Themes - Rife Free - en to fr translation catalogue (814 entries)

en: "In lightbox" will load work content dynamically with JavaScript. Cause of that use JavaScripts plugins is very limited in such works. If you need page builder elements, then use normal mode.
fr: "Dans une visionneuse" chargera le contenu de la réalisation dynamiquement avec JavaScript. Cette utilisation d’extensions JavaScript est très limité dans ces réalisations. Si vous avez besoin d'éléments de constructeur de page, utilisez le mode normal.

en: %1$s - Having %2$s less than 30 can hurt the import process. We recommend setting it to at least 60 if possible, even if only for the import process.
fr: %1$s - avoir %2$s moins de 30 peut nuire au processus d'importation. Nous vous recommandons de le définir au moins à 60 si possible, même si ce n'est que pour le processus d'importation.

en: %1$s - Having memory lower than 96 MB(we recommend 128 MB or more) can produce errors while importing demo data, depending on how many plugins you have active. See: %2$s
fr: %1$s - Avoir une mémoire inférieure à 96 Mo (nous recommandons 128 Mo ou plus) peut produire des erreurs lors de l'importation de données de démonstration, en fonction du nombre d’extensions que vous avez activé. Voir : %2$s

en: %1$s - We can not determine the true memory limit that is set on your server. It is possible that your server admin blocked manipulating this limit. See: %2$s
fr: %1$s - Nous ne pouvons pas déterminer la vraie limite de mémoire qui est définie sur votre serveur. Il est possible que votre administrateur de serveur bloque la manipulation de cette limite. Voir : %2$s

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. Having version 7 or higher is even better. See: %2$s
fr: %1$s - Nous recommandons une version PHP minimale de 5,6. Avoir la version 7 ou supérieure est encore mieux. Voir : %2$s

en: %1$s - You should be fine with so much memory, however, depending on how many plugins you have active you should change it to 128 MB or more. See: %2$s
fr: %1$s - Vous devriez être bien avec tant de mémoire, cependant, en fonction du nombre d’extensions que vous avez activé, vous devez le changer pour 128 Mo ou plus. Voir : %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
fr: %1$s a bien été installé et activé.

en: %1$s installed successfully.
fr: %1$s a bien été installé.

en: %1$s theme requires at least PHP version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
fr: %1$s nécessite au moins la version PHP %2$s. Vous utilisez la version %3$s. Veuillez mettre à niveau et réessayer.

en: %1$s theme requires at least WordPress version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
fr: %1$s nécessite au moins WordPress version %2$s. Vous utilisez la version %3$s. Veuillez mettre à niveau et réessayer.

en: %1$s users can access our support forum in read mode and check if their issue was not explained or solved there. Read mode is available for anyone :-)
fr: %1$s les utilisateurs peuvent accéder à notre forum de support en mode lecture et vérifier si leur problème n'a pas été expliqué ou résolu là. Le mode lecture est disponible pour tout le monde:-)

en: %d comment | %d comments
fr[0]: %d commentaire
fr[1]: %d commentaires

en: %s - too low value for this setting might cause problems. Recommended 64MB or more.
fr: %s - Une valeur trop faible pour ce réglage peut provoquer des problèmes. Recommandé 64MB ou plus.

en: %s Import &amp; Info
fr: %s Import &amp; info

en: %s or use Site Map below:
fr: %s ou utilisez le plan du site ci-dessous :

en: 404 page template
fr: Modèle de page 404

en: <strong>Detailed setting for lightGallery are available in %s.</strong>
fr: <strong>Les réglages de galerie légère sont disponibles dans %s.</strong>

en: <strong>Layout boxed & framed are available in %s.</strong>
fr: <strong>Les mises en page encadrée et bordée sont disponibles dans %s.</strong>

en: <strong>Light & dark variants are available in %s.</strong><br />
fr: <strong>Les variantes claire et sombre sont disponibles dans %s.</strong><br />

en: <strong>More effects are available in %s.</strong><br />
fr: <strong>Plus d'effets sont disponibles dans %s. </strong><br />

en: <strong>More variants are available in %s.</strong>
fr: <strong>Plus de variantes sont disponibles dans %s.</strong>

en: <strong>On load</strong> is called when the whole site, with all the images, is loaded, which can take a lot of time on heavier sites, and even more time on mobile devices. Also,  it can sometimes hang and never hide the preloader, when there is a problem with some resource. <br /><strong>On DOM ready</strong> is called when the whole HTML with CSS is loaded, so after the preloader is hidden, you can still see the loading of images. This is a much safer option.
fr: <strong>Au chargement</strong> est appelé lorsque l'ensemble du site, avec toutes les images, est chargé, ce qui peut prendre beaucoup de temps sur les sites plus lourds, et encore plus de temps sur les appareils mobiles. En outre, il peut parfois accrocher et ne jamais cacher le préchargeur, quand il y a un problème avec une certaine ressource.<br /><strong>DOM Ready</strong> est appelé lorsque le HTML entier avec CSS est chargé, donc après le préchargeur est caché, vous pouvez toujours voir le chargement des images. C'est une option beaucoup plus sûre.

en: <strong>Setting custom page is available in %s.</strong>
fr: <strong>Le réglage de page personnalisée est disponible dans %s.</strong>

en: <strong>Settings for individual tools icons & animated icons are available in %s.</strong>
fr: <strong>Les réglages pour les icônes d'outils individuels et les icônes animées sont disponibles dans %s.</strong>

en: <strong>Vertical header is available in %s.</strong>
fr: <strong>L'en-tête vertical est disponible dans %s.</strong>

en: A lightweight plugin that can help you speed up your website by optimizing various assets.
fr: Une extension légère qui peut vous aider à accélérer votre site en optimisant divers actifs.

en: Accepted Items:
fr: Éléments acceptés :

en: Activate
fr: Activer

en: Activate %2$s
fr: Activation de %2$s

en: Active
fr: Activer

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Video from Youtube/Vimeo
fr: Ajouter une vidéo YouTube/Vimeo

en: Add comment
fr: Ajout de commentaire

en: Add items at beginning of the list
fr: Ajouter des éléments au début de la liste

en: Add sidebar
fr: Ajout de barre

en: After this many words post will be cut in the automatic mode.
fr: Après ce nombre de mots l’article sera coupé automatiquement.

en: After turning on the mobile menu will be closed after clicking the link menu. This option is good for "one page" sites. For traditional websites, it is recommended to disable this option.
fr: Après avoir activé le menu mobile sera fermé après avoir cliqué sur le lien de menu. Cette option est bonne pour les sites "une page". Pour les sites traditionnels, il est recommandé de désactiver cette option.

en: Album details
fr: Détails de l'album

en: Album look
fr: Aspect de l'album

en: Album media
fr: Média de l’album

en: Album media - Add images/videos
fr: Album media - Ajouter des images/vidéos

en: Album meta: Categories
fr: Meta album : Catégories

en: Albums list
fr: Liste des albums

en: Albums navigation
fr: Navigation des albums

en: Albums settings
fr: Réglages des albums

en: All
fr: Tout

en: All installations and activations have been completed.
fr: Toutes les installations et les activations ont été effectuées.

en: All installations have been completed.
fr: Toutes les installations ont été effectuées.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr: Toutes les extensions sont installées et activées. %1$s

en: Allow for the mobile menu
fr: Autoriser pour le menu mobile

en: Alternative button
fr: Bouton alternatif

en: Alternative short top bar menu
fr: Menu alternatif de barre supérieure courte

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr: Une erreur a eu lieu durant l'installation de %1$s : <strong>%2$s</strong>.

en: Anchors
fr: Ancres

en: Animation between slides.
fr: Animation entre les diapositives.

en: Animation color
fr: Couleur d’animation

en: Apollo13 Framework Extensions
fr: Extensions de Framework Apollo13

en: Apollo13Themes on Twitter
fr: Apollo13Themes sur Twitter

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
fr: Désolé, mais aucun résultat n’a été trouvé pour l’archive demandée.

en: Area height
fr: Hauteur de la zone

en: Atom
fr: Atome

en: Attachment page
fr: Page de fichier joint

en: Author
fr: Auteur

en: Author Archives: %s
fr: Archives de l’auteur : %s

en: Author info
fr: Informations sur l'auteur

en: Automatic
fr: Automatique

en: Autoplay
fr: Lecture auto

en: Available version:
fr: Version disponible :

en: Back to %s
fr: Retour vers %s

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Background image
fr: Image d’arrière plan

en: Basket sidebar
fr: Barre de panier

en: Basket, sidebar, menu and search icons. It is also color for the text of "Tools button".
fr: Panier, barre, menu et icônes de recherche. Ceci est aussi la couleur pour le texte de "Bouton des outils".

en: Before the content
fr: Avant le contenu

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr[0]: Début d'activation de l'extension
fr[1]: Début d'activation des extensions

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr[0]: Début d’installation de l'extension
fr[1]: Début d’installation des extensions

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr[0]: Début de mise à jour de l'extension
fr[1]: Début de mise à jour des extensions

en: Below you can find various tools that can improve your site and workflow. All of these tools we use in our websites and recommend them as great help!
fr: Ci-dessous vous pouvez trouver différents outils qui peuvent améliorer votre site et le flux de travail. Tous ces outils que nous utilisons dans nos sites et nous les recommandons comme une grande aide !

en: Black
fr: Noir

en: Blog Archives
fr: Archives de blog

en: Blog post details
fr: Détails de l’article de blog

en: Blog settings
fr: Réglages du blog

en: Blog sidebar
fr: Barre de blog

en: Blurry
fr: Floue

en: Bold 700
fr: Gras 700

en: Border
fr: Bordure

en: Border color
fr: Couleur de bordure

en: Border radius
fr: Rayon de bordure

en: Both off
fr: Les deux

en: Both on
fr: Les deux

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom border
fr: Bordure du bas

en: Bottom center
fr: Centré en bas

en: Bottom left
fr: En bas à gauche

en: Bottom right
fr: En bas à droite

en: Boxed
fr: Encadrée

en: Breadcrumbs
fr: Fil d’Ariane

en: Brick margin
fr: Marge de brique

en: Bricks
fr: Briques

en: Bricks columns
fr: Colonnes de briques

en: Bricks filter
fr: Filtre de briques

en: Buttons
fr: Boutons

en: By %1$s
fr: Par %1$s

en: By clicking button
fr: En cliquant sur le bouton

en: By months
fr: Par mois

en: Can be overridden in each album.
fr: Peut être substitué dans chaque album.

en: Can be overridden in each work.
fr: Peut être substitué dans chaque réalisation.

en: Carousel
fr: Carrousel

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories in content
fr: Catégories dans le contenu

en: Category Archives: %s
fr: Archives de catégorie : "%s"

en: Center
fr: Centre

en: Center fixed width
fr: Largeur fixée au centre

en: Centered
fr: Centré

en: Changelog
fr: Journal des modifications

en: Check what we have in stock here on features page.
fr: Vérifiez ce que nous avons en stock ici sur les caractéristiques de la page.

en: Check what you can use for your site on designs page.
fr: Vérifiez ce que vous pouvez utiliser pour votre site sur les conceptions de page.

en: Children Navigation
fr: Navigation enfants

en: Children Navigation + sidebar on the left
fr: Navigation enfant + barre sur la gauche

en: Children Navigation + sidebar on the right
fr: Navigation enfant + barre sur la droite

en: Choose & move to next step
fr: Choisissez et passez à l'étape suivante

en: Choose between image, video and images slider. For the image use the Featured Image option. For the <strong>Images slider</strong> you need plugin the <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.
fr: Choisissez entre l'image, la vidéo et le diaporama d'images. Pour l'image, utilisez l'option image mise en avant. Pour le <strong>diaporama d’images</strong> vous avez besoin de l’extension <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.

en: Choose the proportions of the bricks
fr: Choisissez les proportions des briques

en: Circle Illusion
fr: Illusion de cercle

en: Circles
fr: Cercles

en: Classic
fr: Classique

en: Classic(to side)
fr: Classique (à côté)

en: Clear field
fr: Vider le champ

en: Click and enter your password to view content
fr: Cliquez et saisissez votre mot de passe pour afficher le contenu

en: Close menu after click
fr: Fermer le menu après le clic

en: Closing icon
fr: Icône de fermeture

en: Cloud circle
fr: Cercle de nuage

en: Color
fr: Couleur

en: Color of navigation bullets
fr: Couleur des bulles de navigation

en: Comment navigation
fr: Navigation de commentaire

en: Commented
fr: Commenté

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Comments number
fr: Nombre de commentaires

en: Community Support
fr: Support communautaire

en: Contact Apollo13Themes
fr: Contacter Apollo13Themes

en: Contain
fr: Contient

en: Content
fr: Contenu

en: Content Layout
fr: Mise en page du contenu

en: Content column
fr: Colonne de contenu

en: Content width
fr: Largeur de contenu

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
fr: Impossible de déterminer la version de PHP parce que phpversion() n’existe pas.

en: Cover
fr: Recouvre

en: Cover the whole screen
fr: Couvrir l'intégralité de l'écran

en: Cursor
fr: Curseur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom background
fr: Arrière-plan personnalisé

en: Custom cursor image
fr: Image de curseur personnalisée

en: Daily Archives: %s
fr: Archives quotidiennes : %s

en: Date of publish or last update
fr: Date de publication ou dernière mise à jour

en: Default
fr: Par défaut

en: Default bullets icon
fr: Icône de puces par défaut

en: Default but I want to change the background image
fr: Par défaut, mais je veux changer l'image d'arrière-plan

en: Default for pages
fr: Par défaut pour les pages

en: Demo Data Directory
fr: Répertoire de données de démo

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
fr: Selon la largeur réelle de l'écran, l'espace disponible pour les briques peut être plus petit, mais jamais plus grand que ce nombre.

en: Depending on what background you have set up, choose proper option.
fr: En fonction de l'arrière-plan que vous avez configuré, choisissez l'option appropriée.

en: Design Importer
fr: Importateur de conception

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled, show only default header fixed
fr: Désactivé, afficher uniquement l'en-tête par défaut fixe

en: Disabled, show only default header(not fixed)
fr: Désactivé, afficher uniquement l'en-tête par défaut (non fixe)

en: Dismiss this notice
fr: Retirer cette notice

en: Display "Read more" link
fr: Afficher le lien Lire la suite

en: Display anchors in address bar
fr: Afficher les ancres dans la barre d'adresse

en: Display it on mobiles
fr: L'afficher sur les mobiles

en: Display of posts video
fr: Affichage de vidéo d’article

en: Display post Media
fr: Afficher le média d’article

en: Display thumbnails instead of video
fr: Afficher les miniatures au lieu de la vidéo

en: Displayed in text content
fr: Affiché dans le contenu du texte

en: Displays list of post tags under a post content.
fr: Affiche la liste des étiquettes de l’article sous le contenu.

en: Do You want to delete selected One Page Navigation Pointer?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer One Page Navigation Pointer ?

en: Do not display it
fr: Ne pas l’afficher

en: Does not work for footer widgets.
fr: Ne fonctionne pas pour les widgets du pied.

en: Dots
fr: Points

en: Drag and drop to change order of icons. Only filled links will show up as social icons.
fr: Glissez et déposez pour modifier l’ordre des icônes. Seuls les liens remplis apparaîtront sous forme d’icônes sociales.

en: Drop
fr: Déposer

en: Each month we are adding new beautiful designs that you can use on sites that you build. Designs target various niches & also general purpose pages.
fr: Chaque mois, nous ajoutons de nouveaux conceptions magnifiques que vous pouvez utiliser sur les sites que vous construisez. Les conceptions ciblent diverses niches et aussi des pages d'usage général.

en: Each row from new line
fr: Chaque ligne de la nouvelle ligne

en: Edit
fr: Modifier

en: Enable
fr: Activer

en: Exclude from the Albums list page
fr: Exclure de la page de liste des albums

en: Exclude from the Works list page
fr: Exclure de la page de liste des réalisations

en: Export
fr: Exportation

en: External Source
fr: Source externe

en: Fade
fr: Fondu

en: Faded out Designs are available only in Rife Pro. You can preview them from here by clicking on each Design and then using "Live preview" button.
fr: Les conceptions délavées sont disponibles uniquement dans Rife Pro. Vous pouvez les prévisualiser à partir d'ici en cliquant sur chaque conception, puis en utilisant le bouton "Prévisualisation".

en: Fall down
fr: Tomber

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Featured media
fr: Média mis en avant

en: Filter
fr: Filtre

en: First on the list, first displayed
fr: Premier sur la liste, premier affiché

en: First on the list, last displayed
fr: Premier sur la liste, dernier affiché

en: First paragraph
fr: Premier paragraphe

en: Fit Horizontally
fr: Ajustement horizontal

en: Fit Vertically
fr: Ajustement vertical

en: Fit always
fr: Toujours ajuster

en: Fit images
fr: Ajuster les images

en: Fit landscape
fr: Ajuster en paysage

en: Fit portrait
fr: Ajuster en portrait

en: Fit when needed
fr: Ajuster si besoin

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Font Subsets
fr: Sous-ensemble de police

en: Font Weights & Styles
fr: Poids et styles de police

en: Font for Titles/Headings:
fr: Police pour les titres/en-têtes :

en: Font for main navigation menu and overlay menu:
fr: Police pour le menu principal de navigation et le menu de superposition :

en: Font for normal(content) text:
fr: Polices pour le texte normal (contenu) :

en: Font for text logo:
fr: Police pour le texte de logo :

en: Font size
fr: Taille de police

en: Font weight
fr: Poids de police

en: Fonts settings
fr: Réglages de polices

en: Footer
fr: Pied de page

en: Footer widget area(Header horizontal)
fr: Zone du widget du pied (en-tête horizontal)

en: For Rife Pro users we offer premium support, which means we can help you more closely & faster with issues that you may encounter.
fr: Pour les utilisateurs de Rife Pro, nous offrons un support Premium, ce qui signifie que nous pouvons vous aider plus étroitement et plus rapidement avec les problèmes que vous pouvez rencontrer.

en: For example Retina(iPhone/iPad) screen has HIGH DPI screen.
fr: Par exemple, l'écran Retina (iPhone/iPad) a un écran haute résolution.

en: Front page
fr: Page d’accueil

en: Full
fr: Complet

en: Full size is %s pixels
fr: La traille complète est de %s pixels

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Full width + fixed content
fr: Pleine largeur + contenu fixé

en: Full width + padding
fr: Pleine largeur + marge intérieure

en: General
fr: Général

en: General layout
fr: Mise en page générale

en: General settings
fr: Réglages généraux

en: Get Help
fr: Obtenir de l’aide

en: Get more details in Rife Pro tab.
fr: Obtenez plus de détails dans l'onglet Rife Pro.

en: Global for all albums.
fr: Global pour tous les albums.

en: Global for all works.
fr: Global pour toutes les réalisations.

en: Global settings
fr: Réglages globaux

en: Go back
fr: Retour

en: Go to Customizer
fr: Aller à l’outil de personnalisation

en: Go to Design Importer
fr: Aller vers l’importeur de conception

en: Go to our %1$s or go back to %2$s
fr: Aller à notre %1$s ou revenir vers %2$s

en: Go to shop
fr: Aller à la boutique

en: Good for better readability of slide titles.
fr: Bon pour une meilleure lisibilité des titres des diapositives.

en: Google Webfonts
fr: Polices Google

en: Gradient above photos
fr: Dégradé au dessus des photos

en: Great speed with flawless support - a managed hosting for WordPress. In terms of speed, hosting is the first thing you have to upgrade to make your website fly!
fr: Grande vitesse avec un support impeccable - Un hébergement géré pour WordPress. En termes de vitesse, l'hébergement est la première chose que vous devez mettre à niveau pour faire décoller votre site !

en: Hand
fr: Main

en: Header
fr: En-tête

en: Header color variants
fr: Variantes de couleur d'en-tête

en: Header settings
fr: Réglages d'en-tête

en: Header(vertical) default widget area
fr: Zone de widget par défaut d’en-tête (vertical)

en: Headings
fr: Titres

en: Height
fr: Hauteur

en: Here you can set your Privacy Policy page
fr: Ici vous pouvez définir votre page de politique de confidentialité

en: Hidden sidebar
fr: Barre masquée

en: Hide content under the header
fr: Masquer le contenu sous l'en-tête

en: Hide event
fr: Masquer l’événement

en: Highlight
fr: Mise en évidence

en: Hover effect
fr: Effet au survol

en: How big the zooming effect will be
fr: La taille de l'effet de zoom sera de

en: How many ms should pass between printing each character. Bigger value is slower writing.
fr: Combien de ms doivent s’écouler entre l'affichage de chaque caractère. Une plus grande valeur donne une écriture plus lente.

en: How pictures will fit in the area of the slider. <strong>Fit when needed</strong> is best suited for small images that should not be stretched to larger sizes, only to smaller ones (so that they are always completely visible).
fr: Comment les images s'adapteront dans la zone du diaporama. <strong>Élargir en cas de besoin</strong> convient mieux pour les petites images qui ne doivent pas être étirées à de plus grandes tailles, seulement pour les plus petites (de sorte qu'elles sont toujours complètement visibles).

en: How to do it is explained in the documentation here.
fr: Comment le faire est expliqué dans la documentation ici.

en: How to fit the background image
fr: Comment ajuster l'image d'arrière-plan

en: How to open work
fr: Comment ouvrir la réalisation

en: How to place items in rows
fr: Comment placer les éléments dans les lignes

en: How to update your PHP version
fr: Comment mettre à jour votre version de PHP

en: I am done with Selecting Items
fr: J'en ai fini avec la sélection d'éléments

en: Icon
fr: Icône

en: If autoplay is on, slider will run on page load.
fr: Si la lecture auto est activée, le diaporama se lancera au chargement de la page.

en: If disabled it will display standard WooCommerce thumbnails.
fr: Si désactivé, ceci affichera les miniatures WooCommerce standard.

en: If disabled it will not show anchors, in the address bar of your browser, when they are clicked or entered. So address like %1$s will be displayed as %2$s.
fr: Si désactivé, ceci n'affichera pas d'ancres, dans la barre d'adresse de votre navigateur, quand ils sont cliqués ou saisis. Ainsi, une adresse comme %1$s sera affichée en%2$s.

en: If disabled it will show all written lines as separate paragraphs on small devices(less than 600 pixels wide). It is good to disable it to save CPU of your user devices, and to remove "jumping screen" effect on smaller screens.
fr: Si désactivé, il affichera toutes les lignes écrites en tant que paragraphes distincts sur les petits appareils (moins de 600 pixels de large). Il est bon de le désactiver pour économiser le CPU de vos utilisateurs, et pour supprimer l'effet "saut d'écran" sur les écrans plus petits.

en: If enabled it will scroll to anchor after it is clicked on the same page. It can, however, conflict with plugins that uses the same mechanism, and the page can scroll in a weird way. In such case disable this feature.
fr: Si activé, elle se mettra en marche jusqu'à l'ancre après avoir cliqué sur la même page. Il peut, cependant, y avoir des conflits avec les extensions qui utilisent le même mécanisme, et la page peut défiler d'une manière bizarre. Dans ce cas, désactivez cette fonctionnalité.

en: If enabled, it highlights(font size and color) the first paragraph in the content(blog, post, page).
fr: Si activé, ceci met en surbrillance (taille de police et couleur) le premier paragraphe dans le contenu (blog, article, page).

en: If enabled, navigation leads to the next/previous item in the same category. If disabled, it will navigate through items according to the order of the "publication date".
fr: Si activé, la navigation mènera à l'élément suivant/précédent dans la même catégorie. Si désactivé, elle naviguera à travers les éléments selon l'ordre de la "date de publication".

en: If enabled, the theme will use a lightbox to display images in the post content. To work properly, Images should link to "Media File".
fr: Si activé, le thème utilisera une visionneuse pour afficher les images dans le contenu de la publication. Pour fonctionner correctement, les images doivent être liées au "fichier média".

en: If enabled, the video will be displayed in the lightbox.
fr: Si activé, la vidéo s'affichera dans le visionneuse.

en: If enabled, then it will affect displaying in bricks and slider option, and also in lightbox.
fr: Si activé, ceci affectera l'affichage dans les briques et l'option de diaporama mais aussi la visionneuse.

en: If enabled, then this Album will not be listed on the Albums list page, but you can still select it for the front page or in other places.
fr: Si activé, cet album ne sera pas répertorié sur la page de liste des albums, mais vous pouvez toujours le sélectionner pour la page d’accueil ou dans d'autres endroits.

en: If enabled, then this Work will not be listed on the Works list page, but you can still select it for the front page or in other places.
fr: Si cette option est activée, cette réalisation ne sera pas répertoriée sur la page de liste des réalisations, mais vous pouvez toujours la sélectionner pour la page d’accueil ou dans d'autres endroits.

en: If left empty then the button will not be displayed.
fr: Si laissé vide, le bouton ne s'affichera pas.

en: If thumbnails are enabled, should they be open by default?
fr: Si les miniatures sont activées, doivent-elles être ouvertes par défaut ?

en: If you are looking for even more features or Designs, you can always try Rife Pro version.
fr: Si vous cherchez encore plus de fonctionnalités ou de conceptions, vous pouvez toujours essayer la version Rife Pro.

en: If you are looking for more beautiful and Free templates for Elementor try our Templates pack. It also includes new Elementor widgets.
fr: Si vous cherchez des modèles plus beaux et gratuits pour Elementor essayez notre Pack de modèles. Il inclut également de nouveaux widgets Elementor.

en: If you are using AddToAny plugin for sharing, then you should check these options.
fr: Si vous utilisez l’extension AddToAny pour le partage, alors vous devriez vérifier ces options.

en: If you choose <strong>Page</strong> then make sure that in <a href="%s">WordPress Homepage Settings</a> you have selected <strong>A static page</strong>, that you wish to use as the front page.
fr: Si vous choisissez <strong>Page </strong> alors assurez-vous que dans les <a href="%s"> réglages de page d'accueil</a> WordPress vous avez sélectionné  <strong>une page statique </strong> que vous souhaitez utiliser comme page d'accueil.

en: If you disable this then menu will not switch to mobile menu. You should consider disabling this option only if you have a clean header with a short menu.
fr: Si vous désactivez cette option, le menu ne basculera pas sur le menu mobile. Vous devez envisager de désactiver cette option uniquement si vous avez un en-tête propre avec un menu court.

en: If you do not plan to use theme header or want to replace it with something else, just disable it here.
fr: Si vous ne prévoyez pas d'utiliser l'en-tête du thème ou si vous voulez le remplacer par quelque chose d'autre, il suffit de le désactiver ici.

en: If you have an existing website, then you can start from scratch by changing theme options.
fr: Si vous avez un site existant, vous pouvez commencer à partir de zéro en changeant les options de thème.

en: If you have an existing website, you can also try to import one of our designs to speed up your work. You will have to do it without demo data.
fr: Si vous avez un site existant, vous pouvez également essayer d'importer une de nos conceptions pour accélérer votre travail. Vous devrez le faire sans données de démonstration.

en: If you have fresh installation then it would be good time to import one of our designs.
fr: Si vous avez une nouvelle installation, alors il serait bon temps d'importer une de nos conceptions.

en: If you have question about how something works, or you feel like you have found bug please come to our support forum! It is the best place, where we can work together to solve issues and explain various topics.
fr: Si vous avez des questions sur la façon dont quelque chose fonctionne, ou vous vous sentez comme vous avez trouvé un bug veuillez venir dans notre forum de support ! C'est le meilleur endroit, où nous pouvons travailler ensemble pour résoudre des problèmes et expliquer divers sujets.

en: If you need to edit social links go to <a href="%s">Social icons</a> settings.
fr: Si vous avez besoin de modifier les liens sociaux, allez dans les réglages des <a href="%s"> icônes sociales</a>.

en: If you use Elementor or WPBakery Page Builder, then you can decide to show header after the content is scrolled to Nth row. Thanks to that you can have a clean welcome screen.
fr: Si vous utilisez Elementor ou WPBakery Page Builder, vous pouvez décider d'afficher l'en-tête une fois le contenu défilé sur la ligne N. Grâce à cela, vous pouvez avoir un écran de bienvenue propre.

en: If you use more than one word in the logo, you can use <code>&amp;nbsp;</code> instead of a white space, so the words will not break into many lines.
fr: Si vous utilisez plus d'un mot dans le logo, vous pouvez utiliser <code>&amp;nbsp;</code> au lieu d'un espace blanc, de sorte que les mots n’afficheront pas en plusieurs lignes.

en: If you want to be able to change the logo in header color variants (light and dark variants) or in the sticky header variant, then enable this option.
fr: Si vous souhaitez pouvoir modifier le logo dans les variantes de couleur d'en-tête (variantes claires et foncées) ou dans la variante d'en-tête collante, activez cette option.

en: If you want to change the font for logo go to <a href="%s">Font settings</a>.
fr: Si vous voulez changer la police pour le logo allez dans les <a href="%s">Réglages de police</a>.

en: If you want to have a different color in the lower part than in the footer widgets.
fr: Si vous voulez avoir une couleur différente dans la partie inférieure que dans les widgets de pied.

en: If you want to use theme header color variants(light and dark variants) or the sticky header variant, then enable this option. Some settings of the header can then be overridden in color & sticky variants.
fr: Si vous souhaitez utiliser des variantes de couleur d'en-tête de thème (variantes claires et foncées) ou la variante d'en-tête collante, activez cette option. Certains réglages de l'en-tête peuvent alors être remplacés par des variantes de couleur et collantes.

en: If you wish to use some other plugin/script for images and items, you can switch off default theme lightbox. If you are planning to use different lightbox script instead, then you will have to do some extra work with scripting to make it work in every theme place.
fr: Si vous souhaitez utiliser une autre extension pour les images et les éléments, vous pouvez désactiver la visionneuse par défaut du thème. Si vous envisagez d'utiliser un autre script de visionneuse à la place, alors vous aurez à faire un travail supplémentaire avec des scripts pour le faire fonctionner dans chaque emplacement du thème.

en: If your items have different heights, you can start each row of items from a new line instead of the masonry style.
fr: Si vous éléments ont des hauteurs différentes, vous commencer commencer chaque rangée d’éléments depuis une nouvelle ligne au lieu du style en maçonnerie.

en: Image for HIGH DPI screen
fr: Image pour écran haute résolution

en: Image optimization is one element that can cut off your page weight by 50 percent or more. Check this great plugin & service to achieve better results in no time.
fr: L’optimisation d'image est un élément qui peut diminuer le poids de votre page de 50% ou plus. Découvrez cette extension & service pour obtenir de meilleurs résultats en un rien de temps.

en: Images slider
fr: Diaporama d'images

en: In Pro version of Rife theme, you get access to much more features, that can help make your page more useful & beautiful.
fr: Dans la version Pro du thème Rife, vous obtenez l'accès à beaucoup plus de fonctionnalités, qui peuvent aider à rendre votre page plus utile et belle.

en: In lightbox
fr: Dans une visionneuse

en: In the Manual mode, excerpts are used only if you add the "Read More Tag" (&lt;!--more--&gt;).<br /> In the Automatic mode, if you will not provide the "Read More Tag" or explicit excerpt, the content of the post will be truncated automatically.<br /> This setting only concerns blog list, archive list, search results.
fr: En mode manuel, les extraits ne sont utilisés que si vous ajoutez la balise "Lire la suite" (&lt;!--plus--&gt;).<br />En mode automatique, si vous ne fournissez pas la balise "lire la suite" ou un extrait explicite, le contenu de l’article sera tronqué automatiquement.<br />Ce réglage concerne uniquement la liste des blogs, la liste des archives, les résultats de recherche.

en: Increasing memory allocated to PHP
fr: Augmenter la mémoire allouée à PHP

en: Indicator
fr: Indicateur

en: Infinity
fr: Infini

en: Inside the content
fr: Dans le contenu

en: Install
fr: Installer

en: Install %2$s
fr: Installation de %2$s

en: Install Plugins
fr: Installation des extensions

en: Install Required Plugins
fr: Installation des extensions nécessaires

en: Installed But Not Activated
fr: Installé mais non activé

en: Installed version:
fr: Version installée :

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Installation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
fr: Installation de l'extension : %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Installation et activation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: It defines how the image will scroll in the background while the page is scrolled down.
fr: Ceci définit la façon dont l'image va défiler en arrière-plan pendant que la page défile vers le bas.

en: It is a maximum number of columns displayed on larger devices. On smaller devices, it can be a lower number of columns.
fr: Il s'agit d'un nombre maximal de colonnes affichées sur des appareils plus volumineux. Sur les appareils plus petits, il peut s'agir d'un nombre inférieur de colonnes.

en: It is active only if it contains active widgets. After activation, displays the opening button in the header.
fr: Ceci est actif uniquement s'il contient des widgets actifs. Après l'activation, affiche le bouton d'ouverture dans l'en-tête.

en: It is always available sidebar (but only active if WooCommerce is installed and activated), that is activated by clicking on the icon in the header. You should put a shopping cart widget there, as well as, for example, several special widgets.
fr: Cette barre est toujours disponible(mais seulement actif si WooCommerce est installé et activé), qui est activé en cliquant sur l'icône dans l'en-tête. Vous devriez mettre un widget de panier d'achat ici, ainsi que, par exemple, plusieurs widgets spéciaux.

en: It is always available sidebar, that is activated by clicking on the icon in the header. Good for some special menus or other tips/information for the user.
fr: La barre est toujours disponible, elle est activée en cliquant sur l'icône dans l'en-tête. Bon pour certains menus spéciaux ou d'autres conseils/informations pour l'utilisateur.

en: It only affects the widgets in the vertical sidebars.
fr: Ceci affecte uniquement les widgets dans les barres verticales.

en: It will be only used for the background that is repeated. If the background is set to not repeat this value will be ignored.
fr: Ceci sera utilisé uniquement pour l'arrière-plan qui est répété. Si l'arrière-plan est défini pour ne pas se répéter cette valeur sera ignorée.

en: It will be used on devices less than 768 pixels wide.
fr: Ceci sera utilisé sur des appareils de moins de 768 pixels de large.

en: It will change WordPress default search function to make shop search. So when this is activated search function in header or search widget will act as WooCommerece search widget.
fr: Ceci changera la fonction de recherche par défaut de WordPress pour faire la recherche de boutique. Ainsi, lorsque cette fonction de recherche est activée dans l'en-tête ou le widget de recherche agira en tant que widget de recherche WooCommerce.

en: It will change the default white background color that is set under content on pages, blog, posts, works, and albums.
fr: Il changera la couleur d’arrière-plan blanc par défaut qui est définie sous le contenu sur les pages, blog, articles, réalisations et albums.

en: It will display your images/videos from the first to the last or in a different way.
fr: Il affichera vos images/vidéos de la première à la dernière ou d'une manière différente.

en: It works only for first level links.
fr: Ceci fonctionne uniquement pour les liens de premier niveau.

en: It works only for images. If you change the theme option, which is called "Display thumbnails instead of video", then for videos that have set a featured image, it will also work.
fr: Ceci ne fonctionne que pour les images. Si vous changez l'option de thème, qui est appelée "Afficher les miniatures au lieu de la vidéo", alors les vidéos qui ont défini une image mise en avant, il fonctionnera également.

en: It works only on large screens(1025px wide or more).
fr: Ceci fonctionne uniquement sur les grands écrans (1025px de large ou plus).

en: It works only on mobile devices(1024px wide or less).
fr: Ceci fonctionne uniquement sur les appareils mobiles (1024px de large ou moins).

en: Items order
fr: Ordre des éléments

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Its main function is to make texts more visible
fr: Sa fonction principale est de rendre les textes plus visibles

en: Just center
fr: Juste au centre

en: Just come and say hi :-)
fr: Juste venir et dire Salut:-)

en: Latest 50 posts
fr: 50 derniers articles

en: Layout
fr: Mise en page

en: Layout &amp; Sidebar
fr: Mise en page &amp; barre

en: Lazy load
fr: Chargement différé

en: Leave empty if you do not need anything fancy
fr: Laissez vide si vous n'avez pas besoin de quelque chose de fantaisiste

en: Leave empty to not set any background
fr: Laisser vide pour ne pas définir d’arrière-plan

en: Left
fr: Gauche

en: Left fixed width
fr: Largeur fixée gauche

en: Left fixed width + padding
fr: Largeur fixée à gauche + marge intérieure

en: Left/right padding
fr: Marge intérieure gauche/droite

en: Letter Spacing
fr: Espacement des lettres

en: Light Gallery
fr: Galerie légère

en: Lightbox settings
fr: Réglages de visionneuse

en: Link
fr: Lien

en: Link to full-size image
fr: Lien vers l’image originale

en: Links
fr: Liens

en: Links to next and prev post.
fr: Liens vers l’article suivant et précédent.

en: Live preview
fr: Prévisualiser

en: Load more
fr: Afficher la suite

en: Loading next items
fr: Chargement des éléments suivants

en: Look of products on list
fr: Aspect des produits sur la liste

en: Lower part
fr: Partie inférieure

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Main page
fr: Page principale

en: Main titles
fr: Titres principaux

en: Manual
fr: Manuel

en: Mark item
fr: Marquer l'élément

en: Max Upload Size
fr: Taille max de téléversement

en: Max width
fr: Largeur maxi

en: Media bottom margin
fr: Marge basse de média

en: Media top margin
fr: Marge haute de média

en: Mega-Menu separator color
fr: Couleur du séparateur Mega-menu

en: Middle center
fr: Au milieu au centre

en: Middle left
fr: Au milieu à gauche

en: Middle right
fr: Au milieu à droite

en: Minimum required version:
fr: Version minimum nécessaire :

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Mobile menu
fr: Menu mobile

en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles : %s

en: More Designs!
fr: Plus de conceptions !

en: More features
fr: Plus de fonctionnalités

en: More info
fr: Plus d’infos

en: Mouse cursor
fr: Curseur de souris

en: Name of sidebar
fr: Nom de la barre

en: Narrow
fr: Proche

en: Narrow the entire header as well
fr: Affiner l'intégralité de l'en-tête ainsi

en: Navigate by categories
fr: Naviguer par catégories

en: New
fr: Nouveau

en: Newer Comments
fr: Commentaires plus récents

en: Next
fr: Suivant

en: Next article
fr: Article suivant

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr: Pas d'action nécessaire. L'extension %1$s est déjà active.

en: No hiding sticky
fr: Pas de collant caché

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr: Aucune extension disponible pour être activée actuellement.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr: Aucune extension disponible à l'installation pour l'instant.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr: Aucune extension disponible à la mise à jour pour l'instant.

en: No plugins to install, update or activate.
fr: Aucune extension à installer ou à activer.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr: Aucune extension n’a été sélectionnée pour l'activation. Aucune action effectuée.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr: Aucune extension disponible à l'installation pour l'instant Pas d'action en cours.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr: Aucune extension choisie pour la mise à jour. Pas d'action en cours.

en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: None
fr: Aucune

en: Not Installed
fr: Non installé

en: Not selected
fr: Non sélectionné

en: Number of words to cut post
fr: Nombre de mots pour couper l’article

en: Older Comments
fr: Commentaires plus anciens

en: On DOM ready
fr: Sur le DOM ready

en: On dark
fr: Sur sombre

en: On light
fr: Sur clair

en: On load
fr: Au chargement

en: On scroll
fr: Au défilement

en: On these pages you can get info what is new, import designs and get help if you will ever need it.
fr: Sur ces pages, vous pouvez obtenir des informations ce qui est nouveau, les conceptions d'importation et obtenir de l'aide si vous en avez besoin.

en: One line, logo on side
fr: Une ligne, logo sur le côté

en: One line, menu centered
fr: Une ligne, menu centré

en: Online Documentation
fr: Documentation en ligne

en: Online documentation is always most up to date if it comes to explaining how to work with the theme. It will come handy as the first source when you trying to work out problematic topics.
fr: La documentation en ligne est toujours la plus à jour si elle vient à expliquer comment travailler avec le thème. Il viendra à portée de main comme la première source lorsque vous essayez de travailler sur des sujets problématiques.

en: Only %s on the left
fr: Seulement %s sur la gauche

en: Only %s on the right
fr: Seulement %s sur la droite

en: Only bottom
fr: Uniquement en bas

en: Only children Navigation on the left
fr: Uniquement la navigation enfant sur la gauche

en: Only children Navigation on the right
fr: Uniquement la navigation enfant sur la droite

en: Only icons
fr: Icônes uniquement

en: Only top
fr: Uniquement en haut

en: Opacity
fr: Opacité

en: Open
fr: Ouvert

en: Open bricks to lightbox
fr: Ouvrir les briques dans la visionneuse

en: Open link in new tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Opening effect
fr: Effet d'ouverture

en: Opening icon
fr: Icône d'ouverture

en: Opening/Closing icons
fr: Icônes d'ouverture/fermeture

en: Original size
fr: Taille originale

en: Other elements
fr: Autres éléments

en: Other shop pages
fr: Autres pages boutique

en: Out of stock
fr: Rupture de stock

en: Overlay
fr: Superposer

en: Overlay color
fr: Couleur de superposition

en: Override normal settings
fr: Remplacer les réglages normaux

en: PHP Time Limit
fr: Limite de temps PHP

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: Padding
fr: Marge interne

en: Page background
fr: Arrière-plan de page

en: Page details
fr: Détails de la page

en: Page preloader
fr: Pré-chargeur de page

en: Page settings
fr: Réglages de page

en: Page sidebar
fr: Barre de page

en: Password protected page template
fr: Modèle de page protégée par un mot de passe

en: Pattern above photos
fr: Paterne au-dessus des photos

en: People details
fr: Détails des personnes

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr: Merci de contacter l'administrateur de ce site pour de l'aide.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr: Veuillez contacter le fournisseur de l’extension et demandez lui de compiler son extension en accord avec les bonnes pratiques de WordPress.

en: Please try another search term
fr: Veuillez essayer d'autres mots

en: Plugin
fr: Extension

en: Plugin activated successfully.
fr: L’extension a bien été activée.

en: Plugin activation failed.
fr: Échec d'activation de l'extension.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr: Extension non activée. Une version plus récente de %s est nécessaire pour ce thème. Veuillez mettre à jour l’extension.

en: Plus minus
fr: Plus moins

en: Pop text
fr: Texte pop

en: Pop up basket
fr: Pop-up de panier

en: Post info
fr: Info sur l’article

en: Post look
fr: Aspect d’article

en: Post media
fr: Média d’article

en: Post sidebar
fr: Barre d’article

en: Posts list
fr: Liste d'articles

en: Posts list refers to Blog, Search and Archives pages
fr: Liste des articles du blog, pages de recherche et d’archives

en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: Pre-Packaged
fr: Inclus

en: Predefined
fr: Prédéfini

en: Premium Support
fr: Support premium

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous article
fr: Article précédent

en: Privacy Policy Link
fr: Lien de politique de confidentialité

en: Products list
fr: Liste de produits

en: Published
fr: Publié

en: Published %1$s
fr: Publié le %1$s

en: Push
fr: Pousser

en: Random
fr: Aléatoire

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Read more details in the documentation.
fr: Lire plus de détails dans la documentation.

en: Read more details on our Blog
fr: Lire plus de détails sur notre blog

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Recommended Tools
fr: Outils recommandés

en: Related products
fr: Produits similaires

en: Releasing website in few languages is a lot of work. Use the WPML plugin to get much help with this.
fr: Publier un site en quelques langues, c'est beaucoup de travail. Utilisez l’extension WPML pour obtenir de l'aide avec cela.

en: Remove item
fr: Supprimer l'élément

en: Remove selected
fr: Retirer la sélection

en: Remove this sidebar
fr: Retirer cette barre

en: Repeat
fr: Répétition

en: Repeat X
fr: Répétition X

en: Repeat Y
fr: Répétition Y

en: Required
fr: Nécessaire

en: Required Update not Available
fr: Mise à jour nécessaire non disponible

en: Requires Update
fr: Mise à jour nécessaire

en: Return to %s
fr: Retour vers %s

en: Return to Required Plugins Installer
fr: Retour vers l'installeur d'extensions

en: Return to the Dashboard
fr: Retour au Tableau de bord

en: Reveal
fr: Révéler

en: Reverse slide out
fr: Glisser vers l'arrière

en: Rife Elementor Extensions
fr: Extensions d'Elementor Rife

en: Rife Elementor Extensions &amp; Templates
fr: Extensions &amp; modèles Rife Elementor

en: Rife Free is a great portfolio and photography WP theme with 7 ready-to-use demo layouts. It is also perfect for business, blogging websites and for your shop because it is WooCommerce compatible. More cool features in the Rife theme are the: &#10003; Writing Effect &#10003; One Page Mode &#10003; Mobile/Touch Friendly Image & Video Slider &#10003; Bricks Gallery for Photographers &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Hidden Sidebar and many more. Over 450 options to change in the Customizer and much more in each page, post, album or work. We also integrate Schema.org which helps your website be more visible to search engines. Elementor compatibility will help you make your great website even more natural. The theme is RTL and translation-ready (WPML). &#9733; Check our demos for more details: https://apollo13themes.com/rife/designs/
fr: Rife Free est un super thème WordPress de portfolio et photographie avec 7 mises en page de démonstration prêtes à l'emploi. Il est également parfait pour les entreprises, les sites de blogs et pour votre boutique car il est compatible WooCommerce. Plus de fonctionnalités intéressantes dans le thème Rife sont : &#10003; effet d'écriture &#10003; un mode page &#10003; mobile & diaporama vidéo &#10003; Galerie de briques pour les photographes &#10003; Mega menu &#10003; Grille d’article &#10003; Polices Google &#10003; Barre masquée et beaucoup plus. Plus de 450 options dans l’outil de personnalisation et beaucoup plus dans chaque page, article, album ou réalisation. Nous intégrons également Schema.org qui aide votre site à être plus visible sur les moteurs de recherche. La compatibilité Elementor vous aidera à rendre votre site encore plus naturel. Le thème est RTL et prêt pour la traduction (WPML). &#9733; consultez nos démos pour plus de détails : https://apollo13themes.com/rife/designs/

en: Right
fr: Droite

en: Right fixed width
fr: Largeur fixée à droite

en: Right fixed width + padding
fr: Largeur fixe à droite + marge intérieure

en: Sale
fr: Promo

en: Sample text with <strong>some bold words</strong>, <em>some italic ones</em> and numbers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)
fr: Exemple de texte avec quelques mots <strong>en gras </strong>, <em>en italique</em> et des numéros 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)

en: Scale down
fr: Réduire

en: Scroll to anchor handling
fr: Gestion de défilement des ancres

en: Search &hellip;
fr: Rechercher &hellip;

en: Search in products instead of pages
fr: Recherche dans des produits au lieu des pages

en: Select album to use as the front page
fr: Sélectionnez l'album à utiliser comme page d'accueil

en: Select work to use as the front page
fr: Sélectionnez la réalisation à utiliser comme page d'accueil

en: Select/Upload images and videos
fr: Sélectionner/téléverser des images et des vidéos

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separator and lines color
fr: Couleur du séparateur et des lignes

en: Separator between widgets and footer content
fr: Séparateur entre les widgets et contenu du pied

en: Server/WordPress Environment
fr: Environnement serveur/WordPress

en: Settings for cart, checkout, order received and my account pages.
fr: Réglages pour le panier, la commande, la commande reçue et les pages de compte.

en: Shadow
fr: Ombre

en: Share a link to the album or to the attachment page
fr: Partager un lien vers l'album ou vers la page de fichier joint

en: Shift
fr: Décaler

en: Shop sidebar
fr: Barre de boutique

en: Shop(WooCommerce) settings
fr: Réglages de boutique (WooCommerce)

en: Should "Read more" link be displayed after excerpts on blog list/search results.
fr: Le lien "Lire la suite" devrait être affiché après des extraits sur la liste de blog/résultats de recherche.

en: Should it be displayed on devices less than 600 pixels wide.
fr: Doit-il être affiché sur des appareils de moins de 600 pixels de large.

en: Should related products be displayed on single product page.
fr: Les produits similaires doivent être affichés sur la page de produit.

en: Show always
fr: Toujours afficher

en: Show cross
fr: Afficher la croix

en: Show gradient
fr: Afficher le dégradé

en: Show header from the Nth row
fr: Afficher l'en-tête à partir de la ligne N

en: Show media in
fr: Afficher les médias dans

en: Show on the left
fr: Afficher sur la gauche

en: Show on the right
fr: Afficher sur la droite

en: Show overlay
fr: Afficher la superposition

en: Show second image of product on hover
fr: Afficher la deuxième image du produit au survol

en: Show texts
fr: Afficher les textes

en: Show title and description of album items
fr: Afficher le titre et la description des éléments de l'album

en: Show title and description of work items
fr: Afficher le titre et la description des éléments de réalisation

en: Side
fr: Côté

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Sidebar on the left
fr: Barre sur la gauche

en: Sidebar on the right
fr: Barre sur la droite

en: Sidebar to show
fr: Barre à afficher

en: Similar works
fr: Réalisations similaires

en: Since WordPress 4.9.6 there is an option to set Privacy Policy page. If you enable this option it will display a link to it in the footer after footer content.
fr: Depuis WordPress 4.9.6 il ya une option pour définir la page de politique de confidentialité. Si vous activez cette option, il affichera un lien vers celui-ci dans le pied après le contenu.

en: Single album
fr: Album

en: Single page
fr: Page

en: Single post
fr: Article

en: Single product
fr: Produit

en: Single work
fr: Réalisation

en: Site Navigation
fr: Navigation du site

en: Size of brick
fr: Taille de la brique

en: Slide along
fr: Glissez le long

en: Slide in on top
fr: Glissement (haut)

en: Slider
fr: Diaporama

en: Slider - height proportion
fr: Diaporama - Proportion de hauteur

en: Slider - width proportion
fr: Diaporama - Proportion de largeur

en: Slider and Bricks work for both images and videos.
fr: Le diaporama et les briques fonctionnent pour les images et les vidéos.

en: Social icons
fr: Icônes sociales

en: Some features(like Albums, Works, shortcodes, plugins support) of the Theme requires an additional plugin before you will be able to use it.
fr: Certaines fonctionnalités (comme les albums, les réalisations, les codes courts, le support des extensions) du thème nécessite une extension supplémentaire avant que vous ne puissiez l'utiliser.

en: Something went wrong with the plugin API.
fr: Une erreur a eu lieu avec l'API de l'extension.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’accès à cette page.

en: Speed
fr: Vitesse

en: Speed of transition.
fr: Vitesse de transition.

en: Square of squares
fr: Carré de carrés

en: Squares
fr: Cases

en: Standard Fonts
fr: Polices standards

en: Start typing to filter icons
fr: Commencer la saisie pour filtrer les icônes

en: Status
fr: Statut

en: Sticky One Page mode
fr: Mode en une page fixe

en: Sticky header
fr: En-tête fixe

en: Sticky version
fr: Version collante

en: Stretch the slider to the window height
fr: Étirer le diaporama à la hauteur de la fenêtre

en: Submenu 3rd level
fr: Sous-menu de 3ème niveau

en: Submenu/Mega-Menu
fr: Sous-menu/Mega-Menu

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Support Forum
fr: Forum de support

en: Tag Archives: %s
fr: Archives d'étiquette : %s

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Text
fr: Texte

en: Text align
fr: Alignement du texte

en: Text as overlay
fr: Texte en superposition

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text transform
fr: Transformation de texte

en: Text under photo
fr: Texte sous la photo

en: Text write speed
fr: Vitesse d'écriture de texte

en: Texts position
fr: Position des textes

en: Texts to center
fr: Textes au centre

en: Texts to left
fr: Textes à gauche

en: Texts to right
fr: Textes à droite

en: Thanks for being with us!
fr: Merci d'être avec nous !

en: Thanks for using Rife Free!
fr: Merci d'utiliser Rife Free !

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups). Recommended 60 seconds or more for the import process.
fr: Le laps de temps (en secondes) que votre site dépensera en une seule opération avant la temporisation (pour éviter les blocages de serveur). Recommandé 60 secondes ou plus pour le processus d'importation.

en: The directory must be writable so downloaded demo data could be saved for the import process.
fr: Le répertoire doit être accessible en écriture pour que les données de démonstration téléchargées puissent être sauvegardées pour le processus d'importation.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr[0]: L'extension suivante nécessite une mise à jour pour assurer une compatibilité maximum avec ce thème : %1$s.
fr[1]: Les extensions suivantes nécessitent une mise à jour pour assurer une compatibilité maximum avec ce thème : %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
fr[0]: L'extension suivante a bien été activée :
fr[1]: Les extensions suivantes ont bien été activées :

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr[0]: L'extension recommandée suivante est inactive : %1$s.
fr[1]: Les extensions recommandées suivantes sont inactives : %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr[0]: L'extension nécessaire suivante est inactive : %1$s.
fr[1]: Les extensions nécessaires suivantes sont inactives : %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr: Le processus d'installation et d'activation démarre. Cette opération peut prendre quelques minutes selon votre hébergement, patientez...

en: The installation of %1$s failed.
fr: L'installation de %1$s a échoué.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr: Le processus d'installation démarre. Cette opération peut prendre quelques minutes selon votre hébergement, soyez patients.

en: The largest file size that can be contained in one post. Recommended 64 MB or more.
fr: La plus grande taille de fichier qui peut être contenue dans une publication. Recommandé 64 Mo ou plus.

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation. Recommended 64 MB or more.
fr: La plus grande taille de fichier qui peut être téléversée sur votre installation WordPress. Recommandé 64 Mo ou plus.

en: The main use of this function is to make the texts more readable.
fr: L'utilisation principale de cette fonction est de rendre les textes plus lisibles.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
fr: La quantité maximale de mémoire (RAM) que votre site peut utiliser à un moment donné.

en: The maximum width of the brick layout
fr: La largeur maximale de la disposition de la brique

en: The page you are looking for can't be found!
fr: La page que vous recherchez ne peut pas être trouvée !

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr: Le package distant de l’extension consiste en plus d’un fichier, mais les fichiers ne sont pas compilés dans un répertoire.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr: Le package d'extensions distantes ne contient pas de répertoire avec le slug désiré et le renommage ne fonctionnera pas.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
fr: La version de PHP installée sur votre hébergement.

en: Theme Header
fr: En-tête du thème

en: Theme header is a place where you usually find the logo of your site, main menu, and a few other elements.
fr: L'en-tête du thème est un endroit où vous trouvez habituellement le logo de votre site, le menu principal, et quelques autres éléments.

en: Theme lightbox
fr: Visionneuse du thème

en: Theme options for this page can be found in <a href="%1$s">Appearance -&gt; Customize -&gt; %2$s</a>.
fr: Les options de thème pour cette page peuvent être trouvées dans <a href="%1$s"> Apparence-&gt; Personnaliser -&gt; %2$s</a>.

en: Theme requirements:
fr: Le thème nécessite :

en: Theme thumbnails
fr: Miniatures du thème

en: There are no albums yet!
fr: Il n'y a pas encore d'album !

en: There are no products yet!
fr: Il n’y a pas encore de produit !

en: There are no works yet!
fr: Il n'y a pas encore de réalisation !

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr: Il y a une ou plusieurs extensions nécessaires ou recommandées à installer, mettre à jour ou activer.

en: There are rows in content with identical "Navigation anchor title" parameter, which has to be unique for each item. Please fix it by editing row parameters. Duplicated titles are:
fr: Il y a des lignes dans le contenu avec le paramètre "Titre d'ancre de navigation" identique, qui doit être unique pour chaque élément. Corrigez ceci en modifiant les paramètres de ligne. Les titres dupliqués sont :

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
fr[0]: Il y a une mise à jour disponible pour l’extension suivante : %1$s.
fr[1]: Il y a des mises à jour disponibles pour les extensions suivantes : %1$s.

en: These icons will be used in various places across theme if you decide to activate them.
fr: Ces icônes seront utilisées dans différents endroits à travers le thème si vous décidez de les activer.

en: These options will work for all shop pages - product list, single product and other.
fr: Ces options fonctionneront pour toutes les pages de boutique - liste de produits, produit unique et autres.

en: These will work for Albums list and single album.
fr: Ceci fonctionnera pour la liste d'albums et l'album.

en: These will work for Works list and single work.
fr: Ceci fonctionnera pour la liste des réalisations et la réalisation.

en: This content is password protected
fr: Ce contenu est protégé par un mot de passe

en: This content is password protected.
fr: Ce contenu est protégé par un mot de passe.

en: This feature requires Apollo13 Framework Extensions plugin to be active and in the proper version.
fr: Cette fonctionnalité nécessite l’extension Apollo13 Framework Extensions pour être actif et dans la version appropriée.

en: This limits the height of the image so that the parallax can work.
fr: Cela limite la hauteur de l'image afin que le parallax puisse fonctionner.

en: This page will list all your albums and also give the main title for "album category" pages.
fr: Cette page répertoriera tous vos albums et donnera également le titre principal pour les pages "catégorie d'album".

en: This page will list all your works and also give the main title for "work category" pages.
fr: Cette page répertoriera toutes vos réalisations et donnera également le titre principal pour les pages de "catégorie de réalisation".

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr: Cette extension nécessite une mise à jour pour être compatible avec votre thème.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr[0]: Ce thème recommande l'extension suivante : %1$s.
fr[1]: Ce thème recommande les extensions suivantes : %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr[0]: Ce thème nécessite l'extension suivante : %1$s.
fr[1]: Ce thème nécessite les extensions suivantes : %1$s.

en: This will be the default background for pages related to the blog.
fr: Ceci sera l'arrière-plan par défaut pour les pages liées au blog.

en: This will display separate block with title and text about the album.
fr: Cela affichera un bloc séparé avec le titre et le texte de l'album.

en: This works only when page is designed with WPBakery Page Builder. With this option enabled, the page will turn into a vertical slider to the full height of the browser window, and each row created in the WPBakery Page Builder is a single slide.
fr: Cela fonctionne uniquement lorsque la page est conçue avec WPBakery Page Builder. Avec cette option activée, la page se transforme en un diaporama vertical à la pleine hauteur de la fenêtre du navigateur, et chaque ligne créée dans le générateur de pages WPBakery est une seule diapositive.

en: Thumbnails
fr: Miniatures

en: Time between slides
fr: Temps entre les diapositives

en: Title
fr: Titre

en: Title bar
fr: Barre de titre

en: Title in content
fr: Titre dans le contenu

en: Title over photo
fr: Titre sur la photo

en: Title position
fr: Position du titre

en: Title under photo
fr: Titre sous la photo

en: Titles
fr: Titres

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Activer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Activer <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Installer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Installer <span class="count">(%s)</span>

en: To access forum you will need your license code.
fr: Pour accéder au forum, vous aurez besoin de votre code de licence.

en: To allow import, make %s writable.
fr: Pour autoriser l'importation, faites en sorte que %s soit accessible en écriture.

en: To get support for Rife Free we invite you to visit community support forum on WordPress.org theme repository. We also are monitoring this forum, however, priority support is provided for Rife Pro users, so we might not be available.
fr: Pour obtenir de l'aide pour Rife Free, nous vous invitons à visiter le Forum de support communautaire sur WordPress.org. Nous surveillons également ce forum, cependant, le support prioritaire est fourni pour les utilisateurs de Rife Pro, donc nous pourrions ne pas être disponibles.

en: To mark more items in Media Library and in below list, you can use <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) or <code>Shift</code> key while selecting them with mouse.
fr: Pour marquer plus d'éléments dans la bibliothèque multimédia et dans la liste ci-dessous, vous pouvez utiliser <code>CTRL</code> (<code>cmd</code>) ou <code> MAJ </code> tout en les sélectionnant avec la souris.

en: To set the background image for the "Before the content" option, use the <strong>featured image</strong>.
fr: Pour définir l'image d'arrière-plan de l'option "Avant le contenu", utilisez l'<strong>image mise en avant</strong>.

en: To top button
fr: Bouton de retour en haut

en: To view it please enter your password below
fr: Pour le consulter, saisissez votre mot de passe ci-dessous

en: Tools button
fr: Bouton d’outils

en: Tools icons
fr: Icônes d'outils

en: Top
fr: Haut

en: Top 10 categories
fr: Top 10 de catégories

en: Top 10 tags
fr: Top 10 d’étiquettes

en: Top center
fr: Centré en haut

en: Top left
fr: En haut à gauche

en: Top margin
fr: Marge haute

en: Top right
fr: En haut à droite

en: Top/bottom padding
fr: Marge intérieure haut/bas

en: Try Rife Pro
fr: Essayez Rife Pro

en: Turn it off
fr: Désactiver ceci

en: Turn on only for a sticky variant
fr: Activer uniquement pour une variante collante

en: Type of icons
fr: Type d'icônes

en: Type of post excerpts
fr: Types d’extraits d’article

en: Type, variant, background
fr: Type, variant, arrière-plan

en: Uncheck item
fr: Décocher l'élément

en: Unit
fr: Unité

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update %2$s
fr: Mise à jour de %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Mises à jour disponible <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
fr: Mise à jour nécessaire

en: Update recommended
fr: Mise à jour recommandée

en: Updated
fr: Mise à jour

en: Updated:
fr: Mise à jour :

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Mise à jour d'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
fr: Mise à jour de l'extension : %s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr: Message de mise à jour de l’auteur de l’extension :

en: Upload
fr: Téléverser

en: Upload Image
fr: Téléverser une image

en: Upload an image for logo.
fr: Téléverser une image pour le logo.

en: Uppercase
fr: Majuscules

en: Use custom settings
fr: Utiliser des réglages personnalisés

en: Use logos from header variants
fr: Utiliser les logos des variantes d'en-tête

en: Use slider to set proper value. You can click on slider handle and then use arrows keys(on keyboard) to adjust value precisely. You can also type in input value that is in/out of range of slider, and it will be used.
fr: Utilisez le curseur pour définir la valeur appropriée. Vous pouvez cliquer sur la poignée du curseur, puis utiliser les touches fléchées (sur le clavier) pour ajuster précisément la valeur. Vous pouvez également taper dans la valeur d'entrée qui est dans/hors de la plage de curseur, et il sera utilisé.

en: Use social icons in albums
fr: Utiliser les icônes sociales dans les albums

en: Use the "Transparent" button to insert a transparent value.
fr: Utilisez le bouton "Transparent" pour insérer une valeur transparente.

en: Use the correct <code>color</code> property in CSS( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), or choose a color with a color picker. Leave an empty value to use the default theme value.
fr: Utilisez la propriété <code>Couleur</code> correcte dans CSS ( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ) ou choisissez une couleur avec un sélecteur de couleurs. Laissez une valeur vide pour utiliser la valeur de thème par défaut.

en: Use theme lightbox for images in posts
fr: Utiliser la visonneuse du thème pour les images dans les articles

en: Used in breadcrumbs.
fr: Utilisé dans le fil d’Ariane.

en: Useful in special cases, like when you make a transparent header.
fr: Utile dans les cas particuliers, comme lorsque vous faites un en-tête transparent.

en: Variant
fr: Variante

en: Vertical centered
fr: Vertical centré

en: Vertical no padding
fr: Vertical sans marge intérieure

en: Vertical with padding
fr: Vertical avec marge intérieure

en: Video Tutorials
fr: Tutoriels vidéo

en: View all posts by %s
fr: Voir tous les articles par %s

en: View all posts in %s
fr: Voir tous les articles dans %s

en: View all results
fr: Voir tous les résultats

en: Visit the Changelog
fr: Voir le journal de version

en: WP Memory Limit
fr: Limite de mémoire WP

en: Warning - slug reserved for %1$s post type is used by some post or page. It may cause problems with reaching some of your content. You should change slug of <a href="%2$s">this post</a> to make sure everything will work proper.
fr: Attention - Slug réservé pour le type de publication %1$s est utilisé par une publication ou une page. Cela peut causer des problèmes pour atteindre certains de vos contenus. Vous devriez changer le slug de <a href="%2$s"> cette publication</a> pour que tout fonctionne correctement.

en: We are glad that you have decided to test & use our Rife Free theme. We hope it will help you with making your site beautiful!
fr: Nous sommes heureux que vous avez décidé de tester et d'utiliser notre thème Rife Free. Nous espérons que cela vous aidera à rendre votre site magnifique !

en: We have prepared some basics tutorials on how to work with the theme.
fr: Nous avons préparé quelques tutoriels de base sur la façon de travailler avec le thème.

en: We understand that most of our customers are not developers(programmers), that is why we will also help you with issues caused by other components (plugins for example) and we will provide you instructions to help fixing issues, even if it is not directly related to our theme.
fr: Nous comprenons que la plupart de nos clients ne sont pas des développeurs, c'est pourquoi nous allons également vous aider avec les problèmes causés par d'autres composants (extensions par exemple) et nous vous fournirons des instructions pour aider à résoudre les problèmes, même si elle n'est pas directement liée à notre thème.

en: Website
fr: Site

en: Welcome to %s Theme
fr: Bienvenue sur le thème %s

en: What should be the width of this album on the Albums list?
fr: Quelle devrait être la largeur de cet album dans la liste des albums ?

en: What should be the width of this post on the Posts list?
fr: Quelle devrait être la largeur de cet article sur la liste des articles ?

en: What should be the width of this work on the Works list?
fr: Quelle devrait être la largeur de cette réalisation sur la liste ?

en: What to show on the front page?
fr: Quoi afficher sur la page d’accueil?

en: What's next?
fr: Et ensuite ?

en: When WooCommerce is activated, button opening this basket will appear in the header. There also have to be some active widgets in "Basket sidebar" for this.
fr: Lorsque WooCommerce est activé, le bouton d'ouverture de ce panier apparaîtra dans l'en-tête. Il doit également y avoir quelques widgets actifs dans la "Barre de panier" pour cela.

en: When using the share plugin choose one way of sharing. More details in the documentation.
fr: Quand vous utilisez l’extension de partage choisissez une méthode de partage. Plus de détails dans la documentation.

en: When you are done with commenting and selecting photos/videos, click this button.
fr: Lorsque vous avez terminé de commenter et de sélectionner des photos/vidéos, cliquez sur ce bouton.

en: Where to find your code?
fr: Où trouver votre code?

en: Where to get help?
fr: Où trouver de l'aide ?

en: White
fr: Blanc

en: Widgets colors
fr: Couleurs des widgets

en: Widgets columns number
fr: Nombre de colonnes de widgets

en: Widgets from this area will appear in footer, only if horizontal header is used.
fr: Les widgets de cette zone apparaîtront dans le pied, uniquement si l'en-tête horizontal est utilisé.

en: Widgets from this area will appear in vertical header only.
fr: Les widgets de cette zone apparaîtront uniquement dans l’en-tête vertical.

en: Widgets from this sidebar will appear in single posts.
fr: Les widgets de cette barre apparaîtront dans les articles.

en: Widgets from this sidebar will appear in static pages.
fr: Les widgets de cette barre apparaîtront dans les pages statiques.

en: Widgets from this sidebar will appear on blog, search results, archive page, and 404 error page.
fr: Les widgets de cette barre apparaîtront sur le blog, les résultats de recherche, la page d'archives et la page d'erreur 404.

en: Widgets from this sidebar will appear only in shop pages. WooCommerce have to be installed and activated.
fr: Les widgets de cette barre apparaîtront uniquement dans les pages de la boutique. WooCommerce doit être installé et activé.

en: Widgets part
fr: Partie de widgets

en: Width
fr: Largueur

en: Will be placed above the image(if used)
fr: Sera placé au-dessus de l'image (si utilisé)

en: Will display list(up to 3 items) of similar works at bottom of work content.
fr: Affichera la liste (jusqu'à 3 éléments) des réalisations similaires en bas du contenu.

en: Will show information about author below post content.
fr: Affichera des informations sur l'auteur sous le contenu.

en: Word Spacing
fr: Espacement des mots

en: WordPress Repository
fr: Dépot WordPress

en: Work details
fr: Détails de la réalisation

en: Work info
fr: Info de réalisation

en: Work look
fr: Aspect de réalisation

en: Work media
fr: Média de réalisation

en: Work media - Add images/videos
fr: Média de réalisation - Ajouter des images/vidéos

en: Working ...
fr: En plein travail...

en: Works list
fr: Liste des réalisations

en: Works navigation
fr: Navigation des réalisations

en: Works on devices less than 600 pixels wide.
fr: Fonctionne sur des appareils de moins de 600 pixels de large.

en: Works only when titles are displayed over images in the Albums list.
fr: Fonctionne uniquement lorsque les titres sont affichés sur des images dans la liste des albums.

en: Works only when titles are displayed over images in the Works list.
fr: Fonctionne uniquement lorsque les titres sont affichés sur des images dans la liste des réalisations.

en: Works only with the horizontal header.
fr: Fonctionne uniquement avec l'en-tête horizontal.

en: Works settings
fr: Réglages des réalisations

en: Write your comment here&hellip;
fr: Rédigez votre commentaire ici&hellip;

en: Writing effect
fr: Effet d'écriture

en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles : %s

en: Yes, hide the content
fr: Oui, masquer le contenu

en: Yes, hide the content and add top padding to the outside title bar.
fr: Oui, masquez le contenu et ajoutez la marge intérieure haute à la barre de titre extérieure.

en: You already know Elementor Page builder in its great free version. Support team behind it and get more cool widgets by upgrading to Pro version.
fr: Vous connaissez déjà le constructeur de page Elementor dans sa version gratuite. L’équipe de soutien derrière elle et obtenir des widgets plus cool par la mise à niveau vers la version Pro.

en: You can change here colors of buttons that submit forms. For shop buttons, go to the shop settings.
fr: Vous pouvez modifier ici les couleurs des boutons qui envoient des formulaires. Pour les boutons de la boutique, allez dans les réglages de la boutique.

en: You can change here the colors of buttons used in the shop. Alternative buttons colors are used in various places in the shop.
fr: Vous pouvez changer ici les couleurs des boutons utilisés dans la boutique. Les couleurs des boutons alternatifs sont utilisées dans divers endroits de la boutique.

en: You can change it in each page settings.
fr: Vous pouvez le modifier dans les réglages de chaque page.

en: You can change some options here to modify the appearance of the sticky header(if it is enabled).
fr: Vous pouvez modifier certaines options ici pour modifier l'apparence de l'en-tête collant (si activé).

en: You can check out what is new in the Changelog or just move on with your usual work.
fr: Vous pouvez vérifier ce qui est nouveau dans le journal de version ou tout simplement aller de l'avant avec votre travail habituel.

en: You can read more about it in the documentation.
fr: Vous pouvez en savoir plus à ce sujet dans la documentation.

en: You can set to display videos as featured image on posts list. This can speed up loading of pages with many posts(blog, archive, search results) when the videos are used.
fr: Vous pouvez définir pour afficher les vidéos en tant qu'image mise en avant dans la liste des articles. Cela peut accélérer le chargement des pages avec de nombreux articles (blog, archive, résultats de recherche) quand les vidéos sont utilisées.

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post brick.
fr: Vous pouvez définir de ne pas afficher les médias d’article (image/vidéo/diaporama) dans la brique d’articles.

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post.
fr: Vous pouvez définir pour ne pas afficher le média de l’article (image/vidéo/diaporama) dans l’article.

en: You can use HTML here.
fr: Vous pouvez utiliser du HTML ici.

en: You can use global settings or override them here
fr: Vous pouvez utiliser les réglages globaux ou les outrepasser ici

en: You can't use both dates, because the Search Engine will not know which date is correct.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser les deux dates, car le moteur de recherche ne saura pas quelle date est correcte.

en: Zoom in %
fr: % de zoom

en: Zooming
fr: Zoom

[ctx: action]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr: inconnu

en: black
fr: noir

en: bold
fr: gras

en: bottom to top
fr: bas vers le haut

en: bottom-left to top-right
fr: du bas à gauche vers le haut à droite

en: bottom-right to top-left
fr: du bas à droite vers le haut à gauche

en: by %s
fr: par %s

en: extra-bold
fr: extra gras

en: extra-light
fr: extra-clair

en: from 1st row
fr: depuis la 1ère ligne

en: from 2nd row
fr: depuis la 2nde ligne

en: from 3rd row
fr: depuis la 3ème ligne

en: from 4th row
fr: depuis la 4ème ligne

en: from 5th row
fr: depuis la 5ème ligne

en: home page
fr: page d’accueil

en: left to right
fr: gauche à droite

en: light
fr: clair

en: medium
fr: moyen

[ctx: next product]
en: Next
fr: Suivant

en: none
fr: aucun

en: on desktop
fr: sur ordinateur

en: on hover
fr: au survol

en: on hover/active
fr: au survol/actif

en: on mobile devices
fr: sur les mobiles

en: on mobiles
fr: sur les mobiles

en: password
fr: mot de passe

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr: et

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tous <span class="count">%s</span>
fr[1]: Tous <span class="count">%s</span>

en: previous page
fr: page précédente

[ctx: previous product]
en: Previous
fr: Précédent

en: regular
fr: normal

en: right to left
fr: droite à gauche

en: semi-bold
fr: semi-gras

en: thin
fr: fin

[ctx: tool]
en: Search
fr: Rechercher

en: top to bottom
fr: haut vers le bas

en: top-left to bottom-right
fr: du haut à gauche vers le bas à droite

en: top-right to bottom-left
fr: du haut à droite vers le bas à gauche

en: without hover
fr: sans survol
