Themes - Rife Free - en to da_DK translation catalogue (801 entries)

en: %1$d search result for "%2$s" | %1$d search results for "%2$s"
da_DK[0]: %1$d søgeresultat for "%2$s"
da_DK[1]: %1$d søgeresultater for "%2$s"

en: %1$s - Having %2$s less than 30 can hurt the import process. We recommend setting it to at least 60 if possible, even if only for the import process.
da_DK: %1$s - Hvis %2$s er mindre end 30 kan importen gå galt. Vi anbefaler at du sætter den til mindst 60 om muligt, om ikke andet blot for importprocessen.

en: %1$s - Having memory lower than 96 MB(we recommend 128 MB or more) can produce errors while importing demo data, depending on how many plugins you have active. See: %2$s
da_DK: %1$s - Hvis hukommelsen er sat til mindre end 96MB kan der ske fejl når du importerer demo data, afhængig af antallet af plugins som er aktiverede. Vi anbefaler 128MB eller mere. Se: %2$s

en: %1$s - We can not determine the true memory limit that is set on your server. It is possible that your server admin blocked manipulating this limit. See: %2$s
da_DK: %1$s - Vi kan ikke rigtigt afgøre indstillingen af hukommelsesloftet på din server. Muligvis har din serveradministrator spærret for ændringer i dette loft. Se: %2$s

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. Having version 7 or higher is even better. See: %2$s
da_DK: %1$s - Vi anbefaler som minimum PHP version 5.6. Det hele kører endnu bedre med version 7 eller højere. Se: %2$s

en: %1$s - You should be fine with so much memory, however, depending on how many plugins you have active you should change it to 128 MB or more. See: %2$s
da_DK: %1$s - Du skulle kunne klare dig med denne mængde hukommelse, men afhængig af hvor mange og hvilke plugins du anvender bør du ændre det til 128 MB eller mere. Se: %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
da_DK: %1$s installeret og aktiveret korrekt.

en: %1$s installed successfully.
da_DK: %1$s installeret korrekt.

en: %1$s theme requires at least PHP version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
da_DK: %1$s tema kræver mindst PHP version %2$s. Du kører på version %3$s. Opgrader og prøv igen.

en: %1$s theme requires at least WordPress version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
da_DK: %1$s temaet kræver minimum version %2$s af WordPress. Du kører version %3$s. Hvis du vil dette tema bliver du nødt til at opdatere WordPress.

en: %1$s users can access our support forum in read mode and check if their issue was not explained or solved there. Read mode is available for anyone :-)
da_DK: %1$s brugere kan læse med i vores support forum og se om et eventuelt problem er forklaret eller løst. Alle har læseadgang :-)

en: %d comment | %d comments
da_DK[0]: %d kommentar
da_DK[1]: %d kommentarer

en: %s - too low value for this setting might cause problems. Recommended 64MB or more.
da_DK: %s - En alt for lav værdi for denne indstilling kan forårsage problemer. Anbefalet værdi er 64MB eller mere.

en: %s or use Site Map below:
da_DK: %s eller brug sitemappet nedenfor:

en: 404 page template
da_DK: 404 sideskabelon

en: <strong>Detailed setting for lightGallery are available in %s.</strong>
da_DK: <strong>Detaljerede indstillinger for lightGallery findes i %s.</strong>

en: <strong>Layout boxed & framed are available in %s.</strong>
da_DK: <strong>Layout med ruder og indramning findes i %s.</strong>

en: <strong>Light & dark variants are available in %s.</strong><br />
da_DK: <strong>Lyse og mørke varianter findes i %s.</strong><br />

en: <strong>More effects are available in %s.</strong><br />
da_DK: <strong>Der er flere effekter i %s.</strong><br />

en: <strong>More variants are available in %s.</strong>
da_DK: <strong>Der er flere varianter i %s.</strong>

en: <strong>On load</strong> is called when the whole site, with all the images, is loaded, which can take a lot of time on heavier sites, and even more time on mobile devices. Also,  it can sometimes hang and never hide the preloader, when there is a problem with some resource. <br /><strong>On DOM ready</strong> is called when the whole HTML with CSS is loaded, so after the preloader is hidden, you can still see the loading of images. This is a much safer option.
da_DK: <strong>Efter sidehentning</strong> kaldes det, når hele webstedet, med alle billederne, er indlæst, hvilket kan tage lang tid på tungere websteder og endnu mere tid på mobile enheder. Det kan også nogle gange hænge og aldrig skjule preloaderen, når der er et problem med en ressource. <br /><strong>Når DOM er klar</strong> kaldes det, når alt HTML med CSS er indlæst, så efter preloader er skjult, kan du stadig se billedindlæsningen. Dette er en meget sikrere løsning.

en: <strong>Setting custom page is available in %s.</strong>
da_DK: <strong>INdstillinger for tilpasset side findes i %s.</strong>

en: <strong>Settings for individual tools icons & animated icons are available in %s.</strong>
da_DK: <strong>Indstillinger for værktøjsikoner og animerede ikoner findes i %s.</strong>

en: <strong>Vertical header is available in %s.</strong>
da_DK: <strong>Vertikalt sidehoved findes i %s.</strong>

en: A lightweight plugin that can help you speed up your website by optimizing various assets.
da_DK: En letvægtsplugin som kan hjælpe dig med at gøre dit websted hurtigere gennem at optimere forskellige inkluderede filer.

en: Accepted Items:
da_DK: Accepterede elementer:

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: Activate %2$s
da_DK: Aktivér %2$s

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add Video from Youtube/Vimeo
da_DK: Tilføj video fra Youtube/Vimeo

en: Add comment
da_DK: Skriv kommentar

en: Add items at beginning of the list
da_DK: Tilføj elementer i starten af listen

en: Add sidebar
da_DK: Tilføj sidebar

en: After this many words post will be cut in the automatic mode.
da_DK: Indlægget beskæres i automatisk tilstand er dette antal ord.

en: After turning on the mobile menu will be closed after clicking the link menu. This option is good for "one page" sites. For traditional websites, it is recommended to disable this option.
da_DK: Efter at være slået til, lukkes mobilmenuen, når du har klikket på linkmenuen. Denne mulighed er god for "en side" -websteder. For traditionelle websteder anbefales det at deaktivere denne indstilling.

en: Album details
da_DK: Oplysninger om albummet

en: Album look
da_DK: Albumsudseende

en: Album media
da_DK: Albumsmedier

en: Album media - Add images/videos
da_DK: Albumsmedier - Tilføj billeder/videoer

en: Album meta: Categories
da_DK: Meta-information om album: Kategorier

en: Albums
da_DK: Albummer

en: Albums list
da_DK: Albumsliste

en: Albums navigation
da_DK: Albumsnavigation

en: Albums settings
da_DK: Albumsindstillinger

en: All
da_DK: Alle

en: All installations and activations have been completed.
da_DK: Alle installationer og aktiveringer er gennemført.

en: All installations have been completed.
da_DK: Alle installationer er gennemført.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
da_DK: Alle plugins er installeret og aktiveret uden problemer.  %1$s

en: Allow for the mobile menu
da_DK: Tillad for den mobile menu

en: Alternative button
da_DK: Alternativ knap

en: Alternative short top bar menu
da_DK: Alternativ kort menu i bjælke øverst på siden

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
da_DK: Der opstod en fejl under installationen %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Anchors
da_DK: Holdepunkter

en: Animation between slides.
da_DK: Animation mellem slides.

en: Animation color
da_DK: Animationsfarve

en: Apollo13Themes on Twitter
da_DK: Apollo13Themes på Twitter

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
da_DK: Beklager, men vi fandt ikke nogle resultater for det efterspurgte arkiv.

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Arcs
da_DK: Buer

en: Area height
da_DK: Områdets højde

en: Attachment page
da_DK: Bilagsside

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Author Archives: %s
da_DK: Forfatterarkiver: %s

en: Author info
da_DK: Forfatterinformation

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Autoplay
da_DK: Automatisk afspilning

en: Available version:
da_DK: Tilgængelig version:

en: Back to %s
da_DK: Tilbage til %s

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Basket sidebar
da_DK: Kurvens sidebar

en: Basket, sidebar, menu and search icons. It is also color for the text of "Tools button".
da_DK: Kurve-, sidebar-, menu- og søgeikoner. Det er også farven på teksten på "Værktøjsknap".

en: Before the content
da_DK: Inden indholdet

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
da_DK[0]: Gå i gang med at aktivere plugin
da_DK[1]: Gå i gang med at aktivere plugins

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
da_DK[0]: Gå i gang med at installere plugin
da_DK[1]: Gå i gang med at installere plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
da_DK[0]: Gå i gang med at opdatere plugin
da_DK[1]: Gå i gang med at opdatere plugins

en: Below you can find various tools that can improve your site and workflow. All of these tools we use in our websites and recommend them as great help!
da_DK: Nedenfor kan du finde forskellige værktøjer, der kan forbedre dit websted og dine arbejdsgange. Vi bruger selv alle disse værktøjer på vores websteder, og anbefaler dem som en stor hjælp!

en: Black
da_DK: Sort

en: Blog Archives
da_DK: Blogarkiver

en: Blog post details
da_DK: Blogindlægsdetaljer

en: Blog settings
da_DK: Blogindstillinger

en: Blurry
da_DK: Uskarp

en: Bold 700
da_DK: Fed 700

en: Border
da_DK: Kant

en: Border color
da_DK: Kantfarve

en: Border radius
da_DK: Kantradius

en: Both off
da_DK: Begge slået til

en: Both on
da_DK: Begge slået fra

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom border
da_DK: Bundkant

en: Bottom center
da_DK: I midten i bunden

en: Bottom left
da_DK: Bund venstre

en: Bottom right
da_DK: Bund højre

en: Boxed
da_DK: Indrammet

en: Breadcrumbs
da_DK: Stinavne

en: Brick margin
da_DK: Byggekoldsens margen

en: Bricks
da_DK: Byggeklodser

en: Bricks columns
da_DK: Byggeklodskolonner

en: Bricks filter
da_DK: Byggeklodsfilter

en: Buttons
da_DK: Knapper

en: By %1$s
da_DK: Af %1$s

en: By clicking button
da_DK: Ved knaptryk

en: By months
da_DK: Månedsvis

en: Can be overridden in each album.
da_DK: Kan tilsidesættes for hvert album.

en: Can be overridden in each work.
da_DK: Kan tilsidesættes for hvert værk.

en: Carousel
da_DK: Karrusel

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Categories in content
da_DK: Kategorier i indhold

en: Category Archives: %s
da_DK: Kategoriarkiver: %s

en: Center
da_DK: Midten

en: Center fixed width
da_DK: Midt i med fast bredde

en: Centered
da_DK: Centreret

en: Check what we have in stock here on features page.
da_DK: Se hvad vi har til dig her på siden med features.

en: Check what you can use for your site on designs page.
da_DK: Se hvad du kan bruge på dit websted på siden med designs.

en: Children Navigation + sidebar on the left
da_DK: Children Navigation + sidebar til venstre

en: Children Navigation + sidebar on the right
da_DK: Children Navigation + sidebar til højre

en: Choose & move to next step
da_DK: Vælg og gå til næste skridt

en: Choose between image, video and images slider. For the image use the Featured Image option. For the <strong>Images slider</strong> you need plugin the <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.
da_DK: Vælg mellem billede, video og billedshow. For billeder skal du anvende Udvalgt billede. For <strong>billedshow</strong> skal du anvende et plugin, nemlig <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.

en: Choose the proportions of the bricks
da_DK: Vælg byggeklodsernes mål

en: Circle Illusion
da_DK: Cirkelillusion

en: Circles
da_DK: Cirkler

en: Classic
da_DK: Klassisk

en: Classic(to side)
da_DK: Klassisk (ved side)

en: Clear field
da_DK: Ryd felt

en: Click and enter your password to view content
da_DK: Klik og indtast dit password for at se indholdet

en: Close menu after click
da_DK: Luk menu efter klik

en: Closing icon
da_DK: Lukke-ikon

en: Cloud circle
da_DK: Skygget cirkel

en: Color
da_DK: Farve

en: Color of navigation bullets
da_DK: Farve på navigationspunkter

en: Comment navigation
da_DK: Kommentarnavigation

en: Commented
da_DK: Kommenteret

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Comments are closed.
da_DK: Lukket for kommentarer.

en: Comments number
da_DK: Kommentarnummer

en: Contact Apollo13Themes
da_DK: Kontakt Apollo13Themes

en: Contain
da_DK: Indeholde

en: Content
da_DK: Indhold

en: Content Layout
da_DK: Indholdslayout

en: Content column
da_DK: Indholdskolonne

en: Content width
da_DK: Indholdsbredde

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
da_DK: Kunne ikke afgøre PHP-version da phpversion() ikke findes.

en: Cover
da_DK: Tildække

en: Cover the whole screen
da_DK: Dæk hele skærmen

en: Custom
da_DK: Tilpasset

en: Custom background
da_DK: Tilpasset baggrund

en: Custom cursor image
da_DK: Tilpasset cursor-billede

en: Daily Archives: %s
da_DK: Daglige arkiver: %s

en: Daniel &amp; Air. from Apollo13Themes.
da_DK: Daniel &amp; Air. fra Apollo13Themes.

en: Date of publish or last update
da_DK: Udgivelsesdato eller seneste opdatering

en: Default
da_DK: Standardindstilling

en: Default bullets icon
da_DK: Standard listeikon

en: Default but I want to change the background image
da_DK: Standard, men jeg vil ændre baggrundsbilledet

en: Default for pages
da_DK: Standard for sider

en: Demo Data Directory
da_DK: Bibliotek for demodata

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
da_DK: Afhængig af den faktiske skærmbredde kan den tilgængelige plads til byggeklodserne være mindre, men aldrig større end dette tal.

en: Depending on what background you have set up, choose proper option.
da_DK: Afhængig af hvilken baggrund du har valgt skal du vælge den rette valgmulighed.

en: Disable
da_DK: Slå fra

en: Disabled, show only default header fixed
da_DK: Slået fra, vis kun standard fastlåst overskrift

en: Disabled, show only default header(not fixed)
da_DK: Slået fra, vis kun standard ikke-fastlåst overskrift

en: Dismiss this notice
da_DK: Fjern denne besked

en: Display "Read more" link
da_DK: Vis "Læs mere" link

en: Display anchors in address bar
da_DK: Vis holdepunkter i adressebjølken

en: Display it on mobiles
da_DK: Vis det på mobile enheder

en: Display of posts video
da_DK: Visning af video i indlæg

en: Display post Media
da_DK: Visning af indlægsmedier

en: Display thumbnails instead of video
da_DK: Visning af thumbnail i stedet for video

en: Displayed in text content
da_DK: Vises i tekstindhold

en: Displays list of post tags under a post content.
da_DK: Viser liste med indlægs-tags under indlægs indhold.

en: Do You want to delete selected One Page Navigation Pointer?
da_DK: Vil du slette den valgte One Page Navigation Pointer?

en: Do not display it
da_DK: Vis det ikke

en: Do not show this notification again
da_DK: Vis ikke denne besked igen

en: Does not work for footer widgets.
da_DK: Virker ikke for sidefodens widgets.

en: Dots
da_DK: Prikker

en: Drag and drop to change order of icons. Only filled links will show up as social icons.
da_DK: Træk og slip for at ændre ikonernes rækkefølge. Kun udfyldt links bliver vist som sociale medie ikoner.

en: Each month we are adding new beautiful designs that you can use on sites that you build. Designs target various niches & also general purpose pages.
da_DK: Hver måned tilføjer vi nye smukke designs, som du kan bruge på websteder, du opbygger. Design er rettet mod forskellige nicher og også generelle sider.

en: Each row from new line
da_DK: Hver række fra ny linje

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Enable
da_DK: Slå til

en: Exclude from the Albums list page
da_DK: Udeluk fra siden med albumlister

en: Exclude from the Works list page
da_DK: Udeluk fra siden med værkslister

en: Export
da_DK: Tema-eksport/import

en: External Source
da_DK: Ekstern kilde

en: Fade
da_DK: Falme

en: Faded out Designs are available only in Rife Pro. You can preview them from here by clicking on each Design and then using "Live preview" button.
da_DK: Faded out Designs er kun tilgængelige i Rife Pro. Du kan forhåndsvise dem herfra ved at klikke på hvert design og derefter bruge knappen "Live preview".

en: Fall down
da_DK: Flad ned

en: Featured Image
da_DK: Udvalgt billede

en: Featured media
da_DK: Udvalgt medie

en: First on the list, first displayed
da_DK: Første på listen, vises først

en: First on the list, last displayed
da_DK: Første på listen, vises sidst

en: First paragraph
da_DK: Første afsnit

en: Fit Horizontally
da_DK: Tilpas horisontalt

en: Fit Vertically
da_DK: Tilpas vertikalt

en: Fit always
da_DK: Tilpas altid

en: Fit images
da_DK: Tilpas billeder

en: Fit landscape
da_DK: Tilpas liggende

en: Fit portrait
da_DK: Tilpas stående

en: Fit when needed
da_DK: Tilpas ved behov

en: Flash
da_DK: Glimt

en: Font Family
da_DK: Fontfamilie

en: Font Subsets
da_DK: Font-undergrupper

en: Font Weights & Styles
da_DK: Font tyngde og stil

en: Font for Titles/Headings:
da_DK: Font til titler/overskrifter:

en: Font for main navigation menu and overlay menu:
da_DK: Font til hovedmenu og overlejringsmenu:

en: Font for normal(content) text:
da_DK: Font til normal (indhold) tekst:

en: Font for text logo:
da_DK: Font i tekstlogo:

en: Font size
da_DK: Fontstørrelse

en: Font weight
da_DK: Fontfylde

en: Fonts settings
da_DK: Fontindstillinger

en: Footer
da_DK: Sidefod

en: Footer widget area(Header horizontal)
da_DK: Sidefods widgetområde (horisontalt sidehoved)

en: For Rife Pro users we offer premium support, which means we can help you more closely & faster with issues that you may encounter.
da_DK: Brugere af Rife Pro kan få premium support, hvilket indebærer at vi kan arbejde tættere og hurtigere med dig, hvis du har brug for hjælp.

en: For example Retina(iPhone/iPad) screen has HIGH DPI screen.
da_DK: For eksempel har Retinaskærme (iPhone/iPad) høj DPI.

en: Front page
da_DK: Forside

en: Full
da_DK: Fuld

en: Full size is %s pixels
da_DK: Fuld størrelse er %s pixels

en: Full width
da_DK: Fuld bredde

en: Full width + fixed content
da_DK: Fuld bredde + fastgjort indhold

en: Full width + padding
da_DK: Fuld bredde med luft

en: General
da_DK: Generel

en: General layout
da_DK: Generelt layout

en: General settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Get Help
da_DK: Få hjælp

en: Get more details in Rife Pro tab.
da_DK: Der er yderligere info under Rife Pro fanebladet.

en: Global for all albums.
da_DK: Generelt for alle albummer.

en: Global for all works.
da_DK: Generelt for alle værker.

en: Global settings
da_DK: Brug webstedets generelle indstillinger

en: Go back
da_DK: Gå tilbage

en: Go to Customizer
da_DK: Gå til tilpasseren

en: Go to Design Importer
da_DK: Gå til Design Importer

en: Go to our %1$s or go back to %2$s
da_DK: Gå til vores %1$s eller gå tilbage til %2$s

en: Go to shop
da_DK: Gå til butik

en: Good for better readability of slide titles.
da_DK: Godt for læsbarhed af billedshowtitler.

en: Gradient above photos
da_DK: Gradient over fotos

en: Great speed with flawless support - a managed hosting for WordPress. In terms of speed, hosting is the first thing you have to upgrade to make your website fly!
da_DK: Stor hastighed med fejlfri support - en managed hosting til WordPress. Med hensyn til hastighed er hosting det første du skal opgradere for at få dit websted til at flyve!

en: Hand
da_DK: Hånd

en: Header
da_DK: Sidehoved

en: Header color variants
da_DK: Farvevarianter for sidehoved

en: Header settings
da_DK: Sidehovedindstillinger

en: Header(vertical) default widget area
da_DK: Standard widgetområde for sidehoved (vertikalt)

en: Headings
da_DK: Overskrifter

en: Height
da_DK: Højde

en: Here you can set your Privacy Policy page
da_DK: Her kan du opsætte din Privatlivspolitikside.

en: Hidden sidebar
da_DK: Skjult sidebar

en: Hide content under the header
da_DK: Skjul indhold under sidehovedet

en: Hide event
da_DK: Skjul

en: Highlight
da_DK: Fremhæv

en: Horizontal
da_DK: Horisontal

en: Hover effect
da_DK: Effekt ved musen holdt hen over

en: How big the zooming effect will be
da_DK: Størrelse på zoom-effekt

en: How many ms should pass between printing each character. Bigger value is slower writing.
da_DK: Hvor mange millisekunder skal der gå mellem hvert anslag? Større værdi betyder langsommere skrivning.

en: How pictures will fit in the area of the slider. <strong>Fit when needed</strong> is best suited for small images that should not be stretched to larger sizes, only to smaller ones (so that they are always completely visible).
da_DK: Hvordan billeder passer ind i billedshowet. <strong>Tilpas efter behov</strong> passer bedst til små billeder, der ikke skal strækkes til større størrelser, kun til mindre (så de altid er helt synlige).

en: How to do it is explained in the documentation here.
da_DK: Hvordan du gør det er forklaret i dokumentationen her.

en: How to fit the background image
da_DK: Hvordan baggrundsbilledet skal indsættes

en: How to open work
da_DK: Hvordan åbnes værker

en: How to place items in rows
da_DK: Hvordan placeres elementer i rækker

en: How to update your PHP version
da_DK: Hvordan du opdaterer din PHP version

en: I am done with Selecting Items
da_DK: Jeg er færdig med at vælge elementer

en: Icon
da_DK: Ikon

en: If autoplay is on, slider will run on page load.
da_DK: Hvis automatisk afspilning er slået til vil billedshowet starte når siden er hentet.

en: If disabled it will display standard WooCommerce thumbnails.
da_DK: Hvis slået fra vises standard WooCommerce thumbnails.

en: If disabled it will not show anchors, in the address bar of your browser, when they are clicked or entered. So address like %1$s will be displayed as %2$s.
da_DK: Hvis slået fra vil den ikke vise holdepunkter i adressebjælken i din browser når man klikker på dem eller skriver dem. Så en adresse som %1$s bliver vist som %2$s.

en: If disabled it will show all written lines as separate paragraphs on small devices(less than 600 pixels wide). It is good to disable it to save CPU of your user devices, and to remove "jumping screen" effect on smaller screens.
da_DK: Hvis slået fra vises alle linjer som særskilte afsnit på små enheder (med mindre end 600 pixels i bredden). Det er fornuftigt at slå den fra for at spare CPU på enheden og for at fjerne "hoppende skræm"-effekter på små enheder.

en: If enabled it will scroll to anchor after it is clicked on the same page. It can, however, conflict with plugins that uses the same mechanism, and the page can scroll in a weird way. In such case disable this feature.
da_DK: Hvis den er slået til vil den rulle til holdepunktet efter at der er klikket på samme side. Det kan imidlertid være i konflikt med plugins, der bruger den samme mekanisme, og siden kan rulle på en underlig måde. I så fald bør du slå denne funktion fra.

en: If enabled, it highlights(font size and color) the first paragraph in the content(blog, post, page).
da_DK: Hvis slået til fremhæves (fontstørrelse og farve) det første afsnit i indholdet (blog, indlæg, side).

en: If enabled, navigation leads to the next/previous item in the same category. If disabled, it will navigate through items according to the order of the "publication date".
da_DK: Hvis slået til fører navigation til næste/forrige element i samme kategori. Hvis slået fra vil den gå gennem elementer i publiceringsdatoorden.

en: If enabled, the theme will use a lightbox to display images in the post content. To work properly, Images should link to "Media File".
da_DK: Hvis slået til vil temaet anvende en lightbox til at vise billeder i indlæg. For at få det til at fungere ordentligt skal billeder linke til "Medie fil".

en: If enabled, the video will be displayed in the lightbox.
da_DK: Hvis slået til vises videoen i lightboxen.

en: If enabled, then it will affect displaying in bricks and slider option, and also in lightbox.
da_DK: Hvis slået til vil det påvirke visningen i byggeklodser, billedshow, samt i lightbox.

en: If enabled, then this Album will not be listed on the Albums list page, but you can still select it for the front page or in other places.
da_DK: Hvis slået til bliver dette album ikke vist på siden med albumlisten, men du kan stadig vælge at vise det på forsiden eller andre steder.

en: If enabled, then this Work will not be listed on the Works list page, but you can still select it for the front page or in other places.
da_DK: Hvis slået til bliver dette værk ikke vist på siden med værkslisten, men du kan stadig vælge at vise det på forsiden eller andre steder.

en: If left empty then the button will not be displayed.
da_DK: Hvis ikke udfyldt vil knappen ikke blive vist.

en: If thumbnails are enabled, should they be open by default?
da_DK: Hvis thumbnails er slået til, skal de så åbnes som standard?

en: If you are looking for even more features or Designs, you can always try Rife Pro version.
da_DK: Hvis du leder efter endnu flere funktioner eller designs, kan du altid prøve Rife Pro-versionen.

en: If you are looking for more beautiful and Free templates for Elementor try our Templates pack. It also includes new Elementor widgets.
da_DK: Hvis du er på udkig efter flere smukke og gratis skabeloner til Elementor, kan du prøve vores Skabelonpakke. Den indeholder også nye Elementor-widgets.

en: If you are using AddToAny plugin for sharing, then you should check these options.
da_DK: Hvis du bruger pluginet AddToAny til delinger bør du kigge på disse valgmuligheder.

en: If you choose <strong>Page</strong> then make sure that in <a href="%s">WordPress Homepage Settings</a> you have selected <strong>A static page</strong>, that you wish to use as the front page.
da_DK: Hvis du vælger <strong>Side</strong> så husk, at sætte <a href="%s">WordPress Forsideindstillinger</a> til <strong>En statisk side</strong>, som du ønsker at vise som webstedets forside.

en: If you disable this then menu will not switch to mobile menu. You should consider disabling this option only if you have a clean header with a short menu.
da_DK: Hvis du slået dette fra vil menuen ikke skifte til mobilmenu. Du bør kun slå den fra hvis du har et simpelt sidehoved med en kort menu.

en: If you do not plan to use theme header or want to replace it with something else, just disable it here.
da_DK: Hvis du slet ikke vil benytte sidehovedet eller ønsker at erstatte det med noget andet, så kan du slå det helt fra her.

en: If you have a spare 2 minutes please rate our Rife Free theme. If not, no big deal, just keep on rocking :-)
da_DK: Hvis du har to minutter til overs må du meget gerne bedømme vores Rife Free tema. Hvis ikke, så går det hele nok alligevel - hav en god dag :-)

en: If you have an existing website, then you can start from scratch by changing theme options.
da_DK: Hvis du allerede har et websted med indhold kan du gå direkte i gang med at indstille temamulighederne.

en: If you have an existing website, you can also try to import one of our designs to speed up your work. You will have to do it without demo data.
da_DK: Hvis du allerede har et websted med indhold kan du også sagtens benytte et af vores designs, men lav i så fald importen uden demo-data.

en: If you have fresh installation then it would be good time to import one of our designs.
da_DK: Hvis du har en helt ny installation kan du komme hurtigt i gang ved at importere et af vores designs.

en: If you have question about how something works, or you feel like you have found bug please come to our support forum! It is the best place, where we can work together to solve issues and explain various topics.
da_DK: Hvis du har spørgsmål om, hvordan noget virker, eller hvis du mener at have fundet fejl fra vores side, bedes du komme til vores supportforum! Det er det bedste sted, hvor vi kan arbejde sammen om at løse problemer og forklare forskellige emner.

en: If you need to edit social links go to <a href="%s">Social icons</a> settings.
da_DK: Hvis du vil indstille links til sociale medier så gå til indstillingerne for <a href="%s">Ikoner for sociale medier</a>.

en: If you use Elementor or WPBakery Page Builder, then you can decide to show header after the content is scrolled to Nth row. Thanks to that you can have a clean welcome screen.
da_DK: Hvis du anvender Elementor eller WPBakery Page Builder kan du beslutte at vise sidehovedet efter indholdet er rullet ned til nte række. Takket være dette kan du have en ren og klar velkomstskærm.

en: If you use more than one word in the logo, you can use <code>&amp;nbsp;</code> instead of a white space, so the words will not break into many lines.
da_DK: Hvis du bruger mere end et ord i logoet kan du bruge <code>&amp;nbsp;</code> i stedet for et mellemrum således at ordene ikke opdeles på flere linjer.

en: If you want to be able to change the logo in header color variants (light and dark variants) or in the sticky header variant, then enable this option.
da_DK: Slå denne valgmulighed til hvis du vil have mulighed for at ændre farvevarianter (lys og mørk) for logo i sidehoved eller i fastsiddende sidehoved.

en: If you want to change the font for logo go to <a href="%s">Font settings</a>.
da_DK: Hvis du vil ændre logoets font skal du vælge <a href="%s">Font-indstillingerne</a>.

en: If you want to have a different color in the lower part than in the footer widgets.
da_DK: Hvis du vil have en anden farve på den nedre del end i sidefodens widgets.

en: If you want to use theme header color variants(light and dark variants) or the sticky header variant, then enable this option. Some settings of the header can then be overridden in color & sticky variants.
da_DK: Slå denne valgmulighed til hvis du vil have mulighed for at ændre farvevarianter (lys og mørk) for temaets sidehoved eller i fastsiddende sidehoved. Nogle indstillinger for sidehovedet kan tilsidesættes i farvevarianter og fastsiddende varianter.

en: If you wish to use some other plugin/script for images and items, you can switch off default theme lightbox. If you are planning to use different lightbox script instead, then you will have to do some extra work with scripting to make it work in every theme place.
da_DK: Hvis du ønsker at benytte en anden plugin eller et andet script til billeder og genstande så kan du slå dette temas lightbox fra. Hvis du hellere vil bruge et andet lightbox script så skal du være klar over at du nok skal ned og rode med koden for at få det til at virke over det hele.

en: If your items have different heights, you can start each row of items from a new line instead of the masonry style.
da_DK: Hvis dine elementer har forskellige højder kan du starte hver række med elementer fra en ny linje i stedet for at bruge murværkstilen.

en: Image
da_DK: Billede

en: Image for HIGH DPI screen
da_DK: Billede til skærm med høj DPI

en: Image optimization is one element that can cut off your page weight by 50 percent or more. Check this great plugin & service to achieve better results in no time.
da_DK: Billedoptimering er noget som kan beskære din sides belastning med 50% eller mere. Brug denne fremragende plugin og tjeneste til at opnå bedre resulter på ingen tid.

en: Images slider
da_DK: Billedshow

en: In Pro version of Rife theme, you get access to much more features, that can help make your page more useful & beautiful.
da_DK: I Pro-versionen af Rife-temaet får du adgang til mange flere funktioner, som kan gøre dine sider endnu mere brugbare og smukke.

en: In lightbox
da_DK: I lightbox

en: In the Manual mode, excerpts are used only if you add the "Read More Tag" (&lt;!--more--&gt;).<br /> In the Automatic mode, if you will not provide the "Read More Tag" or explicit excerpt, the content of the post will be truncated automatically.<br /> This setting only concerns blog list, archive list, search results.
da_DK: I Manuelt tilstanden vil uddrag kun bliver brugt hvis du tilføjes "Læs mere"-tagget (&lt;!--more--&gt;).<br /> I Automatisk tilstanden trunkeres indholdet automatisk hvis du ikke bruger "Læs mere"-tagget eller har et håndlavet uddrag,<br /> Denne indstilling vedrører udelukkende bloglisten, arkivlister og søgeresultater.

en: Increasing memory allocated to PHP
da_DK: Førøgning af hukommelse tilegnet PHP

en: Indicator
da_DK: Indikator

en: Infinity
da_DK: Uendelig

en: Inside the content
da_DK: Inde i indholdet

en: Install
da_DK: Installer

en: Install %2$s
da_DK: Installer %2$s

en: Install Plugins
da_DK: Installer Plugins

en: Install Required Plugins
da_DK: Installer påkrævede plugins

en: Installed But Not Activated
da_DK: Installeret men ikke aktiveret

en: Installed version:
da_DK: Installeret version:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
da_DK: Installerer plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer og aktiverer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: It defines how the image will scroll in the background while the page is scrolled down.
da_DK: Den definerer hvordan billedet vil bevæge sig i baggrund når man ruller ned på siden.

en: It is a maximum number of columns displayed on larger devices. On smaller devices, it can be a lower number of columns.
da_DK: Det højeste antal kolonner som vises på større enhed. På mindre enheden kan der være færre kolonner.

en: It is active only if it contains active widgets. After activation, displays the opening button in the header.
da_DK: Den er kun slået til hvis der er aktive widgets. Når den er slået til vises åbningsknap i sidehovedet.

en: It is always available sidebar (but only active if WooCommerce is installed and activated), that is activated by clicking on the icon in the header. You should put a shopping cart widget there, as well as, for example, several special widgets.
da_DK: Den er altid tilgængelig i sidebaren (dog kun når WooCommerce er installeret og aktiveret) og aktiveres ved at klikke på ikonet i sidehovedet. Du bør altid lægge en widget med varekurven der, eventuelt sammen med andre særlige widgets.

en: It is always available sidebar, that is activated by clicking on the icon in the header. Good for some special menus or other tips/information for the user.
da_DK: Denne sidebar er altid tilgængelig og aktiveres ved at klikke på ikonen i sidehovedet. Passer fint til visse specielle menuer og til tips/information til brugeren.

en: It only affects the widgets in the vertical sidebars.
da_DK: Påvirker kun widgets i de vertikale sidebars.

en: It will be only used for the background that is repeated. If the background is set to not repeat this value will be ignored.
da_DK: Bruges kun til baggrunde som gentages. Hvis baggrundener sat til ikke at gentages vil denne værdi blive ignoreret.

en: It will be used on devices less than 768 pixels wide.
da_DK: Anvendes kun på enheder med bredde på mindre end 768 pixels.

en: It will change WordPress default search function to make shop search. So when this is activated search function in header or search widget will act as WooCommerece search widget.
da_DK: Dette vil ændre den normale WordPress søgefunktion så den søger i butikken. Når slået til vil søgefunktion i sidehoved og søge-widget fungere som WooCommerece søge-widget.

en: It will change the default white background color that is set under content on pages, blog, posts, works, and albums.
da_DK: Dette vil ændre den normalte hvide baggrundsfarve som bruges for indhold på sider, blog, indlæg, værker og albummer.

en: It will display your images/videos from the first to the last or in a different way.
da_DK: Dette vil vise dine billeder/videoer fra den første til den sidste, eller på en anden måde.

en: It works only for first level links.
da_DK: Dette virker kun for links på første niveau.

en: It works only for images. If you change the theme option, which is called "Display thumbnails instead of video", then for videos that have set a featured image, it will also work.
da_DK: Dette virker kun for billeder. Hvis du ændres indstillingen kaldet "Visning af thumbnail i stedet for video" vil det også virke for videoer som har et Udvalgt billede.

en: It works only on large screens(1025px wide or more).
da_DK: Dette virker kun på store skærme (1025px eller større).

en: It works only on mobile devices(1024px wide or less).
da_DK: Dette virker kun på mobile enheder (1024px eller mindre).

en: Items order
da_DK: Elementrækkefølge

en: Items per page
da_DK: Elementer på hver side

en: Its main function is to make texts more visible
da_DK: Dens hovedfunktion er at gøre tekster mere synlige

en: Just center
da_DK: Bare i midten

en: Just come and say hi :-)
da_DK: Kom og sig hej :-)

en: Latest 50 posts
da_DK: 50 nyeste indlæg

en: Leave empty if you do not need anything fancy
da_DK: Lad den være tom hvis du ikke har brug for noget overdrevent

en: Leave empty to not set any background
da_DK: Lad den være tom for ikke at indstille nogen baggrund

en: Left
da_DK: Venstre

en: Left fixed width
da_DK: Venstre med fast bredde

en: Left fixed width + padding
da_DK: Venstre fast bredde med luft

en: Left/right padding
da_DK: Luft til højre/venstre

en: Letter Spacing
da_DK: Bogstavsmellemrum

en: Lightbox settings
da_DK: Indstillinger for lightbox

en: Link to full-size image
da_DK: Link til billede i fuld størrelse

en: Links to next and prev post.
da_DK: Links til næste og forrige indlæg.

en: Load more
da_DK: Hent mere

en: Loading next items
da_DK: Henter næste elementer

en: Look of products on list
da_DK: Produktudseende på liste

en: Lower part
da_DK: Nedre del

en: Main Menu
da_DK: Hovedmenu

en: Main menu
da_DK: Hovedmenu

en: Main navigation
da_DK: Hovednavigation

en: Main page
da_DK: Hovedside

en: Main titles
da_DK: Hovedtitler

en: Manual
da_DK: Manuelt

en: Mark item
da_DK: Marker element

en: Masonry
da_DK: Murværk

en: Max Upload Size
da_DK: Maximal upload-størrelse

en: Max width
da_DK: Maximal bredde

en: Maybe later&#8230;(hide for 7 days)
da_DK: Måske senere&#8230;(gem i 7 dage)

en: Media bottom margin
da_DK: Medie bundmargen

en: Media top margin
da_DK: Medie topmargen

en: Mega-Menu separator color
da_DK: Megamenuens adskillerfarve

en: Middle center
da_DK: I midten midt i

en: Middle left
da_DK: I midten til venstre

en: Middle right
da_DK: I midten til højre

en: Minimum required version:
da_DK: Minimum påkrævet version:

en: Miscellaneous
da_DK: Forskelligt

en: Mobile menu
da_DK: Mobilmenu

en: Monthly Archives: %s
da_DK: Månedsvise arkiver: %s

en: More Designs!
da_DK: Flere Designs!

en: More features
da_DK: Flere features

en: More info
da_DK: Mere info

en: Mouse cursor
da_DK: Musens cursor

en: Name of sidebar
da_DK: Sidebars navn

en: Narrow
da_DK: Smal

en: Narrow the entire header as well
da_DK: Afkort endvidere hele sidehovedet

en: Navigate by categories
da_DK: Naviger gennem kategorier

en: New
da_DK: Ny

en: Newer Comments
da_DK: Nyere kommentarer

en: Next
da_DK: Næste

en: Next article
da_DK: Næste artikel

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
da_DK: Gjorde ikke noget. Pluginet %1$s var allerede aktiveret.

en: No hiding sticky
da_DK: Skjul ikke fastsiddende

en: No plugins are available to be activated at this time.
da_DK: Der er ikke nogle plugins som skal aktiveres på dette tidspunkt.

en: No plugins are available to be installed at this time.
da_DK: Der er ikke nogle plugins som skal installeres på dette tidspunkt.

en: No plugins are available to be updated at this time.
da_DK: Der er ikke nogle plugins som skal opdateres på dette tidspunkt.

en: No plugins to install, update or activate.
da_DK: Der er ikke nogle plugins som skal installeres, opdateres eller aktiveres.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
da_DK: Ingen plugins udvalgt for aktivering. Gjorde ikke noget.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
da_DK: Ingen plugins udvalgt for installering. Gjorde ikke noget.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
da_DK: Ingen plugins udvalgt for opdatering. Gjorde ikke noget.

en: No results found.
da_DK: Fandt ikke nogle resultater.

en: None
da_DK: Ingen

en: Not Installed
da_DK: Ikke installeret

en: Not selected
da_DK: Ikke valgt

en: Number of words to cut post
da_DK: Antal ord inden beskæring af indlæg.

en: Off
da_DK: Fra

en: Older Comments
da_DK: Ældre kommentarer

en: On
da_DK: Til

en: On DOM ready
da_DK: Når DOM er klar

en: On dark
da_DK: På mørk

en: On light
da_DK: På lys

en: On load
da_DK: Efter sidehentning

en: On scroll
da_DK: Ved rulning

en: On these pages you can get info what is new, import designs and get help if you will ever need it.
da_DK: På disse sider kan du se hvad der er nyt, importere designs og få hjælp hvis du nogensinde får brug for det.

en: One line, logo on side
da_DK: En linje, logo til siden.

en: One line, menu centered
da_DK: En linje, menu centreret

en: Online Documentation
da_DK: Online Dokumentation

en: Online documentation is always most up to date if it comes to explaining how to work with the theme. It will come handy as the first source when you trying to work out problematic topics.
da_DK: Online dokumentation er altid mest opdateret, når det drejer sig om forklaring af hvordan man arbejder med temaet. Der er masser af hjælp at hente her hvis du støder ind i problemer.

en: Only %s on the left
da_DK: Kun %s til venstre

en: Only %s on the right
da_DK: Kun %s til højre

en: Only bottom
da_DK: Kun i bunden

en: Only children Navigation on the left
da_DK: Kun Children Navigation til ventre

en: Only children Navigation on the right
da_DK: Kun Children Navigation til højre

en: Only icons
da_DK: Kun ikoner

en: Only top
da_DK: Kun i toppen

en: Opacity
da_DK: Uigennemsigtighed

en: Open
da_DK: Åben

en: Open bricks to lightbox
da_DK: Byggeklodser åbnes i lightbox

en: Open link in new tab
da_DK: Link åbner i nyt faneblad

en: Opening effect
da_DK: Åbningseffekt

en: Opening icon
da_DK: Åbningsikon

en: Opening/Closing icons
da_DK: Ikon for åbning/lukning

en: Original size
da_DK: Original størrelse

en: Other elements
da_DK: Andre elementer

en: Other shop pages
da_DK: Andre butikssider

en: Out of stock
da_DK: Ikke på lager

en: Overlay
da_DK: Overlejring

en: Overlay color
da_DK: Overlejringsfarve

en: Override normal settings
da_DK: Tilsidesæt normale indstillinger

en: Padding
da_DK: Luft

en: Page
da_DK: Side

en: Page background
da_DK: Sidebaggrund

en: Page details
da_DK: Sideindstillinger

en: Page preloader
da_DK: Sidehentningstilstand

en: Page settings
da_DK: Sideindstillinger

en: Page sidebar
da_DK: Side-sidebar

en: Pages
da_DK: Sider

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Password protected page template
da_DK: Passwordbeskyttet sideskabelon

en: Pattern above photos
da_DK: Mønster over fotos

en: People details
da_DK: Oplysninger om personer

en: Please contact the administrator of this site for help.
da_DK: Du bedes kontakte dette websteds administrator for hjælp.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
da_DK: Du bedes kontakte plugin-udgiveren og bede dem om at pakke deres plugin i overensstemmelse med retningslinjerne fra WordPress.

en: Please try another search term
da_DK: Orøv et andet søgeord

en: Plugin activated successfully.
da_DK: Pluginet er aktiveret korrekt.

en: Plugin activation failed.
da_DK: Fejl i aktiveringen af dette plugin.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
da_DK: Pluginet er ikke aktiveret. Dette tema kræver en nyere version af  %s. Du bedes opdatere pluginet.

en: Pop text
da_DK: Poptekst

en: Pop up basket
da_DK: Pop up varekurv

en: Position
da_DK: Placering

en: Post info
da_DK: Indlægsinformation

en: Post look
da_DK: Indlægsudseende

en: Post media
da_DK: Indlægsmedie

en: Post sidebar
da_DK: Indlægs-sidebar

en: Posts list
da_DK: Indlægsliste

en: Posts list refers to Blog, Search and Archives pages
da_DK: Indlægsliste bruges på blog-, søge- og arkivsider

en: Posts navigation
da_DK: Indlægsnavigation

en: Pre-Packaged
da_DK: Færdigpakket

en: Predefined
da_DK: Foruddefineret

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Previous article
da_DK: Forrige artikel

en: Privacy Policy Link
da_DK: Link til privatlivspolitik

en: Products list
da_DK: Produktliste

en: Published
da_DK: Publiceret

en: Published %1$s
da_DK: Publiceret %1$s

en: Push
da_DK: Tryk

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: Rate Rife Free
da_DK: Bedøm Rife Free

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: Read more details in the documentation.
da_DK: Læs mere i dokumentationen.

en: Read more details on our Blog
da_DK: Læs yderligere i vores blog

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Recommended Tools
da_DK: Anbefalede værktøjer

en: Related products
da_DK: Lignende produkter

en: Releasing website in few languages is a lot of work. Use the WPML plugin to get much help with this.
da_DK: At udgive et websted på flere sprog kræver en stor indsats. Her kan WPML pluginet være særdeles behjælpeligt.

en: Remove item
da_DK: Fjern elementer

en: Remove selected
da_DK: Fjern valgte

en: Remove this sidebar
da_DK: Fjern denne sidebar

en: Repeat
da_DK: Gentag

en: Repeat X
da_DK: Gentag X

en: Repeat Y
da_DK: Gentag Y

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Required Update not Available
da_DK: Påkrævet opdatering er ikke tilgængelig

en: Requires Update
da_DK: Kræver opdatering

en: Return to %s
da_DK: Gå tilbage til %s

en: Return to Required Plugins Installer
da_DK: Gå tilbage til installer påkrævede plugins

en: Return to the Dashboard
da_DK: Gå tilbage til Dashboard

en: Reveal
da_DK: Vis

en: Reverse slide out
da_DK: Glid ud modsat

en: Rife Free is a great portfolio and photography WP theme with 7 ready-to-use demo layouts. It is also perfect for business, blogging websites and for your shop because it is WooCommerce compatible. More cool features in the Rife theme are the: &#10003; Writing Effect &#10003; One Page Mode &#10003; Mobile/Touch Friendly Image & Video Slider &#10003; Bricks Gallery for Photographers &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Hidden Sidebar and many more. Over 450 options to change in the Customizer and much more in each page, post, album or work. We also integrate Schema.org which helps your website be more visible to search engines. Elementor compatibility will help you make your great website even more natural. The theme is RTL and translation-ready (WPML). &#9733; Check our demos for more details: https://apollo13themes.com/rife/designs/
da_DK: Rife Free er et alletiders WordPress-tema til websteder om porteføljer og fotografering, og der har hele 7 demo-layouts som er klar til brug. Temaet er også perfekt til virksomheder, blogs og ikke mindst til din webbutik da det er fuldt kompatibelt med WooCommerce. Rife-temaet har mange fantastiske egenskaber, herunder: &#10003; Skriveffekt &#10003; Enkeltsidetilstand &#10003; Mobilvenlig Billede & Video Slider &#10003; Byggeklods-galleri for fotografer &#10003; Mega Menu &#10003; Indlægsgitter &#10003; Google Fonts &#10003; Skjult sidebar og meget mere. Over 450 indstillingsmuligheder for tilpasninger af hver eneste side, indlæg, album og værk. Vi integrerer også med Schema.org så dit websted bliver mere synligt i søgemaskiner. Elementor-kompatibilitet gør det let at udvikle et flot websted med rigt design.Temaet understøtter RTL og er oversættelsesklart (WPML). &#9733; Se vores demoer for yderligere detaljer: https://apollo13themes.com/rife/designs/

en: Right
da_DK: Højre

en: Right fixed width
da_DK: Højre fast bredde

en: Right fixed width + padding
da_DK: Højre fast bredde med luft

en: Sale
da_DK: Udsalg

en: Sample text with <strong>some bold words</strong>, <em>some italic ones</em> and numbers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)
da_DK: Eksempeltekst med <strong>nogle ord i fed</strong>, <em>nogle i kursiv</em> og nogle tal 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)

en: Scale down
da_DK: Nedskalér

en: Scroll to anchor handling
da_DK: Rul til håndtering af holdepunkter

en: Search &hellip;
da_DK: Søg &hellip;

en: Search in products instead of pages
da_DK: Søg i produkter i stedet for sider

en: Select album to use as the front page
da_DK: Vælg det album som du vil bruge som forside

en: Select work to use as the front page
da_DK: Vælg det værk som du vil bruge som forside

en: Select/Upload images and videos
da_DK: Vælg eller upload billeder og videoer

en: Selected
da_DK: Udvalgte

en: Semi transparent
da_DK: Halvgennemsigtig

en: Separator
da_DK: Adskiller

en: Separator and lines color
da_DK: Adskiller og linjefarve

en: Separator between widgets and footer content
da_DK: Adskiller mellem widgets og sidefodens indhold

en: Server/WordPress Environment
da_DK: Server/WordPressmiljø

en: Settings for cart, checkout, order received and my account pages.
da_DK: Indstillinger for indkøbsliste, udtjekning, indgående ordrer og kontosider.

en: Shadow
da_DK: Skygge

en: Share a link to the album or to the attachment page
da_DK: Del et link til albummet eller til vedhæftningsside

en: Shift
da_DK: Skift

en: Shop sidebar
da_DK: Butiks sidebar

en: Shop(WooCommerce) settings
da_DK: Butiksindstillinger (WooCommerece)

en: Should "Read more" link be displayed after excerpts on blog list/search results.
da_DK: Skal "Læs mere"-linket vises efter uddrag i blogliste og søgeresultater?

en: Should it be displayed on devices less than 600 pixels wide.
da_DK: Skal dette vises på enheder som er mindre end 600 pixels bredde?

en: Should related products be displayed on single product page.
da_DK: Skal relaterede produkter vises på et enkelt produkts side?

en: Show always
da_DK: Vis altid

en: Show cross
da_DK: Vis kryds

en: Show gradient
da_DK: Vis gradient

en: Show header from the Nth row
da_DK: Vis sidehoved fra nte række

en: Show media in
da_DK: Vis medie i

en: Show on the left
da_DK: Vis på venstre side

en: Show on the right
da_DK: Vis på højre side

en: Show overlay
da_DK: Vis overlejring

en: Show second image of product on hover
da_DK: Vis andet billede af produkt når musen holdes hen over

en: Show texts
da_DK: Vis tekster

en: Show title and description of album items
da_DK: Vis albumelementers titel og beskrivelse

en: Show title and description of work items
da_DK: Vis værkelementers titel og beskrivelse

en: Sidebar on the left
da_DK: Sidebar til venstre

en: Sidebar on the right
da_DK: Sidebar til høje

en: Sidebar to show
da_DK: Sidebar som vises

en: Similar works
da_DK: Lignende værker

en: Since WordPress 4.9.6 there is an option to set Privacy Policy page. If you enable this option it will display a link to it in the footer after footer content.
da_DK: Siden WordPress 4.9.6 er der mulighed for at have en side med webstedets privatlivpolitik. Hvis du slå denne mulighed til vises der et link til denne i sidefoden efter sidefodens indhold.

en: Single album
da_DK: Et bestemt album

en: Single page
da_DK: En bestemt side

en: Single post
da_DK: Et bestemt indlæg

en: Single product
da_DK: Enkelt produkt

en: Single work
da_DK: Et bestemt værk

en: Site Navigation
da_DK: Webstedsnavigation

en: Size of brick
da_DK: Byggeklodsens størrelse

en: Slide along
da_DK: Glid langs med

en: Slide in on top
da_DK: Glid ind fra toppen

en: Slider
da_DK: Billedshow

en: Slider - height proportion
da_DK: Billedshow - højdeforhold

en: Slider - width proportion
da_DK: Billedshow - breddeforhold

en: Slider and Bricks work for both images and videos.
da_DK: Billedshow og byggeklodser fungerer med både billeder og videoer.

en: Social icons
da_DK: Sociale medie ikoner

en: Some features(like Albums, Works, shortcodes, plugins support) of the Theme requires an additional plugin before you will be able to use it.
da_DK: Nogle funktioner i dette tema, såsom albummer, værker, shortcodes, pluginunderstøttelse, kræver en yderligere plugin før du kan bruge dem.

en: Something went wrong with the plugin API.
da_DK: Noget gik galt med pluginets API.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
da_DK: Beklager, men du har ikke adgang til den side.

en: Source
da_DK: Kilde

en: Speed
da_DK: Hastighed

en: Speed of transition.
da_DK: Overgangshastighed.

en: Square of squares
da_DK: Blokke

en: Squares
da_DK: Firkanter

en: Standard Fonts
da_DK: Standardfonte

en: Start typing to filter icons
da_DK: Begynd at taste for at filtere ikoner

en: Sticky One Page mode
da_DK: Fastsiddende enkeltsidestilstand

en: Sticky header
da_DK: Fastsiddende sidehoved

en: Sticky version
da_DK: Fastsiddende udgave

en: Stretch the slider to the window height
da_DK: Stræk billedshowet til vinduets højde

en: Style
da_DK: Stil

en: Submenu 3rd level
da_DK: Undermenu på tredje niveau

en: Submenu/Mega-Menu
da_DK: Undermenu/megamenu

en: Submit
da_DK: Indsend

en: Subtitle
da_DK: Undertitel

en: Support Forum
da_DK: Hjælpeforum

en: Tag Archives: %s
da_DK: Tag-arkiver: %s

en: Testimonial
da_DK: Kundeudtalelse

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text align
da_DK: Tekstjustering

en: Text as overlay
da_DK: Tekst som overlejring

en: Text color
da_DK: Tekstfarve

en: Text transform
da_DK: Tekstforvandling

en: Text under photo
da_DK: Tekster under foto

en: Text write speed
da_DK: Tekstskrivningshastighed

en: Texts position
da_DK: Placering af tekster

en: Texts to center
da_DK: Tekster i midten

en: Texts to left
da_DK: Tekster til ventre

en: Texts to right
da_DK: Tekster til høje

en: Thank you for using our Rife Free theme, we hope everything is working good for you.
da_DK: Tak fordi du bruger vores Rife Free tema. Vi håber det kører godt for dig.

en: Thanks for being with us!
da_DK: Tak fordi du er her!

en: Thanks for using Rife Free!
da_DK: Tak fordi du bruger Rife Free!

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups). Recommended 60 seconds or more for the import process.
da_DK: Hvor lang tid (i sekunder) vil du tillade dit websted at bruge på en enkelt handling før det laver time-out? Vi anbefaler 60 sekunder eller mere til import og lignende formål.

en: The directory must be writable so downloaded demo data could be saved for the import process.
da_DK: Der skal være skriveadgang til biblioteket så demo-data du henter kan gemmes for brug i importprocessen.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
da_DK[0]: Den følgende plugin skal opdateres til dens nyeste version for at sikre fuld kompatibilitet med dette tema: %1$s.
da_DK[1]: De følgende plugins skal opdateres til deres nyeste versioner for at sikre fuld kompatibilitet med dette tema: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
da_DK[0]: Denne plugin blev aktiveret korrekt:
da_DK[1]: Disse plugins blev installeret korrekt:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
da_DK[0]: Denne anbefalede plugin er i øjeblikket ikke aktiveret: %1$s.
da_DK[1]: Disse anbefalede plugins er i øjeblikket ikke aktiveret: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
da_DK[0]: Denne nødvendige plugin er i øjeblikket ikke aktiveret: %1$s.
da_DK[1]: Disse nødvendige plugins er i øjeblikket ikke aktiveret: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installation og aktivering begynder nu. Denne proces kan godt tage et stykke tid, så hav tålmodighed.

en: The installation of %1$s failed.
da_DK: Noget gik galt med installationen af  %1$s.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installationen begynder nu. Denne proces kan godt tage et stykke tid, så hav tålmodighed.

en: The largest file size that can be contained in one post. Recommended 64 MB or more.
da_DK: Den maksimale filstørrelse indeholdt i et indlæg. Vi anbefaler 64 MB eller derover.

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation. Recommended 64 MB or more.
da_DK: Den maksimale filstørrelse tilladt i dette system. Vi anbefaler 64 MB eller derover.

en: The main use of this function is to make the texts more readable.
da_DK: Hovedformålet med denne funktion er at gøre tekster mere læsbare.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
da_DK: Den maksimale mængde hukommelse (RAM) som dit websted tillader på et givent tidspunkt.

en: The maximum width of the brick layout
da_DK: Den maksimale bredde af en byggeklods.

en: The page you are looking for can't be found!
da_DK: Siden du leder efter kan ikke findes!

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
da_DK: Den eksterne pluginpakke indeholder mere end en fil, men filerne er ikke pakket i en mappe.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
da_DK: Den eksterne pluginpakke indeholder ikke en mappe med det nødvendige navn så du kan ikke omdøbe den.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
da_DK: Din servers version af PHP.

en: Theme Header
da_DK: Temaets sidehoved

en: Theme header is a place where you usually find the logo of your site, main menu, and a few other elements.
da_DK: Temaets sidehoved er det sted hvor du normalt ser webstedets logo, hovedmenu og visse andre elementer.

en: Theme lightbox
da_DK: Temaets lightbox

en: Theme options for this page can be found in <a href="%1$s">Appearance -&gt; Customize -&gt; %2$s</a>.
da_DK: Temamuligheder for denne side kan du se på <a href="%1$s">Udseende -&gt; Tilpas -&gt; %2$s</a>.

en: Theme requirements:
da_DK: Temakrav:

en: Theme thumbnails
da_DK: Temaets thumbnails

en: There are no albums yet!
da_DK: Der er endnu ikke oprettet nogle albummer!

en: There are no products yet!
da_DK: Der er endnu ikke oprettet nogle produkter!

en: There are no works yet!
da_DK: Der er endnu ikke oprettet nogle værker!

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
da_DK: Det er nødvendig at installere, opdatere eller aktivere en eller flere plugins.

en: There are rows in content with identical "Navigation anchor title" parameter, which has to be unique for each item. Please fix it by editing row parameters. Duplicated titles are:
da_DK: Der findes rækker i indholdet med den samme parameter for navigationsholdepunktet, men de skal være unikke. Du bliver nødt til at ændre disse. Der er følgende dubbletter:

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
da_DK[0]: Der er en tilgængelig opdatering til: %1$s.
da_DK[1]: Der er tilgængelige opdateringer til disse plugins: %1$s.

en: These icons will be used in various places across theme if you decide to activate them.
da_DK: Disse ikoner vil blive brugt forskellige steder i dette tema hvis du vælger at aktivere dem.

en: These options will work for all shop pages - product list, single product and other.
da_DK: Disse valgmuligheder vil fungere på alle butikssider - produktlister, enkelte produkter, og andre.

en: These will work for Albums list and single album.
da_DK: Disse vil virke for albumlister og i enkelte albummer.

en: These will work for Works list and single work.
da_DK: Disse vil virke i værkslister og i enkelter værker.

en: This content is password protected
da_DK: Indholdet er passwordbeskyttet

en: This content is password protected.
da_DK: Indholdet er passwordbeskyttet.

en: This feature requires Apollo13 Framework Extensions plugin to be active and in the proper version.
da_DK: Denne funktion kræver at Apollo13 Framework Extensions pluginet er aktiveret og tilgængelig i passende version.

en: This limits the height of the image so that the parallax can work.
da_DK: Dette vil sætte en grænse for billedet højde således at parallax vil fungere.

en: This page will list all your albums and also give the main title for "album category" pages.
da_DK: Denne side kommer til at vise en liste med alle dine albummer og vil også være hovedtitlen på sider med albumkategorier.

en: This page will list all your works and also give the main title for "work category" pages.
da_DK: Denne side kommer til at vise en liste med alle dine værker og vil også være hovedtitlen på sider med værkskategorier.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
da_DK: Denne plugin skal opdateres for at virke med dit tema.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
da_DK[0]: Dette tema anbefaler følgende plugin: %1$s.
da_DK[1]: Dette tema anbefaler følgende plugins: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
da_DK[0]: Dette tema kræver følgende plugin: %1$s.
da_DK[1]: Dette tema kræver følgende plugins: %1$s.

en: This will be the default background for pages related to the blog.
da_DK: Dette vil være standardbaggrunden for sider relateret til bloggen.

en: This will display separate block with title and text about the album.
da_DK: Dette vil vise en særlig byggeklods med albummets title og beskrivelse.

en: This works only when page is designed with WPBakery Page Builder. With this option enabled, the page will turn into a vertical slider to the full height of the browser window, and each row created in the WPBakery Page Builder is a single slide.
da_DK: Dette fungerer kun, når siden er designet med WPBakery Page Builder. Når denne valgmulighed er aktiveret, bliver siden til en lodret billedshow i hele browservinduets højde, og hver række, der er oprettet i WPBakery Page Builder er et enkelt slide.

en: Time between slides
da_DK: Tid mellem slides

en: Title
da_DK: Titel

en: Title bar
da_DK: Titelbjælke

en: Title in content
da_DK: Titel i indhold

en: Title over photo
da_DK: Titel over foto

en: Title position
da_DK: Titlens placering

en: Title under photo
da_DK: Titel under foto

en: Titles
da_DK: Titler

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Til aktivering <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Til aktivering <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Til installation <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Til installation <span class="count">(%s)</span>

en: To access forum you will need your license code.
da_DK: Adgang til forumet kræver at du har din licenskode.

en: To allow import, make %s writable.
da_DK: For at kunne importere skal %s være skrivbart.

en: To get support for Rife Free we invite you to visit community support forum on WordPress.org theme repository. We also are monitoring this forum, however, priority support is provided for Rife Pro users, so we might not be available.
da_DK: For at få hjælp med Rife Free inviterer vi dig til at besøge community support forumet på WordPress.orgs temabibliotek. Vi overvåger også dette forum, men prioriteret støtte ydes til Rife Pro-brugere, så vi er muligvis ikke tilgængelige.

en: To mark more items in Media Library and in below list, you can use <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) or <code>Shift</code> key while selecting them with mouse.
da_DK: For at markere flere elementer i mediebiblioteket og i listen nedenfor kan du bruge <code>Ctrl</code> (<code>Cmd</code>) eller <code>Shift</code>-tasten når du vælger med musen.

en: To set the background image for the "Before the content" option, use the <strong>featured image</strong>.
da_DK: Hvis du vil have et baggrundsbillede når du bruger "Inden indholdet" valgmuligheden, så skal du bruge <strong>Udvalgt billede</strong>.

en: To top button
da_DK: Til toppen knap

en: To view it please enter your password below
da_DK: Angiv dit password nedenfor for at vise dette

en: Tools button
da_DK: Værktøjsknap

en: Tools icons
da_DK: Værktøjsikoner

en: Top 10 categories
da_DK: Top 10 kategorier

en: Top center
da_DK: I midten i toppen

en: Top left
da_DK: Top venstre

en: Top margin
da_DK: Topmargen

en: Top right
da_DK: Top højre

en: Top/bottom padding
da_DK: Luft i top/bund

en: Transition
da_DK: Overgang

en: Transparent
da_DK: Gennemsigtig

en: Try Rife Pro
da_DK: Prøv Rife Pro

en: Turn it off
da_DK: Slå det fra

en: Turn on only for a sticky variant
da_DK: Slå til kun for fastsiddende variant

en: Type of icons
da_DK: Ikontyper

en: Type of post excerpts
da_DK: Type af indlægsuddrag

en: Type, variant, background
da_DK: Type, variant, baggrund

en: Uncheck item
da_DK: Fravælg element

en: Unit
da_DK: Enhed

en: Update
da_DK: Opdatering

en: Update %2$s
da_DK: Opdater %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Tilgængelig opdatering <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Tilgængelige opdateringer <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
da_DK: Opdatering er nødvendig

en: Update recommended
da_DK: Opdatering er anbefalet

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Updated:
da_DK: Opdateret:

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Opdateret plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
da_DK: Opdaterer plugin: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
da_DK: Opgraderingsmeddelelse fra plugin-forfatteren:

en: Upload Image
da_DK: Upload et billede

en: Upload an image for logo.
da_DK: Upload et logo.

en: Uppercase
da_DK: Store bogstaver

en: Use custom settings
da_DK: Brug tilpassede indstillinger

en: Use logos from header variants
da_DK: Brug logoer fra sidehovedvarianter

en: Use slider to set proper value. You can click on slider handle and then use arrows keys(on keyboard) to adjust value precisely. You can also type in input value that is in/out of range of slider, and it will be used.
da_DK: Brug skyderen til at angive den værdi du ønsker. Du kan klikke på skyderens håndtag og så bruge tastaturets piletaster til at justere værdien. Du kan også indtaste inputværdi, der er indenfor eller udenfor skyderens område, og så vil de værdi blive brugt.

en: Use social icons in albums
da_DK: Brug social medie ikoner i albummer

en: Use the "Transparent" button to insert a transparent value.
da_DK: Brug "Gennemsigtig"-knappen for at indsætte en gennemsigtig værdi.

en: Use the correct <code>color</code> property in CSS( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), or choose a color with a color picker. Leave an empty value to use the default theme value.
da_DK: Brug den rigtige <code>farve</code> egenskab i CSS (<code>grøn, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code>), eller vælg en farve med farvevælgeren. Angives ingen værdi benytter du temaet standardværdi.

en: Use theme lightbox for images in posts
da_DK: Brug temaets lightbox til billeder i indlæg

en: Used in breadcrumbs.
da_DK: Bruges i stilnavne

en: Useful in special cases, like when you make a transparent header.
da_DK: Anvendelig i visse tilfælde, som hvis du vil lave et gennemsigtigt sidehoved.

en: Vertical centered
da_DK: Vertikalt centreret

en: Vertical no padding
da_DK: Vertikal uden luft

en: Vertical with padding
da_DK: Vertikal med luft

en: View all posts by %s
da_DK: Vis alle indlæg af %s

en: View all posts in %s
da_DK: Vis alle indlæg i %s

en: View all results
da_DK: Vis alle resultater

en: Visit the Changelog
da_DK: Besøg Changeloggen.

en: WP Memory Limit
da_DK: WP-hukommelsesbegrænsning

en: Warning - slug reserved for %1$s post type is used by some post or page. It may cause problems with reaching some of your content. You should change slug of <a href="%2$s">this post</a> to make sure everything will work proper.
da_DK: Advarsel - navngivningkonflikt vedrørende element af typen %1$s. Dette kan give problemer med noget af dit indhold. Du bør ændre linkstrengen i <a href="%2$s">dette indlæg</a> for a undgå problemer.

en: We are glad that you have decided to test & use our Rife Free theme. We hope it will help you with making your site beautiful!
da_DK: Vi er glade for, at du har besluttet at prøve og bruge vores Rife Free tema. Vi håber, at det vil hjælpe dig med at gøre dit websted smukt!

en: We are planning to do more, but if you have idea for subject that we should cover in next tutorials, please let us know.
da_DK: Vi planlægger flere vejledninger, men hvis du har en idé til hvad vi skal dække i kommende vejledninger, så sig endelig til.

en: We have prepared some basics tutorials on how to work with the theme.
da_DK: Vi har lavet nogle grundlæggende vejledning om at arbejde med dette tema.

en: We understand that most of our customers are not developers(programmers), that is why we will also help you with issues caused by other components (plugins for example) and we will provide you instructions to help fixing issues, even if it is not directly related to our theme.
da_DK: Vi er klar over, at de fleste af vores brugere ikke er udviklere (programmører). Derfor vil vi også hjælpe dig med problemer forårsaget af andre komponenter (f.eks. plugins), og vi vil give dig instruktioner til at hjælpe med at løse problemer, selvom det ikke er direkte relateret til vores tema.

en: Website
da_DK: Websted

en: Welcome to %s Theme
da_DK: Velkommen til %s temaet

en: What should be the width of this album on the Albums list?
da_DK: Hvor bredt skal dette album være på albumlisten?

en: What should be the width of this post on the Posts list?
da_DK: Hvor bredt skal dette indlæg være på indlægslisten?

en: What should be the width of this work on the Works list?
da_DK: Hvor bredt skal dette værk være på værkslisten?

en: What to show on the front page?
da_DK: Hvad skal vises på forsiden?

en: What's next?
da_DK: Hvad så nu?

en: When WooCommerce is activated, button opening this basket will appear in the header. There also have to be some active widgets in "Basket sidebar" for this.
da_DK: Når WooCommerce er aktiveret vil der være en knap til åbning af varekurven i sidehovedet. Der skal også være aktive widgets i "Kurvens sidebar".

en: When using the share plugin choose one way of sharing. More details in the documentation.
da_DK: Når du bruger delings-pluginet skal du vælge en måde at dele på. Læs mere herom i dokumentationen.

en: When you are done with commenting and selecting photos/videos, click this button.
da_DK: Når du er færdig med at kommentere og udvælge fotos/videoer skal du klikke på denne knap.

en: Where to find your code?
da_DK: Hvor finder du din kode?

en: Where to get help?
da_DK: Hvor er der hjælp?

en: White
da_DK: Hvid

en: Widgets colors
da_DK: Widgets farver

en: Widgets columns number
da_DK: Antal widgets

en: Widgets from this area will appear in footer, only if horizontal header is used.
da_DK: Widgets fra dette område bliver kun vist i sidefoden hvis du bruger et horisontalt sidehoved.

en: Widgets from this area will appear in vertical header only.
da_DK: Widgets fra dette område bliver kun vist i det vertikale sidehoved.

en: Widgets from this sidebar will appear in single posts.
da_DK: Widgets fra denne sidebar bliver vist i de enkelte indlæg.

en: Widgets from this sidebar will appear in static pages.
da_DK: Widgets fra denne sidebar bliver vist på statiske sider.

en: Widgets from this sidebar will appear on blog, search results, archive page, and 404 error page.
da_DK: Widgets fra denne sidebar bliver vist i bloggen, i søgeresultater, på arkivsider og på 404 fejlsiden.

en: Widgets from this sidebar will appear only in shop pages. WooCommerce have to be installed and activated.
da_DK: Widgets i denne sidebar vises kun på butikssider. WooCommerece skal være installeret og aktiveret.

en: Widgets part
da_DK: Widgets del

en: Width
da_DK: Bredde

en: Will be placed above the image(if used)
da_DK: Placeres over billedet (hvis anvendt)

en: Will display list(up to 3 items) of similar works at bottom of work content.
da_DK: Viser liste med op til tre lignende værker i bunden af værksindholdet.

en: Will show information about author below post content.
da_DK: Vil vise information om forfatteren under indlæggets indhold.

en: Word Spacing
da_DK: Ordmellemrum

en: WordPress Repository
da_DK: WordPress Repositorium

en: Work details
da_DK: Detaljer om værk

en: Work info
da_DK: Værksinformation

en: Work look
da_DK: Værksudseende

en: Work media
da_DK: Værksmedie

en: Work media - Add images/videos
da_DK: Værksmedie - Tilføj billedere/videoer

en: Working ...
da_DK: Arbejder ...

en: Works list
da_DK: Værksliste

en: Works navigation
da_DK: Værksnavigation

en: Works on devices less than 600 pixels wide.
da_DK: Virker på enheder med bredde på mindre end 600 pixels.

en: Works only when titles are displayed over images in the Albums list.
da_DK: Fungerer kun når titler vises over billeder i albumslisten.

en: Works only when titles are displayed over images in the Works list.
da_DK: Fungerer kun når titler vises over billeder i værkslisten.

en: Works only with the horizontal header.
da_DK: Virker kun med det horisontale sidehoved.

en: Works settings
da_DK: Værksindstillinger

en: Write your comment here&hellip;
da_DK: Skriv din kommentar her&hellip;

en: Writing effect
da_DK: Skriveeffekt

en: Yearly Archives: %s
da_DK: Årslige arkiver: %s

en: Yes, hide the content
da_DK: Ja, skjul indholdet

en: Yes, hide the content and add top padding to the outside title bar.
da_DK: Ja, skjul indholdet og læg lidt luft ind øverst i titelbjælken

en: You already know Elementor Page builder in its great free version. Support team behind it and get more cool widgets by upgrading to Pro version.
da_DK: Du kender allerede Elementor Page builder i den udmærkede gratisversion. Opgrader til Pro-versionen og støt teamet bag den og få endnu flere fremragende widgets.

en: You can change here colors of buttons that submit forms. For shop buttons, go to the shop settings.
da_DK: Her kan du ændre farver på knapper som indsender formularer. For butiksknapper skal du gå til butiksindstillingerne.

en: You can change here the colors of buttons used in the shop. Alternative buttons colors are used in various places in the shop.
da_DK: Her kan du ændre farver på knapper i butikken. Alternative knapfarver anvendes forskellige steder i butikken.

en: You can change it in each page settings.
da_DK: Du kan ændre dette i hver sides indstillinger.

en: You can change some options here to modify the appearance of the sticky header(if it is enabled).
da_DK: Du kan ændre nogle indstillinger her for at tilpasse det fastsiddende sidehoveds udseende og opførsel (hvis slået til).

en: You can check out what is new in the Changelog or just move on with your usual work.
da_DK: Du kan se hvad der er nyt i Changeloggen eller bare fortsætte med dit arbejde.

en: You can read more about it in the documentation.
da_DK: Du kan læse mere om det i dokumentationen.

en: You can set to display videos as featured image on posts list. This can speed up loading of pages with many posts(blog, archive, search results) when the videos are used.
da_DK: Du kan opsætte den så videoer vises som udvalgte billeder på indlægslisten. Dette vil gøre siden hurtigere hvis du har mange indlæg (blog, arkiver, søgeresultater).

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post brick.
da_DK: Du kan indstille til ikke at vise indlægsmedie (udvalgt billede/video/billedshow) inde i indlægsbyggeklodsen.

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post.
da_DK: Du kan indstille til ikke at vise indlægsmedie (udvalgt billede/video/billedshow) inde i indlægget.

en: You can use HTML here.
da_DK: Du kan bruge HTML her.

en: You can use global settings or override them here
da_DK: Du kan anvende webstedets generelle indstillinger eller tilsidesætte dem her

en: You can't use both dates, because the Search Engine will not know which date is correct.
da_DK: Du kan ikke bruge begge datoer da søgemaskinen ikke vil kunne finde ud af hvilken dato som er korrekt.

en: Zoom in %
da_DK: Zoom ind %

[ctx: action]
en: Search
da_DK: Søg

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
da_DK: ukendt

en: black
da_DK: sort

en: bold
da_DK: fed

en: bottom to top
da_DK: bund til top

en: bottom-left to top-right
da_DK: bund venstre til top højre

en: bottom-right to top-left
da_DK: bund højre til top venstre

en: by %s
da_DK: af %s

en: extra-bold
da_DK: ekstra-fed

en: extra-light
da_DK: ekstra-let

en: from 1st row
da_DK: fra første række

en: from 2nd row
da_DK: fra anden række

en: from 3rd row
da_DK: fra tredje række

en: from 4th row
da_DK: fra fjerde række

en: from 5th row
da_DK: fra femte række

en: home page
da_DK: hjemmeside

en: left to right
da_DK: venstre mod højre

en: light
da_DK: lys

[ctx: next product]
en: Next
da_DK: Næste

en: none
da_DK: ingen

en: on desktop
da_DK: på desktop

en: on hover
da_DK: ved musen holdt hen over

en: on hover/active
da_DK: ved musen holdt hen over/aktiv

en: on mobile devices
da_DK: på mobile enheder

en: on mobiles
da_DK: på mobiltelefoner

en: password
da_DK: adgangskode

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
da_DK: og

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: previous page
da_DK: Forrige side

[ctx: previous product]
en: Previous
da_DK: Forrige

en: regular
da_DK: almindelig

en: right to left
da_DK: højre mod venstre

en: semi-bold
da_DK: halvfed

en: thin
da_DK: tynd

[ctx: tool]
en: Search
da_DK: Søg

en: top to bottom
da_DK: top til bund

en: top-left to bottom-right
da_DK: top venstre til bund høje

en: top-right to bottom-left
da_DK: top høje til bund venstre

en: without hover
da_DK: uden musen holdt hen over
