されていないため、現在のリクエストを拒否しました。まず画像を取り出してください。

en: Current server load
ja_JP: 現在のサーバー負荷

en: Redis encountered a fatal error: %s (code: %d)
ja_JP: Redis で致命的なエラーが発生しました: %s (code: %d)

en: Started async image optimization request
ja_JP: 非同期画像最適化リクエスト開始

en: Started async crawling
ja_JP: 非同期クローリング開始

en: Saving option failed. IPv4 only for %s.
ja_JP: オプションの保存に失敗しました。%sは IPv4 のみです。

en: QUIC.cloud account has been successfully linked.
ja_JP: QUIC.cloud アカウントがリンクされました。

en: QUIC.cloud account has been created and successfully linked.
ja_JP: QUIC.cloud アカウントが作成され、リンクされました。

en: Cloud server refused the current request due to rate limiting. Please try again later.
ja_JP: クラウドサーバーはレート制限のため、現在のリクエストを拒否しました。後で再試行してください。

en: Maximum image post id
ja_JP: 最大画像投稿ID

en: Current image post id position
ja_JP: 現在の画像投稿IDの位置

en: Images ready to request
ja_JP: 画像はリクエストにお応えします。

en: Redetect
ja_JP: 再検出する

en: Sync
ja_JP: 同期する

en: PAYG balance and usage not included in above quota calculation.
ja_JP: PAYG の残高と使用量は、上記のクォータ計算には含まれません。

en: PAYG used this month
ja_JP: 今月使用した PAYG

en: If you are using a %1$s socket, %2$s should be set to %3$s
ja_JP: %1$s ソケットを使用している場合、%2$s は %3$s に設定する必要があります。

en: All QUIC.cloud service queues have been cleared.
ja_JP: QUIC.cloud のサービスキューをすべてクリアしました。

note: translators: %s: The type of the given cache key.
en: Cache key must be integer or non-empty string, %s given.
ja_JP: キャッシュキーは整数または空でない文字列で、%s が指定されている必要があります。

en: Cache key must not be an empty string.
ja_JP: キャッシュキーは空文字列であってはいけません。

en: JS Deferred / Delayed Excludes
ja_JP: JS Deferred / Delayed 除く

en: The queue is processed asynchronously. It may take time.
ja_JP: キューは非同期で処理されます。時間がかかる場合があります。

en: Contact QUIC.cloud support
ja_JP: QUIC.cloud サポートにお問い合わせください。

en: Unknown error.
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。

en: In order to use QC services, need a real domain name, cannot use an IP.
ja_JP: QC サービスを利用するには、実ドメイン名が必要です。IPアドレスは使用できません。

en: Restore Settings
ja_JP: 設定の復元

en: This will restore the backup settings created %1$s before applying the %2$s preset. Any changes made since then will be lost. Do you want to continue?
ja_JP: これは、%2$s プリセットを適用する前に %1$s で作成されたバックアップ設定を復元するものです。それ以降に行われた変更は失われます。続行しますか？

en: Backup created %1$s before applying the %2$s preset
ja_JP: %2$s のプリセットを適用する前に %1$s を作成したバックアップ

en: Applied the %1$s preset %2$s
ja_JP: %1$s プリセット %2$s を適用しました。

en: Restored backup settings %1$s
ja_JP: バックアップ設定 %1$s を復元しました。

en: Error: Failed to apply the settings %1$s
ja_JP: エラー：設定 %1$s の適用に失敗しました。

en: History
ja_JP: 履歴

en: unknown
ja_JP: 不明

en: Apply Preset
ja_JP: プリセットの適用

en: This will back up your current settings and replace them with the %1$s preset settings. Do you want to continue?
ja_JP: これにより、現在の設定がバックアップされ、%1$s のプリセット設定に置き換えられます。続行しますか？

en: Who should use this preset?
ja_JP: このプリセットを使うべき人は？

en: Use an official LiteSpeed-designed Preset to configure your site in one click. Try no-risk caching essentials, extreme optimization, or something in between.
ja_JP: LiteSpeed がデザインした公式プリセットを使って、ワンクリックでサイトを設定できます。リスクのないキャッシングの基本、極端な最適化、またはその中間を試してみてください。

en: LiteSpeed Cache Standard Presets
ja_JP: LiteSpeed Cache 標準プリセット

en: A Domain Key is required to use this preset. Enables the maximum level of optimizations for improved page speed scores.
ja_JP: このプリセットを使用するには、ドメインキーが必要です。ページスピードスコアを向上させるために、最大レベルの最適化を有効にします。

en: This preset almost certainly will require testing and exclusions for some CSS, JS and Lazy Loaded images. Pay special attention to logos, or HTML-based slider images.
ja_JP: このプリセットでは、CSS、JS、レイジーロード画像のテストと除外がほぼ確実に必要です。ロゴ、HTMLベースのスライダー画像は特に注意が必要です。

en: Inline CSS added to Combine
ja_JP: Combine にインライン CSS を追加

en: Inline JS added to Combine
ja_JP: Combine にインライン JS を追加

en: JS Delayed
ja_JP: JS 遅延

en: Viewport Image Generation
ja_JP: ビューポート画像生成

en: Lazy Load for Images
ja_JP: 画像のレイジーロード

en: Everything in Aggressive, Plus
ja_JP: アグレッシブ、プラスのすべて

en: Extreme
ja_JP: エクストリーム

en: This preset might work out of the box for some websites, but be sure to test! Some CSS or JS exclusions may be necessary in Page Optimization > Tuning.
ja_JP: このプリセットは、いくつかのウェブサイトではそのまま使えるかもしれませんが、必ずテストしてください。ページ最適化 ＞ チューニングで、CSSやJSの除外が必要な場合があります。

en: Lazy Load for Iframes
ja_JP: Iframe のレイジーロード

en: Removed Unused CSS for Users
ja_JP: ユーザー向け未使用の CSS を削除

en: Asynchronous CSS Loading with Critical CSS
ja_JP: Critical CSS による非同期 CSS ローディング

en: CSS & JS Combine
ja_JP: CSS と JS の Combine

en: Everything in Advanced, Plus
ja_JP: アドバンスド、プラスのすべて

en: Aggressive
ja_JP: アグレッシブ

en: A Domain Key is required to use this preset. Includes many optimizations known to improve page speed scores.
ja_JP: このプリセットを使用するには、ドメインキーが必要です。ページスピードスコアを向上させるために知られている多くの最適化が含まれています。

en: This preset is good for most websites, and is unlikely to cause conflicts. Any CSS or JS conflicts may be resolved with Page Optimization > Tuning tools.
ja_JP: このプリセットは、ほとんどのウェブサイトで有効であり、競合が発生する可能性は低いです。CSSやJSのコンフリクトは、ページ最適化 ＞ チューニングツールで解決できるかもしれません。

en: Remove Query Strings from Static Files
ja_JP: 静的ファイルからクエリ文字列を削除する

en: DNS Prefetch for static files
ja_JP: 静的ファイルの DNS プリフェッチ

en: JS Defer for both external and inline JS
ja_JP: 外部JSとインラインJSの両方に対応したJS Defer

en: CSS, JS and HTML Minification
ja_JP: CSS、JS、HTMLの最小化

en: Guest Mode and Guest Optimization
ja_JP: ゲストモードとゲストの最適化

en: Everything in Basic, Plus
ja_JP: ベーシック、プラスのすべて

en: Advanced (Recommended)
ja_JP: 高度（推奨）

en: A Domain Key is required to use this preset. Includes optimizations known to improve site score in page speed measurement tools.
ja_JP: このプリセットを使用するには、ドメインキーが必要です。ページスピード測定ツールでサイトのスコアを向上させることが知られている最適化が含まれています。

en: This low-risk preset introduces basic optimizations for speed and user experience. Appropriate for enthusiastic beginners.
ja_JP: この低リスクのプリセットは、速度とユーザーエクスペリエンスのための基本的な最適化を紹介するプリセットです。熱心な初心者に適しています。

en: Mobile Cache
ja_JP: モバイルキャッシュ

en: Everything in Essentials, Plus
ja_JP: エッセンシャルズ、プラスのすべて

en: A Domain Key is not required to use this preset. Only basic caching features are enabled.
ja_JP: このプリセットを使用するには、ドメインキーは必要ありません。基本的なキャッシュ機能のみが有効です。

en: This no-risk preset is appropriate for all websites. Good for new users, simple websites, or cache-oriented development.
ja_JP: このノーリスク・プリセットは、あらゆるウェブサイトに適しています。新規ユーザー、シンプルなウェブサイト、キャッシュを重視した開発に適しています。

en: Higher TTL
ja_JP: TTLの向上

en: Default Cache
ja_JP: デフォルトキャッシュ

en: Essentials
ja_JP: エッセンシャル

en: LiteSpeed Cache Configuration Presets
ja_JP: LiteSpeed Cache プリセット設定

en: Standard Presets
ja_JP: 標準プリセット

en: Listed CSS files will be excluded from UCSS and saved to inline.
ja_JP: リストアップされた CSS ファイルは、UCSS から除外され、インラインに保存されます。

en: UCSS File Excludes and Inline
ja_JP: UCSS ファイルの除外とインライン化

en: UCSS Selector Allowlist
ja_JP: UCSS セレクターの許可リスト

en: Presets
ja_JP: プリセット

en: Partner Benefits Provided by
ja_JP: パートナー特典の提供

en: LiteSpeed Logs
ja_JP: LiteSpeed ログ

en: Crawler Log
ja_JP: クローラーログ

en: Purge Log
ja_JP: パージログ

en: Prevent writing log entries that include listed strings.
ja_JP: リストアップされた文字列を含むログエントリーを書き込まないようにする。

en: View Site Before Cache
ja_JP: キャッシュ前のサイトを表示する

en: View Site Before Optimization
ja_JP: 最適化前のサイトを表示する

en: Debug Helpers
ja_JP: デバッグヘルパー

en: Enable Viewport Images auto generation cron.
ja_JP: ビューポートイメージの自動生成cronを有効にする。

en: This enables the page's initial screenful of imagery to be fully displayed without delay.
ja_JP: これにより、ページの最初の画面一杯の画像を滞りなく表示することができます。

en: The Viewport Images service detects which images appear above the fold, and excludes them from lazy load.
ja_JP: ビューポートイメージサービスは、折り返しの上に表示される画像を検出し、遅延読み込みの対象から除外します。

en: When you use Lazy Load, it will delay the loading of all images on a page.
ja_JP: 遅延読み込みを使用すると、ページ上のすべての画像の読み込みを遅らせることができます。

en: Use %1$s to bypass remote image dimension check when %2$s is ON.
ja_JP: %2$s が ON のとき、%1$s を使用してリモート画像寸法チェックを回避します。

en: %s must be turned ON for this setting to work.
ja_JP: この設定を有効にするには、%sを ON にする必要があります。

en: Main domain not generated yet
ja_JP: メインドメインはまだ生成されていません

en: Main domain
ja_JP: メインドメイン

en: Viewport Image
ja_JP: ビューポートイメージ

en: Filter %s available to disable blocklist.
ja_JP: ブロックリストを無効にする %s フィルターがあります。

en: PHP Constant %s available to disable blocklist.
ja_JP: PHP 定数 %s はブロックリストを無効にするために使用できます。

en: QUIC.cloud CDN Setup
ja_JP: QUIC.cloud CDN の設定

en: Are you sure you want to delete QUIC.cloud data?
ja_JP: 本当に QUIC.cloud のデータを削除しますか？

en: Are you sure you want to reset CDN Setup?
ja_JP: CDN の設定をリセットしますか？

en: If you have not yet done so, please replace the QUIC.cloud nameservers at your domain registrar before proceeding.
ja_JP: まだの方は、ドメインレジストラで QUIC.cloud のネームサーバーを置き換えてから手続きを行ってください。

en: This action is not available if there is no domain key, the domain is not linked, or the DNS Zone is in active use.
ja_JP: この操作は、ドメインキーがない場合、ドメインがリンクされていない場合、または DNS ゾーンがアクティブに使用されている場合には利用できません。

en: This allows you to try Auto CDN setup again, or abandon the setup entirely.
ja_JP: これにより、Auto CDN の設定を再度試したり、設定を完全に放棄したりすることができます。

en: Resets all LiteSpeed Cache plugin settings related to CDN setup back to the initial state and deletes the DNS Zone, if one exists for the domain.
ja_JP: CDN の設定に関連する LiteSpeed Cache プラグイン設定をすべて初期状態に戻し、DNS ゾーンがドメインに存在する場合はそれを削除します。

en: Delete QUIC.cloud data
ja_JP: QUIC.cloud のデータを削除する

en: This action will not update anything on the QUIC.cloud servers.
ja_JP: このアクションは、QUIC.cloud サーバー上の何かを更新することはありません。

en: This allows you to try Auto CDN setup again.
ja_JP: これにより、Auto CDN の設定を再度試すことができます。

en: QUIC.cloud DNS settings are not changed.
ja_JP: QUIC.cloud の DNS 設定は変更されません

en: Resets all LiteSpeed Cache plugin settings related to CDN setup back to the initial state and disables the CDN.
ja_JP: CDN 設定に関連する LiteSpeed Cache プラグインの設定をすべて初期状態に戻し、CDN を無効化します。

en: Reset CDN Setup
ja_JP: CDN設定をリセットする

en: The following actions are available:
ja_JP: 以下の操作が可能です。

en: This section will automatically populate once nameservers are configured for the site.
ja_JP: このセクションは、サイトのネームサーバーが設定されると、自動的に入力されます。

en: At that stage, you may re-start the verification process by pressing the Run CDN Setup button.
ja_JP: この段階で、「CDN の設定実行」ボタンを押すと、検証を再開することができます。

en: If it does not verify within 24 hours, the CDN setup will mark the verification as failed.
ja_JP: 24時間以内に検証されない場合、CDN 設定は検証失敗とマークされます。

en: QUIC.cloud will attempt to verify the DNS update.
ja_JP: QUIC.cloud は、DNS の更新の検証を試みます。

en: Please update your domain registrar to use these custom nameservers:
ja_JP: これらのカスタムネームサーバを使用するように、ドメインレジストラを更新してください。

en: Nameservers
ja_JP: ネームサーバー

en: Note: For 15 to 20 minutes after setup completes, browsers may issue a "not secure" warning for your site while QUIC.cloud generates your SSL certificate.
ja_JP: 注意：設定完了後15～20分程度、QUIC.cloud が SSL 証明書を生成する間、ブラウザがお客様のサイトに対して「安全ではありません」という警告を表示することがあります。

en: Review DNS records
ja_JP: DNSレコードを確認する

en: Is something missing?
ja_JP: 何かが足りないのでしょうか？

en: Record names found
ja_JP: レコード名が見つかりました

en: Count
ja_JP: カウント

en: Record Type
ja_JP: レコードタイプ

en: QUIC.cloud Detected Records Summary
ja_JP: QUIC.cloud の検出されたレコードの概要

en: CDN Setup Status
ja_JP: CDN 設定状況

en: Begin QUIC.cloud CDN Setup
ja_JP: QUIC.cloud の CDN 設定を開始します。

en: Domain key and QUIC.cloud link detected.
ja_JP: ドメインキーと QUIC.cloud のリンクを検出しました。

en: Ready to run CDN setup.
ja_JP: CDNの設定を実行する準備ができました。

en: Manage DNS Zone
ja_JP: DNSゾーンの管理

en: Manage CDN
ja_JP: CDNの管理

en: Account is linked!
ja_JP: アカウントがリンクされました！

en: Set up QUIC.cloud Account
ja_JP: QUIC.cloud のアカウント設定

en: Visit your QUIC.cloud dashboard after the DNS Zone is set up to confirm your DNS zone.
ja_JP: DNS ゾーンの設定後、QUIC.cloud のダッシュボードにアクセスし、DNS ゾーンを確認します。

en: If you have custom DNS records, it is possible that they are not detected.
ja_JP: カスタム DNS レコードを使用している場合、検出されない可能性があります。

en: QUIC.cloud will detect most normal DNS entries.
ja_JP: QUIC.cloud は、ほとんどの正常な DNS エントリーを検出します

en: If you prefer to use the CNAME setup, please <a %s>set up the CDN manually at QUIC.cloud</a>.
ja_JP: CNAME設定をご希望の場合は、<a %s>QUIC.cloud で CDN を手動で設定してください</a>。

en: This setup process will create a DNS zone on QUIC.cloud if one does not currently exist.
ja_JP: この設定作業により、QUIC.cloud に DNS ゾーンが存在しない場合は作成されます。

en: If you have this enabled for your domain, you must disable DNSSEC to continue.
ja_JP: ドメインに対してこの機能を有効にしている場合、続行するには DNSSEC を無効にする必要があります。

en: QUIC.cloud CDN/DNS does not support DNSSEC.
ja_JP: QUIC.cloud CDN/DNS は、DNSSEC に対応していません。

en: After you set your nameservers, QUIC.cloud will detect the change and automatically enable the CDN.
ja_JP: ネームサーバーを設定すると、QUIC.cloud がその変更を検知し、自動的に CDN を有効にします。

en: Your site will be available, but browsers may issue a "not secure" warning during this time.
ja_JP: お客様のサイトは利用可能ですが、この間、ブラウザが「安全ではありません」という警告を出すことがあります。

en: This last stage could take 15 to 20 minutes.
ja_JP: この最終段階は、15分から20分かかることもあります。

en: After successful DNS detection, QUIC.cloud will attempt to generate an SSL certificate and enable the CDN.
ja_JP: DNS の検出に成功すると、QUIC.cloud は SSL 証明書を生成し、CDN を有効にしようとします。

en: Provide the nameservers necessary to enable the CDN.
ja_JP: CDN を有効にするために必要なネームサーバーを提供します。

en: Prepare the site for QUIC.cloud CDN, detect the DNS, and create a DNS Zone.
ja_JP: QUIC.cloud CDN 用のサイトを準備し、DNS を検出してDNS ゾーンを作成します。

en: Set up a QUIC.cloud account.
ja_JP: QUIC.cloud のアカウントを設定します。

en: This is a three step process for configuring your site to use QUIC.cloud CDN with QUIC.cloud DNS. This setup will perform the following actions
ja_JP: QUIC.cloud CDN と QUIC.cloud DNS を使用するためのサイト設定の3ステップをご紹介します。この設定により、以下のアクションが実行されます。

en: Auto QUIC.cloud CDN Setup
ja_JP: QUIC.cloud CDN の自動設定

en: Refresh CDN Setup Status
ja_JP: CDN 設定状況の更新

en: This process may take several minutes.
ja_JP: この作業には数分かかる場合があります。

en: You will receive an email upon status update.
ja_JP: 状況が更新されるとメールが届きます。

en: In Progress
ja_JP: 進行中です。

en: Last Verification Result
ja_JP: 最終確認結果

en: Click the refresh button below to refresh status.
ja_JP: 下の更新ボタンをクリックすると、状態が更新されます。

en: Verifying, waiting for nameservers to be updated.
ja_JP: 検証中、ネームサーバーの更新を待っています。

en: Paused
ja_JP: 一時停止

en: Completed at %s
ja_JP: %s 完了

en: Done
ja_JP: 完了しました

en: Run CDN Setup
ja_JP: CDNセットアップの実行

en: Not running
ja_JP: 未稼働

en: Please consider disabling the following detected plugins, as they may conflict with LiteSpeed Cache:
ja_JP: 以下の検出されたプラグインは、LiteSpeed Cacheと競合する可能性があるため、無効化をご検討ください：

en: LiteSpeed Options
ja_JP: LiteSpeedオプション

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Disable VPI
ja_JP: VPIを無効にする

en: Disable Image Lazyload
ja_JP: 画像のレイジロードを無効にする

en: Disable Cache
ja_JP: キャッシュを無効にする

en: Debug String Excludes
ja_JP: デバッグ用文字列の除外

en: Viewport Images Cron
ja_JP: ビューポートイメージCron

en: Viewport Images
ja_JP: ビューポートイメージ

en: Alias is in use by another QUIC.cloud account.
ja_JP: エイリアスは他の QUIC.cloud アカウントで使用中です。

en: Unable to automatically add %1$s as a Domain Alias for main %2$s domain.
ja_JP: メイン %2$s ドメインのドメインエイリアスとして %1$s を自動的に追加できません。

en: Unable to automatically add %1$s as a Domain Alias for main %2$s domain, due to potential CDN conflict.
ja_JP: CDN の競合の可能性があるため、メイン %2$s ドメインのドメインエイリアスとして %1$s を自動的に追加することができない。

en: You cannot remove this DNS zone, because it is still in use. Please update the domain's nameservers, then try to delete this zone again, otherwise your site will become inaccessible.
ja_JP: この DNS ゾーンはまだ使用されているため、削除することはできません。ドメインのネームサーバーを更新してから、このゾーンを再度削除してください。そうしなければ、あなたのサイトにアクセスできなくなります。

en: The site is not a valid alias on QUIC.cloud.
ja_JP: このサイトは QUIC.cloud 上で有効なエイリアスではありません。

en: Cloud REST API returned error:
ja_JP: Cloud REST APIがエラーを返しました：

en: Cloud REST Error
ja_JP: Cloud RESTエラー

en: Cannot request REST API, no token saved.
ja_JP: REST API をリクエストできません。トークンが保存されていません。

en: CDN Setup Token reset. Note: if my.quic.cloud account deletion is desired, that the account still exists and must be deleted separately.
ja_JP: CDN セットアップトークンのリセット 注意：my.quic.cloud のアカウント削除を希望する場合、そのアカウントはまだ存在するため、別途削除する必要があります。

en: CDN Setup Token and DNS zone deleted. Note: if my.quic.cloud account deletion is desired, that the account still exists and must be deleted separately.
ja_JP: CDN セットアップトークンと DNS ゾーンが削除されました。注意：my.quic.cloud のアカウント削除を希望する場合、そのアカウントはまだ存在するので、別途削除する必要があります。

en: Cannot delete, site is not linked.
ja_JP: 削除できません、サイトがリンクされていません。

en: Notice: CDN Setup only reset locally.
ja_JP: お知らせ ：CDN の設定はローカルにしかリセットできません

en: CDN Setup is running.
ja_JP: CDN の設定が実行されています。

en: Congratulations, QUIC.cloud successfully set this domain up for the CDN. Please update your nameservers to:
ja_JP: おめでとうございます。QUIC.cloud は、このドメインを CDN に設定することに成功しました。ネームサーバーを更新してください。

en: Received invalid message from the cloud server. Please submit a ticket.
ja_JP: クラウドサーバーから無効なメッセージを受け取りました。チケットを送信してください。

en: Please thoroughly test each JS file you add to ensure it functions as expected.
ja_JP: 追加したJSファイルが期待通りに機能するかどうか、十分にテストしてください。

en: Please thoroughly test all items in %s to ensure they function as expected.
ja_JP: %s のすべてのアイテムが期待通りに機能するよう、十分にテストしてください。

en: Use %1$s to bypass UCSS for the pages which page type is %2$s.
ja_JP: ページタイプが %2$s であるページに対して UCSS をバイパスするには、%1$s を使用してください。

en: Use %1$s to generate one single UCSS for the pages which page type is %2$s while other page types still per URL.
ja_JP: %1$s を使用して、ページタイプが %2$s であるページに対して単一の UCSS を生成し、他のページタイプは依然として URL ごとに生成します。

en: Filter %s available for UCSS per page type generation.
ja_JP: ページタイプごとの UCSS 生成で使用可能なフィルタ %s。

en: Guest Mode failed to test.
ja_JP: ゲストモードのテストに失敗しました。

en: Guest Mode passed testing.
ja_JP: ゲストモードのテストに合格しました。

en: Testing
ja_JP: テスト

en: Guest Mode testing result
ja_JP: ゲストモードテスト結果

en: Not blocklisted
ja_JP: ブロックリストされていません

en: Learn more about when this is needed
ja_JP: どのような場合に必要なのか、詳しくはこちらをご覧ください

en: Cleaned all localized resource entries.
ja_JP: すべてのローカライズされたリソースのエントリーをクリーンアップしました。

en: <b>Last crawled:</b> %d item(s)
ja_JP: <b>最後にクロールされたもの：</b> %d アイテム

en: View .htaccess
ja_JP: .htaccess の表示

en: You can use this code %1$s in %2$s to specify the htaccess file path.
ja_JP: このコード %2$s の %1$s を使って、htaccess ファイルのパスを指定することができます。

en: PHP Constant %s is supported.
ja_JP: PHP の定数 %s がサポートされています。

en: Default path is
ja_JP: デフォルトのパスは

en: .htaccess Path
ja_JP: .htaccess のパス

en: Please read all warnings before enabling this option.
ja_JP: このオプションを有効にする前に、すべての警告をお読みください。

en: This will delete all generated unique CSS files
ja_JP: 生成された unique CSS ファイルがすべて削除されます

en: In order to avoid an upgrade error, you must be using %1$s or later before you can upgrade to %2$s versions.
ja_JP: アップグレード・エラーを回避するには、%2$s バージョンにアップグレードする前に、%1$s 以降を使用している必要があります。

en: Use latest GitHub Dev/Master commit
ja_JP: 最新のGitHub Dev/Masterコミットを使用

en: Press the %s button to use the most recent GitHub commit. Master is for release candidate & Dev is for experimental testing.
ja_JP: %s ボタンを押すと、GitHub の最新のコミットを使うことができます。Master はリリース候補、Dev は実験的テストのためのものです。

en: Downgrade not recommended. May cause fatal error due to refactored code.
ja_JP: ダウングレードは推奨しません。リファクタリングされたコードにより、致命的なエラーが発生する可能性があります。

en: Only optimize pages for guest (not logged in) visitors. If turned this OFF, CSS/JS/CCSS files will be doubled by each user group.
ja_JP: ゲスト（ログインしていない）訪問者のためのページのみを最適化します。これを OFF にすると、CSS/JS/CCSS ファイルがユーザーグループごとに2倍になります。

en: Listed JS files or inline JS code will not be optimized by %s.
ja_JP: リストされた JS ファイルまたはインライン JS コードは、%s によって最適化されません。

en: Listed URI will not generate UCSS.
ja_JP: リストアップされた URI では UCSS は生成されません。

en: The selector must exist in the CSS. Parent classes in the HTML will not work.
ja_JP: セレクタは CSS 内に存在する必要があります。HTML の親クラスでは動作しません。

en: Wildcard %s supported.
ja_JP: ワイルドカード %s がサポートされています。

en: How to choose an UCSS allowlist selector?
ja_JP: UCSS のallowlist selector はどのように選べばよいのでしょうか？

en: Useful for above-the-fold images causing CLS (a Core Web Vitals metric).
ja_JP: CLS（Core Web Vitalsの指標）を引き起こすオーバー・ザ・フォールドの画像に有効です。

en: Set an explicit width and height on image elements to reduce layout shifts and improve CLS (a Core Web Vitals metric).
ja_JP: 画像要素の幅と高さを明示的に設定することで、レイアウトのずれを抑え、CLS（Core Web Vitals の指標）を向上させます。

en: Changes to this setting do not apply to already-generated LQIPs. To regenerate existing LQIPs, please %s first from the admin bar menu.
ja_JP: この設定を変更しても、すでに生成された LQIP には適用されません。既存の LQIP を再生成するには、まず管理バーメニューから %s してください。

en: Deferring until page is parsed or delaying till interaction can help reduce resource contention and improve performance causing a lower FID (Core Web Vitals metric).
ja_JP: ページが解析されるまで延期したり、インタラクションが発生するまで遅らせたりすることで、リソースの競合を減らし、FID（Core Web Vitals 指標）を下げてパフォーマンスを向上させることができます。

en: Delayed
ja_JP: 遅延

en: JS error can be found from the developer console of browser by right clicking and choosing Inspect.
ja_JP: JS エラーは、ブラウザの開発者コンソールで右クリックして「検査」を選択することで確認できます。

en: This option may result in a JS error or layout issue on frontend pages with certain themes/plugins.
ja_JP: このオプションは、特定のテーマ/プラグインを使用しているフロントエンドページで、JS エラーやレイアウトの問題を引き起こす可能性があります。

en: This will also add a preconnect to Google Fonts to establish a connection earlier.
ja_JP: これにより、Google Fonts への事前接続も追加され、早い段階で接続が確立されます。

en: Delay rendering off-screen HTML elements by its selector.
ja_JP: セレクタによる画面外のHTML要素のレンダリングを遅延させる。

en: Disable this option to generate CCSS per Post Type instead of per page. This can save significant CCSS quota, however it may result in incorrect CSS styling if your site uses a page builder.
ja_JP: このオプションを無効にすると、ページ単位ではなく投稿タイプ単位で CCSS を生成することができます。これにより、CCSS の使用量を大幅に削減することができますが、ページビルダーを使用しているサイトでは、CSS のスタイリングが正しく行われない場合があります。

en: This option is bypassed due to %s option.
ja_JP: このオプションは %s オプションによりバイパスされます。

en: Elements with attribute %s in HTML code will be excluded.
ja_JP: HTML コードで属性が %s の要素は除外されます。

en: Use QUIC.cloud online service to generate critical CSS and load remaining CSS asynchronously.
ja_JP: オンラインサービスの QUIC.cloud を利用して、重要な CSS を生成し、残りの CSS を非同期で読み込む。

en: This option will automatically bypass %s option.
ja_JP: このオプションは、自動的に %s オプションを回避します。

en: Inline UCSS to reduce the extra CSS file loading. This option will not be automatically turned on for %1$s pages. To use it on %1$s pages, please set it to ON.
ja_JP: UCSS インライン化して、余分な CSS ファイルの読み込みを減らします。このオプションは、%1$s ページでは自動的にONになりません。%1$s ページで使用するには ON に設定してください。

en: Run %s Queue Manually
ja_JP: %s キューを手動で実行する

en: This option is bypassed because %1$s option is %2$s.
ja_JP: %1$s オプションが %2$s であるため、このオプションはバイパスされます。

en: Automatic generation of unique CSS is in the background via a cron-based queue.
ja_JP: unique CSS の自動生成は、cronベースのキューを介してバックグラウンドで行われます。

en: This will drop the unused CSS on each page from the combined file.
ja_JP: これにより、各ページで使われていないCSSを結合ファイルから落とします。

en: HTML Settings
ja_JP: HTML の設定

en: LiteSpeed cache plugin upgraded. Please refresh the page to complete the configuration data upgrade.
ja_JP: LiteSpeed キャッシュプラグインがアップグレードされました。設定データのアップグレードが完了するまで、ページを更新してください。

en: Listed IPs will be considered as Guest Mode visitors.
ja_JP: リストされたIPは、ゲストモードの訪問者とみなされます。

en: Listed User Agents will be considered as Guest Mode visitors.
ja_JP: リストされたユーザーエージェントは、ゲストモードの訪問者とみなされます。

en: Your %1s quota on %2s will still be in use.
ja_JP: %2s に対する %1s のクォータは引き続き使用されます。

en: This option can help to correct the cache vary for certain advanced mobile or tablet visitors.
ja_JP: このオプションは、特定の高度なモバイルまたはタブレットの訪問者に対して、キャッシュの変動を修正するのに役立ちます。

en: Guest Mode provides an always cacheable landing page for an automated guest's first time visit, and then attempts to update cache varies via AJAX.
ja_JP: ゲストモードは、自動化されたゲストの初回訪問時に、常にキャッシュ可能なランディングページを提供し、その後、AJAXによってキャッシュの更新を試みます。

en: Please make sure this IP is the correct one for visiting your site.
ja_JP: この IP があなたのサイトにアクセスするための正しい IP であることを確認してください。

en: the auto-detected IP may not be accurate if you have an additional outgoing IP set, or you have multiple IPs configured on your server.
ja_JP: 追加の送信 IP が設定されている場合や、サーバーに複数の IP が設定されている場合は、自動検出された IP が正確でない場合があります。

en: You need to turn %s on and finish all WebP generation to get maximum result.
ja_JP: 最大限の効果を得るためには、%s をオンにして、すべての WebP 生成を終了する必要があります。

en: You need to turn %s on to get maximum result.
ja_JP: 最大限の効果を得るためには、%s をオンにする必要があります。

en: This option enables maximum optimization for Guest Mode visitors.
ja_JP: このオプションは、ゲストモードの訪問者に対して最大限の最適化を行います。

en: More
ja_JP: もっと見る

en: Remaining Daily Quota
ja_JP: 一日の残りの割当量

en: Successfully Crawled
ja_JP: クロールに成功しました

en: Already Cached
ja_JP: 既にキャッシュされています

en: The crawler will use your XML sitemap or sitemap index. Enter the full URL to your sitemap here.
ja_JP: クローラーはあなたの XML サイトマップまたはサイトマップのインデックスを使用します。ここにサイトマップの完全な URL を入力してください。

en: Optional when API token used.
ja_JP: API トークンを使用する場合はオプションです。

en: Recommended to generate the token from Cloudflare API token template "WordPress".
ja_JP: Cloudflare API token template "WordPress "からトークンを生成することを推奨します。

en: Global API Key / API Token
ja_JP: グローバル API キー / API トークン

en: This can be managed from %1$s%2$s tab.
ja_JP: これは、%1$s%2$s タブから管理できます。

en: NOTE: QUIC.cloud CDN and Cloudflare do not use CDN Mapping. If you are are only using QUIC.cloud or Cloudflare, leave this setting %1$s.
ja_JP: 注：QUIC.cloud CDN と Cloudflare は CDN Mapping を使用しません。QUIC.cloud またはCloudflare のみを使用している場合は、この設定を %1$s のままにしてください。

en: Turn this setting %1$s if you are using a traditional Content Delivery Network (CDN) or a subdomain for static content with QUIC.cloud CDN.
ja_JP: 従来のCDN（Content Delivery Network）を使用している場合や、QUIC.cloud CDN で静的コンテンツ用のサブドメインを使用している場合は、この設定を %1$s にしてください。

en: Use external object cache functionality.
ja_JP: 外部のオブジェクトキャッシュ機能を使用する。

en: Serve a separate cache copy for mobile visitors.
ja_JP: モバイルからの訪問者には、別のキャッシュコピーを提供します。

en: By default, the My Account, Checkout, and Cart pages are automatically excluded from caching. Misconfiguration of page associations in WooCommerce settings may cause some pages to be erroneously excluded.
ja_JP: デフォルトでは、マイアカウント、チェックアウト、カートの各ページは自動的にキャッシュから除外されます。WooCommerce の設定でページの関連付けを誤って設定すると、一部のページが誤って除外されることがあります。

en: Cleaned all Unique CSS files.
ja_JP: 全ての Unique CSS ファイルをクリアしました。

en: Add Missing Sizes
ja_JP: 不足しているサイズを追加する

en: Optimize for Guests Only
ja_JP: ゲストのみに最適化

en: Guest Mode JS Excludes
ja_JP: ゲストモードのJSは除外

en: CCSS Per URL
ja_JP: URL ごとの CCSS

en: HTML Lazy Load Selectors
ja_JP: HTML Lazy Load セレクタ

en: UCSS URI Excludes
ja_JP: UCSS URI を除く

en: UCSS Inline
ja_JP: UCSS インライン

en: Guest Optimization
ja_JP: ゲストの最適化

en: Guest Mode
ja_JP: ゲストモード

en: Guest Mode IPs
ja_JP: ゲストモード IP

en: Guest Mode User Agents
ja_JP: ゲストモードのユーザーエージェント

en: Online node needs to be redetected.
ja_JP: オンラインノードを再検出する必要があります。

en: The current server is under heavy load.
ja_JP: 現在のサーバーは高負荷状態にあります。

en: Please see %s for more details.
ja_JP: 詳細は %s を参照してください。

en: This setting will regenerate crawler list and clear the disabled list!
ja_JP: UCSS URI を除く

en: %1$s %2$s files left in queue
ja_JP: %1$s %2$s ファイルがキューに残っています

en: Crawler disabled list is cleared! All crawlers are set to active!
ja_JP: クローラーの無効化リストがクリアされました！ すべてのクローラーがアクティブに設定されました！

en: Redetected node
ja_JP: 再検出されたノード

en: No available Cloud Node after checked server load.
ja_JP: サーバーの負荷を確認したところ、利用可能なクラウドノードがありません。

en: Localization Files
ja_JP: ローカライズファイル

en: Purged!
ja_JP: パージしました！

en: Resources listed here will be copied and replaced with local URLs.
ja_JP: ここに記載されているリソースはコピーされ、ローカルURLに置き換えられます

en: Use latest GitHub Master commit
ja_JP: 最新の GitHub マスターコミットを使用する

en: Use latest GitHub Dev commit
ja_JP: 最新の GitHub Dev コミットを使用する

en: No valid sitemap parsed for crawler.
ja_JP: クローラーのために解析された有効なサイトマップがありません。

en: CSS Combine External and Inline
ja_JP: CSS の外部とインラインを組み合わせる

en: Include external CSS and inline CSS in combined file when %1$s is also enabled. This option helps maintain the priorities of CSS, which should minimize potential errors caused by CSS Combine.
ja_JP: %1$s も有効になっている場合、外部 CSS とインライン CSS を結合ファイルに含めます。このオプションは CSS の優先順位を維持するのに役立ち、CSS 結合によって引き起こされる潜在的なエラーを最小限に抑えることができるはずです。

en: Minify CSS files and inline CSS code.
ja_JP: CSS ファイルとインライン CSS コードを最小化します。

en: Predefined list will also be combined w/ the above settings
ja_JP: 定義済みのリストは、上記の設定と組み合わせて使用されます

en: Localization
ja_JP: ローカリゼーション

en: Include external JS and inline JS in combined file when %1$s is also enabled. This option helps maintain the priorities of JS execution, which should minimize potential errors caused by JS Combine.
ja_JP: %1$s も有効になっている場合は、外部 JS とインライン JS を結合ファイルに含めます。 このオプションは、JS 実行の優先順位を維持するのに役立ちます。これにより、JS Combine によって引き起こされる潜在的なエラーを最小限に抑えることができます。

en: Combine all local JS files into a single file.
ja_JP: すべてのローカル JS ファイルを 1 つのファイルに結合します。

en: Listed JS files or inline JS code will not be deferred or delayed.
ja_JP: リストされたJSファイルやインラインJSコードは、遅延や延期されません。

en: Request submitted. Please wait, then refresh the page to see approval notification.
ja_JP: リクエストが送信されました。 しばらく待ってからページを更新して、承認通知を確認してください。

en: Click here to settings
ja_JP: ここをクリックして設定

en: JS Defer
ja_JP: JS 遅延

en: LiteSpeed Cache upgraded successfully. NOTE: Due to changes in this version, the settings %1$s and %2$s have been turned OFF. Please turn them back on manually and verify that your site layout is correct, and you have no JS errors.
ja_JP: LiteSpeed Cache のアップグレードに成功しました。注: このバージョンの変更により、設定 %1$s 及び %2$s はオフになっています。手動でオンに戻し、サイトレイアウトが正しいこと、およびJSエラーがないことを確認してください。

en: JS Combine External and Inline
ja_JP: JS は外部とインラインを組み合わせる

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: The latest data file is
ja_JP: 最新のデータファイルは

en: The list will be merged with the predefined nonces in your local data file.
ja_JP: リストは、ローカル データ ファイル内の定義済みのノンスとマージされます。

en: Combine CSS files and inline CSS code.
ja_JP: CSS ファイルとインライン CSS コードを組み合わせます。

en: Minify JS files and inline JS codes.
ja_JP: JS ファイルとインライン JS コードを縮小します。

en: Listed JS files or inline JS code will not be minified/combined.
ja_JP: リストされた JS ファイルまたはインライン JS コードは、縮小/結合されません。

en: Listed CSS files or inline CSS code will not be minified/combined.
ja_JP: リストされた CSS ファイルまたはインライン CSS コードは縮小/結合されません。

en: This setting is overwritten by the Network setting
ja_JP: この設定は、ネットワーク設定によって上書きされます

en: LQIP Excludes
ja_JP: LQIP を除外

en: These images will not generate LQIP.
ja_JP: これらのイメージは LQIP を生成しません。

en: Are you sure you want to reset all settings back to the default settings?
ja_JP: すべての設定をデフォルト設定にリセットしてよろしいですか？

en: This option will remove all %s tags from HTML.
ja_JP: このオプションは、HTML からすべての %s タグを削除します。

en: Are you sure you want to clear all cloud nodes?
ja_JP: すべてのクラウドノードをクリアしてもよろしいですか？

en: Remove Noscript Tags
ja_JP: Noscript タグの削除

en: The site is not registered on QUIC.cloud.
ja_JP: サイトが QUIC.cloud に登録されていません。

en: Click here to change.
ja_JP: ここをクリックして変更してください。

en: Click here to set.
ja_JP: ここをクリックして設定してください。

en: Site not recognized. Domain Key has been automatically removed. Please request a new one.
ja_JP: サイトが認識されていません。 ドメインキーは自動的に削除されました。 新しいものをリクエストしてください。

en: Localize Resources
ja_JP: リソースのローカライズ

en: Setting Up Custom Headers
ja_JP: カスタムヘッダーの設定

en: This will delete all localized resources
ja_JP: これにより、ローカライズされたすべてのリソースを削除します

en: Localized Resources
ja_JP: ローカライズされたリソース

en: Comments are supported. Start a line with a %s to turn it into a comment line.
ja_JP: コメントはサポートされています。%s で行を開始するとコメント行になります。

en: HTTPS sources only.
ja_JP: HTTPS ソースのみ。

en: Localize external resources.
ja_JP: 外部リソースをローカライズします。

en: Localization Settings
ja_JP: ローカリゼーション設定

en: List the CSS selector that its style should be always contained in UCSS.
ja_JP: CSS セレクターのスタイルは常に UCSS に含まれるようにリストします。

en: Use QUIC.cloud online service to generate unique CSS.
ja_JP: QUIC.cloud オンラインサービスを使用して、固有の CSS を生成します。

en: Generate UCSS
ja_JP: UCSS を生成する

en: Unique CSS
ja_JP: ユニークな CSS

en: Purge the cache entries created by this plugin except for Critical CSS & Unique CSS & LQIP caches
ja_JP: クリティカル CSS & Unique CSS & LQIPキャッシュを除き、このプラグインによって作成されたキャッシュエントリーをパージします。

en: LiteSpeed Report
ja_JP: LiteSpeed レポート

en: Image Thumbnail Group Sizes
ja_JP: 画像サムネイルグループサイズ

en: Ignore certain query strings when caching. (LSWS %s required)
ja_JP: キャッシュするときに特定のクエリ文字列を無視します。 （LSWS %s が必要です）

en: For URLs with wildcards, there may be a delay in initiating scheduled purge.
ja_JP: ワイルドカードを含むURLの場合、スケジュールされたパージの開始が遅れる可能性があります。

en: By design, this option may serve stale content. Do not enable this option, if that is not OK with you.
ja_JP: 仕様上、このオプションは古いコンテンツを提供する場合があります。
    コンテンツ問題がある場合は、このオプションを有効にしないでください。

en: Serve Stale
ja_JP: 古いものを出す

en: This setting is overwritten by the primary site setting
ja_JP: この設定は、プライマリサイト設定によって上書きされます

en: One or more pulled images does not match with the notified image md5
ja_JP: 1つ以上の戻された画像が通知された画像 md5 と一致しません

en: Some optimized image file(s) has expired and was cleared.
ja_JP: 一部の最適化された画像ファイルは有効期限が切れ、消去されました。

en: You have too many requested images, please try again in a few minutes.
ja_JP: 要求した画像が多すぎます。数分後にもう一度お試しください。

en: Pulled WebP image md5 does not match the notified WebP image md5.
ja_JP: 戻された WebP イメージ の md5 は、通知された WebP イメージの md5 と一致しません。

en: Read LiteSpeed Documentation
ja_JP: LiteSpeed のドキュメントを読む

en: There is proceeding queue not pulled yet. Queue info: %s.
ja_JP: まだ戻されていない進行中のキューがあります。 キュー情報：%s。

en: Sitemap Timeout
ja_JP: サイトマップのタイムアウト

en: Specify the timeout while parsing the sitemap.
ja_JP: サイトマップの解析中にタイムアウトを指定します。

en: Specify how long, in seconds, Gravatar files are cached.
ja_JP: Gravatar ファイルがキャッシュされる時間を秒単位で指定します。

en: A Domain Key is required for QUIC.cloud online services.
ja_JP: QUIC.cloud オンラインサービスにはドメインキーが必要です。

en: Cleared %1$s invalid images.
ja_JP: %1$s の無効な画像を消去しました。

en: Request Domain Key
ja_JP: ドメインキーの要求

en: LiteSpeed Cache General Settings
ja_JP: LiteSpeed Cache の一般設定

en: This will delete all cached Gravatar files
ja_JP: これにより、キャッシュされたすべての Gravatar ファイルが削除されます

en: Prevent any debug log of listed pages.
ja_JP: リストされたページのデバッグログを防止します。

en: Only log listed pages.
ja_JP: リストされたページのみをログに記録します。

en: Specify the maximum size of the log file.
ja_JP: ログファイルの最大サイズを指定します。

en: To prevent filling up the disk, this setting should be OFF when everything is working.
ja_JP: ディスクがいっぱいになるのを防ぐには、すべてが機能しているときにこの設定をオフにする必要があります。

en: Press the %s button to stop beta testing and go back to the current release from the WordPress Plugin Directory.
ja_JP: %s ボタンを押してベータテストを中止し、WordPress プラグインディレクトリから現在のリリースに戻ります。

en: Use latest WordPress release version
ja_JP: 最新の WordPress リリースバージョンを使用する

en: OR
ja_JP: または

en: Use this section to switch plugin versions. To beta test a GitHub commit, enter the commit URL in the field below.
ja_JP: このセクションを使用して、プラグインのバージョンを切り替えます。 GitHub コミットをベータテストするには、下のフィールドにコミット URL を入力します。

en: Reset Settings
ja_JP: 設定をリセット

en: LiteSpeed Cache Toolbox
ja_JP: LiteSpeed Cache ツールボックス

en: Beta Test
ja_JP: ベータテスト

en: Log View
ja_JP: ログ表示

en: Debug Settings
ja_JP: デバッグ設定

en: Turn ON to control heartbeat in backend editor.
ja_JP: オンにすると、バックエンドエディタでハートビートが制御されます。

en: WordPress valid interval is %s seconds
ja_JP: WordPress の有効な間隔は %s 秒です

en: Turn ON to control heartbeat on backend.
ja_JP: バックエンドでハートビートを制御するには、オンにします。

en: Set to %1$s to forbid heartbeat on %2$s.
ja_JP: %2$s のハートビートを禁止するには、%1$s に設定してください。

en: WordPress valid interval is %s seconds.
ja_JP: WordPress の有効な間隔は %s 秒です。

en: Specify the %s heartbeat interval in seconds.
ja_JP: %s ハートビート間隔を秒単位で指定します。

en: Turn ON to control heartbeat on frontend.
ja_JP: フロントエンドでハートビートを制御するには、オンにします。

en: Disable WordPress interval heartbeat to reduce server load.
ja_JP: サーバーの負荷を軽減するために、WordPressインターバルハートビートを無効にします。

en: Heartbeat Control
ja_JP: ハートビート制御

en: provide more information here to assist the LiteSpeed team with debugging.
ja_JP: LiteSpeed チームのデバッグを支援するための詳細情報をここに提供してください。

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Generate Link for Current User
ja_JP: 現在のユーザーのリンクを生成

en: Passwordless Link
ja_JP: パスワードなしのリンク

en: System Information
ja_JP: システム情報

en: Go to plugins list
ja_JP: プラグインリストに移動

en: Install DoLogin Security
ja_JP: DoLogin Securityをインストールする

en: Check my public IP from
ja_JP: パブリックIPを確認する

en: Your server IP
ja_JP: あなたのサーバー IP

en: Enter this site's IP address to allow cloud services directly call IP instead of domain name. This eliminates the overhead of DNS and CDN lookups.
ja_JP: このサイトのIPアドレスを入力して、クラウドサービスがドメイン名の代わりにIPを直接呼び出すことを許可します。 これにより、DNS および CDN ルックアップのオーバーヘッドがなくなります。

en: Specify the timeout while crawling each URL.
ja_JP: 各 URL のクロール時のタイムアウトを指定します。

en: Specify time in seconds for the time between each run interval.
ja_JP: 各実行間隔の間の時間を秒単位で指定します。

en: This will enable crawler cron.
ja_JP: これにより、クローラーの cron が有効になります。

en: Crawler General Settings
ja_JP: クローラーの一般設定

en: Remove from Blocklist
ja_JP: ブロックリストから削除する

en: Empty blocklist
ja_JP: 空のブロックリスト

en: Are you sure to delete all existing blocklist items?
ja_JP: 既存のブロックリストの項目をすべて削除してよいのでしょうか？

en: Blocklisted due to not cacheable
ja_JP: キャッシュされないためブロックされました

en: Add to Blocklist
ja_JP: ブロックリストに追加する

en: Operation
ja_JP: 操作

en: Sitemap Total
ja_JP: サイトマップ合計

en: Sitemap List
ja_JP: サイトマップリスト

en: Refresh Crawler Map
ja_JP: クローラーマップの更新

en: Clean Crawler Map
ja_JP: クリーンクローラーマップ

en: Sitemap Settings
ja_JP: サイトマップ設定

en: Simulation Settings
ja_JP: シミュレーション設定

en: Blocklist
ja_JP: ブロックリスト

en: Map
ja_JP: マップ

en: Summary
ja_JP: 概要

en: If you are using multiple domains for one site, and have multiple domains in the sitemap, please keep this option OFF so the crawler knows to crawl every domain.
ja_JP: 1つのサイトで複数のドメインを使用していて、サイトマップに複数のドメインがある場合は、このオプションをオフにして、クローラーがすべてのドメインを認識しクロールできるようにします。

en: The crawler will parse the sitemap and save into the database before crawling. When parsing the sitemap, dropping the domain can save DB storage.
ja_JP: クローラーはサイトマップを解析し、クロールする前にデータベースに保存します。 サイトマップを解析する場合、ドメインを削除するとDBストレージを節約できます。

en: Crawler Sitemap Settings
ja_JP: クローラーサイトマップ設定

en: &nbsp;If both the cron and a manual run start at similar times, the first to be started will take precedence.
ja_JP: &nbsp;cron と手動実行の両方が同じ時間に開始された場合、最初に開始されたものが優先されます。

en: Crawlers cannot run concurrently.
ja_JP: クローラーを同時に実行することはできません。

en: Cache Miss
ja_JP: キャッシュミス

en: Cache Hit
ja_JP: キャッシュヒット

en: Waiting to be Crawled
ja_JP: クロールされるのを待っています

en: Blocklisted
ja_JP: ブロックリスト

en: Miss
ja_JP: ミス

en: Hit
ja_JP: ヒット

en: Waiting
ja_JP: 待機中

en: Running
ja_JP: 実行中

en: Use %1$s in %2$s to indicate this cookie has not been set.
ja_JP: %2$s で %1$sを使用して、このCookieが設定されていないことを示します。

en: Add new cookie to simulate
ja_JP: シミュレートするために、新しいクッキーを追加する

en: Remove cookie simulation
ja_JP: Cookie シミュレーションを削除

en: Crawler Simulation Settings
ja_JP: クローラーシミュレーション設定

en: Htaccess rule is: %s
ja_JP: Htaccess のルールは次のとおりです: %s

en: More settings available under %s menu
ja_JP: %s メニューの下で利用可能なその他の設定

en: The amount of time, in seconds, that files will be stored in browser cache before expiring.
ja_JP: ファイルが期限切れになるまでに、ブラウザのキャッシュに保存される時間（秒単位）。

en: OpenLiteSpeed users please check this
ja_JP: OpenLiteSpeed ユーザーはこれを確認してください

en: Browser Cache Settings
ja_JP: ブラウザのキャッシュ設定

en: Paths containing these strings will be forced to public cached regardless of no-cacheable settings.
ja_JP: これらの文字列を含むパスは、キャッシュ不可の設定に関係なく、強制的にパブリックキャッシュされます。

en: With QUIC.cloud CDN enabled, you may still be seeing cache headers from your local server.
ja_JP: QUIC.cloud CDN を有効にしても、ローカルサーバーのキャッシュヘッダーが表示される場合があります。

en: An optional second parameter may be used to specify cache control. Use a space to separate
ja_JP: オプションの 2 番目のパラメーターを使用してキャッシュ制御を指定できます。スペースを使用して区切る

en: The above nonces will be converted to ESI automatically.
ja_JP: 上記のノンスは自動的に ESI に変換されます。

en: Browser
ja_JP: ブラウザー

en: Object
ja_JP: オブジェクト

en: Default port for %1$s is %2$s.
ja_JP: %1$s の既定のポートは %2$s です。

en: Object Cache Settings
ja_JP: オブジェクトキャッシュ設定

en: Specify an HTTP status code and the number of seconds to cache that page, separated by a space.
ja_JP: HTTPステータスコードと、そのページをキャッシュする秒数をスペースで区切って指定します。

en: Specify how long, in seconds, the front page is cached.
ja_JP: フロントページがキャッシュされる期間を秒単位で指定します。

en: If ON, the stale copy of a cached page will be shown to visitors until a new cache copy is available. Reduces the server load for following visits. If OFF, the page will be dynamically generated while visitors wait.
ja_JP: ON の場合、新しいキャッシュコピーが利用可能になるまで、キャッシュされた古いページのコピーが訪問者に表示されます。次の訪問のサーバー負荷を軽減します。 OFF の場合、訪問者が待機している間にページが動的に生成されます。

en: Swap
ja_JP: スワップ

en: Set this to append %1$s to all %2$s rules before caching CSS to specify how fonts should be displayed while being downloaded.
ja_JP: これを設定して、CSSをキャッシュする前にすべての %2$s ルールに %1$s を追加して、ダウンロード中のフォントの表示方法を指定します。

en: Avatar list in queue waiting for update
ja_JP: 更新待ちのキューにあるアバターリスト

en: Refresh Gravatar cache by cron.
ja_JP: cron で Gravatar キャッシュを更新します。

en: Accelerates the speed by caching Gravatar (Globally Recognized Avatars).
ja_JP: Gravatar（Globally Recognized Avatars）をキャッシュすることで速度を加速します。

en: Store Gravatar locally.
ja_JP: Gravatar をローカルに保存します。

en: Failed to create Avatar table. Please follow <a %s>Table Creation guidance from LiteSpeed Wiki</a> to finish setup.
ja_JP: アバターテーブルを作成できませんでした。<a %s> LiteSpeed Wiki のテーブル作成のガイダンス</a>に従ってセットアップを完了してください。

en: LQIP requests will not be sent for images where both width and height are smaller than these dimensions.
ja_JP: LQIP 要求は、幅と高さの両方がこれらの寸法よりも小さい画像に対しては送信されません。

en: pixels
ja_JP: ピクセル

en: Larger number will generate higher resolution quality placeholder, but will result in larger files which will increase page size and consume more points.
ja_JP: 数値が大きいほど高解像度の品質のプレースホルダが生成されますが、ファイルサイズが大きくなるため、ページサイズが大きくなり、より多くのポイントを消費することになります。

en: Specify the quality when generating LQIP.
ja_JP: LQIP を生成する際の品質を指定します。

en: Keep this off to use plain color placeholders.
ja_JP: 無地のプレースホルダーを使用するには、これをオフにしてください。

en: Use QUIC.cloud LQIP (Low Quality Image Placeholder) generator service for responsive image previews while loading.
ja_JP: QUIC.cloud LQIP（低品質画像プレースホルダー）ジェネレーターサービスを使用して、読み込み中のレスポンシブな画像プレビュー。

en: Specify the responsive placeholder SVG color.
ja_JP: レスポンシブプレースホルダーのSVGカラーを指定します。

en: Variables %s will be replaced with the configured background color.
ja_JP: 変数 %s は、設定された背景色に置き換えられます。

en: Variables %s will be replaced with the corresponding image properties.
ja_JP: 変数 %s は対応する画像プロパティに置き換えられます。

en: It will be converted to a base64 SVG placeholder on-the-fly.
ja_JP: 急いで base64 SVG プレースホルダーに変換されます。

en: Specify an SVG to be used as a placeholder when generating locally.
ja_JP: ローカルで生成するときに、プレースホルダーとして使用するSVGを指定します。

en: Prevent any lazy load of listed pages.
ja_JP: リストされたページの遅延読み込みを防止します。

en: Iframes having these parent class names will not be lazy loaded.
ja_JP: これらの親クラス名を持つ iframe は遅延読み込みされません。

en: Iframes containing these class names will not be lazy loaded.
ja_JP: これらのクラス名を含む iframe は遅延読み込みされません。

en: Images having these parent class names will not be lazy loaded.
ja_JP: これらの親クラス名を持つ画像は、遅延読み込みされません。

en: LiteSpeed Cache Page Optimization
ja_JP: LiteSpeed Cache ページの最適化

en: Media Excludes
ja_JP: 除外するメディア

en: CSS Settings
ja_JP: CSS 設定

en: %s is recommended.
ja_JP: %s をお勧めします。

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: This can improve the page loading speed.
ja_JP: これにより、ページの読み込み速度が向上します。

en: Automatically enable DNS prefetching for all URLs in the document, including images, CSS, JavaScript, and so forth.
ja_JP: 画像、CSS、JavaScript など、ドキュメント内のすべての URL に対して DNS プリフェッチを自動的に有効にします。

en: New developer version %s is available now.
ja_JP: 新しい開発者バージョン %s が利用可能になりました。

en: New Developer Version Available!
ja_JP: 新しい開発者バージョンが利用可能です！

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示

en: Tweet this
ja_JP: これをツイートする

en: Tweet preview
ja_JP: ツイートのプレビュー

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: You just unlocked a promotion from QUIC.cloud!
ja_JP: QUIC.cloud からプロモーションのロックを解除しました！

en: The image compression quality setting of WordPress out of 100.
ja_JP: WordPressの画像圧縮品質設定が100うちで。

en: Image Optimization Settings
ja_JP: 画像最適化設定

en: Are you sure to destroy all optimized images?
ja_JP: すべての最適化された画像を破棄してもよろしいですか？

en: Use Optimized Files
ja_JP: 最適化されたファイルを使用する

en: Switch back to using optimized images on your site
ja_JP: サイトで最適化された画像を使用するように切り替えます

en: Use Original Files
ja_JP: 元のファイルを使用

en: Use original images (unoptimized) on your site
ja_JP: サイトで元の画像（最適化されていない）を使用する

en: You can quickly switch between using original (unoptimized versions) and optimized image files. It will affect all images on your website, both regular and webp versions if available.
ja_JP: オリジナル（最適化されていないバージョン）と最適化された画像ファイルの使用をすばやく切り替えることができます。 それはあなたの Web サイト上のすべての画像に影響を与えます。

en: Optimization Tools
ja_JP: 最適化ツール

en: Rescan New Thumbnails
ja_JP: 新しいサムネイルを再スキャン

en: Congratulations, all gathered!
ja_JP: おめでとうございます、すべて集まりました!

en: What is an image group?
ja_JP: イメージグループとは何ですか？

en: Delete all backups of the original images
ja_JP: 元の画像のすべてのバックアップを削除します

en: Calculate Backups Disk Space
ja_JP: バックアップのディスク容量を計算する

en: Optimization Status
ja_JP: 最適化ステータス

en: Current limit is
ja_JP: 現在の制限は

en: To make sure our server can communicate with your server without any issues and everything works fine, for the few first requests the number of image groups allowed in a single request is limited.
ja_JP: 私たちのサーバーがあなたのサーバーと問題なく通信でき、すべてが問題なく動作することを確認するため、最初の数回のリクエストでは、1回のリクエストで許可される画像グループの数が制限されています。

en: You can request a maximum of %s images at once.
ja_JP: 一度に最大 %s 画像を要求できます。

en: Optimize images with our QUIC.cloud server
ja_JP: QUIC.cloud サーバーで画像を最適化する

en: Current closest Cloud server is %s.&#10; Click to redetect.
ja_JP: 現在最も近いクラウド サーバーは %s.&#10; クリックして再検出します。

en: Revisions newer than this many days will be kept when cleaning revisions.
ja_JP: これよりも新しいリビジョンは、リビジョンを消去するときに保持されます。

en: Day(s)
ja_JP: 日

en: Specify the number of most recent revisions to keep when cleaning revisions.
ja_JP: リビジョンを消去するときに保持する最新のリビジョンの数を指定します。

en: LiteSpeed Cache Database Optimization
ja_JP: LiteSpeed Cache データベースの最適化

en: DB Optimization Settings
ja_JP: DB 最適化設定

en: Option Name
ja_JP: オプション名

en: Database Summary
ja_JP: データベースの概要

en: We are good. No table uses MyISAM engine.
ja_JP: いいです。 MyISAM エンジンを使用するテーブルはありません。

en: Convert to InnoDB
ja_JP: InnoDB に変換

en: Tool
ja_JP: ツール

en: Engine
ja_JP: エンジン

en: Table
ja_JP: テーブル

en: Database Table Engine Converter
ja_JP: データベーステーブルエンジンコンバーター

en: Clean revisions older than %1$s day(s), excluding %2$s latest revisions
ja_JP: %2$s の最新のリビジョンを除いて、%1$s日より古いリビジョンを消去します

en: Currently active crawler
ja_JP: 現在アクティブなクローラー

en: Crawler(s)
ja_JP: クローラー

en: Crawler Status
ja_JP: クローラーステータス

en: Force cron
ja_JP: 強制 cron

en: Requests in queue
ja_JP: キュー内の要求

en: Time to execute previous request
ja_JP: 前の要求を実行する時間

en: Private Cache
ja_JP: プライベートキャッシュ

en: Public Cache
ja_JP: パブリックキャッシュ

en: Cache Status
ja_JP: キャッシュステータス

en: Last Pull
ja_JP: 最後の戻し

en: Image Optimization Summary
ja_JP: 画像最適化の概要

en: Refresh page score
ja_JP: ページスコアの更新

en: Are you sure you want to redetect the closest cloud server for this service?
ja_JP: このサービスに最も近いクラウドサーバーを再検出してもよろしいですか？

en: Current closest Cloud server is %s.&#10;Click to redetect.
ja_JP: 現在最も近いクラウド サーバーは %s.&#10; クリックして再検出します。

en: Last requested
ja_JP: 最後に要求された

en: Refresh page load time
ja_JP: ページの読み込み時間を更新

en: Go to QUIC.cloud dashboard
ja_JP: QUIC.cloud ダッシュボードに移動

en: Low Quality Image Placeholder
ja_JP: 低品質の画像プレースホルダー

en: Sync data from Cloud
ja_JP: クラウドからのデータを同期

en: QUIC.cloud Service Usage Statistics
ja_JP: QUIC.cloud サービスの使用統計

en: Total images optimized in this month
ja_JP: 今月に最適化された画像の合計

en: Total Usage
ja_JP: 総使用量

en: Pay as You Go Usage Statistics
ja_JP: 従量課金制の使用統計

en: This Month Usage
ja_JP: 今月の使用状況

en: PAYG Balance
ja_JP: PAYG バランス

en: Pay as You Go
ja_JP: 従量課金

en: Usage
ja_JP: 使用量

en: Fast Queue Usage
ja_JP: 高速キューの使用

en: CDN Bandwidth
ja_JP: CDN 帯域幅

en: Usage Statistics
ja_JP: 使用統計

en: LiteSpeed Cache Dashboard
ja_JP: LiteSpeed Cache ダッシュボード

en: Network Dashboard
ja_JP: ネットワークダッシュボード

en: No cloud services currently in use
ja_JP: 現在使用されているクラウド サービスはありません

en: Click to clear all nodes for further redetection.
ja_JP: クリックしてすべてのノードをクリアし、さらに再検出します。

en: Current Cloud Nodes in Service
ja_JP: サービス中の現在のクラウドノード

en: Benefits of linking to a QUIC.cloud account
ja_JP: QUIC.cloud アカウントにリンクする利点

en: You must click the %s button if you wish to associate this site with a QUIC.cloud account.
ja_JP: このサイトを QUIC.cloud アカウントに関連付ける場合は、[%s] ボタンをクリックする必要があります。

en: You must have %1$s first before linking to QUIC.cloud.
ja_JP: QUIC.cloud にリンクする前に、 最初に %1$s を持っている必要があります。

en: Please verify that your other plugins are not blocking REST API calls, allowlist our server IPs, or contact your server admin for assistance.
ja_JP: 他のプラグインが REST API コールをブロックしていないか確認し、サーバー IP を許可するか、サーバー管理者にお問い合わせください。

en: Our %s was not allowlisted.
ja_JP: 私たちの %s は許可リストにありません。

en: The POST callback to %s failed.
ja_JP: %s への POST コールバックに失敗しました。

en: There are two reasons why we might not be able to communicate with your domain
ja_JP: ドメインと通信できない理由は2つあります。

en: There was a problem with retrieving your Domain Key. Please click the %s button to retry.
ja_JP: ドメインキーの取得で問題がありました。 %s ボタンをクリックして再試行してください。

en: Link to QUIC.cloud
ja_JP: QUIC.cloud へのリンク

en: Visit My Dashboard on QUIC.cloud
ja_JP: QUIC.cloudのマイダッシュボードにアクセス

en: Next available request time: <code>After %s</code>
ja_JP: 次回の利用可能な要求時間:<code>After %s</code>

en: Approved
ja_JP: 承認済み

en: Requested
ja_JP: 申請日時

en: Waiting for Approval
ja_JP: 承認を待っています

en: Waiting for Refresh
ja_JP: 更新を待っています

en: Refresh Domain Key
ja_JP: ドメイン キーの更新

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Specify which HTML element attributes will be replaced with CDN Mapping.
ja_JP: CDN マッピングで置き換える HTML 要素の属性を指定します。

en: Add new CDN URL
ja_JP: 新しい CDN URL を追加する

en: Remove CDN URL
ja_JP: CDN url を削除する

en: Enable %s CDN API functionality.
ja_JP: %s CDN API 機能を有効にします。

en: To enable the following functionality, turn ON Cloudflare API in CDN Settings.
ja_JP: 次の機能を有効にするには、CDN 設定で Cloudflare API をオンにします。

en: To manage QUIC.cloud options, please visit
ja_JP: QUIC.cloud オプションを管理するには、次のWebサイトにアクセスしてください

en: WooCommerce Settings
ja_JP: WooCommerce 設定

en: Current Online Server IPs
ja_JP: 現在のオンラインサーバーIP

en: Before generating key, please verify all IPs on this list are allowlisted
ja_JP: キーを生成する前に、このリストにあるすべての IP が許可リストに入っていることを確認してください。

en: For online services to work correctly, you must allowlist all %s server IPs.
ja_JP: オンラインサービスが正しく動作するためには、すべての %s サーバ の IP を許可リストに登録する必要があります。

en: LQIP Cache
ja_JP: LQIP キャッシュ

en: Options saved.
ja_JP: オプションを保存しました。

en: Removed backups successfully.
ja_JP: バックアップを削除しました。

en: Calculated backups successfully.
ja_JP: バックアップの容量が計算できました。

en: Rescanned %d images successfully.
ja_JP: %d 枚の画像を再スキャンしました。

en: Rescanned successfully.
ja_JP: 再スキャンしました。

en: Destroy all optimization data successfully.
ja_JP: すべての最適化データを破棄します。

en: Cleaned up unfinished data successfully.
ja_JP: 未完了のデータを消去しました。

en: Pull Cron is running
ja_JP: Pull Cron 実行されています

en: No valid image found by Cloud server in the current request.
ja_JP: 現在の要求でクラウドサーバーが有効な画像を見つけられませんでした。

en: No valid image found in the current request.
ja_JP: 現在の要求で有効な画像が見つかりませんでした。

en: Pushed %1$s to Cloud server, accepted %2$s.
ja_JP: %1$s をクラウド サーバーにプッシュし、%2$s を受け入れました。

en: Revisions Max Age
ja_JP: リビジョンの最大エイジ

en: Revisions Max Number
ja_JP: リビジョンの最大数

en: Debug URI Excludes
ja_JP: 除外するデバッグ URI

en: Debug URI Includes
ja_JP: 包含するデバッグ URI

en: Drop Domain from Sitemap
ja_JP: サイトマップからドメインを削除

en: Timeout
ja_JP: タイムアウト

en: HTML Attribute To Replace
ja_JP: 置換する HTML 属性

en: Use CDN Mapping
ja_JP: CDN マッピングを使用

en: Editor Heartbeat TTL
ja_JP: エディターハートビート TTL

en: Editor Heartbeat
ja_JP: エディターハートビート

en: Backend Heartbeat TTL
ja_JP: バックエンド ハートビート TTL

en: Backend Heartbeat Control
ja_JP: バックエンドハートビートコントロール

en: Frontend Heartbeat TTL
ja_JP: フロントエンド ハートビート TTL

en: Frontend Heartbeat Control
ja_JP: フロントエンドハートビート制御

en: Backend .htaccess Path
ja_JP: バックエンド .htaccess パス

en: Frontend .htaccess Path
ja_JP: フロントエンド .htaccess パス

en: ESI Nonces
ja_JP: ESI ノンス

en: WordPress Image Quality Control
ja_JP: WordPress 画像品質管理

en: Auto Pull Cron
ja_JP: 自動戻し Cron

en: Auto Request Cron
ja_JP: 自動要求 Cron

en: Generate LQIP In Background
ja_JP: バックグラウンドでの LQIP の生成

en: LQIP Minimum Dimensions
ja_JP: LQIP 最小寸法

en: LQIP Quality
ja_JP: LQIP 品質

en: LQIP Cloud Generator
ja_JP: LQIP クラウドジェネレーター

en: Responsive Placeholder SVG
ja_JP: レスポンシブプレースホルダー SVG

en: Responsive Placeholder Color
ja_JP: レスポンシブプレースホルダーの色

en: Basic Image Placeholder
ja_JP: 基本的な画像プレースホルダー

en: Lazy Load URI Excludes
ja_JP: 遅延読み込み URI の除外

en: Lazy Load Iframe Parent Class Name Excludes
ja_JP: 遅延読み込み iframe 親クラス名を除外する

en: Lazy Load Iframe Class Name Excludes
ja_JP: 遅延読み込み iframe クラス名を除外する

en: Lazy Load Image Parent Class Name Excludes
ja_JP: 遅延読み込み Image 親クラス名を除外する

en: Gravatar Cache TTL
ja_JP: Gravator キャッシュ TTL

en: Gravatar Cache Cron
ja_JP: Gravator キャッシュ Cron

en: Gravatar Cache
ja_JP: Gravator キャッシュ

en: DNS Prefetch Control
ja_JP: DNS プリフェッチ制御

en: Font Display Optimization
ja_JP: フォント表示の最適化

en: Force Public Cache URIs
ja_JP: パブリックキャッシュ URI を強制する

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Default HTTP Status Code Page TTL
ja_JP: 既定の HTTP ステータスコードページ TTL

en: Default REST TTL
ja_JP: デフォルトの REST TTL

en: Enable Cache
ja_JP: キャッシュを有効にする

en: Domain Key
ja_JP: ドメインキー

en: Server IP
ja_JP: サーバー IP

en: Images not requested
ja_JP: 画像が要求されていません

en: Sync credit allowance with Cloud Server successfully.
ja_JP: 信用付与をクラウドサーバーと同期します。

en: Domain Key hash mismatch
ja_JP: ドメインキーハッシュの不一致

en: Congratulations, your Domain Key has been approved! The setting has been updated accordingly.
ja_JP: おめでとうございます。ドメインキーが承認されました。 設定はそれに応じて更新されました。

en: Applied for Domain Key successfully. Please wait for result. Domain Key will be automatically sent to your WordPress.
ja_JP: ドメインキーに適用されました。 結果をお待ちください。 ドメインキーは自動的に WordPress に送信されます。

en: Failed to communicate with QUIC.cloud server
ja_JP: QUIC.cloud サーバーとの通信に失敗しました

en: Good news from QUIC.cloud server
ja_JP: QUIC.cloud サーバーからの朗報

en: Message from QUIC.cloud server
ja_JP: QUIC.cloud サーバーからのメッセージ

en: Please try after %1$s for service %2$s.
ja_JP: %1$s の後にサービス %2$s を試してください。

en: No available Cloud Node.
ja_JP: 利用可能なクラウドノードがありません。

en: Cloud Error
ja_JP: Cloud エラー

en: The database has been upgrading in the background since %s. This message will disappear once upgrade is complete.
ja_JP: データベースは %s 以降、バックグラウンドでアップグレードされています。アップグレードが完了すると、このメッセージは表示されなくなります。

en: Restore from backup
ja_JP: バックアップからの復元

en: No backup of unoptimized WebP file exists.
ja_JP: 最適化されていない WebP ファイルのバックアップはありません。

en: WebP file reduced by %1$s (%2$s)
ja_JP: WebP ファイル %1$s (%2$s) が削減されました

en: Currently using original (unoptimized) version of WebP file.
ja_JP: 現在、WebPファイルの元の（最適化されていない）バージョンを使用しています。

en: Currently using optimized version of WebP file.
ja_JP: 現在、最適化されたバージョンのWebPファイルを使用しています。

en: Orig
ja_JP: 元の

en: Orig %s
ja_JP: 元の %s

en: Congratulation! Your file was already optimized
ja_JP: おおめでとうございます。あなたのファイルはすでに最適化されています

en: No backup of original file exists.
ja_JP: 元のファイルのバックアップはありません。

en: Using optimized version of file.
ja_JP: ファイルの最適化されたバージョンを使用します。

en: Orig saved %s
ja_JP: 元は %s に保存しました

en: Original file reduced by %1$s (%2$s)
ja_JP: 元のファイルが %1$s (%2$s) 削減されました

en: Click to switch to optimized version.
ja_JP: クリックして最適化バージョンに切り替えます。

en: Currently using original (unoptimized) version of file.
ja_JP: 現在、元の（最適化されていない）バージョンのファイルを使用しています。

en: Click to switch to original (unoptimized) version.
ja_JP: クリックして、元の（最適化されていない）バージョンに切り替えます。

en: Currently using optimized version of file.
ja_JP: 現在、ファイルの最適化されたバージョンを使用しています。

en: LQIP image preview for size %s
ja_JP: サイズ %s の LQIP 画像プレビュー

en: Previously existed in blocklist
ja_JP: 以前はブロックリストに存在していました

en: Manually added to blocklist
ja_JP: ブロックリストに手動で追加する

en: Mobile Agent Rules
ja_JP: モバイルエージェントルール

en: Sitemap created successfully: %d items
ja_JP: サイトマップが作成されました: %d アイテム

en: Sitemap cleaned successfully
ja_JP: サイトマップは消去されました

en: Invalid IP
ja_JP: 無効な IP

en: Value range
ja_JP: 値の範囲

en: Smaller than
ja_JP: より小さい

en: Larger than
ja_JP: より大きい

en: Zero, or
ja_JP: ゼロ、または

en: Maximum value
ja_JP: 最大値

en: Minimum value
ja_JP: 最小値

en: Path must end with %s
ja_JP: パスは %s で終わる必要があります

en: Invalid rewrite rule
ja_JP: 無効な書き換えルール

en: currently set to %s
ja_JP: 現在 %s に設定されています

en: This setting is overwritten by the PHP constant %s
ja_JP: この設定は PHP 定数 %s で上書きされます

en: Toolbox
ja_JP: ツールボックス

en: Database
ja_JP: データベース

en: Page Optimization
ja_JP: ページの最適化

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Converted to InnoDB successfully.
ja_JP: InnoDB に変換されました。

en: Cleaned all Gravatar files.
ja_JP: すべてのGravatarファイルを消去しました。

en: Cleaned all LQIP files.
ja_JP: すべての LQIP ファイルを消去しました。

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Your domain has been forbidden from using our services due to a previous policy violation.
ja_JP: 以前のポリシー違反により、ドメインでのサービスの使用が禁止されています。

en: The callback validation to your domain failed. Please make sure there is no firewall blocking our servers. Response code:
ja_JP: ドメインへのコールバック検証に失敗しました。 サーバーをブロックしているファイアウォールがないことを確認してください。 応答コード：

en: The callback validation to your domain failed. Please make sure there is no firewall blocking our servers.
ja_JP: ドメインへのコールバック検証に失敗しました。 サーバーをブロックしているファイアウォールがないことを確認してください。

en: The callback validation to your domain failed due to hash mismatch.
ja_JP: ハッシュの不一致により、ドメインへのコールバック検証が失敗しました。

en: Your application is waiting for approval.
ja_JP: アプリケーションは承認を待っています。

en: Previous request too recent. Please try again after %s.
ja_JP: 以前の要求が最近のものです。%s の後でもう一度やり直してください。

en: Previous request too recent. Please try again later.
ja_JP: 以前の要求が最近のものです。後でもう一度やり直してください。

en: Crawler disabled by the server admin.
ja_JP: サーバー管理者がクローラーを無効にしました。

en: Failed to create table %s! SQL: %s.
ja_JP: テーブル %s の作成に失敗しました。SQL: %s.

en: Could not find %1$s in %2$s.
ja_JP: %2$s に %1$s が見つかりませんでした。

en: Credits are not enough to proceed the current request.
ja_JP: 現在の要求を処理するにはクレジットが不十分です。

en: The domain key is not correct. Please try to sync your domain key again.
ja_JP: ドメインキーが正しくありません。 ドメインキーをもう一度同期してみてください。

en: There is proceeding queue not pulled yet.
ja_JP: まだ戻されていない進行中のキューがあります。

en: Not enough parameters. Please check if the domain key is set correctly
ja_JP: パラメータが足りません。 ドメインキーが正しく設定されているか確認してください

en: The image list is empty.
ja_JP: 画像リストが空です。

en: You will need to set %s to use the online services.
ja_JP: オンラインサービスを使用するには、%s を設定する必要があります。

en: The setting %s is currently enabled.
ja_JP: 設定 %s は現在有効です。

en: LiteSpeed Crawler Cron
ja_JP: LiteSpeed クローラー Cron

en: Every Minute
ja_JP: 毎分

en: Turn this option ON to show latest news automatically, including hotfixes, new releases, available beta versions, and promotions.
ja_JP: このオプションをオンにすると、修正プログラム、新しいリリース、利用可能なベータ版、プロモーションなど、最新のニュースが自動的に表示されます。

en: To grant wp-admin access to the LiteSpeed Support Team, please generate a passwordless link for the current logged-in user to be sent with the report.
ja_JP: LiteSpeed サポートチームへの wp-admin アクセスを許可するには、レポートとともに送信される現在のログインユーザーのパスワードなしのリンクを生成してください。

en: Generated links may be managed under <a %s>Settings</a>.
ja_JP: 生成されたリンクは、<a %s>設定</a>で管理できます。

en: Please do NOT share the above passwordless link with anyone.
ja_JP: 上記のパスワードなしのリンクを誰とも共有しないでください。

en: To generate a passwordless link for LiteSpeed Support Team access, you must install %s.
ja_JP: LiteSpeed サポートチームアクセス用のパスワードなしのリンクを生成するには、%s をインストールする必要があります。

en: Install
ja_JP: インストール

en: These options are only available with LiteSpeed Enterprise Web Server or QUIC.cloud CDN.
ja_JP: これらのオプションは、LiteSpeed Enterprise Web Server または QUIC.cloud CDN でのみ使用可能です。

en: PageSpeed Score
ja_JP: PageSpeed スコア

en: Improved by
ja_JP: 改善しました

en: After
ja_JP: 後

en: Before
ja_JP: 更新前

en: Page Load Time
ja_JP: ページの読み込み時間

en: To use the caching functions you must have a LiteSpeed web server or be using QUIC.cloud CDN.
ja_JP: キャッシュ機能を使用するには、LiteSpeed Webサーバーを持っているか、QUIC.cloud CDNを使用している必要があります。

en: Preserve EXIF/XMP data
ja_JP: EXIF / XMPデータを保存する

en: Try GitHub Version
ja_JP: GitHubのバージョンを試す

en: If you turn any of the above settings OFF, please remove the related file types from the %s box.
ja_JP: 上記の設定のいずれかをオフにした場合は、%s ボックスから関連ファイルの種類を削除してください。

en: Both full and partial strings can be used.
ja_JP: 完全文字列と部分文字列の両方を使用できます。

en: Images containing these class names will not be lazy loaded.
ja_JP: これらのクラス名を含む画像は遅延読み込みされません。

en: Lazy Load Image Class Name Excludes
ja_JP: 遅延読み込み Image クラス名を除外する

en: For example, %1$s defines a TTL of %2$s seconds for %3$s.
ja_JP: たとえば、%1$s は %3$s に対して %2$s 秒のTTLを定義します。

en: To define a custom TTL for a URI, add a space followed by the TTL value to the end of the URI.
ja_JP: URI のカスタム TTL を定義するには、URI の末尾にスペースとそれに続く TTL 値を追加します。

en: Maybe Later
ja_JP: たぶん後で

en: Turn On Auto Upgrade
ja_JP: 自動アップグレードを有効にする

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: New release %s is available now.
ja_JP: 新しいリリース %s が利用可能になりました。

en: New Version Available!
ja_JP: 利用可能な新しいバージョンがあります!

en: <a %s>Support forum</a> | <a %s>Submit a ticket</a>
ja_JP: <a %s> サポートフォーラム</a> | <a %s> チケットを送信します</a>

en: Created with ❤️  by LiteSpeed team.
ja_JP: LiteSpeed チームによって、❤️ 込めて作成されました。

en: Sure I'd love to review!
ja_JP: 私はレビューしたいです！

en: Thank You for Using the LiteSpeed Cache Plugin!
ja_JP: LiteSpeed Cache プラグインをご利用いただきありがとう!

en: Upgraded successfully.
ja_JP: アップグレードに成功しました。

en: Failed to upgrade.
ja_JP: アップグレードに失敗しました。

en: Changed setting successfully.
ja_JP: 設定を変更しました。

en: ESI sample for developers
ja_JP: 開発者向けの ESI サンプル

en: Replace %1$s with %2$s.
ja_JP: %1$s を %2$s に置き換えてください。

en: You can turn shortcodes into ESI blocks.
ja_JP: ショートコードを ESI ブロックにすることができます。

en: WpW: Private Cache vs. Public Cache
ja_JP: WpW：プライベートキャッシュとパブリックキャッシュ

en: Append query string %s to the resources to bypass this action.
ja_JP: この操作を回避するには、クエリ文字列 %s をリソースに追加します。

en: Google reCAPTCHA will be bypassed automatically.
ja_JP: Google の reCAPTCHA は自動的にバイパスされます。

en: To crawl for a particular cookie, enter the cookie name, and the values you wish to crawl for. Values should be one per line. There will be one crawler created per cookie value, per simulated role.
ja_JP: 特定のクッキーをクロールするには、クッキー名と、クロールしたい値を入力してください。値は1行に1つずつ入力してください。クッキーの値ごとに、シミュレートされた役割ごとに1つのクローラーが作成されます。

en: Cookie Values
ja_JP: Cookie の値

en: Cookie Name
ja_JP: Cookie 名

en: Cookie Simulation
ja_JP: Cookie シミュレーション

en: Use Web Font Loader library to load Google Fonts asynchronously while leaving other CSS intact.
ja_JP: Web フォントローダーライブラリを使用して、他のCSSをそのままにして、Google フォントを非同期に読み込みます。

en: Turn this option ON to have LiteSpeed Cache updated automatically, whenever a new version is released. If OFF, update manually as usual.
ja_JP: このオプションをオンにすると、新しいバージョンがリリースされるたびに自動的に LiteSpeed キャッシュが更新されます。 OFFの場合、通常どおり手動で更新してください。

en: Automatically Upgrade
ja_JP: 自動アップグレード

en: Your IP
ja_JP: あなたのIPアドレス

en: Reset successfully.
ja_JP: リセットされました。

en: This will reset all settings to default settings.
ja_JP: これにより、すべての設定がデフォルト設定にリセットされます。

en: Reset All Settings
ja_JP: すべての設定をリセットする

en: Separate critical CSS files will be generated for paths containing these strings.
ja_JP: これらの文字列を含むパスに対しては、別々の重要なCSSファイルが生成されます。

en: Separate CCSS Cache URIs
ja_JP: 個別のCCSSキャッシュURI

en: For example, if every Page on the site has different formatting, enter %s in the box. Separate critical CSS files will be stored for every Page on the site.
ja_JP: たとえば、サイトの各ページの書式が異なる場合は、ボックスに %s と入力します。 重要なCSSファイルは、サイトの各ページごとに別々に保存されます。

en: List post types where each item of that type should have its own CCSS generated.
ja_JP: そのタイプの各アイテムがそれ自身のCCSSを生成すべきであるポストタイプをリストアップする。

en: Separate CCSS Cache Post Types
ja_JP: 別々のCCSSキャッシュポストタイプ

en: Size list in queue waiting for cron
ja_JP: cronを待っているキューのサイズリスト

en: If set to %1$s, before the placeholder is localized, the %2$s configuration will be used.
ja_JP: %1$s に設定されている場合、プレースホルダがローカライズされる前に、%2$s 設定が使用されます。

en: Automatically generate LQIP in the background via a cron-based queue.
ja_JP: cron ベースのキューを使って、バックグラウンドで LQIP を自動生成します。

en: This will generate the placeholder with same dimensions as the image if it has the width and height attributes.
ja_JP: これにより、幅と高さの属性がある場合は、画像と同じ大きさのプレースホルダが生成されます。

en: Responsive image placeholders can help to reduce layout reshuffle when images are loaded.
ja_JP: レスポンシブ画像プレースホルダーは、画像がロードされるときにレイアウトの変更を軽減するのに役立ちます。

en: Responsive Placeholder
ja_JP: レスポンシブプレースホルダー

en: This will delete all generated image LQIP placeholder files
ja_JP: これにより、生成されたすべての画像 LQIP プレースホルダーファイルが削除されます

en: Please enable LiteSpeed Cache in the plugin settings.
ja_JP: プラグインの設定で LiteSpeed Cache を有効にしてください。

en: Please enable the LSCache Module at the server level, or ask your hosting provider.
ja_JP: サーバレベルでLSCacheモジュールを有効にするか、ホスティングプロバイダにお尋ねください。

en: Failed to request via WordPress
ja_JP: WordPress経由で要求できませんでした

note: Description of the plugin
en: High-performance page caching and site optimization from LiteSpeed
ja_JP: LiteSpeed からの高性能なページキャッシュとサイトの最適化

en: Reset the optimized data successfully.
ja_JP: 最適化されたデータをリセットします。

en: Update %s now
ja_JP: %s を今すぐ更新

en: View %1$s version %2$s details
ja_JP: %1$s バージョン %2$s の詳細を表示

en: <a href="%1$s" %2$s>View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s target="_blank">update now</a>.
ja_JP: <a href="%1$s" %2$s>バージョン %3$s の詳細を表示</a>するか、 <a href="%4$s" %5$s target="_blank">今すぐ更新する</a>。

en: Install %s
ja_JP: %s のインストール

en: LSCache caching functions on this page are currently unavailable!
ja_JP: このページの LSCache キャッシュ機能は現在使用できません！

en: %1$s plugin version %2$s required for this action.
ja_JP: このアクションには %1$s プラグイン バージョン %2$s が必要です。

en: We are working hard to improve your online service experience. The service will be unavailable while we work. We apologize for any inconvenience.
ja_JP: 私たちはあなたのオンラインサービス体験を改善するために努力しています。 作業中はサービスを利用できません。 ご不便をおかけして申し訳ございません。

en: Automatically remove the original image backups after fetching optimized images.
ja_JP: 最適化されたイメージを取得した後、元の画像バックアップを自動的に削除します。

en: Remove Original Backups
ja_JP: オリジナルバックアップを削除する

en: Automatically request optimization via cron job.
ja_JP: cron ジョブによる最適化を自動的に要求します。

en: A backup of each image is saved before it is optimized.
ja_JP: 各画像のバックアップは、最適化される前に保存されます。

en: Switched images successfully.
ja_JP: 画像を正常に切り替えました。

en: This can improve quality but may result in larger images than lossy compression will.
ja_JP: これにより画質は改善されますが、ロッシー圧縮よりも大きな画像が生成される可能性があります。

en: Optimize images using lossless compression.
ja_JP: 可逆圧縮を使用して画像を最適化します。

en: Optimize Losslessly
ja_JP: 可逆最適化

en: Request WebP versions of original images when doing optimization.
ja_JP: 最適化を行う際に元画像の WebP バージョンを要求してください。

en: Optimize images and save backups of the originals in the same folder.
ja_JP: 画像を最適化し、同じフォルダ内のオリジナルのバックアップを保存します。

en: Optimize Original Images
ja_JP: オリジナル画像の最適化

en: When this option is turned %s, it will also load Google Fonts asynchronously.
ja_JP: オプションを %s にすると、Google フォントを非同期に読み込みます。

en: Cleaned all Critical CSS files.
ja_JP: すべての重要な CSS ファイルを消去しました。

en: This will inline the asynchronous CSS library to avoid render blocking.
ja_JP: レンダリングのブロックを避けるため、非同期 CSS ライブラリをインライン展開します。

en: Inline CSS Async Lib
ja_JP: インライン CSS 非同期ライブラリ

en: Run Queue Manually
ja_JP: キューを手動で実行する

en: URL list in %s queue waiting for cron
ja_JP: %s キューのURL リストが cron を待っている

en: Last requested cost
ja_JP: 最後に要求された費用

en: Last generated
ja_JP: 最後に生成

en: If set to %s this is done in the foreground, which may slow down page load.
ja_JP: %s に設定すると、これはフォアグラウンドで行われ、ページの読み込みが遅くなる可能性があります。

en: Automatic generation of critical CSS is in the background via a cron-based queue.
ja_JP: 重要な CSS の自動生成は、cron ベースのキューを介してバックグラウンドで行われます。

en: Optimize CSS delivery.
ja_JP: CSS 配信を最適化する。

en: This will delete all generated critical CSS files
ja_JP: すべての生成されたクリティカル CSS ファイルが削除されます

en: Critical CSS
ja_JP: クリティカル CSS

en: This site utilizes caching in order to facilitate a faster response time and better user experience. Caching potentially stores a duplicate copy of every web page that is on display on this site. All cache files are temporary, and are never accessed by any third party, except as necessary to obtain technical support from the cache plugin vendor. Cache files expire on a schedule set by the site administrator, but may easily be purged by the admin before their natural expiration, if necessary. We may use QUIC.cloud services to process & cache your data temporarily.
ja_JP: このサイトでは、レスポンスタイムを短縮し、より良いユーザー体験を提供するためにキャッシングを使用しています。キャッシングは、本サイトで表示されるすべてのウェブページの複製を潜在的に保存します。すべてのキャッシュファイルは一時的なものであり、キャッシュプラグインベンダーからテクニカルサポートを受けるために必要な場合を除き、第三者がアクセスすることはありません。キャッシュファイルは、サイト管理者が設定したスケジュールで失効しますが、必要に応じて自然失効前に管理者が簡単に消去することができます。お客様のデータを一時的に処理＆キャッシュするために、QUIC.cloud サービスを利用することがあります。

en: Disabling this may cause WordPress tasks triggered by AJAX to stop working.
ja_JP: これを無効にすると、AJAX によってトリガーされた WordPress タスクが機能しなくなる可能性があります。

en: right now
ja_JP: 今すぐに

en: just now
ja_JP: たった今

en: Saved
ja_JP: 保存しました

en: Last ran
ja_JP: 最終実行

en: You will be unable to Revert Optimization once the backups are deleted!
ja_JP: バックアップが削除されたら、最適化を元に戻すことはできません！

en: This is irreversible.
ja_JP: これは不可逆的です。

en: Remove Original Image Backups
ja_JP: 元の画像バックアップを削除する

en: Are you sure you want to remove all image backups?
ja_JP: すべての画像バックアップを削除してもよろしいですか?

en: Total
ja_JP: 合計

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Last calculated
ja_JP: 最後に計算された

en: Calculate Original Image Storage
ja_JP: 元のイメージストレージを計算します

en: Storage Optimization
ja_JP: ストレージの最適化

en: Enable replacement of WebP in %s elements that were generated outside of WordPress logic.
ja_JP: WordPress ロジックの外部で生成された %s 要素の WebP への置換を有効にします。

en: WebP For Extra srcset
ja_JP: WebP の 特別な srcset

en: Use the format %1$s or %2$s (element is optional).
ja_JP: %1$s または %2$s の形式を使用してください（構成要素はオプションです）。

en: Only attributes listed here will be replaced.
ja_JP: ここにリストされている属性のみが置換されます。

en: Specify which element attributes will be replaced with WebP.
ja_JP: どの構成要素属性をWebPに置換するかを指定します。

en: WebP Attribute To Replace
ja_JP: WebP 属性を置換する

en: Only files within these directories will be pointed to the CDN.
ja_JP: ディレクトリ内のファイルのみが CDN にポイントされます。

en: Included Directories
ja_JP: 含まれるディレクトリ

en: A Purge All will be executed when WordPress runs these hooks.
ja_JP: WordPress がこれらのフックを実行すると、すべてがパージされます。

en: Purge All Hooks
ja_JP: すべてをパージするフック

en: Purged all caches successfully.
ja_JP: すべてのキャッシュをパージしました。

en: Forced cacheable
ja_JP: 強制キャッシュ可能

en: Paths containing these strings will be cached regardless of no-cacheable settings.
ja_JP: これらの文字列を含むパスは、キャッシュ不可の設定に関係なくキャッシュされます。

en: Force Cache URIs
ja_JP: URIs を強制キャッシュする

en: Exclude Settings
ja_JP: 設定を除外する

en: This will disable LSCache and all optimization features for debug purpose.
ja_JP: デバッグ目的で LSCache とすべての最適化機能が無効になります。

en: Disable All Features
ja_JP: すべての機能を無効にする

en: Opcode Cache
ja_JP: OPcode キャッシュ

en: CSS/JS Cache
ja_JP: CSS/JS キャッシュ

en: Remove all previous unfinished image optimization requests.
ja_JP: 前回の完了していない画像最適化要求をすべて削除します。

en: Clean Up Unfinished Data
ja_JP: 完了していないデータのクリーンアップ

en: Join Us on Slack
ja_JP: Slack に参加しよう

en: Join the %s community.
ja_JP: %s コミュニティに参加しよう。

en: Want to connect with other LiteSpeed users?
ja_JP: 他の LiteSpeed ユーザーと接したいですか？

en: Get it from <a %1$s>%2$s</a>.
ja_JP: <a %1$s> %2$s </a>から取得する。

en: Your API key / token is used to access %s APIs.
ja_JP: あなたの API キー/トークンは %s API へのアクセスに使用されます。

en: Your Email address on %s.
ja_JP: メールアドレスは %s です。

en: Use %s API functionality.
ja_JP: %s API機能を使用してください。

en: To randomize CDN hostname, define multiple hostnames for the same resources.
ja_JP: CDN ホスト名をランダム化するには、同じリソースに対して複数のホスト名を定義します。

en: Join LiteSpeed Slack community
ja_JP: LiteSpeed Slackコミュニティに参加する

en: Visit LSCWP support forum
ja_JP: LSCWP サポートフォーラムに移動

en: Rate %s on %s
ja_JP: %s の %s での評価

en: Images notified to pull
ja_JP: 通知した画像を引き戻します

en: What is a group?
ja_JP: グループとは何ですか？

en: %s image
ja_JP: %s の画像

en: %s group
ja_JP: %s グループ

en: %s images
ja_JP: %s の画像

en: %s groups
ja_JP: %s グループ

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: To crawl the site as a logged-in user, enter the user ids to be simulated.
ja_JP: ログインしたユーザーとしてサイトをクロールするには、シミュレートするためのユーザーIDを入力します。

en: Role Simulation
ja_JP: ロールシミュレーション

en: running
ja_JP: 動作中

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Ended reason
ja_JP: 終了した理由

en: Last interval
ja_JP: 最後の間隔

en: Current crawler started at
ja_JP: クローラーが開始されました

en: Run time for previous crawler
ja_JP: 前回のクローラーでの実行時間

en: %d seconds
ja_JP: %d秒

en: Last complete run time for all crawlers
ja_JP: すべてのクローラーの最終実行時間

en: Current sitemap crawl started at
ja_JP: サイトマップクローラが開始されました

en: Save transients in database when %1$s is %2$s.
ja_JP: %1$s が %2$s のときにデータベースに transients を保存します。

en: Store Transients
ja_JP: Transients を格納

en: If %1$s is %2$s, then %3$s must be populated!
ja_JP: %1$s が %2$s の場合は、%3$s に値を設定する必要があります!

en: Server allowed max value
ja_JP: サーバーの最大許容値

en: Server enforced value
ja_JP: サーバーの強制的な値

en: Server allowed min value
ja_JP: サーバーの最小許容値

en: NOTE
ja_JP: 注釈

en: Server variable(s) %s available to override this setting.
ja_JP: サーバー変数 %s は設定を無効するために使用できます。

en: Reset the entire opcode cache successfully.
ja_JP: オペコードキャッシュ全体をリセットしました。

en: Opcode cache is not enabled.
ja_JP: Opcode キャッシュが有効になっていません。

en: Imported setting file %s successfully.
ja_JP: 設定ファイル %s をインポートしました。

en: Import failed due to file error.
ja_JP: ファイルエラーのためインポートできませんでした。

en: How to Fix Problems Caused by CSS/JS Optimization.
ja_JP: CSS / JS 最適化によって引き起こされる問題を解決する方法。

en: This will generate extra requests to the server, which will increase server load.
ja_JP: サーバーへの余分な要求が生成され、サーバーの負荷が増加します。

en: When a visitor hovers over a page link, preload that page. This will speed up the visit to that link.
ja_JP: 訪問者がページのリンクにマウスを置いたとき、そのページをプリロードします。これにより、そのリンクへの訪問をスピードアップすることができます。

en: Instant Click
ja_JP: インスタントクリック

en: Reset the entire opcode cache
ja_JP: オペコードキャッシュ全体がリセットされます

en: This will import settings from a file and override all current LiteSpeed Cache settings.
ja_JP: ファイルから設定がインポートされ、現在のすべての LiteSpeed Cache 設定が上書きされます。

en: Last imported
ja_JP: 最後のインポート

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import Settings
ja_JP: 設定のインポート

en: This will export all current LiteSpeed Cache settings and save them as a file.
ja_JP: これにより、現在のすべての LiteSpeed キャッシュ設定がエクスポートされ、ファイルとして保存されます。

en: Last exported
ja_JP: 最後のエクスポート

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export Settings
ja_JP: 設定のエクスポート

en: Import / Export
ja_JP: インポート/エクスポート

en: Use keep-alive connections to speed up cache operations.
ja_JP: キープアライブ接続を使用して memcached を高速化します。

en: Database to be used
ja_JP: 使用するデータベース

en: Redis Database ID
ja_JP: Redis データベース ID

en: Specify the password used when connecting.
ja_JP: 接続時に使用するパスワードを指定します。

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Only available when %s is installed.
ja_JP: %s がインストールされている場合にのみ使用可能です。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Your %s Hostname or IP address.
ja_JP: %s のホスト名または IP アドレス。

en: Method
ja_JP: 方法

en: Purge all object caches successfully.
ja_JP: すべてのオブジェクトキャッシュをパージしました。

en: Object cache is not enabled.
ja_JP: オブジェクトキャッシュが有効になっていません。

en: Improve wp-admin speed through caching. (May encounter expired data)
ja_JP: キャッシをすることにより wp-admin のスピードを向上させます。（期限切れのデータが発生する可能性があります）

en: Cache WP-Admin
ja_JP: WP-Admin のキャッシュ

en: Persistent Connection
ja_JP: 永続的な接続

en: Do Not Cache Groups
ja_JP: グループをキャッシュしない

en: Groups cached at the network level.
ja_JP: ネットワークレベルでキャッシュされたグループ。

en: Global Groups
ja_JP: グローバルグループ

en: Connection Test
ja_JP: 接続テスト

en: %s Extension
ja_JP: %s 拡張機能

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Default TTL for cached objects.
ja_JP: キャッシュされたオブジェクトのデフォルトTTL。

en: Default Object Lifetime
ja_JP: デフォルトのオブジェクトの有効期間

en: Port
ja_JP: ポート

en: Host
ja_JP: ホスト

en: Object Cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュ

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Passed
ja_JP: OK

en: Not Available
ja_JP: 利用できません

en: Purge all the object caches
ja_JP: すべてのオブジェクトキャッシュをパージします

en: Failed to communicate with Cloudflare
ja_JP: Cloudflare と通信できませんでした

en: Communicated with Cloudflare successfully.
ja_JP: Cloudflare と通信しました。

en: No available Cloudflare zone
ja_JP: 利用可能な Cloudflare ゾーンがありません

en: Notified Cloudflare to purge all successfully.
ja_JP: Cloudflare に、すべてをパージするように通知しました。

en: Cloudflare API is set to off.
ja_JP: Cloudflare API はオフに設定されています。

en: Notified Cloudflare to set development mode to %s successfully.
ja_JP: Cloudflare に、開発モードを %s に設定するよう通知しました。

en: Once saved, it will be matched with the current list and completed automatically.
ja_JP: 保存したら、現在のリストと照合し自動的に完了します。

en: You can just type part of the domain.
ja_JP: ドメインの一部を入力するだけで済みます。

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Purge Everything
ja_JP: すべてをパージする

en: Cloudflare Cache
ja_JP: Cloudflare キャッシュ

en: Development Mode will be turned off automatically after three hours.
ja_JP: 開発モードは3時間後に自動的にオフになります。

en: Temporarily bypass Cloudflare cache. This allows changes to the origin server to be seen in realtime.
ja_JP: 一時的に Cloudflare キャッシュをバイパスします。これにより、元のサーバーへの変更をリアルタイムで表示することができます。

en: Development mode will be automatically turned off in %s.
ja_JP: 開発モードは %s で自動的にオフになります。

en: Current status is %s.
ja_JP: 現在の状態は %s です。

en: Current status is %1$s since %2$s.
ja_JP: 現在の状態は  %2$s から %1$s です。

en: Check Status
ja_JP: ステータスを確認する

en: Turn OFF
ja_JP: オフにする

en: Turn ON
ja_JP: オンにする

en: Development Mode
ja_JP: 開発モード

en: Cloudflare Zone
ja_JP: Cloudflare ゾーン

en: Cloudflare Domain
ja_JP: Cloudflare ドメイン

en: For example
ja_JP: 例えば

en: Prefetching DNS can reduce latency for visitors.
ja_JP: DNS プリフェッチすると、訪問者の待ち時間を短縮できます。

en: DNS Prefetch
ja_JP: DNS プリフェッチ

en: Adding Style to Your Lazy-Loaded Images
ja_JP: 遅延読み込み画像にスタイルを追加します

en: Default value
ja_JP: デフォルト値

en: Static file type links to be replaced by CDN links.
ja_JP: CDN リンクで置き換えられる静的ファイルタイプのリンクです。

en: For example, to drop parameters beginning with %s, %s can be used here.
ja_JP: たとえば、%s で始まるパラメータを落とすには、ここで %s を使用します。

en: Drop Query String
ja_JP: クエリ文字列を落とす

en: Enable this option if you are using both HTTP and HTTPS in the same domain and are noticing cache irregularities.
ja_JP: 同じドメインで HTTP と HTTPS の両方を使用し、キャッシュの不規則に気付いている場合は、このオプションを有効にします。

en: Improve HTTP/HTTPS Compatibility
ja_JP: HTTP / HTTPS の互換性を向上させる

en: Remove all previous image optimization requests/results, revert completed optimizations, and delete all optimization files.
ja_JP: 以前の画像最適化要求/結果をすべて削除し、完了した最適化を取り消し、すべての最適化ファイルを削除します。

en: Destroy All Optimization Data
ja_JP: すべての最適化データを破棄する

en: Scan for any new unoptimized image thumbnail sizes and resend necessary image optimization requests.
ja_JP: 新しい最適化されていない画像サムネイルサイズをスキャンし、必要な画像最適化要求を再送信します。

en: This will increase the size of optimized files.
ja_JP: これにより、最適化されたファイルのサイズが大きくなります。

en: Preserve EXIF data (copyright, GPS, comments, keywords, etc) when optimizing.
ja_JP: 最適化する際に EXIF データ（著作権、GPS、コメント、キーワードなど）を保存します。

en: Clear Logs
ja_JP: ログを消去する

en: To test the cart, visit the <a %s>FAQ</a>.
ja_JP: カートをテストするには、<a %s>FAQ</a>をご覧ください。

en:  %s ago
ja_JP:  %s前

en: WebP saved %s
ja_JP: WebP で保存しました %s

en: If you run into any issues, please refer to the report number in your support message.
ja_JP: 問題が発生した場合は、サポートメッセージのレポート番号を参照してください。

en: This will also generate an API key from LiteSpeed's Server.
ja_JP: これにより、LiteSpeed サーバーからAPIキーが生成されます。

en: Last pull initiated by cron at %s.
ja_JP: %s の cron によって開始され最後に戻された。

en: Images will be pulled automatically if the cron job is running.
ja_JP: cron ジョブが実行されている場合、画像は自動的に引き戻されます。

en: Only press the button if the pull cron job is disabled.
ja_JP: 引き戻し cron ジョブが無効になっている場合にのみ、ボタンを押してください。

en: Pull Images
ja_JP: 画像を引き戻す

en: This process is automatic.
ja_JP: この処理は自動的に行われます。

en: Last Request
ja_JP: 最後の要求

en: Images Pulled
ja_JP: 画像を戻しました

en: Report
ja_JP: レポート

en: Send this report to LiteSpeed. Refer to this report number when posting in the WordPress support forum.
ja_JP: レポートを LiteSpeed に送信します。WordPress サポートフォーラムに投稿するときは、このレポート番号を参照してください。

en: Send to LiteSpeed
ja_JP: LiteSpeed に送信

en: Report date
ja_JP: レポートの日付

en: Report number
ja_JP: レポート番号

en: LiteSpeed Optimization
ja_JP: LiteSpeed の最適化

en: Load Google Fonts Asynchronously
ja_JP: Google フォントを非同期に読み込む

en: Browser Cache TTL
ja_JP: ブラウザキャッシュ TTL

en: Results can be checked in <a %s>Media Library</a>.
ja_JP: 結果は<a %s>メディアライブラリ</a>で確認できます。

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Image groups total
ja_JP: 画像グループ数の合計

en: Images optimized and pulled
ja_JP: 最適化され戻された画像数

en: Images requested
ja_JP: 最適化を要求した画像数

en: Switched to optimized file successfully.
ja_JP: 最適化されたファイルに切り替えました。

en: Restored original file successfully.
ja_JP: 元のファイルを復元しました。

en: Enabled WebP file successfully.
ja_JP: WebP ファイルを有効にしました。

en: Disabled WebP file successfully.
ja_JP: WebP ファイルを無効にしました。

en: Disabling this will stop the cron job responsible for pulling optimized images back from QUIC.cloud Image Server.
ja_JP: これを無効にすると、QUIC.cloud 画像サーバーから最適化された画像を取得する cron ジョブが停止します。

en: Significantly improve load time by replacing images with their optimized %s versions.
ja_JP: 画像を最適化された %s バージョンに置き換えることにより、読み込み時間を大幅に改善します。

en: Image WebP Replacement
ja_JP: WebP 画像への置換

en: Selected roles will be excluded from cache.
ja_JP: 選択したロールはキャッシュから除外されます。

en: Tuning
ja_JP: チューニング

en: Selected roles will be excluded from all optimizations.
ja_JP: 選択したロールはすべての最適化から除外されます。

en: Role Excludes
ja_JP: ロール除外

en: Tuning Settings
ja_JP: チューニングの設定

en: If the tag slug is not found, the tag will be removed from the list on save.
ja_JP: タグスラッグが見つからない場合、タグは保存時にリストから削除されます。

en: If the category name is not found, the category will be removed from the list on save.
ja_JP: カテゴリ名が見つからない場合は、保存時にカテゴリがリストから削除されます。

en: After the QUIC.cloud Image Optimization server finishes optimization, it will notify your site to pull the optimized images.
ja_JP: QUIC.cloud 画像最適化サーバーが最適化を完了すると、最適化された画像を戻すようにサイトに通知します。

en: Send Optimization Request
ja_JP: 最適化要求を送信

en: Image Information
ja_JP: 画像の情報

en: Total Reduction
ja_JP: 総削減量

en: Optimization Summary
ja_JP: 最適化の概要

en: LiteSpeed Cache Image Optimization
ja_JP: LiteSpeed Cache 画像の最適化

en: Image Optimization
ja_JP: 画像の最適化

en: For example, %s can be used for a transparent placeholder.
ja_JP: たとえば、%s は透過的なプレースホルダとして使用できます。

en: By default a gray image placeholder %s will be used.
ja_JP: デフォルトでは、灰色の画像プレースホルダ %s が使用されます。

en: This can be predefined in %2$s as well using constant %1$s, with this setting taking priority.
ja_JP: 定数 %1$s を使用して %2$s で事前定義することができます。この設定は優先されます。

en: Specify a base64 image to be used as a simple placeholder while images finish loading.
ja_JP: 画像の読み込み完了するまでに、単純なプレースホルダーとして使用するbase64画像を指定します。

en: Elements with attribute %s in html code will be excluded.
ja_JP: HTML コードの属性 %s を持つ要素は除外されます。

en: Filter %s is supported.
ja_JP: フィルター  %s  はサポートされています。

en: Listed images will not be lazy loaded.
ja_JP: リストされた画像は遅延読み込みされません。

en: Lazy Load Image Excludes
ja_JP: 遅延読み込み Imageを除外

en: No optimization
ja_JP: 非最適化

en: Prevent any optimization of listed pages.
ja_JP: リストされたページの最適化を防ぎます。

en: URI Excludes
ja_JP: 除外 URI

en: Stop loading WordPress.org emoji. Browser default emoji will be displayed instead.
ja_JP: wordpress.org の絵文字の読み込みを停止します。代わりにブラウザのデフォルト絵文字が表示されます。

en: Both full URLs and partial strings can be used.
ja_JP: 完全なURLと部分文字列の両方を使用できます。

en: Load iframes only when they enter the viewport.
ja_JP: iframe がビューポートに入るときだけロードします。

en: Lazy Load Iframes
ja_JP: 遅延読み込み iframe

en: This can improve page loading time by reducing initial HTTP requests.
ja_JP: 初期HTTPリクエストを減らすことでページの読み込み時間を改善できます。

en: Load images only when they enter the viewport.
ja_JP: 画像がビューポートに入ったときにのみ画像を読み込みます。

en: Lazy Load Images
ja_JP: 画像 遅延読み込み

en: Media Settings
ja_JP: メディア設定

en: For example, for %s, %s and %s can be used here.
ja_JP: たとえば、%s では %s と %s をここで使用できます。

en: Wildcard %1$s supported (match zero or more characters). For example, to match %2$s and %3$s, use %4$s.
ja_JP: ワイルドカード %1$s がサポートされています（0文字以上一致）。たとえば、%2$s と %3$s を一致させるには、%4$s を使用します。

en: To match the beginning, add %s to the beginning of the item.
ja_JP: 先頭を一致させるには、項目の先頭に %s を追加します。

en: For example, for %s, %s can be used here.
ja_JP: たとえば、%s では %s をここで使用できます。

en: Maybe later
ja_JP: 後で確認

en: I've already left a review
ja_JP: 私はすでにレビューを残した

en: Welcome to LiteSpeed
ja_JP: LiteSpeed へようこそ

en: Remove WordPress Emoji
ja_JP: WordPress 絵文字を削除

en: More settings
ja_JP: 追加設定

en: Private cache
ja_JP: プライベートキャッシュ

en: Non cacheable
ja_JP: キャッシュ不可

en: Mark this page as
ja_JP: このページをマーク

en: Purge this page
ja_JP: このページをパージ

en: Load JS Deferred
ja_JP: JS を遅延読み込み

en: Specify critical CSS rules for above-the-fold content when enabling %s.
ja_JP: %s を有効にする場合は、折り畳まれたコンテンツのクリティカル CSS ルールを指定します。

en: Critical CSS Rules
ja_JP: クリティカル CSS ルール

en: Load CSS Asynchronously
ja_JP: CSSを非同期読み込み

en: Prevent Google Fonts from loading on all pages.
ja_JP: Google フォントがすべてのページに読み込まれないようにします。

en: Remove Google Fonts
ja_JP: Google フォントを削除

en: This can improve your speed score in services like Pingdom, GTmetrix and PageSpeed.
ja_JP: Pingdom、GTmetrix、PageSpeedなどのサービスでスピードスコアを向上させることができます。

en: Remove query strings from internal static resources.
ja_JP: 内部の静的リソースからクエリ文字列を削除します。

en: Remove Query Strings
ja_JP: クエリ文字列を削除

en: user agents
ja_JP: ユーザーエージェント

en: cookies
ja_JP: クッキー

en: You can turn on browser caching in server admin too. <a %s>Learn more about LiteSpeed browser cache settings</a>.
ja_JP: サーバー管理者もブラウザのキャッシュをオンにすることができます。<a %s>LiteSpeed browser cache 設定の詳細を見てください</a>。

en: Browser caching stores static files locally in the user's browser. Turn on this setting to reduce repeated requests for static files.
ja_JP: ブラウザのキャッシュは、静的ファイルをユーザーのブラウザ内でローカルに格納します。静的ファイルの反復要求を減らすには、この設定をオンにします。

en: Browser Cache
ja_JP: ブラウザキャッシュ

en: tags
ja_JP: タグ

en: Do Not Cache Tags
ja_JP: タグをキャッシュしない

en: To exclude %1$s, insert %2$s.
ja_JP: %1$s を除外するには、%2$s を挿入します。

en: categories
ja_JP: カテゴリ

en: To prevent %s from being cached, enter them here.
ja_JP: %s がキャッシュされないようにするには、ここに入力してください。

en: Do Not Cache Categories
ja_JP: カテゴリをキャッシュしない

en: Query strings containing these parameters will not be cached.
ja_JP: これらのパラメーターを含むクエリ文字列はキャッシュされません。

en: Do Not Cache Query Strings
ja_JP: クエリ文字列をキャッシュしない

en: Paths containing these strings will not be cached.
ja_JP: これらの文字列を含むパスはキャッシュされません。

en: Do Not Cache URIs
ja_JP: URIs をキャッシュしない

en: The logs will be output to %s.
ja_JP: ログは %s に出力されます。

en: One per line.
ja_JP: 1行に1つ。

en: URI Paths containing these strings will NOT be cached as public.
ja_JP: これらの文字列を含む URI パスはパブリックとしてキャッシュされません。

en: Private Cached URIs
ja_JP: プライベートキャッシュ URIs

en: Paths containing these strings will not be served from the CDN.
ja_JP: これらの文字列を含むパスは、 CDN から配信されません。

en: Exclude Path
ja_JP: 除外パス

en: This will affect all tags containing attributes: %s %s %s.
ja_JP: この操作は、この属性を含むすべてのタグに影響します: %s %s %s 。

en: Include File Types
ja_JP: ファイルの種類を含める

en: Serve all JavaScript files through the CDN. This will affect all enqueued WP JavaScript files.
ja_JP: CDN を介してすべての JavaScript ファイルを提供します。すべてのエンキューされた WP JavaScript ファイルに影響します。

en: Include JS
ja_JP: JS 含める

en: Serve all CSS files through the CDN. This will affect all enqueued WP CSS files.
ja_JP: CDN を介してすべてのCSSファイルを提供します。すべてのエンキューされた WP CSSフ ァイルに影響します。

en: Include CSS
ja_JP: CSS を含める

en: Serve all image files through the CDN. This will affect all attachments, HTML %s tags, and CSS %s attributes.
ja_JP: CDN を介してすべての画像ファイルを提供します。すべての添付ファイル、HTML %s タグ、および CSS %s 属性に影響します。

en: Include Images
ja_JP: 画像を含める

en: CDN URL to be used. For example, %s
ja_JP: 使用する CDN URL。例えば、 %s

en: Site URL to be served through the CDN. Beginning with %1$s. For example, %2$s.
ja_JP: CDN を通じて提供されるサイト URL。%1$s で始まります。 たとえば、%2$s です。

en: Original URLs
ja_JP: 元の URL

en: CDN Settings
ja_JP: CDN 設定

en: OFF
ja_JP: オフ

en: ON
ja_JP: オン

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge CSS/JS entries.
ja_JP: LiteSpeed Web Server に CSS/JS エントリをパージするよう通知しました。

en: Minify HTML content.
ja_JP: HTML コンテンツを圧縮化します。

en: HTML Minify
ja_JP: HTML 圧縮化

en: JS Excludes
ja_JP: JS 除外

en: JS Combine
ja_JP: JS 結合

en: JS Minify
ja_JP: JS 圧縮化

en: CSS Excludes
ja_JP: CSS 除外

en: CSS Combine
ja_JP: CSS 結合

en: CSS Minify
ja_JP: CSS 圧縮化

en: Please test thoroughly when enabling any option in this list. After changing Minify/Combine settings, please do a Purge All action.
ja_JP: このリストでオプションを有効にするときは、十分にテストしてください。圧縮化/結合の設定を変更したら、全てをパージを実行してください。

en: This will purge all minified/combined CSS/JS entries only
ja_JP: この操作により、すべての縮小化/結合された CSS/JS エントリのみがパージされます

en: Purge %s Error
ja_JP: %s エラーをパージする

en: Database Optimizer
ja_JP: データベースの最適化

en: Optimize all tables in your database
ja_JP: データベース内のすべてのテーブルを最適化する

en: Optimize Tables
ja_JP: テーブルの最適化

en: Clean all transient options
ja_JP: すべてのトランジェントオプションを消去

en: All Transients
ja_JP: すべての Transients

en: Clean expired transient options
ja_JP: 有効期限切れのトランジェントオプションを消去

en: Expired Transients
ja_JP: 期限切れの Transients

en: Clean all trackbacks and pingbacks
ja_JP: すべてのトラックバックとピンバックを消去

en: Trackbacks/Pingbacks
ja_JP: トラックバック/ピンバック

en: Clean all trashed comments
ja_JP: ゴミ箱内のコメントをすべて消去

en: Trashed Comments
ja_JP: ゴミ箱内のコメント

en: Clean all spam comments
ja_JP: すべてのスパムコメントを消去

en: Spam Comments
ja_JP: スパムコメント

en: Clean all trashed posts and pages
ja_JP: 投稿と固定ページのゴミ箱内をすべて消去

en: Trashed Posts
ja_JP: ゴミ箱内の投稿

en: Clean all auto saved drafts
ja_JP: 自動保存されたすべての下書きを消去

en: Auto Drafts
ja_JP: 自動下書き

en: Clean all post revisions
ja_JP: 投稿のすべてのリビジョンを消去する

en: Post Revisions
ja_JP: 投稿のリビジョン

en: Clean All
ja_JP: すべてを消去

en: Optimized all tables.
ja_JP: すべてのテーブルを最適化しました。

en: Clean all transients successfully.
ja_JP: すべての Transients を消去しました。

en: Clean expired transients successfully.
ja_JP: 期限切れの Transients を消去しました。

en: Clean trackbacks and pingbacks successfully.
ja_JP: トラックバックとピンバックを消去しました。

en: Clean trashed comments successfully.
ja_JP: ゴミ箱内のコメントを消去しました。

en: Clean spam comments successfully.
ja_JP: スパムコメントを消去しました。

en: Clean trashed posts and pages successfully.
ja_JP: ゴミ箱内の投稿と固定ページを消去しました。

en: Clean auto drafts successfully.
ja_JP: 自動保存されたすべての下書きを消去します。

en: Clean post revisions successfully.
ja_JP: 投稿のすべてのリビジョンを消去します。

en: Clean all successfully.
ja_JP: すべて消去しました。

en: Default Private Cache TTL
ja_JP: デフォルトのプライベートキャッシュ TTL

en: If your site contains public content that certain user roles can see but other roles cannot, you can specify a Vary Group for those user roles. For example, specifying an administrator vary group allows there to be a separate publicly-cached page tailored to administrators (with “edit” links, etc), while all other user roles see the default public page.
ja_JP: 特定のユーザーロールには表示されるが他のロールには表示されないパブリックコンテンツがサイトに含まれている場合は、それらのユーザーロールに対して Vary Group を指定できます。例えば、管理者の異なるグループを指定すると、管理者向けに編集された公開された別のページ（「編集」リンクなど）があり、他のすべてのユーザーの役割にはデフォルトの公開ページが表示されます。

en: Vary Group
ja_JP: グループを変更

en: Cache the built-in Comment Form ESI block.
ja_JP: 組み込みのコメントフォーム ESI ブロックをキャッシュします。

en: Cache Comment Form
ja_JP: コメントフォームをキャッシュ

en:  Cache the built-in Admin Bar ESI block.
ja_JP:  組み込みの管理バーESIブロックをキャッシュします。

en: Cache Admin Bar
ja_JP: 管理バーをキャッシュ

en: Turn ON to cache public pages for logged in users, and serve the Admin Bar and Comment Form via ESI blocks. These two blocks will be uncached unless enabled below.
ja_JP: オンにすると、ログインしているユーザーのパブリックページがキャッシュされ、ESIブロックを介して管理バーとコメントフォームが提供されます。 これらの2つのブロックは、以下で有効にしない限りキャッシュされません。

en: ESI allows you to designate parts of your dynamic page as separate fragments that are then assembled together to make the whole page. In other words, ESI lets you “punch holes” in a page, and then fill those holes with content that may be cached privately, cached publicly with its own TTL, or not cached at all.
ja_JP: ESIでは、動的ページの一部を別々のフラグメントとして指定し、それらをまとめてページ全体を作成することができます。言い換えれば、ESIはページ内に「穴を開ける」ことができ、その穴に、個人的にキャッシュされたり、独自のTTLで公開されたり、キャッシュされたりしないコンテンツを埋め込むことができます。

en: With ESI (Edge Side Includes), pages may be served from cache for logged-in users.
ja_JP: ESI (Edge Side Includes) では、ログイン中ユーザーのためにキャッシュからページを提供することができます。

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Public
ja_JP: 公開

en: Purge Settings
ja_JP: パージ設定

en: Cache PHP Resources
ja_JP: PHP リソースをキャッシュ

en: Cache Mobile
ja_JP: モバイルをキャッシュ

en: Advanced level will log more details.
ja_JP: 高度なレベルで詳細をログに記録します。

en: Basic
ja_JP: 基本

en: The maximum average server load allowed while crawling. The number of crawler threads in use will be actively reduced until average server load falls under this limit. If this cannot be achieved with a single thread, the current crawler run will be terminated.
ja_JP: クローラー中に許可される最大サーバー負荷の最大値。使用中のクローラー・スレッドの数は、平均サーバー負荷がこの制限を下回るまで積極的に減少します。これが単一のスレッドでは達成できない場合、現在のクローラーの実行は終了します。

en: Cache Login Page
ja_JP: ログインページをキャッシュ

en: Cache requests made by WordPress REST API calls.
ja_JP: WordPress の REST API 呼び出しによる要求をキャッシュします。

en: Cache REST API
ja_JP: REST API をキャッシュ

en: Privately cache commenters that have pending comments. Disabling this option will serve non-cacheable pages to commenters. (LSWS %s required)
ja_JP: 保留中のコメントを持つコメント投稿者をプライベートキャッシュします。 このオプションを無効にすると、非キャッシュのページがコメント作成者に配信されます。 (LSWS %s が必要)

en: Cache Commenters
ja_JP: コメントをキャッシュ

en: Privately cache frontend pages for logged-in users. (LSWS %s required)
ja_JP: ログイン中ユーザーのフロントエンドページをプライベートキャッシュします。  (LSWS %s が必要)

en: Cache Logged-in Users
ja_JP: ログインしたユーザーをキャッシュ

en: Cache Control Settings
ja_JP: キャッシュ制御の設定

en: Excludes
ja_JP: 除外

en: Purge
ja_JP: パージ

en: Cache
ja_JP: キャッシュ

en: Unexpected cache rule %2$s found in %1$s file. This rule may cause visitors to see old versions of pages due to the browser caching HTML pages. If you are sure that HTML pages are not being browser cached, this message can be dismissed. (<a %3$s>Learn More</a>)
ja_JP: 予期しないキャッシュ ルール %2$s が %1$s ファイルに見つかりました。このルールにより、ブラウザが HTML ページをキャッシュしているため、訪問者に古いバージョンのページが表示される場合があります。HTML ページがブラウザでキャッシュされないことが確かな場合は、このメッセージを閉じても問題ありません。(<a %3$s>詳細</a>)

en: Current server time is %s.
ja_JP: 現在のサーバー時間は%s.です。

en: Specify the time to purge the "%s" list.
ja_JP: "%s" リストをパージする時間を指定します。

en: Both %1$s and %2$s are acceptable.
ja_JP: %1$s と%2$s の両方を使用できます。

en: Scheduled Purge Time
ja_JP: パージ予定時間

en: The URLs here (one per line) will be purged automatically at the time set in the option "%s".
ja_JP: このURL（1行に1つ）は、オプション"%s"で設定された時刻に自動的にパージされます。

en: Scheduled Purge URLs
ja_JP: スケジュールされたパージURL

en: Shorten query strings in the debug log to improve readability.
ja_JP: デバッグログ内のクエリ文字列を短くして可読性を向上させます。

en: Heartbeat
ja_JP: ハートビート

en: Log File Size Limit
ja_JP: ログファイルのサイズ制限

en: <p>Please add/replace the following codes into the beginning of %1$s:</p> %2$s
ja_JP: <p>次のコードを%1$sの先頭に追加/置換してください: </p>%2$s

en: %s file not writable.
ja_JP: %s ファイルは書き込みできません。

en: %s file not readable.
ja_JP: %s ファイルを読み込めません。

en: Collapse Query Strings
ja_JP: クエリ文字列を折畳む

en: ESI Settings
ja_JP: ESI設定

en: A TTL of 0 indicates do not cache.
ja_JP: TTL が 0 の場合、キャッシュされません。

en: Recommended value: 28800 seconds (8 hours).
ja_JP: 推奨値: 28800秒 (8 時間)。

en: Widget Cache TTL:
ja_JP: ウィジェットキャッシュTTL:

en: Enable ESI
ja_JP: ESIを有効にする

en: See <a %s>Introduction for Enabling the Crawler</a> for detailed information.
ja_JP: 詳細情報は、 <a %s>クローラーの有効化の概要</a>を参照してください。

en: Custom Sitemap
ja_JP: カスタムサイトマップ

en: Purge pages by relative or full URL.
ja_JP: 相対または完全 URL でページをパージします。

en: The crawler feature is not enabled on the LiteSpeed server. Please consult your server admin or hosting provider.
ja_JP: LiteSpeedサーバーでクローラー機能が有効になっていません。 サーバー管理者またはホスティングプロバイダーにお問い合わせください。

en: WARNING
ja_JP: 警告

en: <b>Last crawled:</b> %s item(s)
ja_JP: <b>最後にクローラーされた:</b> %s アイテム

en: The next complete sitemap crawl will start at
ja_JP: 次のサイトマップクロールの開始は

en: Failed to write to %s.
ja_JP: %s への書込みに失敗しました。

en: Folder is not writable: %s.
ja_JP: フォルダは書き込み可能ではありません:  %s 。

en: Can not create folder: %1$s. Error: %2$s
ja_JP: フォルダーを作成できません:  %1$s. エラー:  %2$s

en: Folder does not exist: %s
ja_JP: フォルダが存在しません:  %s

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge the list.
ja_JP: LiteSpeed Web Server にリストをパージするよう通知しました。

en: Please visit the <a %s>Information</a> page on how to test the cache.
ja_JP: キャッシュをテストする方法については、<a %s>情報</a> ページをご覧ください。

en: Allows listed IPs (one per line) to perform certain actions from their browsers.
ja_JP: リストされたIP（1行に1つ）がブラウザから特定のアクションを実行できるようにします。

en: Server Load Limit
ja_JP: サーバー負荷制限

en: Specify Number of Threads to use while crawling.
ja_JP: クロール中に使用するスレッドの数を指定します。

en: Specify how long in seconds before the crawler should initiate crawling the entire sitemap again.
ja_JP: クローラーがサイトマップ全体を再びクロールするまでの時間を秒単位で指定します。

en: Crawl Interval
ja_JP: クローラー間隔

en: Interval Between Runs
ja_JP: 実行間隔

en: Specify time in seconds for the duration of the crawl interval.
ja_JP: クロール間隔の期限を秒単位で指定します。

en: Specify time in microseconds for the delay between requests during a crawl.
ja_JP: クロール中の要求遅延の間を、マイクロ秒の時間で指定します。

en: microseconds
ja_JP: マイクロ秒

en: Then another WordPress is installed (NOT MULTISITE) at %s
ja_JP: それから、別の WordPress が %s にインストールされます（MULTISITEではありません）

en: LiteSpeed Cache Network Cache Settings
ja_JP: LiteSpeed Cache ネットワークキャッシュ設定

en: Select below for "Purge by" options.
ja_JP: 以下で「パージ対象」のオプションを選択します。

en: No crawler meta file generated yet
ja_JP: クローラーメタファイルはまだ生成されていません

en: Show crawler status
ja_JP: クローラーステータスを表示

en: Watch Crawler Status
ja_JP: クローラーステータスを見る

en: Please see <a %s>Hooking WP-Cron Into the System Task Scheduler</a> to learn how to create the system cron task.
ja_JP: システム cron タスクの作成方法については、<a %s> WP-Cronをシステムタスクスケジューラにフックする</a>を参照してください。

en: Run frequency is set by the Interval Between Runs setting.
ja_JP: 実行頻度は、実行間隔の設定で設定します。

en: Manually run
ja_JP: 手動で実行

en: Reset position
ja_JP: ポジションリセット

en: Run Frequency
ja_JP: 実行間隔

en: Cron Name
ja_JP: Cronの名前

en: Crawler Cron
ja_JP: クローラー Cron

en: %d minute
ja_JP: %d 分

en: %d minutes
ja_JP: %d 分

en: %d hour
ja_JP: %d 時

en: %d hours
ja_JP: %d 時間

en: Generated at %s
ja_JP: %s を生成します

en: LiteSpeed Cache Crawler
ja_JP: LiteSpeed Cache クローラー

en: Threads
ja_JP: スレッド

en: Run Duration
ja_JP: 実行時間

en: Delay
ja_JP: 遅延

en: If there are any questions, the team is always happy to answer any questions on the <a %s>support forum</a>.
ja_JP: 質問があれば、チームは常に<a %s>support forum</a>で質問にお答えします。

en: Crawler
ja_JP: クローラー

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge all pages.
ja_JP: すべてのページをパージするように LiteSpeed Web サーバーに通知されました。

en: All pages with Recent Posts Widget
ja_JP: 最近の投稿ウィジェットとすべてのページ

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: This will Purge Pages only
ja_JP: この操作により、ページのみがパージされます

en: Purge Pages
ja_JP: ページをパージする

en: Action
ja_JP: 操作

en: Cancel
ja_JP: 中止

en: Activate
ja_JP: 有効にする

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Install Now
ja_JP: 今すぐインストール

en: Purged the url!
ja_JP: URL をパージしました！

en: Purged the blog!
ja_JP: ブログをパージしました！

en: Purged All!
ja_JP: すべてパージしました！

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge error pages.
ja_JP: エラーページをパージするためにLiteSpeed Web Serverに通知しました。

en: If using OpenLiteSpeed, the server must be restarted once for the changes to take effect.
ja_JP: OpenLiteSpeed を使用している場合は、変更を有効にするためにサーバーを一度再起動する必要があります。

en: If not, please verify the setting in the <a href="%1$s">Advanced tab</a>.
ja_JP: そうでなければ、<a href="%1$s">高度のタブ</a>で設定を確認してください。

en: If the login cookie was recently changed in the settings, please log out and back in.
ja_JP: ログインクッキーが設定で最近変更されたなら、ログアウトして戻ってください。

en: However, there is no way of knowing all the possible customizations that were implemented.
ja_JP: ただし、実装されたすべての可能なカスタマイズを知る方法はありません。

en: The LiteSpeed Cache plugin is used to cache pages - a simple way to improve the performance of the site.
ja_JP: LiteSpeed Cache プラグインは、ページをキャッシュするために使用されます  - サイトのパフォーマンスを向上させる簡単な方法です。

en: The network admin setting can be overridden here.
ja_JP: ネットワーク管理者の設定はここで上書きすることができます。

en: Specify how long, in seconds, public pages are cached.
ja_JP: パブリックページがキャッシュされる期間を秒単位で指定します。

en: Specify how long, in seconds, private pages are cached.
ja_JP: プライベートページがキャッシュされる期間を秒単位で指定します。

en: It is <b>STRONGLY</b> recommend that the compatibility with other plugins on a single/few sites is tested first.
ja_JP: 単一/少数のサイトで、他のプラグインとの互換性を最初にテストすることを、<b>強く</b>勧めします。

en: Purge pages by post ID.
ja_JP: 投稿 ID でページをパージします。

en: Purge the LiteSpeed cache entries created by this plugin
ja_JP: このプラグインによって作成された LiteSpeed キャッシュエントリをパージします

en: Purge %s error pages
ja_JP: %s のエラーページをパージする

en: This will Purge Front Page only
ja_JP: この操作により、フロントページのみをパージされます

en: Purge pages by tag name - e.g. %2$s should be used for the URL %1$s.
ja_JP: ページをタグ名でパージする - 例えば. %2$s はURL %1$s を使用する必要があります。

en: e.g. Use %s or %s.
ja_JP: 例えば、  %s または %s を使用してください。

en: Purge pages by category name - e.g. %2$s should be used for the URL %1$s.
ja_JP: ページをカテゴリ名でパージする - 例えば.、%2$s はURL %1$s を使用する必要があります。

en: If only the WordPress site should be purged, use Purge All.
ja_JP: WordPressサイトのみをパージする必要がある場合は、すべてパージを使用します。

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge everything.
ja_JP: LiteSpeed Web Server にすべてをパージするよう通知しました。

en: Use Primary Site Configuration
ja_JP: プライマリサイトの設定を使用する

en: This will disable the settings page on all subsites.
ja_JP: この操作により、すべてのサブサイトの設定ページが無効になります。

en: Check this option to use the primary site's configuration for all subsites.
ja_JP: プライマリサイトの設定をすべてのサブサイトに使用するには、このオプションをチェックしてください。

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: The following options are selected, but are not editable in this settings page.
ja_JP: 以下のオプションが選択されていますが、この設定ページでは編集できません。

en: The network admin selected use primary site configs for all subsites.
ja_JP: 選択したネットワーク管理者は、すべてのサブサイトに対してプライマリサイトの設定を使用します。

en: Empty Entire Cache
ja_JP: Entire Cache を空にする

en: This action should only be used if things are cached incorrectly.
ja_JP: この操作は、正しくキャッシュされていない場合にのみ使用してください。

en: Clears all cache entries related to this site, <i>including other web applications</i>.
ja_JP: <i>他のWebアプリケーションを含む</i>、サイトに関連するすべてのキャッシュエントリを消去します。

en: This may cause heavy load on the server.
ja_JP: これにより、サーバーに負荷がかかるかもしれません。

en: This will clear EVERYTHING inside the cache.
ja_JP: この操作により、キャッシュ内のすべてがクリアされます。

en: LiteSpeed Cache Purge All
ja_JP: LiteSpeed Cache すべてをパージする

en: If you would rather not move at litespeed, you can deactivate this plugin.
ja_JP: むしろ litespeed で移動するのでなく、このプラグインを無効にできます。

en: Create a post, make sure the front page is accurate.
ja_JP: 投稿を作成し、フロントページが正確であることを確認してください。

en: Visit the site while logged out.
ja_JP: ログアウト中はサイトにアクセスしてください。

en: Examples of test cases include:
ja_JP: テストケースを含む例:

en: For that reason, please test the site to make sure everything still functions properly.
ja_JP: そのため、すべて正常に機能しているかどうかをサイトをテストして確認してください。

en: This message indicates that the plugin was installed by the server admin.
ja_JP: このメッセージは、プラグインがサーバー管理者によってインストールされたことを示します。

en: LiteSpeed Cache plugin is installed!
ja_JP: LiteSpeed Cache プラグインがインストールされています!

en: Debug Log
ja_JP: デバッグログ

en: Admin IP Only
ja_JP: 管理 IP のみ

en: The Admin IP option will only output log messages on requests from admin IPs.
ja_JP: 管理者IPオプションは、管理者IPからの要求でログメッセージを出力します。

en: Specify how long, in seconds, REST calls are cached.
ja_JP: REST呼び出しがキャッシュされる期間を秒単位で指定します。

en: The environment report contains detailed information about the WordPress configuration.
ja_JP: 環境レポートには、WordPress の設定に関する詳細情報が含まれています。

en: The server will determine if the user is logged in based on the existence of this cookie.
ja_JP: サーバーは、このクッキーの存在により、ユーザーがログインしているかどうかを判断します。

en: Note
ja_JP: メモ

en: After verifying that the cache works in general, please test the cart.
ja_JP: キャッシュが一般的に動作することを確認した後、カートをテストしてください。

en: When enabled, the cache will automatically purge when any plugin, theme or the WordPress core is upgraded.
ja_JP: 有効にすると、プラグイン、テーマ、または WordPress コアがアップグレードされると、キャッシュが自動的にパージされます。

en: Purge All On Upgrade
ja_JP: アップグレード時にすべてをパージする

en: Product Update Interval
ja_JP: 製品更新間隔

en: Determines how changes in product quantity and product stock status affect product pages and their associated category pages.
ja_JP: 製品数量および製品在庫状況の変化が製品ページおよび関連カテゴリページに与える影響を判断します。

en: Always purge both product and categories on changes to the quantity or stock status.
ja_JP: 数量または在庫状況の変更で、製品とカテゴリの両方をパージします。

en: Do not purge categories on changes to the quantity or stock status.
ja_JP: 数量又は在庫状況の変更時にカテゴリをパージしない。

en: Purge product only when the stock status changes.
ja_JP: 在庫状況が変更されたときのみ、製品をパージします。

en: Purge product and categories only when the stock status changes.
ja_JP: 在庫状況が変更されたときのみ、製品とカテゴリをパージします。

en: Purge categories only when stock status changes.
ja_JP: 在庫状況が変更されたときのみ、カテゴリをパージします。

en: Purge product on changes to the quantity or stock status.
ja_JP: 量または在庫状況の変更で、製品をパージします。

en: Htaccess did not match configuration option.
ja_JP: Htaccess が設定オプションと一致しませんでした。

en: If this is set to a number less than 30, feeds will not be cached.
ja_JP: 30未満の数値が設定されていると、フィードはキャッシュされません。

en: Specify how long, in seconds, feeds are cached.
ja_JP: フィードのキャッシュする期間を秒単位で指定します。

en: Default Feed TTL
ja_JP: デフォルトのフィード TTL

en: Failed to get %s file contents.
ja_JP: %s ファイルの内容を取得できませんでした。

en: Caching these pages may improve server performance by avoiding unnecessary PHP calls.
ja_JP: このページのキャッシュと、PHP の不必要な呼び出しを避けることによってサーバーのパフォーマンスが向上します。

en: Some themes and plugins add resources via a PHP request.
ja_JP: いくつかのテーマとプラグインは、 PHP 要求によってリソースを追加します。

en: Disabling this option may negatively affect performance.
ja_JP: このオプションを有効にすると、パフォーマンスに悪影響を与える可能性があります。

en: Invalid login cookie. Invalid characters found.
ja_JP: 無効なログイン Cookie。 無効な文字が見つかりました。

en: WARNING: The .htaccess login cookie and Database login cookie do not match.
ja_JP: 警告: .htaccess ログイン クッキー とデータベースログイン クッキー が一致しません。

en: Invalid login cookie. Please check the %s file.
ja_JP: 無効なログイン Cookie です。%s ファイルを確認してください。

en: The cache needs to distinguish who is logged into which WordPress site in order to cache correctly.
ja_JP: キャッシュは、誰がどのWordPressサイト誰がログインしているのかを区別して正しくキャッシュする必要があります。

en: There is a WordPress installed for %s.
ja_JP: %s には WordPress がインストールされています。

en: Example use case:
ja_JP: 使用事例:

en: The cookie set here will be used for this WordPress installation.
ja_JP: ここに設定されたクッキーは、このWordPressのインストールに使用されます。

en: If every web application uses the same cookie, the server may confuse whether a user is logged in or not.
ja_JP: すべてのWebアプリケーションが同じクッキーを使用する場合、サーバーはユーザーがログイン中かどうかを混乱させるかもしれません。

en: This setting is useful for those that have multiple web applications for the same domain.
ja_JP: この設定は、同じドメインに複数のWebアプリケーションがある場合に便利です。

en: The default login cookie is %s.
ja_JP: デフォルトのログインクッキーは %s です。

en: MUST BE UNIQUE FROM OTHER WEB APPLICATIONS.
ja_JP: 他の WEB アプリケーションからは一意でなければなりません。

en: No spaces and case sensitive.
ja_JP: スペースや大文字と小文字を区別しません。

en: SYNTAX: alphanumeric and "_".
ja_JP: 構文: 英数字と「_」。

en: Login Cookie
ja_JP: ログインクッキー

en: More information about the available commands can be found here.
ja_JP: 利用可能なコマンドの詳細は、こちらを参照してください。

en: These settings are meant for ADVANCED USERS ONLY.
ja_JP: これらの設定は、高度なユーザーのみを対象としています。

en: Current %s Contents
ja_JP: 現在の %s コンテンツ

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: Purge List
ja_JP: パージリスト

en: Purge By...
ja_JP: パージ対象...

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: NOTICE: Database login cookie did not match your login cookie.
ja_JP: 注意: データベースのログイン クッキー がログイン Cookie と一致しませんでした。

en: Purge url %s
ja_JP: URL %s をパージ

en: Purge tag %s
ja_JP: タグ %s をパージ

en: Purge category %s
ja_JP: パージカテゴリ %s

en: When disabling the cache, all cached entries for this site will be purged.
ja_JP: キャッシュを無効にすると、このサイトのすべてのキャッシュされたエントリがパージされます。

en: NOTICE
ja_JP: 注意

en: This setting will edit the .htaccess file.
ja_JP: この設定は、.htaccess ファイルを編集します。

en: LiteSpeed Cache View .htaccess
ja_JP: LiteSpeed Cache .htaccessの表示

en: Failed to back up %s file, aborted changes.
ja_JP: %s ファイルのバックアップに失敗し、変更が中止されました。

en: Do Not Cache Cookies
ja_JP: クッキー をキャッシュしない

en: Do Not Cache User Agents
ja_JP: ユーザーエージェントをキャッシュしない

en: This is to ensure compatibility prior to enabling the cache for all sites.
ja_JP: これは、すべてのサイトに対してキャッシュを有効にする前に互換性を確保するためです。

en: Network Enable Cache
ja_JP: ネットワーク有効キャッシュ

en: NOTICE:
ja_JP: 注意:

en: Other checkboxes will be ignored.
ja_JP: 他のチェックボックスは無視されます。

en: Select "All" if there are dynamic widgets linked to posts on pages other than the front or home pages.
ja_JP: フロントやホームページ以外のページの投稿にリンクされた動的ウィジェットがある場合、「すべて」選択します。

en: List of Mobile User Agents
ja_JP: モバイルユーザエージェントのリスト

en: File %s is not writable.
ja_JP: ファイル %s は書き込み可能ではありません。

en: JS Settings
ja_JP: JS 設定

en: Manage
ja_JP: 管理

en: Default Front Page TTL
ja_JP: デフォルトのフロントページ TTL

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge the front page.
ja_JP: LiteSpeed Web Server にフロントページをパージするよう通知しました。

en: Purge Front Page
ja_JP: フロントページをパージする

en: Example
ja_JP: 例

en: All tags are cached by default.
ja_JP: すべてのタグはデフォルトでキャッシュされます。

en: All categories are cached by default.
ja_JP: すべてのカテゴリはデフォルトでキャッシュされます。

en: To do an exact match, add %s to the end of the URL.
ja_JP: 完全一致を行うには、URL の末尾に %s を追加します。

en: The URLs will be compared to the REQUEST_URI server variable.
ja_JP: URL は、REQUEST_URI  サーバー変数と比較されます。

en: Select only the archive types that are currently used, the others can be left unchecked.
ja_JP: 現在使用されているアーカイブタイプのみを選択し、他のタイプは未チェックのままにすることができます。

en: Notes
ja_JP: メモ

en: Use Network Admin Setting
ja_JP: ネットワーク管理の設定を使用する

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Enabling LiteSpeed Cache for WordPress here enables the cache for the network.
ja_JP: WordPress 用の LiteSpeed Cache を有効にすると、ネットワークのキャッシュが有効になります。

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Do Not Cache Roles
ja_JP: ロールをキャッシュしない

en: Outputs to WordPress debug log.
ja_JP: WordPress のデバッグログに出力します。

en: Debug Level
ja_JP: デバッグレベル

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Term archive (include category, tag, and tax)
ja_JP: 用語アーカイブ（カテゴリ、タグ、及びタクソノミーを含む）

en: Daily archive
ja_JP: 日別アーカイブ

en: Monthly archive
ja_JP: 月別アーカイブ

en: Yearly archive
ja_JP: 年別アーカイブ

en: Post type archive
ja_JP: 投稿タイプアーカイブ

en: Author archive
ja_JP: 投稿者アーカイブ

en: Home page
ja_JP: ホームページ

en: Front page
ja_JP: フロントページ

en: All pages
ja_JP: すべてのページ

en: Select which pages will be automatically purged when posts are published/updated.
ja_JP: 投稿の公開/更新時に自動的に消去されるページを選択します。

en: Auto Purge Rules For Publish/Update
ja_JP: 公開 / 更新の自動パージルール

en: Default Public Cache TTL
ja_JP: デフォルトのパブリックキャッシュ TTL

en: seconds
ja_JP: 秒

en: Admin IPs
ja_JP: 管理者 IP

en: General
ja_JP: 一般

en: LiteSpeed Cache Settings
ja_JP: LiteSpeed Cache の設定

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge all LSCache entries.
ja_JP: すべての LSCache エントリをパージするように LiteSpeed Web Server に通知しました。

en: Purge All
ja_JP: すべてをパージする

en: Settings
ja_JP: 設定
