Themes - Rife Free - en to it translation catalogue (820 entries)

note: Description of the theme
en: Rife Free is a great portfolio and photography WP theme with 7 ready-to-use demo layouts. It is also perfect for business, blogging websites and for your shop because it is WooCommerce compatible. More cool features in the Rife theme are the: &#10003; Writing Effect &#10003; One Page Mode &#10003; Mobile/Touch Friendly Image & Video Slider &#10003; Bricks Gallery for Photographers &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Hidden Sidebar and many more. Over 450 options to change in the Customizer and much more in each page, post, album or work. We also integrate Schema.org which helps your website be more visible to search engines. Elementor compatibility will help you make your great website even more natural. The theme is RTL and translation-ready (WPML). &#9733; Check our demos for more details: https://apollo13themes.com/rife/designs/
it: Rife Free è un ottimo tema di WP per portfolio e fotografia con 7 layout demo pronti all'uso.È perfetto anche per siti business, blog e per il tuo negozio perché è compatibile con WooCommerce. Altre caratteristiche interessanti nel tema Rife sono: &#10003; Effetto sulla scrittura &#10003; Modalità One Page &#10003; Slider di immagini & video Mobile/Touch Friendly &#10003; Bricks Gallery per fotografi &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Barre laterali nascoste e molto altro. Oltre 450 opzioni da cambiare in Personalizza e molto altro in ogni pagina, articolo, album o lavoro. Integriamo anche Schema.org che aiuta il tuo sito web a essere più visibile ai motori di ricerca. La compatibilità con Elementor ti aiuterà a rendere ancora più naturale il tuo fantastico sito web. Il tema è RTL e pronto per la traduzione (WPML). &#9733; Controlla le nostre demo per maggiori dettagli: https://apollo13themes.com/rife/designs/

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Windows Explorer or Mac Finder
it: Esplora risorse di Windows o Finder del Mac

en: Do not show this notification again
it: Non mostrare più questa notifica

en: Maybe later&#8230;(hide for 7 days)
it: Forse più tardi&#8230;(nascondi per 7 giorni)

en: Rate Rife Free
it: Vota Rife Free

en: Daniel &amp; Air. from Apollo13Themes.
it: Daniel &amp; Air. da Apollo13Themes.

en: If you have a spare 2 minutes please rate our Rife Free theme. If not, no big deal, just keep on rocking :-)
it: Se hai 2 minuti liberi, dai un voto al nostro tema Rife Free. Se no, non è un grosso problema, continua a dondolare :-)

en: Thank you for using our Rife Free theme, we hope everything is working good for you.
it: Grazie per utilizzare il nostro tema Rife Free, speriamo che tutto funzioni bene per te.

note: translators: %d - number of comments
en: %d comment | %d comments
it[0]: %d commento
it[1]: %d commenti

en: Works on devices less than 600 pixels wide.
it: Funziona su dispositivi con larghezza inferiore a 600 pixel.

en: Yes, hide the content
it: Nascondi il contenuto

en: If your items have different heights, you can start each row of items from a new line instead of the masonry style.
it: Se gli elementi hanno altezze diverse, puoi iniziare ciascuna riga di elementi da una nuova linea invece di utilizzare lo stile masonry.

note: translators: %1$s: Post type name, %2$s: URL
en: Warning - slug reserved for %1$s post type is used by some post or page. It may cause problems with reaching some of your content. You should change slug of <a href="%2$s">this post</a> to make sure everything will work proper.
it: Avviso: lo slug riservato per post type %1$s viene utilizzato da alcuni articoli o pagine. Può causare problemi con il raggiungimento di alcuni dei tuoi contenuti. Dovresti cambiare lo slug di <a href="%2$s"> questo articolo</a> per assicurarti che tutto funzioni correttamente.

en: It is always available sidebar (but only active if WooCommerce is installed and activated), that is activated by clicking on the icon in the header. You should put a shopping cart widget there, as well as, for example, several special widgets.
it: È sempre disponibile la barra laterale (ma attiva solo se WooCommerce è installato e attivato), che viene attivata facendo clic sull'icona nell'header. Dovresti inserire un widget per il carrello della spesa e, ad esempio, diversi widget speciali.

en: Text write speed
it: Velocità di scrittura del testo

en: on mobiles
it: su mobile

en: Share a link to the album or to the attachment page
it: Condividi un link all'album o alla pagina degli allegati

en: Bricks filter
it: Filtro Brick

en: Time between slides
it: Tempo tra le slide

en: If enabled, the video will be displayed in the lightbox.
it: Se abilitato, il video verrà mostrato nel lightbox.

en: If enabled, navigation leads to the next/previous item in the same category. If disabled, it will navigate through items according to the order of the "publication date".
it: Se abilitato, la navigazione porta all'elemento successivo / precedente nella stessa categoria. Se disabilitato, naviga attraverso gli articoli secondo l'ordine della "data di pubblicazione".

en: Work info
it: Informazioni sul lavoro

en: Main page
it: Pagina principale

en: Alternative button
it: Pulsante alternativo

en: Items per page
it: Elementi per pagina

en: Comments number
it: Numero dei commenti

en: Author
it: Autore

en: Date of publish or last update
it: Data di pubblicazione o ultimo aggiornamento

en: Post info
it: Info sull'articolo

en: It is a maximum number of columns displayed on larger devices. On smaller devices, it can be a lower number of columns.
it: È un numero massimo di colonne visualizzate su dispositivi più grandi. Sui dispositivi più piccoli, può essere un numero inferiore di colonne.

en: This will be the default background for pages related to the blog.
it: Questo sarà lo sfondo predefinito per le pagine relative al blog.

en: Open link in new tab
it: Apri il link in una nuova scheda

[ctx: tool]
en: Search
it: Cerca

en: Border color
it: Colore bordo

en: Tools button
it: Pulsante Strumenti

en: Tools icons
it: Icone Strumenti

en: You can change some options here to modify the appearance of the sticky header(if it is enabled).
it: Puoi cambiare qui alcune opzioni per modificare l'aspetto dell'header sticky (se è abilitato).

en: Override normal settings
it: Sostituisci le normali impostazioni

en: Sticky header
it: Header fisso

en: Submenu 3rd level
it: Sottomenu di terzo livello

en: Closing icon
it: Icona di chiusura

en: Opening icon
it: Icona di apertura

en: Opening/Closing icons
it: Icone di apertura/chiusura

en: Submenu/Mega-Menu
it: Sottomenu/Mega-Menu

en: on hover/active
it: hover/attivo

en: If you disable this then menu will not switch to mobile menu. You should consider disabling this option only if you have a clean header with a short menu.
it: Se lo disattivi, il menu non passerà al menu mobile. Dovresti considerare di disabilitare questa opzione solo se hai un header pulito con un breve menu.

en: Allow for the mobile menu
it: Permetti per il menu mobile

en: After turning on the mobile menu will be closed after clicking the link menu. This option is good for "one page" sites. For traditional websites, it is recommended to disable this option.
it: Dopo aver acceso il menu mobile verrà chiuso dopo aver fatto clic sul link del menu. Questa opzione è utile per i siti "one page". Per i siti web tradizionali, si consiglia di disabilitare questa opzione.

en: Close menu after click
it: Chiudi il menu al clic

en: Mobile menu
it: Menu mobile

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: It works only for first level links.
it: Funziona solo con link di primo livello.

en: If you use more than one word in the logo, you can use <code>&amp;nbsp;</code> instead of a white space, so the words will not break into many lines.
it: Se usi più di una parola nel logo, puoi usare <code>&amp;nbsp;</code> invece di uno spazio bianco, così che le parole non si spezzino in più righe.

en: It works only on mobile devices(1024px wide or less).
it: Funziona solo su dispositivi mobile (larghezza 1024px o meno).

en: It works only on large screens(1025px wide or more).
it: Funziona solo su schermate grandi (larghezza 1025px o più).

en: on desktop
it: su desktop

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Should it be displayed on devices less than 600 pixels wide.
it: Dovrebbe essere visualizzato su dispositivi con larghezza inferiore a 600 pixel.

en: Display it on mobiles
it: Visualizzalo su mobile

en: Narrow the entire header as well
it: Restringi anche l'intero header

en: Turn on only for a sticky variant
it: Attiva solo per una variante sticky

en: Border radius
it: Raggio del bordo

en: It only affects the widgets in the vertical sidebars.
it: Influisce solo sui widget nelle barre laterali verticali.

en: Top margin
it: Margine superiore

en: If enabled, the theme will use a lightbox to display images in the post content. To work properly, Images should link to "Media File".
it: Se abilitato, il tema utilizzerà una lightbox per visualizzare le immagini nel contenuto del post. Per funzionare correttamente, le immagini devono essere collegate a "Media File".

en: If enabled, it highlights(font size and color) the first paragraph in the content(blog, post, page).
it: Se abilitato, evidenzia (dimensione e colore del font) il primo paragrafo nel contenuto (blog, articolo, pagina).

en: Highlight
it: Evidenzia

en: First paragraph
it: Primo paragrafo

en: on mobile devices
it: su dispositivi mobile

en: Main titles
it: Titoli principali

en: Headings
it: Titoli

en: Font for main navigation menu and overlay menu:
it: Font per il menu di navigazione principale e il menu di sovrapposizione:

en: Opening effect
it: Effetto di apertura

en: Side
it: Lato

en: It is active only if it contains active widgets. After activation, displays the opening button in the header.
it: È attivo solo se contiene widget attivi. Dopo l'attivazione, visualizza il pulsante di apertura nell'header.

en: Links
it: Link

en: Widgets part
it: Parte dei widget

en: Separator
it: Separatore

en: Lower part
it: Parte inferiore

en: Style
it: Stile

en: <strong>On load</strong> is called when the whole site, with all the images, is loaded, which can take a lot of time on heavier sites, and even more time on mobile devices. Also,  it can sometimes hang and never hide the preloader, when there is a problem with some resource. <br /><strong>On DOM ready</strong> is called when the whole HTML with CSS is loaded, so after the preloader is hidden, you can still see the loading of images. This is a much safer option.
it: Viene chiamato <strong> On load </strong> quando viene caricato l'intero sito, con tutte le immagini, che può richiedere molto tempo nei siti più pesanti e ancora più tempo sui dispositivi mobili. Inoltre, a volte può bloccarsi e non nascondere mai il preloader, quando c'è un problema con alcune risorse. <br /> <strong> On DOM ready </strong> viene chiamato quando viene caricato l'intero HTML con CSS, quindi dopo che il preloader è nascosto, puoi ancora vedere il caricamento delle immagini. Questa è un'opzione molto più sicura.

[ctx: action]
en: Search
it: Cerca

en: Use the "Transparent" button to insert a transparent value.
it: Usa il pulsante "Trasparente" per inserire un valore trasparente.

en: Use the correct <code>color</code> property in CSS( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), or choose a color with a color picker. Leave an empty value to use the default theme value.
it: Utilizza la proprietà <code>color</code> corretta in CSS (<code> green, # 33FF99, rgb (255,128,0), rgba (222,112,12,0.5) </code>), o scegli un colore con un selettore colore. Lascia un valore vuoto per utilizzare il valore predefinito del tema .

en: In Pro version of Rife theme, you get access to much more features, that can help make your page more useful & beautiful.
it: Nella versione Pro del tema Rife, puoi accedere a molte più funzioni, che possono aiutarti a rendere la tua pagina più utile e bella.

en: To get support for Rife Free we invite you to visit community support forum on WordPress.org theme repository. We also are monitoring this forum, however, priority support is provided for Rife Pro users, so we might not be available.
it: Per ottenere supporto per Rife Free ti invitiamo a visitare il forum di supporto della comunità sul repository di temi di WordPress.org. Stiamo anche monitorando questo forum, tuttavia, è previsto un supporto prioritario per gli utenti di Rife Pro, quindi potremmo non essere disponibili.

en: Community Support
it: Supporto della community

en: Visit the Changelog
it: Visita il Changelog

en: Stretch the slider to the window height
it: Allunga lo slider all'altezza della finestra

en: What should be the width of this work on the Works list?
it: Quale dovrebbe essere la larghezza di questo lavoro nella lista Lavori?

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Open
it: Apri

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Zoom in %
it: Ingrandisci %

en: Transition
it: Transizione

en: If autoplay is on, slider will run on page load.
it: Se l'autoplay è on, lo slider partirà al caricamento della pagina.

en: Cover the whole screen
it: Copri l'intera schermata

en: How pictures will fit in the area of the slider. <strong>Fit when needed</strong> is best suited for small images that should not be stretched to larger sizes, only to smaller ones (so that they are always completely visible).
it: Come le immagini si adatteranno nell'area dello slider. <strong> Adatta quando necessario </strong> è più adatto per le immagini piccole che non devono essere allungate a dimensioni più grandi, ma solo a quelle più piccole (in modo che siano sempre completamente visibili).

en: Show texts
it: Mostra i testi

en: The main use of this function is to make the texts more readable.
it: L'uso principale di questa funzione è rendere i testi più leggibili.

en: Show gradient
it: Mostra il gradiente

en: on hover
it: al passaggio del mouse

en: without hover
it: senza hover (passaggio del mouse)

en: Show overlay
it: Mostra la sovrapposizione

en: It works only for images. If you change the theme option, which is called "Display thumbnails instead of video", then for videos that have set a featured image, it will also work.
it: Funziona solo per le immagini. Se cambi l'opzione del tema che si chiama "Visualizza miniature invece di video", allora funzionerà anche per i video che hanno impostato un'immagine in primo piano.

en: Choose the proportions of the bricks
it: Scegli le proporzioni dei brick

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
it: A seconda della larghezza effettiva dello schermo, lo spazio disponibile per i brick potrebbe essere più piccolo, ma mai maggiore di questo numero.

en: The maximum width of the brick layout
it: La massima larghezza del layout brick

en: Show on the right
it: Mostra a destra

en: Show on the left
it: Mostra a sinistra

en: Show media in
it: Mostra media all'interno

en: It will display your images/videos from the first to the last or in a different way.
it: Visualizzerà le tue immagini/video dalla prima all'ultima o in maniera differente.

en: What should be the width of this album on the Albums list?
it: Quale dovrebbe essere la larghezza di questo album nell'elenco degli album?

en: Default bullets icon
it: Icona dei quadratini predefinita

en: Color of navigation bullets
it: Colore dei quadratini di navigazione

en: This works only when page is designed with WPBakery Page Builder. With this option enabled, the page will turn into a vertical slider to the full height of the browser window, and each row created in the WPBakery Page Builder is a single slide.
it: Funziona solo quando la pagina è progettata con WPBakery Page Builder. Con questa opzione abilitata, la pagina si trasformerà in uno slider verticale fino alla piena altezza della finestra del browser e ogni riga creata in WPBakery Page Builder è una singola slide.

en: If you use Elementor or WPBakery Page Builder, then you can decide to show header after the content is scrolled to Nth row. Thanks to that you can have a clean welcome screen.
it: Se si utilizza Elementor o WPBakery Page Builder, è possibile decidere di visualizzare l'header dopo che il contenuto è stato spostato sulla riga N. Grazie a ciò puoi avere una schermata di benvenuto pulita.

note: translators: %s: Children Navigation
en: Only %s on the right
it: Solo %s a destra

note: translators: %s: Children Navigation
en: Only %s on the left
it: Solo %s a sinistra

en: Left/right padding
it: Spaziatura interna a sinistra/destra

en: Top/bottom padding
it: Spaziatura interna alta/bassa

en: Other elements
it: Altri elementi

en: Titles
it: Titoli

en: Will be placed above the image(if used)
it: Sarà posizionato sopra l'immagine (se usato)

en: Speed
it: Velocità

en: Inside the content
it: All'interno del contenuto

en: Before the content
it: Prima del contenuto

en: Works only with the horizontal header.
it: Funziona solo con l'header orizzontale.

en: This limits the height of the image so that the parallax can work.
it: Questo limita l'altezza dell'immagine in modo che la parallasse possa funzionare.

en: Area height
it: Altezza dell'area

en: Parallax
it: Parallasse

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: What should be the width of this post on the Posts list?
it: Quale dovrebbe essere la larghezza di questo articolo nell'elenco degli articoli?

en: Link to full-size image
it: Link all'immagine in dimensione originale

note: translators: %s - size in pixels
en: Full size is %s pixels
it: La dimensione originale è di %s pixel

note: translators: %1$s - date
en: Published %1$s
it: Pubblicato %1$s

note: translators: %1$s - author name in form of link
en: By %1$s
it: Da %1$s

note: translators: %s - title of parent post
en: Return to %s
it: Ritorna a %s

en: Please try another search term
it: Prova un altro termine di ricerca

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: View all results
it: Visualizza tutti i risultati

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: previous page
it: pagina precedente

note: translators:  Go to our home page(link) or go back to previous page(link)
en: Go to our %1$s or go back to %2$s
it: Vai al nostro %1$s o torna a %2$s

en: The page you are looking for can't be found!
it: La pagina che stai cercando non è stata trovata!

en: Blog Archives
it: Archivi del blog

note: translators: %s - year
en: Yearly Archives: %s
it: Archivi annuali: %s

note: translators: %s - month
en: Monthly Archives: %s
it: Archivi mensili: %s

note: translators: %s - day
en: Daily Archives: %s
it: Archivi giornalieri: %s

note: translators: %s - tag name
en: Tag Archives: %s
it: Archivi tag: %s

note: translators: %s - category name
en: Category Archives: %s
it: Archivi categoria: %s

note: translators: %s - author name
en: Author Archives: %s
it: Archivi autore: %s

note: translators: %1$d number of results, %2$s search query
en: %1$d search result for "%2$s" | %1$d search results for "%2$s"
it[0]: %1$d risultato della ricerca per "%2$s"
it[1]: %1$d risultati della ricerca per "%2$s"

en: Albums
it: Album

en: Pages
it: Pagine

en: Categories
it: Categorie

en: Main navigation
it: Navigazione principale

note: translators: "Go back" link
en: Go back
it: Indietro

note: translators: "Go back" link
en: %s or use Site Map below:
it: %s o utilizza la Mappa del sito qui sotto:

en: Sample text with <strong>some bold words</strong>, <em>some italic ones</em> and numbers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)
it: Testo di esempio con <strong>alcune parole in grassetto</strong>, <em>alcune in corsivo</em> e i numeri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)

en: Letter Spacing
it: Spaziatura tra caratteri

en: Word Spacing
it: Spaziatura delle parole

en: Font Weights & Styles
it: Corpo del font & Stili

en: Font Subsets
it: Sottoinsiemi del font

en: Standard Fonts
it: Font standard

en: Font Family
it: Famiglia di font

en: Add sidebar
it: Aggiungi una barra laterale

en: Remove this sidebar
it: RImuovi questa barra laterale

en: Name of sidebar
it: Nome della barra laterale

en: Unit
it: Unità

en: Bottom
it: Basso

en: Top
it: Alto

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione del plugin %1$s (%2$d/%3$d) in corso

en: All installations have been completed.
it: Tutte le installazioni sono state completate.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
it: %1$s installato con successo.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi sii paziente.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione e attivazione del plugin %1$s (%2$d/%3$d) in corso

en: All installations and activations have been completed.
it: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
it: %1$s installato e attivato con successo.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione e attivazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi sii paziente.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
it: L'installazione di %1$s è fallita.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Aggiornamento del plugin %1$s (%2$d/%3$d) in corso

en: Plugin activation failed.
it: L'attivazione del plugin è fallita.

en: No plugins are available to be activated at this time.
it: Al momento non ci sono plugin disponibili per l'attivazione.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'attivazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it: Al momento non ci sono plugin disponibili per l'aggiornamento.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it: Al momento non ci sono plugin disponibili per l'installazione.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'aggiornamento. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'installazione. Nessuna azione intrapresa.

en: Activate
it: Attiva

en: Update
it: Aggiorna

en: Install
it: Installa

en: Upgrade message from the plugin author:
it: Messaggio di aggiornamento dall'autore del plugin:

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
it: Attiva %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
it: Aggiorna %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
it: Installa %2$s

en: Status
it: Stato

en: Source
it: Sorgente

en: No plugins to install, update or activate.
it: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: Available version:
it: Versione disponibile:

en: Minimum required version:
it: Versione minima richiesta:

en: Installed version:
it: Versione installata:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
it: sconosciuta

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Da attivare <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Da attivare <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Da installare <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Da installare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Tutti <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Tutti <span class="count">(%s)</span>

en: Update recommended
it: Aggiornamento consigliato

en: Requires Update
it: Aggiornamento richiesto

en: Required Update not Available
it: L'aggiornamento richiesto non è disponibile

en: Active
it: Attivo

en: Installed But Not Activated
it: Installato ma non attivato

en: Not Installed
it: Non installato

en: Pre-Packaged
it: Incorporato

en: External Source
it: Sorgente esterna

en: WordPress Repository
it: Repository WordPress

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Required
it: Obbligatorio

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
it: e

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it: Il pacchetto remoto del plugin comprende più file, ma questi non sono raggruppati in una cartella.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it: Contatta il fornitore del plugin per chiedergli di preparare il plugin secondo le linee guida di WordPress.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it: Il pacchetto remoto del plugin non contiene una cartella con lo slug desiderato e non è stato possibile rinominarlo.

en: Update Required
it: Aggiornamento obbligatorio

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
it: Questo plugin deve essere aggiornato per essere compatibile con il tuo tema.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it: Contatta l'amministratore del sito per richiedere assistenza.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it: Ci sono uno o più plugin obbligatori o raccomandati da installare, aggiornare o attivare.

en: Dismiss this notice
it: Ignora questo avviso

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it: Tutti i plugin sono stati installati e attivati correttamente. %1$s

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it: Il plugin non è stato attivato. Per questo tema è necessaria una versione più recente di %s. Aggiorna il plugin.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it: Nessuna azione intrapresa. Il plugin %1$s era già attivo.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
it[0]: Il seguente plugin è stato attivato con successo:
it[1]: I seguenti plugin sono stati attivati con successo:

en: Plugin activated successfully.
it: Plugin attivato con successo.

en: Return to the Dashboard
it: Ritorna alla Bacheca

en: Return to Required Plugins Installer
it: Ritorna all'installatore dei plugin obbligatori

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it[0]: Inizia l'attivazione del plugin
it[1]: Inizia l'attivazione dei plugin

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
it[0]: Inizia l'aggiornamento del plugin
it[1]: Iniziare l'aggiornamento dei plugin

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it[0]: Inizia l'installazione del plugin
it[1]: Inizia l'installazione dei plugin

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin raccomandato &egrave; al momento inattivo: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin raccomandati sono al momento inattivi: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin richiesto &egrave; al momento inattivo: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin richiesti sono al momento inattivi: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
it[0]: C'è un aggiornamento disponibile per: %1$s.
it[1]: Ci sono aggiornamenti disponibili per: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin deve essere aggiornato per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin devono essere aggiornati per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it[0]: Questo tema consiglia il seguente plugin: %1$s.
it[1]: Questo tema consiglia i seguenti plugin: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

en: Something went wrong with the plugin API.
it: Qualcosa è andato storto con le API del plugin.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
it: Aggiornamento plugin: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
it: Installazione plugin: %s

en: Install Plugins
it: Installa i plugin

en: Install Required Plugins
it: Installa i plugin richiesti

en: Uncheck item
it: Deseleziona l'elemento

en: Mark item
it: Contrassegna l'elemento

en: Write your comment here&hellip;
it: Scrivi qui il tuo commento&hellip;

en: Add comment
it: Aggiungi un commento

en: Loading next items
it: Caricamento degli elementi successivi

en: Load more
it: Carica di più

en: Faded out Designs are available only in Rife Pro. You can preview them from here by clicking on each Design and then using "Live preview" button.
it: I design con dissolvenza esterna sono disponibili solo in Rife Pro. Puoi visualizzarli in anteprima da qui facendo clic su ciascun Design e quindi utilizzando il pulsante "Anteprima dal vivo".

en: Start typing to filter icons
it: Inizia a digitare per filtrare le icone

note: translators: %s: Theme name
en: %s Import &amp; Info
it: %s Importazione &amp; Info

en: Do You want to delete selected One Page Navigation Pointer?
it: Vuoi eliminare il One Page Navigation Pointer selezionato?

en: There are rows in content with identical "Navigation anchor title" parameter, which has to be unique for each item. Please fix it by editing row parameters. Duplicated titles are:
it: Ci sono righe nel contenuto con lo stesso parametro "Titolo dell'ancora di navigazione", che deve essere univoco per ogni elemento. Correggilo modificando i parametri della riga. I titoli duplicati sono:

en: If you are looking for more beautiful and Free templates for Elementor try our Templates pack. It also includes new Elementor widgets.
it: Se cerchi template più belli e gratuiti per Elementor, prova il nostro pacchetto Template. Include anche i nuovi widget di Elementor.

en: Rife Elementor Extensions &amp; Templates
it: Estensioni &amp; template di Rife Elementor

en: You already know Elementor Page builder in its great free version. Support team behind it and get more cool widgets by upgrading to Pro version.
it: Conosci già Elementor Page Builder nella sua grande versione gratuita. Supportare il team e ottieni widget più interessanti aggiornandolo alla versione Pro.

en: Read more details in the documentation.
it: Leggi ulteriori dettagli nella documentazione.

en: Releasing website in few languages is a lot of work. Use the WPML plugin to get much help with this.
it: Pubblicare un sito Web in più lingue è tanto lavoro. Usa il plugin WPML per ottenere aiuto con questo.

en: A lightweight plugin that can help you speed up your website by optimizing various assets.
it: Un plugin leggero che può aiutarti a velocizzare il tuo sito web ottimizzando varie risorse.

en: Great speed with flawless support - a managed hosting for WordPress. In terms of speed, hosting is the first thing you have to upgrade to make your website fly!
it: Grande velocità con un supporto impeccabile - un hosting gestito per WordPress. In termini di velocità, l'hosting è la prima cosa che devi aggiornare per far volare il tuo sito web!

en: Read more details on our Blog
it: Leggi tutti i dettagli sul nostro Blog

en: Image optimization is one element that can cut off your page weight by 50 percent or more. Check this great plugin & service to achieve better results in no time.
it: L'ottimizzazione delle immagini è un elemento che può ridurre il peso della pagina del 50% o più. Controlla questo ottimo plugin e il servizio per ottenere risultati migliori in poco tempo.

en: Below you can find various tools that can improve your site and workflow. All of these tools we use in our websites and recommend them as great help!
it: Di seguito puoi trovare vari strumenti che possono migliorare il tuo sito e il tuo flusso di lavoro. Tutti questi strumenti che utilizziamo nei nostri siti web e li consigliamo come un grande aiuto!

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation. Recommended 64 MB or more.
it: La dimensione del file più grande che può essere caricata nell'installazione di WordPress. Consigliato 64 MB o più.

en: Max Upload Size
it: Dimensione massima per l'upload

note: translators: %s: Post size limit value translators: %s: Max upload size limit value
en: %s - too low value for this setting might cause problems. Recommended 64MB or more.
it: %s - un valore troppo basso per questa impostazione potrebbe causare problemi. Consigliato 64 MB o più.

en: The largest file size that can be contained in one post. Recommended 64 MB or more.
it: La dimensione del file più grande che può essere contenuta in un articolo. Consigliato 64 MB o più.

note: translators: %1$s - time in seconds, %2$s - max_execution_time
en: %1$s - Having %2$s less than 30 can hurt the import process. We recommend setting it to at least 60 if possible, even if only for the import process.
it: %1$s - Avere %2$s meno di 30 può influire sul processo di importazione. Si consiglia di impostarlo su 60 se possibile, anche se solo per il processo di importazione.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups). Recommended 60 seconds or more for the import process.
it: La quantità di tempo (in secondi) che il tuo sito spenderà per una singola operazione prima del timeout (per evitare blocchi del server). Consigliato 60 secondi o più per il processo di importazione.

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
it: Impossibile determinare la versione di PHP perché phpversion() non esiste.

note: translators:  %1$s is PHP version number and %2$s is link to "How to update your PHP version" article
en: How to update your PHP version
it: Come aggiornare la tua versione di PHP

note: translators:  %1$s is PHP version number and %2$s is link to "How to update your PHP version" article
en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. Having version 7 or higher is even better. See: %2$s
it: %1$s - Raccomandiamo come versione minima di PHP la 5.6. Avere la versione 7 o successiva è ancora meglio. Vedere: %2$s

en: The version of PHP installed on your hosting server.
it: La versione PHP installata sul tuo server host.

en: PHP Version
it: Versione PHP

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - You should be fine with so much memory, however, depending on how many plugins you have active you should change it to 128 MB or more. See: %2$s
it: %1$s - Dovresti stare bene con così tanta memoria, tuttavia, a seconda del numero di plugin che hai attivato, dovresti cambiarlo a 128 MB o più. Vedi: %2$s

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - Having memory lower than 96 MB(we recommend 128 MB or more) can produce errors while importing demo data, depending on how many plugins you have active. See: %2$s
it: %1$s - Avere la memoria inferiore a 96 MB (raccomandiamo 128 MB o più) può causare errori durante l'importazione dei dati demo, a seconda del numero di plugin attivi. Vedi: %2$s

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: Increasing memory allocated to PHP
it: Incremento della memoria allocata per il PHP

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - We can not determine the true memory limit that is set on your server. It is possible that your server admin blocked manipulating this limit. See: %2$s
it: %1$s - Non possiamo determinare il limite di memoria reale impostato sul server. È possibile che il tuo amministratore del server abbia bloccato la modifica di questo limite. Vedi: %2$s

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
it: La quantità massima di memoria (RAM) che il tuo sito può usare.

en: WP Memory Limit
it: Limite di Memoria WP

note: translators: %s: directory name
en: To allow import, make %s writable.
it: Per consentire l'importazione, rendi %s scrivibile.

en: The directory must be writable so downloaded demo data could be saved for the import process.
it: La directory deve essere scrivibile in modo che i dati demo scaricati possano essere salvati per il processo di importazione.

en: There are no products yet!
it: Non ci sono ancora prodotti!

en: Use slider to set proper value. You can click on slider handle and then use arrows keys(on keyboard) to adjust value precisely. You can also type in input value that is in/out of range of slider, and it will be used.
it: Usa lo slider per impostare il valore corretto. È possibile fare clic sulla barra dello slider e poi utilizzare i tasti freccia (sulla tastiera) per regolare con precisione il valore. Puoi anche digitare il valore di input che si trova all'interno o all'esterno dell'intervallo dello slider e verrà utilizzato.

en: Add
it: Aggiungi

en: Transparent
it: Trasparente

en: Clear field
it: Pulisci il campo

en: Upload
it: Carica

en: To mark more items in Media Library and in below list, you can use <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) or <code>Shift</code> key while selecting them with mouse.
it: Per contrassegnare più elementi nella libreria dei media e nell'elenco di seguito, puoi utilizzare il tasto <code>Ctrl</code> (<code>Cmd</code>) o <code>Shift</code> mentre li selezioni con il mouse.

en: Remove selected
it: Rimuovi i selezionati

en: Add items at beginning of the list
it: Aggiungi elementi all'inizio della lista

en: Add Video from Youtube/Vimeo
it: Aggiungi video da Youtube/Vimeo

en: Select/Upload images and videos
it: Seleziona/Carica immagini e video

en: Work media - Add images/videos
it: Media lavoro - Aggiungi immagini/video

en: Work details
it: Dettagli del lavoro

en: People details
it: Dettagli persone

en: Album media - Add images/videos
it: Album media - Aggiungi immagini/video

en: Album details
it: Dettagli dell'album

en: Page details
it: Dettaglid ella pagina

en: Blog post details
it: Dettagli dell'articolo del blog

note: translators: %1$s: link to customizer, %2$s section name
en: Theme options for this page can be found in <a href="%1$s">Appearance -&gt; Customize -&gt; %2$s</a>.
it: Le opzioni del tema per questa pagina possono essere trovatein <a href="%1$s">Aspetto -&gt; Personalizza -&gt; %2$s</a>.

en: Choose & move to next step
it: Scegli e muoviti al passo successivo

en: Live preview
it: Anteprima live

en: Version
it: Versione

en: Apollo13Themes on Twitter
it: Apollo13Themes su Twitter

en: Thanks for being with us!
it: Grazie per essere con noi!

en: On these pages you can get info what is new, import designs and get help if you will ever need it.
it: Su queste pagine puoi ottenere informazioni su cosa è nuovo, importare i design e ottenere aiuto se ne avrai mai bisogno.

note: translators: %s: Theme name
en: Welcome to %s Theme
it: Benvenuto sul tema %s

en: Recommended Tools
it: Strumenti raccomandati

en: Get Help
it: Aiuto

en: Export
it: Esporta

en: Design Importer
it: Importatore design

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
it: Non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: Try Rife Pro
it: Prova Rife Pro

en: You can read more about it in the documentation.
it: Puoi leggere di più a riguardo nella documentazione.

en: For Rife Pro users we offer premium support, which means we can help you more closely & faster with issues that you may encounter.
it: Per gli utenti Rife Pro offriamo un supporto premium, il che significa che possiamo aiutarti più da vicino & più velocemente con i problemi che potresti incontrare.

en: Premium Support
it: Supporto Premium

en: Check what you can use for your site on designs page.
it: Controlla cosa puoi usare per il tuo sito sulla pagina dei design.

en: Each month we are adding new beautiful designs that you can use on sites that you build. Designs target various niches & also general purpose pages.
it: Ogni mese stiamo aggiungendo nuovi bellissimi disegni che puoi usare sui siti che costruisci. I design coprono varie nicchie & anche pagine di interesse generale.

en: More Designs!
it: Maggiori design!

en: Check what we have in stock here on features page.
it: Controlla quello che abbiamo in magazzino qui sulla pagina delle caratteristiche.

en: More features
it: Ulteriori caratteristiche

en: Theme requirements:
it: Requisiti del tema:

en: Just come and say hi :-)
it: Vieni e fai un saluto :-)

en: Contact Apollo13Themes
it: Contatta Apollo13Themes

note: translators: %1$s: Rife Free
en: %1$s users can access our support forum in read mode and check if their issue was not explained or solved there. Read mode is available for anyone :-)
it: %1$s gli utenti possono accedere al nostro forum di supporto in modalità lettura e verificare se il problema non è stato spiegato o risolto. La modalità di lettura è disponibile per chiunque :-)

en: We understand that most of our customers are not developers(programmers), that is why we will also help you with issues caused by other components (plugins for example) and we will provide you instructions to help fixing issues, even if it is not directly related to our theme.
it: Comprendiamo che la maggior parte dei nostri clienti non sono sviluppatori (programmatori), per questo motivo ti aiuteremo anche con problemi causati da altri componenti (ad esempio i plugin) e ti forniremo le istruzioni per correggere i problemi, anche se non si riferiscono direttamente al nostro tema.

en: Where to find your code?
it: Dove trovare il tuo codice?

en: To access forum you will need your license code.
it: Per accedere al forum è necessario il proprio codice della licenza.

en: If you have question about how something works, or you feel like you have found bug please come to our support forum! It is the best place, where we can work together to solve issues and explain various topics.
it: Se hai domande su come funziona qualcosa, o ti sembra di aver trovato un bug, vieni nel nostro forum di supporto! È il posto migliore, dove possiamo lavorare insieme per risolvere problemi e spiegare vari topic.

en: Support Forum
it: Forum Supporto

en: We are planning to do more, but if you have idea for subject that we should cover in next tutorials, please let us know.
it: Stiamo pianificando di fare di più, ma se hai un'idea per argomenti che dovremmo trattare nei prossimi tutorial, ti chiediamo di farcelo sapere.

en: We have prepared some basics tutorials on how to work with the theme.
it: Abbiamo preparato alcuni semplici tutorial su come lavorare con il tema.

en: Video Tutorials
it: Video Tutorial

en: Online documentation is always most up to date if it comes to explaining how to work with the theme. It will come handy as the first source when you trying to work out problematic topics.
it: La documentazione online è sempre aggiornata se si tratta di spiegare come lavorare con il tema. Sarà utile come prima fonte quando cerchi di risolvere topic problematici.

en: Online Documentation
it: Documentazione online

en: Where to get help?
it: Dove trovare aiuto?

en: How to do it is explained in the documentation here.
it: Come farlo è spiegato nella documentazione.

en: If you have an existing website, you can also try to import one of our designs to speed up your work. You will have to do it without demo data.
it: Se hai un sito web esistente, puoi anche provare a importare uno dei nostri design per velocizzare il tuo lavoro. Dovrai farlo senza dati demo.

en: Go to Customizer
it: Vai a Personalizza

en: If you have an existing website, then you can start from scratch by changing theme options.
it: Se hai già un sito web, puoi iniziare da zero modificando le opzioni del tema.

en: Go to Design Importer
it: Vai all'importatore di design

en: If you have fresh installation then it would be good time to import one of our designs.
it: Se si dispone di una nuova installazione, sarebbe ottimo importare uno dei nostri design.

en: You can check out what is new in the Changelog or just move on with your usual work.
it: Puoi controllare cosa c'è di nuovo nel Changelog o semplicemente andare avanti con il tuo solito lavoro.

en: Some features(like Albums, Works, shortcodes, plugins support) of the Theme requires an additional plugin before you will be able to use it.
it: Alcune caratteristiche (come Album, Lavori, shortcode, plugin di supporto) del tema richiedono un plugin aggiuntivo prima che tu possa usarlo.

en: What's next?
it: Qual'è il prossimo?

en: Get more details in Rife Pro tab.
it: Ottieni maggiori dettagli nella scheda Rife Pro.

en: If you are looking for even more features or Designs, you can always try Rife Pro version.
it: Se stai cercando ancora più caratteristiche o design, puoi sempre provare la versione Rife Pro.

en: We are glad that you have decided to test & use our Rife Free theme. We hope it will help you with making your site beautiful!
it: Siamo lieti che tu abbia deciso di testare e utilizzare il nostro tema Rife Free. Speriamo che ti possa aiutare a rendere bello il tuo sito!

en: Thanks for using Rife Free!
it: Grazie per utilizzare Rife Free!

en: Main menu
it: Menu principale

en: More info
it: Maggiori informazioni

en: Submit
it: Invia

en: Accepted Items:
it: Elementi accettati:

en: Working ...
it: In lavorazione ...

en: I am done with Selecting Items
it: Ho finito con la Selezione degli elementi

en: When you are done with commenting and selecting photos/videos, click this button.
it: Quando hai finito di commentare e selezionare foto/video, fai clic su questo pulsante.

en: Commented
it: Commentato

en: Not selected
it: Non selezionato

en: Selected
it: Selezionato

[ctx: next product]
en: Next
it: Successivo

[ctx: previous product]
en: Previous
it: Precedente

en: Website
it: Sito web

en: Newer Comments
it: Commenti più recenti

en: Older Comments
it: Commenti meno recenti

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

en: Next article
it: Articolo successivo

en: Previous article
it: Articolo precedente

note: translators: %s - author name
en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti gli articoli di %s

note: translators: %s - author name
en: by %s
it: da %s

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: All
it: Tutto

en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Click and enter your password to view content
it: Fai click e inserisci la tua password per visulizzare il contenuto

en: This content is password protected
it: Questo contenuto è protetto da password

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
it: Nessun risultato &egrave; stato trovato per l'archivio richiesto.

note: translators: %s: page title
en: Back to %s
it: Torna a %s

en: Go to shop
it: Vai al negozio

en: New
it: Nuovo

en: Sale
it: Vendita

en: Out of stock
it: Esaurito

note: translators: %s - parent term name
en: View all posts in %s
it: Visualizza tutti gli articoli in %s

en: Widgets from this area will appear in footer, only if horizontal header is used.
it: I widget di quest'area verranno visualizzati nel footer, solo se si utilizza l'header orizzontale.

en: Footer widget area(Header horizontal)
it: Area widget del footer (header orizzontale)

en: Widgets from this area will appear in vertical header only.
it: I widget di quest'area verranno visualizzati solo nell'header verticale.

en: Header(vertical) default widget area
it: Area del widge tpredefinito dell'header (verticale)

en: Basket sidebar
it: Barra laterale del carrello

en: It is always available sidebar, that is activated by clicking on the icon in the header. Good for some special menus or other tips/information for the user.
it: È sempre disponibile la barra laterale, che viene attivata facendo clic sull'icona nell'header. Buono per alcuni menu speciali o altri suggerimenti/informazioni per l'utente.

en: Widgets from this sidebar will appear only in shop pages. WooCommerce have to be installed and activated.
it: I widget di questa barra laterale verranno visualizzati solo nelle pagine del negozio. WooCommerce deve essere installato e attivato.

en: Shop sidebar
it: Barra laterale del negozio

en: Widgets from this sidebar will appear in static pages.
it: I widget da questa barra laterale appariranno nelle pagine statiche.

en: Page sidebar
it: Barra laterale della pagina

en: Widgets from this sidebar will appear in single posts.
it: I widget da questa barra laterale appariranno nei singoli articoli.

en: Post sidebar
it: Barra laterale dell'articolo

en: Widgets from this sidebar will appear on blog, search results, archive page, and 404 error page.
it: I widget di questa barra laterale verranno visualizzati nel blog, nei risultati di ricerca, nella pagina di archivio e nell'errore pagina 404.

en: Blog sidebar
it: Barra laterale del blog

en: black
it: nero

en: extra-bold
it: extra-grassetto

en: bold
it: grassetto

en: semi-bold
it: semi-grassetto

en: medium
it: medio

en: regular
it: regolare

en: light
it: leggero

en: extra-light
it: extra-leggero

en: thin
it: sottile

en: There are no works yet!
it: Non ci sono ancora lavori!

en: There are no albums yet!
it: Non ci sono ancora album!

en: How many ms should pass between printing each character. Bigger value is slower writing.
it: Quanti ms dovrebbero passare tra la stampa di ciascun carattere. Un valore più ampio corriusponde a una scrittura più lenta.

en: If disabled it will show all written lines as separate paragraphs on small devices(less than 600 pixels wide). It is good to disable it to save CPU of your user devices, and to remove "jumping screen" effect on smaller screens.
it: Se disabilitato mostrerà tutte le righe scritte come paragrafi separati su dispositivi piccoli (meno di 600 pixel di larghezza). È bene disabilitarlo per salvare la CPU dei dispositivi dell'utente e rimuovere l'effetto "salta schermo" su schermi più piccoli.

en: Writing effect
it: Effetto di scrittura

en: If enabled it will scroll to anchor after it is clicked on the same page. It can, however, conflict with plugins that uses the same mechanism, and the page can scroll in a weird way. In such case disable this feature.
it: Se abilitato, scorrerà fino all'ancora dopo aver fatto clic sulla stessa pagina. Può, tuttavia, entrare in conflitto con plugin che utilizzano lo stesso meccanismo e la pagina può scorrere in modo strano. In tal caso, disabilitare questa caratteristica.

en: Scroll to anchor handling
it: Scorri fino alla gestione degli ancoraggi

note: translators: %1$s: Link example, %2$s: Link example
en: If disabled it will not show anchors, in the address bar of your browser, when they are clicked or entered. So address like %1$s will be displayed as %2$s.
it: Se disabilitato non mostrerà ancore, nella barra degli indirizzi del tuo browser, quando vengono cliccati o inseriti. Così un indirizzo come %1$s verrà visualizzato come %2$s.

en: Display anchors in address bar
it: Visualizza ancore nella barra degli indirizzi

en: Anchors
it: Ancore

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Attachment page
it: Pagina dell’allegato

en: When using the share plugin choose one way of sharing. More details in the documentation.
it: Quando si utilizza il plugin di condivisione, scegliere un modo di condividere. Maggiori dettagli nella documentazione.

en: Use social icons in albums
it: Utilizza le icone social negli album

en: If you are using AddToAny plugin for sharing, then you should check these options.
it: Se stai utilizzando il plugin AddToAny per la condivisione, allora dovresti controllare queste opzioni.

en: Can be overridden in each album.
it: Può essere sovrascritto in ciascun album.

en: Global for all albums.
it: Globale per tutti gli album.

en: Displayed in text content
it: Visualizzato nel contenuto del testo

en: Albums navigation
it: Navigazione degli album

en: Title in content
it: Titolo nel contenuto

en: Album meta: Categories
it: Mata Album: categorie

en: Album look
it: Aspetto dell'album

en: This page will list all your albums and also give the main title for "album category" pages.
it: Questa pagina elencherà tutti i tuoi album e darà anche il titolo principale per le pagine "categoria di album".

en: These will work for Albums list and single album.
it: Funzioneranno per la lista degli album e il singolo album.

en: Albums settings
it: Impostazioni dell'album

en: Can be overridden in each work.
it: Può essere sovrascritto in ogni lavoro.

en: Speed of transition.
it: Velocità della transizione.

en: Global for all works.
it: Globale per tutti i lavori.

en: Display thumbnails instead of video
it: Visualizza le miniature invece del video

en: Will display list(up to 3 items) of similar works at bottom of work content.
it: Visualizzerà un elenco (fino a 3 voci) di lavori simili in fondo al contenuto del lavoro.

en: Similar works
it: Lavori simili

en: Navigate by categories
it: Navigazione per categorie

en: Works navigation
it: Navigazione dei lavori

en: Text align
it: Allineamento del testo

en: Filter
it: Filtro

en: Title under photo
it: Titolo sotto la foto

en: Title over photo
it: Titolo sulla foto

en: Work look
it: Aspetto del lavoro

en: In lightbox
it: Lightbox

en: "In lightbox" will load work content dynamically with JavaScript. Cause of that use JavaScripts plugins is very limited in such works. If you need page builder elements, then use normal mode.
it: "Lightbox" caricherà il contenuto del lavoro in modo dinamico con JavaScript. Questo uso dei plugin JavaScript limita molto in certi casi. Se hai bisogno di elementi del page builder, usa la modalità normale.

en: How to open work
it: Come iniziare il lavoro

en: This page will list all your works and also give the main title for "work category" pages.
it: Questa pagina elencherà tutti i tuoi lavori e darà anche il titolo principale per le pagine della "categoria di lavoro".

en: These will work for Works list and single work.
it: Questi funzioneranno per l'elenco Lavori e il lavoro singolo.

en: Works settings
it: Impostazioni Lavori

en: Password protected page template
it: Template della pagina protetto da password

en: Default but I want to change the background image
it: Predefinito ma voglio cambiare l'immagine di sfondo

en: Default
it: Predefinito

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Setting custom page is available in %s.</strong>
it: <strong>L'impostazione di pagina personalizzata è disponibile in %s.</strong>

en: 404 page template
it: template della pagina 404

en: You can change it in each page settings.
it: Puoi cambiarlo nelle impostazioni di ciascuna pagina.

en: Comments
it: Commenti

en: Single page
it: Pagina singola

en: Page settings
it: Impostazioni della pagina

en: You can change here the colors of buttons used in the shop. Alternative buttons colors are used in various places in the shop.
it: Puoi cambiare qui i colori dei pulsanti usati nel negozio. Colori dei pulsanti alternativi vengono utilizzati in vari punti del negozio.

en: When WooCommerce is activated, button opening this basket will appear in the header. There also have to be some active widgets in "Basket sidebar" for this.
it: Quando WooCommerce è attivato, il pulsante che apre questo carrello apparirà nellheader. Devono esserci anche alcuni widget attivi nella "Barra laterale del carrello" per questo.

en: Pop up basket
it: Popup del carrello

en: Settings for cart, checkout, order received and my account pages.
it: Impostazioni per le pagine del carrello, checkout, ordine ricevuto e del mio account.

en: Other shop pages
it: Altre pagine del negozio

en: Should related products be displayed on single product page.
it: I prodotti correlati dovrebbero essere visualizzati sulla singola pagina del prodotto.

en: Related products
it: Prodotti correlati

en: If disabled it will display standard WooCommerce thumbnails.
it: Se disabilitato visualizzerà le miniature standard di WooCommerce.

en: Theme thumbnails
it: Miniature del tema

en: Single product
it: Prodotto singolo

en: Show second image of product on hover
it: Mostra la seconda immagine del prodotto hover

en: Texts to right
it: Testi a destra

en: Texts to center
it: Testi al centro

en: Texts to left
it: Testi a sinistra

en: Text under photo
it: Testo sotto la foto

en: Text as overlay
it: Testo in sovrapposizione

en: Look of products on list
it: Guarda i prodotti in elenco

en: It will change WordPress default search function to make shop search. So when this is activated search function in header or search widget will act as WooCommerece search widget.
it: Cambierà la funzione di ricerca predefinita di WordPress per effettuare la ricerca nel negozio. Quindi, quando questo è attivato, la funzione di ricerca nell'header o nel widget di ricerca fungerà da widget di ricerca WooCommerece.

en: Search in products instead of pages
it: Cerca nei prodotti invece che nelle pagine

en: Products list
it: Elenco prodotti

en: These options will work for all shop pages - product list, single product and other.
it: Queste opzioni funzioneranno per tutte le pagine del negozio - elenco prodotti, singolo prodotto e altro.

en: Shop(WooCommerce) settings
it: Impostazioni del Negozio(WooCommerce)

en: Title position
it: Posizione del titolo

en: Links to next and prev post.
it: Link all'articolo successivo e precedente.

en: Posts navigation
it: Navigazione articoli

en: Will show information about author below post content.
it: Mostrerà informazioni sull'autore sotto il contenuto dell'articolo.

en: Author info
it: Informazioni sull'autore

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post.
it: Puoi impostare di non visualizzare i media dell'articolo (immagine in evidenza/video/slider) all'interno dell'articolo.

en: Single post
it: Articolo singolo

en: Title
it: Titolo

en: Displays list of post tags under a post content.
it: Mostra l'elenco dei tag dell'articolo sotto il contenuto della stessa.

en: Tags
it: Tag

en: Updated
it: Aggiornato

en: Published
it: Pubblicato

en: You can't use both dates, because the Search Engine will not know which date is correct.
it: Non è possibile utilizzare entrambe le date, perché il motore di ricerca non saprà quale data è corretta.

en: You can set to display videos as featured image on posts list. This can speed up loading of pages with many posts(blog, archive, search results) when the videos are used.
it: Puoi impostare di visualizzare i video come immagine in evidenza nell'elenco degli articoli. Questo può accelerare il caricamento di pagine con molti articoli (blog, archivio, risultati della ricerca) quando vengono utilizzati i video.

en: Display of posts video
it: Visualizzazione dei video degli articoli

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post brick.
it: È possibile impostare di non visualizzare i media dell'articolo (immagine in evidenza/video/slider) all'interno del brick dell'articolo.

en: Display post Media
it: Visualizza i media dell'articolo

en: After this many words post will be cut in the automatic mode.
it: Dopo questo, molte parole dell'articolo verranno tagliate nella modalità automatica.

en: Number of words to cut post
it: Numero di parole da tagliare

en: Manual
it: Manuale

en: Automatic
it: Automatico

en: In the Manual mode, excerpts are used only if you add the "Read More Tag" (&lt;!--more--&gt;).<br /> In the Automatic mode, if you will not provide the "Read More Tag" or explicit excerpt, the content of the post will be truncated automatically.<br /> This setting only concerns blog list, archive list, search results.
it: Nella modalità Manuale, i riassunti vengono utilizzati solo se aggiungi il tag "Leggi tutto" (&lt;!--more--&gt;).<br /> Nella modalità automatica, se non fornisci il tag "Leggi tutto" o un riassunto chiaro, il contenuto dell'articolo verrà troncato automaticamente. <br /> Questa impostazione riguarda solo l'elenco del blog, l'elenco dell'archivio, e i risultati della ricerca.

en: Type of post excerpts
it: Tipo di riassunto dell'articolo

en: Should "Read more" link be displayed after excerpts on blog list/search results.
it: Dovrebbe essere visualizzato il link "Leggi tutto" dopo i riassunti nell'elenco del blog/risultati della ricerca.

en: Display "Read more" link
it: Visualizza il link "Leggi tutto"

en: On scroll
it: Allo scorrimento

en: By clicking button
it: Facendo clic sul pulsante

en: Each row from new line
it: Ogni riga da una nuova linea

en: How to place items in rows
it: Come posizionare gli elementi nelle righe

en: Vertical centered
it: Verticale centrato

en: Vertical with padding
it: Verticale con spaziatura interna

en: Vertical no padding
it: Verticale senza spaziatura interna

en: Post look
it: Aspetto dell'articolo

en: Custom background
it: Sfondo personalizzato

en: Background
it: Sfondo

en: Posts list refers to Blog, Search and Archives pages
it: L'elenco degli articoli si riferisce al Blog, e alle pagine Ricerca e Archivi

en: Blog settings
it: Impostazioni del blog

en: If left empty then the button will not be displayed.
it: Se lasciato vuoto allora il pulsante non verrà visualizzato.

en: Basket, sidebar, menu and search icons. It is also color for the text of "Tools button".
it: Basket, barra laterale, menu e icone di ricerca. È anche il colore per il testo di "Pulsante Strumenti".

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Settings for individual tools icons & animated icons are available in %s.</strong>
it: <strong>Le impostazioni per le singole icone degli strumenti e le icone animate sono disponibili in %s.</strong>

en: Mega-Menu separator color
it: Colore del separatore del Mega-Menu

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>More effects are available in %s.</strong><br />
it: <strong>Altri effetti sono disponibili in %s.</strong><br />

en: Main Menu
it: Menu principale

note: translators: %s: Customizer JS URL
en: If you want to change the font for logo go to <a href="%s">Font settings</a>.
it: Se vuoi cambiare il font per il logo vai su <a href="%s">Impostazioni dei Font</a>.

en: Opacity
it: Livello di trasparenza

en: Leave empty if you do not need anything fancy
it: Lascia vuoto se non hai bisogno di niente di speciale

en: Height
it: Altezza

en: For example Retina(iPhone/iPad) screen has HIGH DPI screen.
it: Ad esempio lo schermo Retina (iPhone / iPad) ha uno schermo HIGH DPI.

en: Image for HIGH DPI screen
it: Immagine per schermo HIGH DPI

en: Upload an image for logo.
it: Carica un'immagine per il logo.

en: Text
it: Testo

en: If you want to be able to change the logo in header color variants (light and dark variants) or in the sticky header variant, then enable this option.
it: Se vuoi essere in grado di cambiare il logo nelle varianti di colore dell'header (varianti chiare e scure) o nella variante dell'header in evidenza, attiva questa opzione.

en: Use logos from header variants
it: Usa i loghi dalle varianti dell'header

en: Separator and lines color
it: Colore del separatore e delle linee

en: Shadow
it: Ombra

en: Bottom border
it: Bordo inferiore

en: Useful in special cases, like when you make a transparent header.
it: Utile in casi speciali, come quando si crea un header trasparente.

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: If you want to use theme header color variants(light and dark variants) or the sticky header variant, then enable this option. Some settings of the header can then be overridden in color & sticky variants.
it: Se si desidera utilizzare le varianti di colore dell'header del tema (varianti chiare e scure) o la variante dell'header in evidenza, allora abilita questa opzione. Alcune impostazioni dell'header possono quindi essere sovrascritte nelle varianti a colori e in evidenza.

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Light & dark variants are available in %s.</strong><br />
it: <strong>Le varianti chiare e scure sono disponibili in %s.</strong><br />

en: Header color variants
it: Varianti di colore dell'header

en: One line, menu centered
it: Una riga, menu centrato

en: One line, logo on side
it: Una riga, logo sul lato

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>More variants are available in %s.</strong>
it: <strong>Ulteriori varianti sono disponibili in %s.</strong>

en: Disabled, show only default header fixed
it: Disabilitato, mostra l'header predefinito fisso

en: Disabled, show only default header(not fixed)
it: Disabilitato, mostra solo l'header predefinito (non fisso)

en: No hiding sticky
it: Header sticky sempre visibile

en: Sticky version
it: Versione sticky

en: Horizontal
it: Orizzontale

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Vertical header is available in %s.</strong>
it: <strong>L'header verticale è disponibile in %s.</strong>

en: Type, variant, background
it: Tipo, variante, sfondo

en: Header settings
it: Impostazioni dell'header

en: Padding
it: Spaziatura interna

en: Text color
it: Colore del testo

en: You can change here colors of buttons that submit forms. For shop buttons, go to the shop settings.
it: Puoi cambiare qui i colori dei pulsanti che inviano i moduli. Per i pulsanti del negozio, vai alle impostazioni del negozio.

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Icon
it: Icona

en: To top button
it: Al pulsante in alto

en: Widgets
it: Widget

en: Use theme lightbox for images in posts
it: Utilizza la lightbox del tema per le immagini negli articoli

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Detailed setting for lightGallery are available in %s.</strong>
it: <strong>Impostazioni dettagliate per la Light Gallery sono disponibili in %s.</strong>

en: Theme lightbox
it: Lightbox del tema

en: If you wish to use some other plugin/script for images and items, you can switch off default theme lightbox. If you are planning to use different lightbox script instead, then you will have to do some extra work with scripting to make it work in every theme place.
it: Se si desidera utilizzare un altro plugin/script per le immagini e gli elementi, è possibile disattivare la lightbox del tema per impostazione predefinita. Se prevedi di utilizzare uno script lightbox diverso, dovrai eseguire un lavoro extra con gli script per farlo funzionare in tutti i punti del tema.

en: Lightbox settings
it: Impostazioni del Lightbox

en: Drag and drop to change order of icons. Only filled links will show up as social icons.
it: Trascina e rilascia per cambiare l'ordine delle icone. Solo i link pieni verranno visualizzati come icone social.

en: Only icons
it: Solo icone

en: Circles
it: Cerchi

en: Squares
it: Riquadri

en: Type of icons
it: Tipo di icone

en: These icons will be used in various places across theme if you decide to activate them.
it: Queste icone verranno utilizzate in vari punti del tema se decidi di attivarle.

en: It will change the default white background color that is set under content on pages, blog, posts, works, and albums.
it: Cambierà il colore di sfondo bianco predefinito impostato nel contenuto di pagine, blog, articoli, lavori e album.

en: It will be used on devices less than 768 pixels wide.
it: Sarà utilizzato su dispositivi con larghjezza inferiore a 768 pixel.

en: Text transform
it: Trasformazione del testo

en: Font weight
it: Corpo

en: Font for text logo:
it: Font per il logo testuale:

en: Font for normal(content) text:
it: Font per testo normale (contenuto):

en: Font for Titles/Headings:
it: Font per Titoli/Intestazioni:

en: Fonts settings
it: Impostazioni dei font

en: Fall down
it: Caduta

en: Reverse slide out
it: Scorri indietro

en: Slide along
it: Scorri lungo

en: Push
it: Premi

en: Reveal
it: Rivela

en: Slide in on top
it: Scorri dall'alto

en: Font size
it: Dimensione font

en: Hidden sidebar
it: Barra laterale nascosta

en: Does not work for footer widgets.
it: Non funziona per i widget del footer.

en: Separator between widgets and footer content
it: Separatore tra widget e contenuto del footer

en: On light
it: Chiaro

en: On dark
it: Scuro

en: Depending on what background you have set up, choose proper option.
it: In base allo sfondo impostato, scegliere l'opzione corretta.

en: Widgets colors
it: Colori dei widget

en: If you want to have a different color in the lower part than in the footer widgets.
it: Se volete avere un colore diverso nella parte inferiore rispetto ai widget del footer.

en: Classic
it: Classico

en: Narrow
it: Stretto

en: Content width
it: Larghezza del contenuto

note: translators: %s: URL
en: If you need to edit social links go to <a href="%s">Social icons</a> settings.
it: Se devi modificare i link social, vai alle impostazioni delle <a href="%s">Icone social</a>.

en: Social icons
it: Icone social

en: Here you can set your Privacy Policy page
it: Qui puoi impostare la tua pagina per la Privacy Policy

en: Since WordPress 4.9.6 there is an option to set Privacy Policy page. If you enable this option it will display a link to it in the footer after footer content.
it: Fin da WordPress 4.9.6 è disponibile un'opzione per impostare la pagina della Privacy Policy. Se si attiva questa opzione, verrà visualizzato un link ad esso nel footer dopo il contenuto del footer.

en: Privacy Policy Link
it: Link per la Privacy Policy

en: Widgets columns number
it: numero di colonne dei widget

en: If you do not plan to use theme header or want to replace it with something else, just disable it here.
it: Se non intendi utilizzare l'header del tema o vuoi sostituirlo con qualcos'altro, disabilitalo qui.

en: Theme header is a place where you usually find the logo of your site, main menu, and a few other elements.
it: L'header del tema è un luogo in cui solitamente si trova il logo del tuo sito, il menu principale e alcuni altri elementi.

en: Theme Header
it: Header del tema

en: Animation color
it: Colore dell'animazione

en: Dots
it: Punti

en: Cloud circle
it: Cerchio cloud

en: Infinity
it: Infinito

en: Blurry
it: Sfocato

en: Plus minus
it: Più o meno

en: Square of squares
it: Quadrato di quadrati

en: Indicator
it: Indicatore

en: none
it: nessuno

en: Type
it: Tipo

en: On load
it: Al caricamento

en: On DOM ready
it: Pronto per il DOM

en: Hide event
it: Nascondi evento

en: Page preloader
it: Preloader della pagina

en: Custom cursor image
it: Immagine del cursore personalizzata

en: Cursor
it: Cursore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Predefined
it: Predefinito

en: Normal
it: Normale

en: Mouse cursor
it: Cursore del mouse

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Layout boxed & framed are available in %s.</strong>
it: <strong> I layout a box & incorniciato sono disponibili in %s.</strong>

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: General layout
it: Layout generale

en: Select work to use as the front page
it: Seleziona il lavoro da utilizzare nella pagina iniziale

en: Select album to use as the front page
it: Seleziona l'album da utilizzare come pagina iniziale

en: Single work
it: Lavoro singolo

en: Single album
it: Album singolo

en: Page
it: Pagina

note: translators: %s: URL
en: If you choose <strong>Page</strong> then make sure that in <a href="%s">WordPress Homepage Settings</a> you have selected <strong>A static page</strong>, that you wish to use as the front page.
it: Se selezioni <strong>Pagina</strong>, assicurati che nelle <a href="%s"> Impostazioni della Home Page di WordPress </a> tu abbia selezionato <strong>Una pagina statica</strong>, che desideri utilizzare come pagina iniziale.

en: What to show on the front page?
it: Che cosa mostrare nella pagina iniziale?

en: Front page
it: Home page

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Scale down
it: Ridurre

en: Pop text
it: Testo pop

en: Semi transparent
it: Semi trasparente

en: White
it: Bianco

en: Color
it: Colore

en: Black
it: Nero

en: Right
it: Destra

en: Center
it: Centro

en: Left
it: Sinistra

en: Uppercase
it: Maiuscolo

note: translators: %1$s: Theme name, %2$s: required PHP version, %3$s: current PHP version
en: %1$s theme requires at least PHP version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
it: Il tema %1$s richiede almeno la versione di PHP %2$s. Stai eseguendo la versione %3$s. Aggiorna e riprova.

note: translators: %1$s: Theme name, %2$s: the required WordPress version, %3$s: user's current version
en: %1$s theme requires at least WordPress version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
it: Il tema %1$s richiede almeno la versione di WordPress %2$s. Stai eseguendo la versione %3$s. Aggiorna e riprova.

en: Remove item
it: Rimuovi elemento

en: Edit
it: Modifica

en: This feature requires Apollo13 Framework Extensions plugin to be active and in the proper version.
it: Questa caratteristica richiede che il plugin Apollo13 Framework Extensions sia attivo e nella versione appropriata.

en: Alternative short top bar menu
it: Menu alternativo della barra superiore corta

en: Site Navigation
it: Navigazione del sito

en: Upload Image
it: Carica immagine

en: Categories in content
it: Categorie nel contenuto

en: Content
it: Contenuto

en: Media bottom margin
it: Margine basso dei media

en: Media top margin
it: Margine alto dei media

en: Slider - height proportion
it: Slider - proporzione dell'altezza

en: Slider - width proportion
it: Slider - proporzione della Larghezza

en: Show title and description of work items
it: Mostra titolo e descrizione degli elementi di lavoro

en: Work media
it: Media dei Lavori

en: If enabled, then this Work will not be listed on the Works list page, but you can still select it for the front page or in other places.
it: Se abilitato, questo Lavoro non verrà elencato nella pagina dell'elenco dei Lavori, ma è ancora possibile selezionarla per la prima pagina o in altri luoghi.

en: Exclude from the Works list page
it: Escludi dalla paginadi elenco dei Lavori

en: Works only when titles are displayed over images in the Works list.
it: Funziona solo quando i titoli sono visualizzati sopra le immagini nell'elenco dei Lavori.

en: Testimonial
it: Testimonianza

en: You can use HTML here.
it: Puoi usare l'HTML qui.

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: General
it: Generale

en: If thumbnails are enabled, should they be open by default?
it: Se le miniature sono abilitate, dovrebbero essere aperte in maniera predefinita?

en: Type 5
it: Tipo 5

en: Type 4
it: Tipo 4

en: Type 3
it: Tipo 3

en: Type 2
it: Tipo 2

en: Type 1
it: Tipo 1

en: Pattern above photos
it: Pattern sopra le foto

en: Good for better readability of slide titles.
it: Buono per una migliore leggibilità dei titoli della slide.

en: Gradient above photos
it: Gradiente sopra le foto

en: How big the zooming effect will be
it: Quanto è grande l'effetto di zoom

en: Zooming
it: Zoom

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Animation between slides.
it: Animazione tra le slide.

en: Fit when needed
it: Adatta quando necessario

en: Fit portrait
it: Adatta in verticale

en: Fit landscape
it: Adatta in orizzontale

en: Fit always
it: Adatta sempre

en: Fit images
it: Adatta immagini

en: Its main function is to make texts more visible
it: La sua funzione principale è rendere i testi più visibili

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom center
it: In basso centrato

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Middle right
it: A mezza altezza a destra

en: Middle center
it: A mezza altezza al centro

en: Middle left
it: A mezza altezza a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Top center
it: In alto al centro

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Texts position
it: Posizione dei testi

en: None
it: Nessuno

en: Border
it: Bordo

en: Show cross
it: Mostra la croce

en: Hover effect
it: Effetto hover

en: Leave empty to not set any background
it: Lascia vuoto per non impostare alcuno sfondo

en: Open bricks to lightbox
it: Apri brick nella lightbox

en: Original size
it: Dimensione originale

en: Brick margin
it: Margine brick

en: Bricks columns
it: Colonne brick

en: Do not display it
it: Non visualizzarlo

en: This will display separate block with title and text about the album.
it: Questo mostrerà un blocco separato con titolo e testo riguardanti l'album.

en: Content column
it: Colonna del contenuto

en: Bricks
it: Brick

en: Slider and Bricks work for both images and videos.
it: Slider e Brick funzionano sia per immagini che per video.

en: If enabled, then it will affect displaying in bricks and slider option, and also in lightbox.
it: Se abilitato, influirà sulla visualizzazione nell'opzione brick e slider anche nella lightbox.

en: Show title and description of album items
it: Mostra titolo e descrizione degli elementi dell'album

en: Random
it: Casuale

en: First on the list, last displayed
it: Primo nell'elenco, ultimo visualizzato

en: First on the list, first displayed
it: Primo nell'elenco, primo visualizzato

en: Items order
it: Ordine degli elementi

en: Album media
it: Media Album

en: If enabled, then this Album will not be listed on the Albums list page, but you can still select it for the front page or in other places.
it: Se abilitato, questo Album non verrà elencato nella pagina della lista degli Album, ma è ancora possibile selezionarlo per la prima pagina o in altri luoghi.

en: Exclude from the Albums list page
it: Escludi dalla pagina della lista degli Album

en: Works only when titles are displayed over images in the Albums list.
it: Funziona solo quando i titoli sono visualizzati sulle immagini nella lista degli Album.

note: Template Name of the theme
en: Albums list
it: Lista Album

en: Sticky One Page mode
it: Modalità Sticky One Page

en: from 5th row
it: dalla quinta riga

en: from 4th row
it: dalla quarta riga

en: from 3rd row
it: dalla terza riga

en: from 2nd row
it: dalla seconda riga

en: from 1st row
it: dalla prima riga

en: Show always
it: Mostra sempre

en: Show header from the Nth row
it: Visualizza l'header dalla riga N

en: Sidebar to show
it: Barra laterale da mostrare

en: Only children Navigation on the right
it: Solo navigazione secondaria a destra

en: Children Navigation + sidebar on the right
it: Navigazione secondaria + barra laterale a destra

en: Sidebar on the right
it: Barra laterale a destra

en: Only children Navigation on the left
it: Solo navigazione secondaria a sinistra

en: Children Navigation + sidebar on the left
it: Navigazione secondaria + barra laterale a sinistra

en: Sidebar on the left
it: Barra laterale a sinistra

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Both off
it: Entrambi off

en: Only bottom
it: Solo in basso

en: Only top
it: Solo in alto

en: Both on
it: Entrambi on

en: Full width
it: Larghezza piena

en: Full width + padding
it: Larghezza piena + spaziatura interna

en: Full width + fixed content
it: Larghezza piena + contenuto fisso

en: Right fixed width + padding
it: Larghezza fissa a destra + spaziatura interna

en: Right fixed width
it: Larghezza fissa a destra

en: Left fixed width + padding
it: Larghezza fissa a sinistra + spaziatura interna

en: Left fixed width
it: Larghezza fissa a sinistra

en: Center fixed width
it: Larghezza fissa centrata

en: Content Layout
it: Layout del contenuto

en: Layout &amp; Sidebar
it: Layout &amp; Barra laterale

en: Default for pages
it: Predefinito per le pagine

en: Page background
it: Sfondo della pagina

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Used in breadcrumbs.
it: Usato nei breadcrumb.

en: Overlay color
it: Colore di sovrapposizione

en: It will be only used for the background that is repeated. If the background is set to not repeat this value will be ignored.
it: Sarà usato solo per lo sfondo che viene ripetuto. Se lo sfondo è impostato per non ripetere, questo valore verrà ignorato.

en: bottom-right to top-left
it: da basso a destra verso l'alto a sinistra

en: bottom-left to top-right
it: da basso a sinistra verso l'alto a destra

en: top-right to bottom-left
it: dall'alto a destra verso in basso a sinistra

en: top-left to bottom-right
it: dall'alto a sinistra verso in basso a destra

en: right to left
it: da destra a sinistra

en: left to right
it: da sinistra a destra

en: bottom to top
it: dal basso all'alto

en: top to bottom
it: dall'alto al basso

en: It defines how the image will scroll in the background while the page is scrolled down.
it: Definisce come scorrerà l'immagine sullo sfondo mentre la pagina scorre verso il basso.

en: Repeat Y
it: Ripeti Y

en: Repeat X
it: Ripeti X

en: Repeat
it: Ripeti

en: Just center
it: Proprio al centro

en: Fit Horizontally
it: Adatta orizzontalmente

en: Fit Vertically
it: Adatta verticalmente

en: Contain
it: Contieni

en: Cover
it: Copertina

en: How to fit the background image
it: Come adattare l'immagine di sfondo

en: Full
it: Dimensione reale

en: Width
it: Larghezza

en: Centered
it: Centrato

en: Classic(to side)
it: Classico (a lato)

en: Variant
it: Variante

en: To set the background image for the "Before the content" option, use the <strong>featured image</strong>.
it: Per impostare l'immagine di sfondo per l'opzione "Prima del contenuto", utilizza l'<strong>immagine in evidenza</strong>.

en: Position
it: Posizione

en: Use custom settings
it: Usa le impostazioni personalizzate

en: You can use global settings or override them here
it: Puoi utilizzare le impostazioni globali o sovrascriverle qui

en: Title bar
it: Barra del titolo

en: Turn it off
it: Disattivalo

en: Yes, hide the content and add top padding to the outside title bar.
it: Nascondi il contenuto e aggiungi il la spaziatura interna superiore alla barra del titolo esterna.

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Hide content under the header
it: Nascondi il contenuto sotto l'header

en: Disable
it: Disabilita

en: Enable
it: Abilita

en: Images slider
it: Slider delle immagini

en: Image
it: Immagine

en: Choose between image, video and images slider. For the image use the Featured Image option. For the <strong>Images slider</strong> you need plugin the <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.
it: Scegli tra una immagini, un video e uno slider di immagini. Per l'immagine utilizzare l'opzione Immagine inevidenza. Per lo <strong> slider delle immagini </strong> hai bisogno del plugin <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.

en: Post media
it: Media dell'articolo

en: Featured media
it: Media in evidenza

en: Size of brick
it: Dimensione brick

en: Posts list
it: Lista degli articoli

en: Top 10 tags
it: Top 10 tag

en: Top 10 categories
it: Top 10 categorie

en: By months
it: Per mesi

en: Latest 50 posts
it: Ultimi 50 articoli

en: Pages:
it: Pagine:

note: Template Name of the theme
en: Archives
it: Archivi

en: Read more
it: Leggi tutto

note: Template Name of the theme
en: Works list
it: Lista dei lavori

en: This content is password protected.
it: Questo contenuto è protetto da password.

en: To view it please enter your password below
it: Per leggerlo, inserisci qui sotto la tua password
