Themes - Rife Free - en to ja_JP translation catalogue (851 entries)

note: Description of the theme
en: Rife Free is a great portfolio and photography WP theme with 7 ready-to-use demo layouts. It is also perfect for business, blogging websites and for your shop because it is WooCommerce compatible. More cool features in the Rife theme are the: &#10003; Writing Effect &#10003; One Page Mode &#10003; Mobile/Touch Friendly Image & Video Slider &#10003; Bricks Gallery for Photographers &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Hidden Sidebar and many more. Over 450 options to change in the Customizer and much more in each page, post, album or work. We also integrate Schema.org which helps your website be more visible to search engines. Elementor compatibility will help you make your great website even more natural. The theme is RTL and translation-ready (WPML). &#9733; Check our demos for more details: https://apollo13themes.com/rife/designs/
ja_JP: 「Rife Free」は美しいポートフォリオや写真サイトに最適な WordPress テーマです。すぐに利用可能なデモレイアウトが7個付属します。ビジネス、ブログ用 Web サイトにもマッチし、WooCommerce 互換でショッピングサイトにも利用できます。また「Rife Free」にはクールな機能が多数含まれます。 ✓ 執筆時の効果 ✓ シングルページモード ✓ モバイル / タッチフレンドリーな画像 & 動画スライダー ✓ 写真家向けのタイルギャラリー ✓ メガメニュー ✓ 投稿グリッド ✓ Google フォント ✓ 隠しサイドバー 等々。カスタマイザーからは450個以上ものオプションを変更でき、個別の固定ページ、投稿、アルバム、ワークにはさらにオプションが追加されます。Schema.org と統合し、検索エンジンからあなたの Web サイトをより見つけやすくしています。Elementor とも互換で Web サイトをより一層ナチュラルに仕上げます。「Rife Free」は RTL および国際化 (WPML) 対応しています。★ 詳細についてはデモを参照してください: https://apollo13themes.com/rife/designs/

en: Something went wrong.
ja_JP: 問題が発生しました。

en: Windows Explorer or Mac Finder
ja_JP: Windows Explorer または Mac Finder

en: Do not show this notification again
ja_JP: 次回この通知を表示しない

en: Maybe later&#8230;(hide for 7 days)
ja_JP: 1週間後に再度表示する

en: Rate Rife Free
ja_JP: Rife Free を評価する

en: If you have a spare 2 minutes please rate our Rife Free theme. If not, no big deal, just keep on rocking :-)
ja_JP: お時間があれば Rife Free テーマの評価をお願いします。

en: Thank you for using our Rife Free theme, we hope everything is working good for you.
ja_JP: Rife Free テーマをお使いいただきありがとうございます。このテーマがお客様の希望に応えられることを願います。

note: translators: %d - number of comments
en: %d comment | %d comments
ja_JP[0]: %d 件のコメント

en: Works on devices less than 600 pixels wide.
ja_JP: 600ピクセル幅以下のデバイスに適用されます。

en: Yes, hide the content
ja_JP: コンテンツを隠す

en: If your items have different heights, you can start each row of items from a new line instead of the masonry style.
ja_JP: アイテムの高さが異なる場合、Masonry スタイルかアイテムの開始位置を揃えるかを選択できます。

note: translators: %1$s: Post type name, %2$s: URL
en: Warning - slug reserved for %1$s post type is used by some post or page. It may cause problems with reaching some of your content. You should change slug of <a href="%2$s">this post</a> to make sure everything will work proper.
ja_JP: 警告 - 投稿または固定ページで投稿タイプ「%1$s」で予約済みのスラッグが使用されました。コンテンツを表示する際に問題が生じる可能性があります。正しい動作のため<a href="%2$s">この投稿</a> のスラッグを変更してください。

en: It is always available sidebar (but only active if WooCommerce is installed and activated), that is activated by clicking on the icon in the header. You should put a shopping cart widget there, as well as, for example, several special widgets.
ja_JP: 常に利用可能なサイドバーですが WooCommerce をインストールし、有効化した場合のみ、ヘッダーのアイコンをクリックするとアクティブになります。ここにはショピングカートウィジェットや特別なウィジェットを設置できます。

en: Text write speed
ja_JP: テキスト入力速度

en: on mobiles
ja_JP: モバイル時

en: Share a link to the album or to the attachment page
ja_JP: アルバムまたは添付ページへのリンクの共有

en: Bricks filter
ja_JP: タイルのフィルター

en: Time between slides
ja_JP: スライド間の時間

en: If enabled, the video will be displayed in the lightbox.
ja_JP: 有効にするとライトボックスで動画が表示されます。

en: If enabled, navigation leads to the next/previous item in the same category. If disabled, it will navigate through items according to the order of the "publication date".
ja_JP: 有効にすると同じカテゴリー内の前後の項目にナビゲーションします。無効にすると「投稿日」の順番に項目をナビゲーションします。

en: Work info
ja_JP: ワークの情報

en: Main page
ja_JP: メインページ

en: Alternative button
ja_JP: 代替ボタン

en: Items per page
ja_JP: ページ内の項目

en: Comments number
ja_JP: コメント数

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Date of publish or last update
ja_JP: 投稿日または最終更新日

en: Post info
ja_JP: 投稿の情報

en: It is a maximum number of columns displayed on larger devices. On smaller devices, it can be a lower number of columns.
ja_JP: 横幅の大きなデバイスでの列の最大数。小さなデバイスでは数値を減らしてください。

en: This will be the default background for pages related to the blog.
ja_JP: ブログに関連するページのデフォルトの背景になります。

en: Open link in new tab
ja_JP: 新しいタブでリンクを開く

en: Link
ja_JP: リンク

[ctx: tool]
en: Search
ja_JP: 検索

en: Border color
ja_JP: 枠線の色

en: Tools button
ja_JP: ツールボタン

en: Tools icons
ja_JP: ツールアイコン

en: You can change some options here to modify the appearance of the sticky header(if it is enabled).
ja_JP: 先頭固定ヘッダーのオプションを変更して外観を変えることができます。

en: Override normal settings
ja_JP: 通常設定の上書き

en: Sticky header
ja_JP: 先頭固定ヘッダー

en: Submenu 3rd level
ja_JP: サブメニュー 第3レベル

en: Closing icon
ja_JP: 閉じるアイコン

en: Opening icon
ja_JP: 開くアイコン

en: Opening/Closing icons
ja_JP: 開閉アイコン

en: Submenu/Mega-Menu
ja_JP: サブメニュー / メガメニュー

en: on hover/active
ja_JP: マウスホバー時 / アクティブ時

en: If you disable this then menu will not switch to mobile menu. You should consider disabling this option only if you have a clean header with a short menu.
ja_JP: 無効にするとモバイルメニューに切り替わりません。ヘッダーがシンプルでメニューが短いサイトの場合のみ無効にしてください。

en: Allow for the mobile menu
ja_JP: モバイルメニューを許可する

en: After turning on the mobile menu will be closed after clicking the link menu. This option is good for "one page" sites. For traditional websites, it is recommended to disable this option.
ja_JP: このオプションを有効にすると、モバイルメニューのリンクをクリックするとモバイルメニューが閉じます。これはシングルページのサイトで有用です。通常の Web サイトではこのオプションを無効にしてください。

en: Close menu after click
ja_JP: クリック後にメニューを閉じる

en: Mobile menu
ja_JP: モバイルメニュー

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: It works only for first level links.
ja_JP: 第1レベルのリンクのみに適用されます。

en: If you use more than one word in the logo, you can use <code>&amp;nbsp;</code> instead of a white space, so the words will not break into many lines.
ja_JP: ロゴに複数単語を使用する場合は空白の代わりに<code>&amp;nbsp;</code>を使用してください。途中での折り返しを防ぎます。

en: It works only on mobile devices(1024px wide or less).
ja_JP: モバイルデバイス(1024px以下の横幅)の場合のみ適用されます。

en: It works only on large screens(1025px wide or more).
ja_JP: 大きな画面(1024px以上の横幅)の場合のみ適用されます。

en: on desktop
ja_JP: デスクトップの場合

en: Max width
ja_JP: 最大幅

en: Should it be displayed on devices less than 600 pixels wide.
ja_JP: 幅600ピクセル以下のデバイスで表示されます。

en: Display it on mobiles
ja_JP: モバイル時に表示

en: Narrow the entire header as well
ja_JP: ヘッダー全体も同様に狭める

en: Turn on only for a sticky variant
ja_JP: 先頭固定プリセットの場合のみオン

en: Border radius
ja_JP: 角丸半径

en: It only affects the widgets in the vertical sidebars.
ja_JP: 垂直サイドバー内のウィジェットにのみ適用されます。

en: Top margin
ja_JP: トップマージン

en: If enabled, the theme will use a lightbox to display images in the post content. To work properly, Images should link to "Media File".
ja_JP: 有効にするとテーマは投稿コンテンツの画像を表示する際にライトボックスを使用します。正しく動作するには画像は「メディアファイル」にリンクしてください。

en: If enabled, it highlights(font size and color) the first paragraph in the content(blog, post, page).
ja_JP: 有効にすると、ブログ、投稿、固定ページなどのコンテンツの最初の段落をフォントのサイズや色を変更して強調します。

en: Highlight
ja_JP: 強調

en: First paragraph
ja_JP: 最初の段落

en: on mobile devices
ja_JP: モバイルデバイスの場合

en: Main titles
ja_JP: メインタイトル

en: Headings
ja_JP: 見出し

en: Font for main navigation menu and overlay menu:
ja_JP: メインナビゲーションとオーバーレイメニュー:

en: Opening effect
ja_JP: 開く際の効果

en: Side
ja_JP: 横位置

en: It is active only if it contains active widgets. After activation, displays the opening button in the header.
ja_JP: アクティブなウィジェットを含む場合のみ有効化されます。有効化するとヘッダーに開くボタンが表示されます。

en: Links
ja_JP: リンク

en: Widgets part
ja_JP: ウィジェット部分

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Lower part
ja_JP: 画面下の部分

en: Style
ja_JP: スタイル

en: <strong>On load</strong> is called when the whole site, with all the images, is loaded, which can take a lot of time on heavier sites, and even more time on mobile devices. Also,  it can sometimes hang and never hide the preloader, when there is a problem with some resource. <br /><strong>On DOM ready</strong> is called when the whole HTML with CSS is loaded, so after the preloader is hidden, you can still see the loading of images. This is a much safer option.
ja_JP: <strong>On load イベント</strong> はサイト全体が画像を含めて表示された後に呼び出されます。大きなサイトではかなりの時間が必要で、モバイル環境ではさらに遅くなります。ハングする場合もあり、リソースに問題があるとプリローダーが終了しないこともあります。<br /><strong>On DOM ready イベント</strong> は HTML と CSS がロードされると呼び出されます。したがってプリローダーが終了しても画像がロード中の場合があります。 こちらの方が安全なオプションです。

[ctx: action]
en: Search
ja_JP: 検索

en: Use the "Transparent" button to insert a transparent value.
ja_JP: 透過値を入力するには「透過」ボタンを使用してください。

en: Use the correct <code>color</code> property in CSS( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), or choose a color with a color picker. Leave an empty value to use the default theme value.
ja_JP: CSS の正しい <code>color</code> プロパティを入力するか( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> )、カラーピッカーで選択してください。テーマのデフォルト値を使用するには空白のままにしてください。

en: In Pro version of Rife theme, you get access to much more features, that can help make your page more useful & beautiful.
ja_JP: Rife テーマの Pro 版 「Rife Pro」にはサイトをより便利に美しくする多数の機能があります。

en: Changelog
ja_JP: 変更履歴

en: To get support for Rife Free we invite you to visit community support forum on WordPress.org theme repository. We also are monitoring this forum, however, priority support is provided for Rife Pro users, so we might not be available.
ja_JP: Rife Free のサポートが必要であれば WordPress.org テーマリポジトリ上のコミュニティサポートフォーラムにアクセスしてください。ただし Rife Pro ユーザーのサポートを優先しますので返信に時間を要する場合があります。

en: Community Support
ja_JP: コミュニティサポート

en: Visit the Changelog
ja_JP: 変更履歴を参照する

en: Demo Data Directory
ja_JP: デモデータディレクトリ

en: Stretch the slider to the window height
ja_JP: ウインドウの高さまでスライダーを拡張する

en: What should be the width of this work on the Works list?
ja_JP: ワークリストでのこのワークの横幅

en: Overlay
ja_JP: オーバーレイ

en: Open
ja_JP: 開く

en: Thumbnails
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Zoom in %
ja_JP: % にズーム

en: Transition
ja_JP: 切り換え

en: If autoplay is on, slider will run on page load.
ja_JP: 自動再生の場合、スライダーはページロードで始まります。

en: Cover the whole screen
ja_JP: 画面全体を覆う

en: How pictures will fit in the area of the slider. <strong>Fit when needed</strong> is best suited for small images that should not be stretched to larger sizes, only to smaller ones (so that they are always completely visible).
ja_JP: 画像のスライダー領域への合わせ方は小さな画像の場合、「<strong>必要に応じて合わせる</strong>」が最適です。大きなサイズには拡張されず、小さな場合のみ縮小されます。したがって画像は常に完全に表示されます。

en: Show texts
ja_JP: テキストの表示

en: The main use of this function is to make the texts more readable.
ja_JP: この機能の主な目的としてテキストを読みやすくします。

en: Show gradient
ja_JP: 傾斜の表示

en: on hover
ja_JP: マウスホバー時

en: without hover
ja_JP: マウスホバー以外

en: Show overlay
ja_JP: オーバーレイ表示

en: It works only for images. If you change the theme option, which is called "Display thumbnails instead of video", then for videos that have set a featured image, it will also work.
ja_JP: 画像のみに適用されます。オプション「動画の代わりにアイキャッチ画像を表示する」を設定した場合も、動画の代替のアイキャッチ画像に対して適用されます。

en: Choose the proportions of the bricks
ja_JP: タイルの比率の選択

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
ja_JP: 画面の横幅によりタイルで利用可能な領域は変化しますがこの値が上限値になります。

en: The maximum width of the brick layout
ja_JP: タイルレイアウトの最大幅

en: Show on the right
ja_JP: 右に表示

en: Show on the left
ja_JP: 左に表示

en: Show media in
ja_JP: メディアの表示

en: It will display your images/videos from the first to the last or in a different way.
ja_JP: 画像や動画の表示の順番を設定できます。

en: What should be the width of this album on the Albums list?
ja_JP: アルバムリストでのこのアルバムの幅

en: Default bullets icon
ja_JP: デフォルトのリスト行頭のアイコン

en: Color of navigation bullets
ja_JP: ナビゲーションアイコンの色

en: This works only when page is designed with WPBakery Page Builder. With this option enabled, the page will turn into a vertical slider to the full height of the browser window, and each row created in the WPBakery Page Builder is a single slide.
ja_JP: この機能はページが「WPBakery Page Builder」でデザインされている場合のみ適用されます。このオプションを有効にすると、ページはブラウザーのウィンドウと同じ高さの垂直スライダーとなり、「WPBakery Page Builder」内で作成された各行は単一のスライドになります。

en: If you use Elementor or WPBakery Page Builder, then you can decide to show header after the content is scrolled to Nth row. Thanks to that you can have a clean welcome screen.
ja_JP: 「Elementor」または「WPBakery Page Builder」を使用している場合、コンテンツを何行目までスクロールしたらヘッダーを表示するかを設定できます。クリーンなトップ画面を作成できます。

note: translators: %s: Children Navigation
en: Only %s on the right
ja_JP: 右に %s のみ

note: translators: %s: Children Navigation
en: Only %s on the left
ja_JP: 左に %s のみ

note: translators: %s: Children Navigation
en: Children Navigation
ja_JP: 子ページナビゲーション

en: Left/right padding
ja_JP: 左右のパディング

en: Top/bottom padding
ja_JP: 上下のパディング

en: Other elements
ja_JP: その他の要素

en: Titles
ja_JP: タイトル

en: Will be placed above the image(if used)
ja_JP: 画像の上に置かれます。

en: Speed
ja_JP: 速度

en: Inside the content
ja_JP: コンテンツの内部

en: Before the content
ja_JP: コンテンツの前

en: Works only with the horizontal header.
ja_JP: 水平ヘッダーにのみ適用されます。

en: This limits the height of the image so that the parallax can work.
ja_JP: パララックスのために画像の高さを制限します。

en: Area height
ja_JP: エリアの高さ

en: Parallax
ja_JP: パララックス

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: What should be the width of this post on the Posts list?
ja_JP: 投稿リストでのこの投稿の幅

en: Link to full-size image
ja_JP: フルサイズ画像へのリンク

note: translators: %s - size in pixels
en: Full size is %s pixels
ja_JP: フルサイズは %s ピクセルです

note: translators: %1$s - date
en: Published %1$s
ja_JP: 投稿日 %1$s

note: translators: %1$s - author name in form of link
en: By %1$s
ja_JP: 作成者 %1$s

note: translators: %s - title of parent post
en: Return to %s
ja_JP: %s へ戻る

en: Please try another search term
ja_JP: 別の検索語を試してください。

en: No results found.
ja_JP: 見つかりませんでした。

en: View all results
ja_JP: すべての結果を表示

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: previous page
ja_JP: 前のページ

en: home page
ja_JP: ホームページ

note: translators:  Go to our home page(link) or go back to previous page(link)
en: Go to our %1$s or go back to %2$s
ja_JP: サイト %1$s に移動するか、%2$s に戻る

en: The page you are looking for can't be found!
ja_JP: お探しのページは見つかりませんでした。

en: Blog Archives
ja_JP: ブログアーカイブ

note: translators: %s - year
en: Yearly Archives: %s
ja_JP: %s年アーカイブ

note: translators: %s - month
en: Monthly Archives: %s
ja_JP: %s月アーカイブ

note: translators: %s - day
en: Daily Archives: %s
ja_JP: %s日アーカイブ

note: translators: %s - tag name
en: Tag Archives: %s
ja_JP: タグアーカイブ: %s

note: translators: %s - category name
en: Category Archives: %s
ja_JP: カテゴリーアーカイブ: %s

note: translators: %s - author name
en: Author Archives: %s
ja_JP: 作成者アーカイブ: %s

note: translators: %1$d number of results, %2$s search query
en: %1$d search result for "%2$s" | %1$d search results for "%2$s"
ja_JP[0]: 「%2$s」の検索結果%1$d件

en: Albums
ja_JP: アルバム

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Main navigation
ja_JP: メインナビゲーション

note: translators: "Go back" link
en: Go back
ja_JP: 戻る

note: translators: "Go back" link
en: %s or use Site Map below:
ja_JP: %s または以下のサイトマップから選択する:

en: Sample text with <strong>some bold words</strong>, <em>some italic ones</em> and numbers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)
ja_JP: サンプルのテキスト / Text、<strong>太字 / bold</strong>、<em>イタリック / italic</em> 数字 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)

en: Letter Spacing
ja_JP: 文字間隔

en: Word Spacing
ja_JP: 単語の間隔

en: Font Weights & Styles
ja_JP: フォントウエイト、フォントスタイル

en: Font Subsets
ja_JP: フォントサブセット

en: Google Webfonts
ja_JP: Google Web フォント

en: Standard Fonts
ja_JP: 標準フォント

en: Font Family
ja_JP: フォントファミリー

en: Add sidebar
ja_JP: サイドバーの追加

en: Remove this sidebar
ja_JP: このサイドバーの削除

en: Name of sidebar
ja_JP: サイドバー名

en: Unit
ja_JP: ユニット

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Top
ja_JP: 上

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: プラグイン %1$s をインストール中 (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
ja_JP: すべてのインストールが完了しました。

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
ja_JP: %1$s のインストールを完了しました。

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja_JP: 更新プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: %1$s プラグインをインストール、有効化中 (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
ja_JP: すべてのインストールと有効化が完了しました。

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
ja_JP: %1$s のインストールと有効化が完了しました。

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja_JP: インストールと有効化プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
ja_JP: %1$s のインストールに失敗しました。

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja_JP: <strong>%2$s</strong>%1$s のインストール中にエラーが発生しました。

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: %1$s プラグインを更新中 (%2$d/%3$d)

en: Plugin activation failed.
ja_JP: プラグインの有効化に失敗しました。

en: No plugins are available to be activated at this time.
ja_JP: 現時点で有効化できるプラグインはありません。

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ja_JP: 有効化するプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: No plugins are available to be updated at this time.
ja_JP: 現在更新できるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be installed at this time.
ja_JP: 現在インストールできるプラグインはありません。

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ja_JP: 更新するプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ja_JP: インストールするプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Update
ja_JP: 更新

en: Install
ja_JP: インストール

en: Upgrade message from the plugin author:
ja_JP: プラグイン作者からの更新メッセージ:

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
ja_JP: %2$s 有効化

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
ja_JP: %2$s 更新

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
ja_JP: %2$s インストール

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Source
ja_JP: ソース

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: No plugins to install, update or activate.
ja_JP: インストール・更新・有効化可能なプラグインがありません。

en: Available version:
ja_JP: 利用可能なバージョン:

en: Minimum required version:
ja_JP: 最低必須バージョン:

en: Installed version:
ja_JP: インストール済みバージョン:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
ja_JP: 不明

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 未有効化 <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 利用可能な更新 <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 未インストール <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Install/Update Status]
note: translators: 1: install status, 2: update status
en: %1$s, %2$s
ja_JP: %1$s、%2$s

en: Update recommended
ja_JP: 更新が推奨されています

en: Requires Update
ja_JP: 更新が必要です

en: Required Update not Available
ja_JP: 必要な更新が利用できません

en: Active
ja_JP: 有効

en: Installed But Not Activated
ja_JP: インストール済み、停止中

en: Not Installed
ja_JP: 未インストール

en: Pre-Packaged
ja_JP: パッケージ化済み

en: External Source
ja_JP: 外部ソース

en: WordPress Repository
ja_JP: WordPress リポジトリ

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Required
ja_JP: 必須

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ja_JP: と

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ja_JP: リモートプラグインパッケージは複数のファイルで構成されていますが、ファイルが1つのフォルダー内にパッケージされていません。

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ja_JP: プラグイン開発者に連絡し、WordPress のガイドラインに従ってプラグインをパッケージ化するように依頼してください。

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ja_JP: リモートプラグインパッケージには指定されたスラッグのフォルダーがないため、名前の変更ができませんでした。

en: Update Required
ja_JP: 更新が必要です

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ja_JP: 使用中のテーマとの互換性を保つため、このプラグインを更新する必要があります。

en: Please contact the administrator of this site for help.
ja_JP: ヘルプが必要な場合はこのサイトの管理者にお問い合わせください。

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ja_JP: インストール・更新・有効化可能な必須・推奨プラグインがあります。

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を無視

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja_JP: すべてのプラグインをインストールし、有効化しました。%1$s

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ja_JP: プラグインを有効化できませんでした。このテーマには上位バージョンの %s が必要です。プラグインを更新してください。

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ja_JP: 操作を実行しませんでした。プラグイン %1$s はすでに有効です。

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
ja_JP[0]: 以下のプラグインを有効化しました:

en: Plugin activated successfully.
ja_JP: プラグインを有効化しました。

en: Return to the Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに戻る

en: Return to Required Plugins Installer
ja_JP: 必須プラグインのインストール画面に戻る

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ja_JP[0]: プラグインの有効化を開始

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
ja_JP[0]: プラグインの更新を開始

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ja_JP[0]: プラグインのインストールを開始

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ja_JP[0]: 以下のテーマ推奨プラグインは、現在有効化されていません: %1$s。

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ja_JP[0]: 以下のテーマ必須プラグインは、現在有効化されていません: %1$s。

note: translators: 1: plugin name(s).
en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: 利用可能な更新があります: %1$s。

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ja_JP[0]: このテーマとの最大限の互換性を確保するため、以下のプラグインを最新バージョンに更新する必要があります: %1$s。

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: このテーマは以下のプラグインを推奨しています: %1$s。

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: このテーマには以下のプラグインが必要です: %1$s。

en: Something went wrong with the plugin API.
ja_JP: プラグイン API で問題が発生しました。

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
ja_JP: プラグインの更新中: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
ja_JP: プラグインをインストール中: %s

en: Install Plugins
ja_JP: プラグインのインストール

en: Install Required Plugins
ja_JP: 必須プラグインをインストール

en: Uncheck item
ja_JP: 項目の選択解除

en: Mark item
ja_JP: 項目の選択

en: Write your comment here&hellip;
ja_JP: ここにコメントを書く&hellip;

en: Add comment
ja_JP: コメントの追加

en: Loading next items
ja_JP: 次の項目のロード

en: Load more
ja_JP: さらに読み込む

en: Faded out Designs are available only in Rife Pro. You can preview them from here by clicking on each Design and then using "Live preview" button.
ja_JP: アーカイブしたデザインは Rife Pro でのみ利用可能です。プレビューするには各デザインをクリックし、「ライブプレビュー」ボタンを使用します。

en: Start typing to filter icons
ja_JP: タイピングしてアイコンをフィルタリングする

note: translators: %s: Theme name
en: %s Import &amp; Info
ja_JP: %s インポートと情報

en: Do You want to delete selected One Page Navigation Pointer?
ja_JP: 選択した One Page Navigation Pointer を削除しますか ?

en: There are rows in content with identical "Navigation anchor title" parameter, which has to be unique for each item. Please fix it by editing row parameters. Duplicated titles are:
ja_JP: コンテンツ内に同じ「ナビゲーションアンカータイトル」パラメータを持つ行があります。これらはそれぞれ固有の値でなければなりません。行パラメータを編集してください。重複する行:

en: If you are looking for more beautiful and Free templates for Elementor try our Templates pack. It also includes new Elementor widgets.
ja_JP: Elementor 用の無料の美しいテンプレートをお探しであれば Templates パックを試してください。新しい Elementor ウィジェットも含まれています。

en: You already know Elementor Page builder in its great free version. Support team behind it and get more cool widgets by upgrading to Pro version.
ja_JP: Elementor ページビルダーフリー版の素晴らしさはすでにご存知でしょう。プロ版にアップグレードすると、更にサポートとクールなウィジェットを追加できます。

en: Read more details in the documentation.
ja_JP: ドキュメントで詳細を参照する

en: Releasing website in few languages is a lot of work. Use the WPML plugin to get much help with this.
ja_JP: Web サイトの複数言語対応には多大な労力が必要です。WPML プラグインを使用して省力化しましょう。

en: A lightweight plugin that can help you speed up your website by optimizing various assets.
ja_JP: さまざまなアセットを最適化し Web サイトのスピード向上を支援する軽量プラグインです。

en: Great speed with flawless support - a managed hosting for WordPress. In terms of speed, hosting is the first thing you have to upgrade to make your website fly!
ja_JP: 抜群のスピードと完全なサポートを誇る WordPress マネージドホスティングです。Web サイトのスピードに関してはホスティングサービスのアップグレードを最初に考えましょう。

en: Read more details on our Blog
ja_JP: ブログで詳細を参照する

en: Image optimization is one element that can cut off your page weight by 50 percent or more. Check this great plugin & service to achieve better results in no time.
ja_JP: 画像の最適化は全体のページサイズを50%以上削減します。今すぐこの素晴らしいプラグインとサービスで結果を確認してください。

en: Below you can find various tools that can improve your site and workflow. All of these tools we use in our websites and recommend them as great help!
ja_JP: サイトやワークフローを改善するツールをリストアップしました。どれも私達の Web サイトで利用している、おすすめのツールです。

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation. Recommended 64 MB or more.
ja_JP: WordPress でアップロード可能な最大ファイルサイズ。64MB 以上を推奨します。

en: Max Upload Size
ja_JP: 最大アップロードサイズ

note: translators: %s: Post size limit value translators: %s: Max upload size limit value
en: %s - too low value for this setting might cause problems. Recommended 64MB or more.
ja_JP: %s - 設定値が小さい場合は問題が発生する場合があります。64MB 以上を推奨します。

en: The largest file size that can be contained in one post. Recommended 64 MB or more.
ja_JP: 1件の投稿の最大ファイルサイズ。64MB 以上を推奨。

note: translators: %1$s - time in seconds, %2$s - max_execution_time
en: %1$s - Having %2$s less than 30 can hurt the import process. We recommend setting it to at least 60 if possible, even if only for the import process.
ja_JP: %1$s - 最大実行時間 %2$s - 30秒以下はインポート処理に問題が発生します。可能であれば60秒以上に、インポート処理の間だけでも設定してください。

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups). Recommended 60 seconds or more for the import process.
ja_JP: 一回の操作でタイムアウトが発生するまでの時間 (秒数)。60秒、データのインポート時にはそれ以上を推奨します。

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
ja_JP: phpversion() が存在しないため、PHP のバージョンが特定できません。

note: translators:  %1$s is PHP version number and %2$s is link to "How to update your PHP version" article
en: How to update your PHP version
ja_JP: PHP バージョンのアップデート方法

note: translators:  %1$s is PHP version number and %2$s is link to "How to update your PHP version" article
en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. Having version 7 or higher is even better. See: %2$s
ja_JP: %1$s - PHP のバージョンは最低でも 5.6 を推奨します。特に 7 以上を推奨します。参照: %2$s

en: The version of PHP installed on your hosting server.
ja_JP: お使いのホスティングサーバーにインストールされている PHP のバージョン。

en: PHP Version
ja_JP: PHP バージョン

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - You should be fine with so much memory, however, depending on how many plugins you have active you should change it to 128 MB or more. See: %2$s
ja_JP: %1$s - 通常の使用であれば十分なメモリーですが、有効化したプラグインの数によっては 128MB 以上が必要な場合があります。参照: %2$s

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - Having memory lower than 96 MB(we recommend 128 MB or more) can produce errors while importing demo data, depending on how many plugins you have active. See: %2$s
ja_JP: %1$s - 96 MB 以下のメモリーの場合、有効化したプラグインの数によってはデモデータのインポートでエラーが発生します。128 MB 以上を推奨します。参照: %2$s

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: Increasing memory allocated to PHP
ja_JP: PHP に割り当てられたメモリの増加

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - We can not determine the true memory limit that is set on your server. It is possible that your server admin blocked manipulating this limit. See: %2$s
ja_JP: %1$s - サーバーに設定されたメモリー上限を検知できません。この値への操作はサーバー管理者により制限されているかもしれません。参照; %2$s

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
ja_JP: サイトが一度に使用できるメモリ (RAM) 上限。

en: WP Memory Limit
ja_JP: WP メモリ上限

note: translators: %s: directory name
en: To allow import, make %s writable.
ja_JP: インポートするには %s を書き込み可能にしてください。

en: The directory must be writable so downloaded demo data could be saved for the import process.
ja_JP: インポート処理がダウンロードしたデータを保存できるよう、ディレクトリは書き込み可能にしてください。

en: Server/WordPress Environment
ja_JP: サーバー / WordPress 環境

en: There are no products yet!
ja_JP: 商品がまだありません

en: Use slider to set proper value. You can click on slider handle and then use arrows keys(on keyboard) to adjust value precisely. You can also type in input value that is in/out of range of slider, and it will be used.
ja_JP: スライダーを使用して適切な値を設定してください。微調整するにはスライダーハンドルをクリックし矢印キーで調整します。直接数値を入力すると、スライダーの範囲に関係なくその値が使用されます。

en: Add
ja_JP: 追加

en: Transparent
ja_JP: 透明

en: Clear field
ja_JP: フィールドのクリア

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: To mark more items in Media Library and in below list, you can use <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) or <code>Shift</code> key while selecting them with mouse.
ja_JP: メディアライブラリやリストで複数のアイテムを選択するには、<code>Ctrl</code> キー (<code>Cmd</code> キー) または <code>Shift</code> キーを押しながらマウスで選択します。

en: Remove selected
ja_JP: 選択を削除

en: Add items at beginning of the list
ja_JP: アイテムをリストの先頭に追加

en: Add Video from Youtube/Vimeo
ja_JP: Youtube / Vimeo から動画の追加

en: Select/Upload images and videos
ja_JP: 画像や動画の選択 / アップロード

en: Work media - Add images/videos
ja_JP: ワークメディア - 画像や動画の追加

en: Work details
ja_JP: ワークの詳細

en: People details
ja_JP: ピープルの詳細

en: Album media - Add images/videos
ja_JP: アルバムメディア - 画像 / 動画の追加

en: Album details
ja_JP: アルバムの詳細

en: Page details
ja_JP: ページの詳細

en: Blog post details
ja_JP: ブログ投稿の詳細

note: translators: %1$s: link to customizer, %2$s section name
en: Theme options for this page can be found in <a href="%1$s">Appearance -&gt; Customize -&gt; %2$s</a>.
ja_JP: このページのテーマオプションにアクセスするには <a href="%1$s">外観 -&gt; カスタマイズ -&gt; %2$s</a> を選択してください。

en: Choose & move to next step
ja_JP: 選択し、次のステップに進む

en: Live preview
ja_JP: ライブプレビュー

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Apollo13Themes on Twitter
ja_JP: Apollo13Themes の Twitter アカウント

en: Thanks for being with us!
ja_JP: インストールいただきありがとうございます !

en: On these pages you can get info what is new, import designs and get help if you will ever need it.
ja_JP: このページから新着情報、デザインのインポート、ヘルプページにアクセスできます。

note: translators: %s: Theme name
en: Welcome to %s Theme
ja_JP: %s テーマへようこそ

en: Recommended Tools
ja_JP: おすすめツール

en: Get Help
ja_JP: ヘルプ

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Design Importer
ja_JP: デザインのインポート

en: Info
ja_JP: 情報

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ja_JP: このページにアクセスする権限がありません。

en: Try Rife Pro
ja_JP: Rife Pro を試す

en: You can read more about it in the documentation.
ja_JP: 詳細についてドキュメントを参照する。

en: For Rife Pro users we offer premium support, which means we can help you more closely & faster with issues that you may encounter.
ja_JP: Rife Pro ユーザーにはプレミアムサポートが提供されます。質問や問題に対して、さらに迅速で密接なサポートを受けられます。

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Check what you can use for your site on designs page.
ja_JP: Rife Proで利用可能なデザインを確認する。

en: Each month we are adding new beautiful designs that you can use on sites that you build. Designs target various niches & also general purpose pages.
ja_JP: 毎月、サイト構築に利用できる新しいデザインを追加しています。デザインはニッチなものから汎用的なものまで多岐にわたります。

en: More Designs!
ja_JP: 追加デザイン

en: Check what we have in stock here on features page.
ja_JP: Rife PRO で追加可能な機能を確認する。

en: More features
ja_JP: 追加機能

en: Theme requirements:
ja_JP: テーマの要件:

en: Just come and say hi :-)
ja_JP: あいさつだけでも Welcome です :-)

en: Contact Apollo13Themes
ja_JP: Apollo13Themes の連絡先

note: translators: %1$s: Rife Free
en: %1$s users can access our support forum in read mode and check if their issue was not explained or solved there. Read mode is available for anyone :-)
ja_JP: %1$s ユーザーは読み取り権限でサポートフォーラムにアクセスし、既知の問題の情報や解決策を確認できます。サポートフォーラムはどなたでも参照できます :-)

en: We understand that most of our customers are not developers(programmers), that is why we will also help you with issues caused by other components (plugins for example) and we will provide you instructions to help fixing issues, even if it is not directly related to our theme.
ja_JP: 多くのお客さまが開発者やプログラマーでないことを知っています。私達はテーマと直接関係のない他のコンポーネントに起因する問題であっても問題解決のお手伝いをします。

en: Where to find your code?
ja_JP: ライセンスコードを確認するには ?

en: To access forum you will need your license code.
ja_JP: フォーラムにアクセスするにはライセンスコードが必要です。

en: If you have question about how something works, or you feel like you have found bug please come to our support forum! It is the best place, where we can work together to solve issues and explain various topics.
ja_JP: 動作について質問があったりバグを見つけた場合はサポートフォーラムにアクセスしてください。一緒に問題を解決しましょう。またさまざまなトピックについても解説しています。

en: Support Forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: We are planning to do more, but if you have idea for subject that we should cover in next tutorials, please let us know.
ja_JP: 今後もチュートリアルは追加予定ですが、次のチュートリアルに対して何か希望があればぜひお聞かせください。

en: We have prepared some basics tutorials on how to work with the theme.
ja_JP: テーマの基本的な使用方法についてチュートリアルを準備しました。

en: Video Tutorials
ja_JP: ビデオチュートリアル

en: Online documentation is always most up to date if it comes to explaining how to work with the theme. It will come handy as the first source when you trying to work out problematic topics.
ja_JP: オンラインドキュメントでは常に最新の使用方法が説明されています。何か分からないことがあれば最初にオンラインドキュメントを参照してください。

en: Online Documentation
ja_JP: オンラインドキュメント

en: Where to get help?
ja_JP: ヘルプガイド

en: How to do it is explained in the documentation here.
ja_JP: ドキュメントで詳細を参照する

en: If you have an existing website, you can also try to import one of our designs to speed up your work. You will have to do it without demo data.
ja_JP: コンテンツを含むWeb サイトにインストールした場合でも省力化のため私たちのデザインをインポートすることはできます。この場合、デモデータはインポートから除外する必要があります。

en: Go to Customizer
ja_JP: カスタマイザーに移動する

en: If you have an existing website, then you can start from scratch by changing theme options.
ja_JP: コンテンツを含むWeb サイトにインストールした場合にはテーマのオプションを変更できます。

en: Go to Design Importer
ja_JP: デザインインポーターへ移動する

en: If you have fresh installation then it would be good time to import one of our designs.
ja_JP: 新規のサイトにインストールした場合は私たちが制作したデザインをインポートできます。

en: You can check out what is new in the Changelog or just move on with your usual work.
ja_JP: 変更履歴で新着情報を確認できます。

en: Some features(like Albums, Works, shortcodes, plugins support) of the Theme requires an additional plugin before you will be able to use it.
ja_JP: Album、Work、ショートコード、プラグインサポートなどテーマのいくつかの機能には使用前に追加プラグインが必要です。

en: What's next?
ja_JP: 次のステップ

en: Get more details in Rife Pro tab.
ja_JP: Rife Pro タブに移動し、詳細情報を参照する。

en: If you are looking for even more features or Designs, you can always try Rife Pro version.
ja_JP: 追加の機能やデザインが必要であれば、Rife Pro 版をお試しください。

en: We are glad that you have decided to test & use our Rife Free theme. We hope it will help you with making your site beautiful!
ja_JP: Rife Free テーマのテストおよび利用をご検討いただきありがとうございます。美しいサイト制作のお手伝いができれば幸いです。

en: Thanks for using Rife Free!
ja_JP: Rife Free をご利用いただき、ありがとうございます !

en: Main menu
ja_JP: メインメニュー

en: More info
ja_JP: 詳細

en: Submit
ja_JP: 送信

en: password
ja_JP: パスワード

en: Accepted Items:
ja_JP: 項目:

en: Working ...
ja_JP: 処理中 ...

en: I am done with Selecting Items
ja_JP: 項目の選択を完了しました

en: When you are done with commenting and selecting photos/videos, click this button.
ja_JP: コメントを入力し画像や動画を選択後にこのボタンをクリックしてください。

en: Commented
ja_JP: コメント

en: Not selected
ja_JP: 非選択

en: Selected
ja_JP: 選択中

[ctx: next product]
en: Next
ja_JP: 次へ

[ctx: previous product]
en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Website
ja_JP: サイト

en: Newer Comments
ja_JP: 新しいコメント

en: Older Comments
ja_JP: 過去のコメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

en: Next article
ja_JP: 次の記事

en: Previous article
ja_JP: 前の記事

note: translators: %s - author name
en: View all posts by %s
ja_JP: %s のすべての投稿を表示

note: translators: %s - author name
en: by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Updated:
ja_JP: 更新日:

en: All
ja_JP: すべて

en: Search &hellip;
ja_JP: 検索&hellip;

en: Next
ja_JP: 次

en: Previous
ja_JP: 前

en: Click and enter your password to view content
ja_JP: コンテンツを見るにはクリックしパスワードを入力してください

en: This content is password protected
ja_JP: このコンテンツはパスワードで保護されています

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
ja_JP: 何も検索できませんでした。

note: translators: %s: page title
en: Back to %s
ja_JP: %s に戻る

en: Go to shop
ja_JP: ショップに移動する

en: New
ja_JP: 新着

en: Sale
ja_JP: セール

en: Out of stock
ja_JP: 在庫切れ

note: translators: %s - parent term name
en: View all posts in %s
ja_JP: %s のすべての投稿を表示

en: Widgets from this area will appear in footer, only if horizontal header is used.
ja_JP: 水平ヘッダーが使われている場合のみ、この領域のウィジェットがフッターに表示されます。

en: Footer widget area(Header horizontal)
ja_JP: フッターウィジェットエリア (水平ヘッダー)

en: Widgets from this area will appear in vertical header only.
ja_JP: このエリアのウィジェットは垂直ヘッダーでのみ表示されます。

en: Header(vertical) default widget area
ja_JP: ヘッダー (垂直) デフォルトウィジェットエリア

en: Basket sidebar
ja_JP: バスケットサイドバー

en: It is always available sidebar, that is activated by clicking on the icon in the header. Good for some special menus or other tips/information for the user.
ja_JP: 常に利用可能なサイドバーでヘッダーのアイコンをクリックするとアクティブになります。特殊なメニューやユーザー向けヒントや情報の出力に適します。

en: Widgets from this sidebar will appear only in shop pages. WooCommerce have to be installed and activated.
ja_JP: このサイドバーのウィジェットはショップページでのみ表示できます。WooCommerce をインストールし、有効化する必要があります。

en: Shop sidebar
ja_JP: ショップサイドバー

en: Widgets from this sidebar will appear in static pages.
ja_JP: このサイドバーのウィジェットは静的ページに表示されます。

en: Page sidebar
ja_JP: ページサイドバー

en: Widgets from this sidebar will appear in single posts.
ja_JP: このサイドバーのウィジェットは単一の投稿に表示されます。

en: Post sidebar
ja_JP: 投稿サイドバー

en: Widgets from this sidebar will appear on blog, search results, archive page, and 404 error page.
ja_JP: このサイドバーのウィジェットは投稿、検索結果、アーカイブページ、404 エラーページに表示されます。

en: Blog sidebar
ja_JP: ブログサイドバー

en: black
ja_JP: 黒

en: extra-bold
ja_JP: 特太

en: bold
ja_JP: 太

en: semi-bold
ja_JP: 中太

en: medium
ja_JP: 中

en: regular
ja_JP: 中細

en: light
ja_JP: 細

en: extra-light
ja_JP: 極細

en: thin
ja_JP: 薄

en: There are no works yet!
ja_JP: ワークがまだありません

en: There are no albums yet!
ja_JP: アルバムがまだありません。

en: How many ms should pass between printing each character. Bigger value is slower writing.
ja_JP: 各文字を出力するまでの待ち時間 (ミリ秒)。大きな値にすると執筆は遅くなります。

en: If disabled it will show all written lines as separate paragraphs on small devices(less than 600 pixels wide). It is good to disable it to save CPU of your user devices, and to remove "jumping screen" effect on smaller screens.
ja_JP: 無効にすると横幅600ピクセル以下の小さなデバイスの場合、すべての行を個別の段落として表示します。ユーザーデバイスの CPU を節約したり、小さな画面での「画面ジャンプ」を抑えるには無効にしてください。

en: Writing effect
ja_JP: 執筆時の効果

en: If enabled it will scroll to anchor after it is clicked on the same page. It can, however, conflict with plugins that uses the same mechanism, and the page can scroll in a weird way. In such case disable this feature.
ja_JP: 有効にすると、アンカーのクリック時、同一ページ内のアンカー定義位置までスクロールします。ただしこの動作は同じ機能を使用するプラグインとぶつかる場合があり意図しないスクロールになります。このような場合は無効にしてください。

en: Scroll to anchor handling
ja_JP: アンカー位置までスクロールする

note: translators: %1$s: Link example, %2$s: Link example
en: If disabled it will not show anchors, in the address bar of your browser, when they are clicked or entered. So address like %1$s will be displayed as %2$s.
ja_JP: 無効にするとブラウザのアドレスバーがクリックまたは入力された際にアンカーを表示しません。たとえばアドレス %1$s は %2$s と表示されます。

en: Display anchors in address bar
ja_JP: アドレスバーにアンカーを表示する

en: Anchors
ja_JP: アンカー

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: Attachment page
ja_JP: 添付ファイルのページ

en: Album
ja_JP: アルバム

en: When using the share plugin choose one way of sharing. More details in the documentation.
ja_JP: 共有プラグインを使用する場合には共有方法を選択してください。詳細についてはドキュメントを参照してください。

en: Use social icons in albums
ja_JP: アルバムで SNS アイコンを使用する

en: If you are using AddToAny plugin for sharing, then you should check these options.
ja_JP: 共有に AddToAny プラグインを使用する場合、以下のオプションを検討してください。

en: Can be overridden in each album.
ja_JP: 各アルバムを上書きできます。

en: Global for all albums.
ja_JP: すべてのアルバムで共通です。

en: Displayed in text content
ja_JP: テキストコンテンツ内に表示

en: Albums navigation
ja_JP: アルバムナビゲーション

en: Title in content
ja_JP: コンテンツ内のタイトル

en: Album meta: Categories
ja_JP: アルバムメタ: カテゴリー

en: Album look
ja_JP: アルバムの外観

en: This page will list all your albums and also give the main title for "album category" pages.
ja_JP: このページではすべてのアルバムのリストと、「アルバムカテゴリー」ページのメインタイトルを表示します。

en: These will work for Albums list and single album.
ja_JP: アルバムリストおよび単一のアルバムに適用されます。

en: Albums settings
ja_JP: アルバム設定

en: Can be overridden in each work.
ja_JP: 各ワークを上書きできます。

en: Speed of transition.
ja_JP: 切り換え速度

en: Global for all works.
ja_JP: すべてのワークで共通です。

en: Display thumbnails instead of video
ja_JP: 動画の代わりにアイキャッチ画像を表示する

en: Will display list(up to 3 items) of similar works at bottom of work content.
ja_JP: ワークコンテンツの下に最大3件までの同様のワークのリストを表示します。

en: Similar works
ja_JP: 同様のワーク

en: Navigate by categories
ja_JP: カテゴリーによるナビゲーション

en: Works navigation
ja_JP: ワークナビゲーション

en: Text align
ja_JP: テキスト揃え

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Title under photo
ja_JP: 画像の下にタイトル

en: Title over photo
ja_JP: 画像の上にタイトル

en: Work look
ja_JP: ワークの外観

en: In lightbox
ja_JP: ライトボックス内

en: "In lightbox" will load work content dynamically with JavaScript. Cause of that use JavaScripts plugins is very limited in such works. If you need page builder elements, then use normal mode.
ja_JP: 「ライトボックス内」は JavaScript で動的にワークコンテンツを ロードします。このためワーク内での JavaScript プラグインの使用は非常に制限されます。ページビルダー要素が必要であれば通常モードを使用してください。

en: How to open work
ja_JP: ワークの開き方

en: This page will list all your works and also give the main title for "work category" pages.
ja_JP: このページではすべてのワークのリストと、「ワークカテゴリー」ページのメインタイトルを表示します。

en: These will work for Works list and single work.
ja_JP: ワークリストおよび単一のワークに適用されます。

en: Works settings
ja_JP: ワーク設定

en: Password protected page template
ja_JP: パスワード保護ページテンプレート

en: Default but I want to change the background image
ja_JP: デフォルトの背景画像を変更する

en: Default
ja_JP: デフォルト

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Setting custom page is available in %s.</strong>
ja_JP: <strong>%s ではカスタムページを設定できます。</strong>

en: 404 page template
ja_JP: 404ページテンプレート

en: You can change it in each page settings.
ja_JP: 各固定ページ設定で変更できます。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Single page
ja_JP: 単一の固定ページ

en: Page settings
ja_JP: 固定ページ設定

en: You can change here the colors of buttons used in the shop. Alternative buttons colors are used in various places in the shop.
ja_JP: ショップで使用されるボタンの色を変更できます。代替のボタンの色はショップ内のさまざまな場所で使用されます。

en: When WooCommerce is activated, button opening this basket will appear in the header. There also have to be some active widgets in "Basket sidebar" for this.
ja_JP: WooCommerce を有効化すると、このバスケットを開くボタンがヘッダーに表示されます。また「バスケットサイドバー」にも有効なウィジェットが表示されます。

en: Pop up basket
ja_JP: ポップアップバスケット

en: Settings for cart, checkout, order received and my account pages.
ja_JP: カート、チェックアウト、受注、アカウントページの設定。

en: Other shop pages
ja_JP: 他のショップのページ

en: Should related products be displayed on single product page.
ja_JP: 単一の商品ページに関連する商品を表示します。

en: Related products
ja_JP: 関連する商品

en: If disabled it will display standard WooCommerce thumbnails.
ja_JP: 無効にすると標準の WooCommerce アイキャッチ画像を表示します。

en: Theme thumbnails
ja_JP: テーマアイキャッチ画像

en: Single product
ja_JP: 単一の商品

en: Show second image of product on hover
ja_JP: マウスホバー時、商品の第2画像を表示する

en: Texts to right
ja_JP: テキストを右に

en: Texts to center
ja_JP: テキストを中央に

en: Texts to left
ja_JP: テキストを左に

en: Text under photo
ja_JP: テキストを画像の下に

en: Text as overlay
ja_JP: テキストをオーバーレイ

en: Look of products on list
ja_JP: リスト上の商品の外観

en: It will change WordPress default search function to make shop search. So when this is activated search function in header or search widget will act as WooCommerece search widget.
ja_JP: WordPress 標準の検索機能をショップの検索に変更します。有効にすると、ヘッダーや検索ウィジェットの検索関数は WooCommerce 検索ウィジェットとして動作します。

en: Search in products instead of pages
ja_JP: ページの代わりに商品を検索

en: Products list
ja_JP: 商品リスト

en: These options will work for all shop pages - product list, single product and other.
ja_JP: このオプションは商品リスト、単一の商品、その他すべてのショップページに適用されます。

en: Shop(WooCommerce) settings
ja_JP: 商品 (WooCommerce) 設定

en: Title position
ja_JP: タイトルの位置

en: Links to next and prev post.
ja_JP: 次の投稿、前の投稿へのリンク

en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Will show information about author below post content.
ja_JP: 投稿本文の下に投稿者の情報を表示します。

en: Author info
ja_JP: 投稿者の情報

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post.
ja_JP: 投稿内で投稿のメディア (アイキャッチ画像、動画、スライダー) の表示を無効にできます。

en: Single post
ja_JP: 単一の投稿

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Displays list of post tags under a post content.
ja_JP: 投稿本文の下に投稿タグのリストを表示します。

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Updated
ja_JP: 更新日

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: You can't use both dates, because the Search Engine will not know which date is correct.
ja_JP: 検索エンジンはどちらの日付が正しいかを判断できないため、両方の日付を設定することはできません。

en: You can set to display videos as featured image on posts list. This can speed up loading of pages with many posts(blog, archive, search results) when the videos are used.
ja_JP: 投稿リストで動画をアイキャッチ画像として使用できます。動画が使用された多くの投稿 (ブログ、アーカイブ、検索結果) を含むページをロードする際のパフォーマンスを向上できます。

en: Display of posts video
ja_JP: 投稿の動画の表示

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post brick.
ja_JP: 投稿タイル内で投稿のメディア (アイキャッチ画像、動画、スライダー) の表示を無効にできます。

en: Display post Media
ja_JP: 投稿のメディアの表示

en: After this many words post will be cut in the automatic mode.
ja_JP: 「自動」モードではこの語数を切り出します。

en: Number of words to cut post
ja_JP: 投稿を切り出す語数

en: Manual
ja_JP: 手動

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: In the Manual mode, excerpts are used only if you add the "Read More Tag" (&lt;!--more--&gt;).<br /> In the Automatic mode, if you will not provide the "Read More Tag" or explicit excerpt, the content of the post will be truncated automatically.<br /> This setting only concerns blog list, archive list, search results.
ja_JP: 「手動」モードでは「続きを読む」タグ (&lt;!--more--&gt;) が追加された場合のみ抜粋を使用します。<br />「自動」モードでは、「続きを読む」タグ、または明示的な抜粋が設定されない場合、投稿本文が自動的に切り出されます。<br />この設定は投稿リスト、アーカイブリスト、検索結果のみに適用されます。

en: Type of post excerpts
ja_JP: 投稿の抜粋のタイプ

en: Should "Read more" link be displayed after excerpts on blog list/search results.
ja_JP: 投稿リストや検索結果の抜粋の後に「続きを読む」リンクを表示するかどうかを設定できます。

en: Display "Read more" link
ja_JP: 「続きを読む」リンクの表示

en: On scroll
ja_JP: スクロール時

en: By clicking button
ja_JP: ボタンのクリック時

en: Lazy load
ja_JP: 遅延ロード

en: Each row from new line
ja_JP: アイテムの行頭を揃える

en: How to place items in rows
ja_JP: 行ごとのアイテムの配置

en: Vertical centered
ja_JP: 垂直 + 中央

en: Vertical with padding
ja_JP: 垂直 + パディング

en: Vertical no padding
ja_JP: 垂直 + パディングなし

en: Post look
ja_JP: 投稿の外観

en: Custom background
ja_JP: カスタム背景

en: Background
ja_JP: 背景

en: Posts list refers to Blog, Search and Archives pages
ja_JP: ブログ、検索、アーカイブページを参照する投稿

en: Blog settings
ja_JP: ブログ設定

en: If left empty then the button will not be displayed.
ja_JP: 空白のままにするとボタンは表示されません。

en: Basket, sidebar, menu and search icons. It is also color for the text of "Tools button".
ja_JP: バスケットサイドバー、メニュー、検索アイコン、「ツールボタン」テキストの色を設定できます。

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Settings for individual tools icons & animated icons are available in %s.</strong>
ja_JP: <strong>%s では個々のツールアイコンやアニメーションアイコンを設定できます。</strong>

en: Mega-Menu separator color
ja_JP: メガメニューのセパレーターの色

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>More effects are available in %s.</strong><br />
ja_JP: <strong>%s では複数の効果が追加されます。</strong><br />

en: Main Menu
ja_JP: メインメニュー

note: translators: %s: Customizer JS URL
en: If you want to change the font for logo go to <a href="%s">Font settings</a>.
ja_JP: ロゴのフォントを変更する場合は<a href="%s">フォント設定</a>にアクセスしてください。

en: Opacity
ja_JP: 不透過

en: Leave empty if you do not need anything fancy
ja_JP: 必要ない場合は空白にしてください

en: Height
ja_JP: 高さ

en: For example Retina(iPhone/iPad) screen has HIGH DPI screen.
ja_JP: たとえば iPhone、iPad の Retina 画面は 高 DPI 画面です。

en: Image for HIGH DPI screen
ja_JP: 高 DPI 画面の画像

en: Upload an image for logo.
ja_JP: ロゴの画像をアップロードしてください。

en: Text
ja_JP: テキスト

en: If you want to be able to change the logo in header color variants (light and dark variants) or in the sticky header variant, then enable this option.
ja_JP: ヘッダー色プリセット「ライト」「ダーク」や先頭固定ヘッダープリセットからロゴを変更する場合は有効にしてください。

en: Use logos from header variants
ja_JP: ヘッダープリセットからロゴを使用

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Separator and lines color
ja_JP: セパレータと線の色

en: Shadow
ja_JP: 影

en: Bottom border
ja_JP: 領域の下部

en: Useful in special cases, like when you make a transparent header.
ja_JP: 透明なヘッダーを使用する場合など特殊なケースで有用です。

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: If you want to use theme header color variants(light and dark variants) or the sticky header variant, then enable this option. Some settings of the header can then be overridden in color & sticky variants.
ja_JP: テーマヘッダー色プリセット「ライト」「ダーク」や、先頭固定ヘッダープリセットを使用する場合に有効にしてください。ヘッダーの設定のいくつかは色プリセットや先頭固定プリセットで上書きされます。

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Light & dark variants are available in %s.</strong><br />
ja_JP: <strong>%s では「ライト」「ダーク」プリセットが追加されます。</strong><br />

en: Header color variants
ja_JP: ヘッダー色プリセット

en: One line, menu centered
ja_JP: 1行で表示し、メニューは中央

en: One line, logo on side
ja_JP: 1行で表示し、ロゴは横

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>More variants are available in %s.</strong>
ja_JP: <strong>%s では複数のプリセットが追加されます。</strong>

en: Disabled, show only default header fixed
ja_JP: 使用しない。デフォルトヘッダーを表示する。先頭に固定する

en: Disabled, show only default header(not fixed)
ja_JP: 使用しない。デフォルトヘッダーを表示する。先頭には固定しない

en: No hiding sticky
ja_JP: 使用する

en: Sticky version
ja_JP: 先頭固定用のヘッダー

en: Horizontal
ja_JP: 水平

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Vertical header is available in %s.</strong>
ja_JP: <strong>%s では「垂直ヘッダー」が追加されます。</strong>

en: Type, variant, background
ja_JP: タイプ、プリセット、背景

en: Header settings
ja_JP: ヘッダー設定

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Text color
ja_JP: テキスト色

en: You can change here colors of buttons that submit forms. For shop buttons, go to the shop settings.
ja_JP: フォームの「送信」ボタンの色を変更できます。ショップ関連のボタンについては、ショップ設定で変更できます。

en: Buttons
ja_JP: ボタン

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: To top button
ja_JP: 先頭に戻るボタン

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Use theme lightbox for images in posts
ja_JP: 投稿の画像にテーマのライトボックスを使用する

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Detailed setting for lightGallery are available in %s.</strong>
ja_JP: <strong>%s では lightGallery の詳細な設定が可能です。</strong>

en: Theme lightbox
ja_JP: テーマのライトボックス

en: If you wish to use some other plugin/script for images and items, you can switch off default theme lightbox. If you are planning to use different lightbox script instead, then you will have to do some extra work with scripting to make it work in every theme place.
ja_JP: 画像やアイテムのライトボックスに別のプラグインやスクリプトを使用する場合、テーマのデフォルトのライトボックスを無効にできます。テーマのすべての場所で別のスクリプトを使用してライトボックスを表示するには追加の作業が必要です。

en: Lightbox settings
ja_JP: ライトボックス設定

en: Drag and drop to change order of icons. Only filled links will show up as social icons.
ja_JP: ドラッグ & ドロップしてアイコンの順序を変更できます。アドレスを入力した SNS アイコンのみが表示されます。

en: Only icons
ja_JP: アイコンのみ

en: Circles
ja_JP: 丸

en: Squares
ja_JP: 四角

en: Type of icons
ja_JP: アイコンの種類

en: These icons will be used in various places across theme if you decide to activate them.
ja_JP: ここで指定したアイコンはテーマのさまざまな場所で使用されます。

en: It will change the default white background color that is set under content on pages, blog, posts, works, and albums.
ja_JP: 固定ページ、ブログ、投稿、ワーク、アルバムなどのデフォルトの白い背景色を変更します。

en: It will be used on devices less than 768 pixels wide.
ja_JP: 横 768 ピクセル以下のデバイスで使用されます。

en: Text transform
ja_JP: テキストの変換

en: Font weight
ja_JP: フォントウエイト

en: Font for text logo:
ja_JP: テキストロゴ:

en: Font for normal(content) text:
ja_JP: 通常の本文テキスト:

en: Font for Titles/Headings:
ja_JP: タイトル / ヘッダー:

en: Fonts settings
ja_JP: フォント設定

en: Fall down
ja_JP: 上から落下

en: Reverse slide out
ja_JP: 本文側からスライドイン

en: Slide along
ja_JP: スライドインしながら拡張

en: Push
ja_JP: 本文を横に押し出す

en: Reveal
ja_JP: 本文の下から出現

en: Slide in on top
ja_JP: 本文の上にスライドイン

en: Font size
ja_JP: 文字サイズ

en: Hidden sidebar
ja_JP: 隠しサイドバー

en: Does not work for footer widgets.
ja_JP: フッターウィジェットには作用しません。

en: Separator between widgets and footer content
ja_JP: ウィジェットとフッターコンテンツの間のセパレータ

en: On light
ja_JP: 明るく

en: On dark
ja_JP: 暗く

en: Depending on what background you have set up, choose proper option.
ja_JP: 設定した背景に応じて、適切なオプションを選択してください。

en: Widgets colors
ja_JP: ウィジェットの色

en: If you want to have a different color in the lower part than in the footer widgets.
ja_JP: フッターウィジェットより下の領域に別の色を配置したい場合。

en: Classic
ja_JP: クラシック

en: Narrow
ja_JP: 幅狭

en: Content width
ja_JP: コンテンツの幅

note: translators: %s: URL
en: If you need to edit social links go to <a href="%s">Social icons</a> settings.
ja_JP: SNS アイコンは <a href="%s">SNS アイコンの設定</a> で編集できます。

en: Social icons
ja_JP: SNS アイコン

en: Here you can set your Privacy Policy page
ja_JP: プライバシーポリシーページを設定する

en: Since WordPress 4.9.6 there is an option to set Privacy Policy page. If you enable this option it will display a link to it in the footer after footer content.
ja_JP: WordPress 4.9.6 からプライバシーポリシーページの設定オプションがあります。有効にするとフッターコンテンツの後にプライバシーポリシーページへのリンクが表示されます。

en: Privacy Policy Link
ja_JP: プライバシーポリシーへのリンク

en: Widgets columns number
ja_JP: ウィジェットの列数

en: Footer
ja_JP: フッター

en: If you do not plan to use theme header or want to replace it with something else, just disable it here.
ja_JP: テーマヘッダーを使用しないか、別に準備する場合は、ここでテーマヘッダーを無効にしてください。

en: Theme header is a place where you usually find the logo of your site, main menu, and a few other elements.
ja_JP: テーマヘッダーには通常、サイトのロゴやメインメニュー、その他の要素を配置します。

en: Theme Header
ja_JP: テーマヘッダー

en: Animation color
ja_JP: アニメーションの色

en: Jet-Pack-Man
ja_JP: ジェットパックマン

en: Dots
ja_JP: ドット

en: Cloud circle
ja_JP: クラウドサークル

en: Infinity
ja_JP: 無限大

en: Tetromino
ja_JP: テトロミノ

en: Arcs
ja_JP: 円弧

en: Blurry
ja_JP: 明滅

en: Hand
ja_JP: ハンド

en: Plus minus
ja_JP: プラスとマイナス

en: Square of squares
ja_JP: 四角 & 四角

en: Circle Illusion
ja_JP: サークルイリュージョン

en: Radar
ja_JP: レーダー

en: Indicator
ja_JP: インジケーター

en: Flash
ja_JP: フラッシュ

en: Atom
ja_JP: アトム

en: none
ja_JP: なし

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Hide event
ja_JP: プリローダーを終了するイベント

en: Page preloader
ja_JP: ページプリローダー

en: Custom cursor image
ja_JP: カスタムカーソル画像

en: Cursor
ja_JP: カーソル

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Predefined
ja_JP: プリセット

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Mouse cursor
ja_JP: マウスカーソル

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Layout boxed & framed are available in %s.</strong>
ja_JP: <strong>%s ではボックスレイアウト、フレームレイアウトを利用できます。</strong>

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Background image
ja_JP: 背景画像

en: General layout
ja_JP: 一般レイアウト

en: Select work to use as the front page
ja_JP: フロントページとして使用するワークを選択してください

en: Select album to use as the front page
ja_JP: フロントページとして使用するアルバムを選択してください

en: Single work
ja_JP: 単一ワーク

en: Single album
ja_JP: 単一アルバム

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Page
ja_JP: 固定ページ

note: translators: %s: URL
en: If you choose <strong>Page</strong> then make sure that in <a href="%s">WordPress Homepage Settings</a> you have selected <strong>A static page</strong>, that you wish to use as the front page.
ja_JP: 「<strong>固定ページ</strong>」を選択する場合は、フロントページとして使用するページを「<a href="%s">ホームページ設定</a>」の「<strong>固定ページ</strong>」で選択してください。

en: What to show on the front page?
ja_JP: フロントページに何を表示しますか ?

en: Front page
ja_JP: フロントページ

en: General settings
ja_JP: 一般設定

en: Scale down
ja_JP: スケールダウン

en: Pop text
ja_JP: ポップテキスト

en: Semi transparent
ja_JP: 半透明

en: White
ja_JP: 白

en: Color
ja_JP: 色

en: Black
ja_JP: 黒

en: Right
ja_JP: 右

en: Center
ja_JP: 中央

en: Left
ja_JP: 左

en: Uppercase
ja_JP: 大文字

note: translators: %1$s: Theme name, %2$s: required PHP version, %3$s: current PHP version
en: %1$s theme requires at least PHP version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
ja_JP: %1$s テーマは最低 PHP バージョン %2$s が必要です。現在のバージョンは %3$s です。アップグレードしてから再試行してください。

note: translators: %1$s: Theme name, %2$s: the required WordPress version, %3$s: user's current version
en: %1$s theme requires at least WordPress version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
ja_JP: %1$s テーマは最低 WordPress バージョン %2$s が必要です。現在のバージョンは %3$s です。アップグレードしてから再試行してください。

en: Remove item
ja_JP: 項目を削除

en: Edit
ja_JP: 編集

en: This feature requires Apollo13 Framework Extensions plugin to be active and in the proper version.
ja_JP: この機能を使用するには「Apollo13 Framework Extensions」プラグインの適切なバージョンをインストールし、有効化してください。

en: Alternative short top bar menu
ja_JP: 代替の短いトップバーメニュー

en: Site Navigation
ja_JP: サイトナビゲーション

en: Upload Image
ja_JP: 画像のアップロード

en: On
ja_JP: 有効

en: Categories in content
ja_JP: コンテンツ内のカテゴリー

en: Content
ja_JP: 内容

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Media bottom margin
ja_JP: メディアの下部マージン

en: Media top margin
ja_JP: メディアの上部マージン

en: Slider - height proportion
ja_JP: スライダー - 高さの比率

en: Slider - width proportion
ja_JP: スライダー - 横幅の比率

en: Show title and description of work items
ja_JP: ワークアイテムのタイトルと説明を表示する

en: Work media
ja_JP: ワークメディア

en: If enabled, then this Work will not be listed on the Works list page, but you can still select it for the front page or in other places.
ja_JP: 有効にするとこのワークはワークリストページに表示されませんがフロントページや他の場所に指定することはできます。

en: Exclude from the Works list page
ja_JP: ワークリストページから除外する

en: Works only when titles are displayed over images in the Works list.
ja_JP: ワークリスト内で画像の上にタイトルが表示される場合にのみ適用されます。

en: Testimonial
ja_JP: 推薦

en: You can use HTML here.
ja_JP: HTML を使用できます。

en: Subtitle
ja_JP: サブタイトル

en: General
ja_JP: 一般

en: If thumbnails are enabled, should they be open by default?
ja_JP: アイキャッチ画像が有効の場合、デフォルトで開きますか?

en: Type 5
ja_JP: タイプ5

en: Type 4
ja_JP: タイプ4

en: Type 3
ja_JP: タイプ3

en: Type 2
ja_JP: タイプ2

en: Type 1
ja_JP: タイプ1

en: Pattern above photos
ja_JP: 画像の上のパターン

en: Good for better readability of slide titles.
ja_JP: スライドタイトルの読みやすさを向上します。

en: Gradient above photos
ja_JP: 画像上の傾斜

en: How big the zooming effect will be
ja_JP: ズーム効果の大きさ

en: Zooming
ja_JP: ズーム

en: Carousel
ja_JP: カルーセル

en: Fade
ja_JP: フェード

en: Animation between slides.
ja_JP: スライド間のアニメーション。

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: Fit when needed
ja_JP: 必要であれば合わせる

en: Fit portrait
ja_JP: 縦に合わせる

en: Fit landscape
ja_JP: 横に合わせる

en: Fit always
ja_JP: 常に合わせる

en: Fit images
ja_JP: 画像に合わせる

en: Its main function is to make texts more visible
ja_JP: 主な機能としてテキストの視認性を向上します

en: Bottom right
ja_JP: 右下

en: Bottom center
ja_JP: 中央下

en: Bottom left
ja_JP: 左下

en: Middle right
ja_JP: 右中央

en: Middle center
ja_JP: 中心

en: Middle left
ja_JP: 左中央

en: Top right
ja_JP: 右上

en: Top center
ja_JP: 中央上

en: Top left
ja_JP: 左上

en: Texts position
ja_JP: テキスト位置

en: None
ja_JP: なし

en: Border
ja_JP: 枠線

en: Pop
ja_JP: ポップアップ

en: Shift
ja_JP: 上げる

en: Drop
ja_JP: 下げる

en: Show cross
ja_JP: 十字を表示

en: Hover effect
ja_JP: マウスホバー時の効果

en: Leave empty to not set any background
ja_JP: 背景を設定しない場合は空白にしてください

en: Open bricks to lightbox
ja_JP: タイルをライトボックスで開く

en: Original size
ja_JP: オリジナルのサイズ

en: Brick margin
ja_JP: タイルのマージン

en: Bricks columns
ja_JP: タイルの列数

en: Do not display it
ja_JP: 表示しない

en: This will display separate block with title and text about the album.
ja_JP: タイトルとテキストを持つ個別のブロックとしてアルバムを表示します。

en: Content column
ja_JP: コンテンツの列

en: Slider
ja_JP: スライダー

en: Bricks
ja_JP: タイル

en: Slider and Bricks work for both images and videos.
ja_JP: タイルとスライダーは画像と動画の両方に適用されます。

en: If enabled, then it will affect displaying in bricks and slider option, and also in lightbox.
ja_JP: 有効にすると、タイル内、スライダーオプション、ライトボックス内での表示に適用されます。

en: Show title and description of album items
ja_JP: アルバムアイテムのタイトルと説明を表示する

en: Random
ja_JP: ランダム

en: First on the list, last displayed
ja_JP: リストの最初の項目を最後に表示する

en: First on the list, first displayed
ja_JP: リストの最初の項目を最初に表示する

en: Items order
ja_JP: アイテムの順序

en: Album media
ja_JP: アルバムメディア

en: If enabled, then this Album will not be listed on the Albums list page, but you can still select it for the front page or in other places.
ja_JP: 有効にするとこのアルバムはアルバムリストページに表示されませんがフロントページや他の場所に指定することはできます。

en: Exclude from the Albums list page
ja_JP: アルバムリストページから除外する

en: Works only when titles are displayed over images in the Albums list.
ja_JP: アルバムリストの画像の上にタイトルが表示される場合のみ動作します。

note: Template Name of the theme
en: Albums list
ja_JP: アルバムリスト

en: Sticky One Page mode
ja_JP: 固定シングルページモード

en: from 5th row
ja_JP: 5行目から

en: from 4th row
ja_JP: 4行目から

en: from 3rd row
ja_JP: 3行目から

en: from 2nd row
ja_JP: 2行目から

en: from 1st row
ja_JP: 1行目から

en: Show always
ja_JP: 常に表示

en: Show header from the Nth row
ja_JP: ヘッダーの表示を始める行

en: Sidebar to show
ja_JP: サイドバー内の表示

en: Off
ja_JP: 無効

en: Only children Navigation on the right
ja_JP: 右に子ページナビゲーション

en: Children Navigation + sidebar on the right
ja_JP: 右に子ページナビゲーション + サイドバー

en: Sidebar on the right
ja_JP: 右にサイドバー

en: Only children Navigation on the left
ja_JP: 左に子ページナビゲーション

en: Children Navigation + sidebar on the left
ja_JP: 左に子ページナビゲーション + サイドバー

en: Sidebar on the left
ja_JP: 左にサイドバー

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Both off
ja_JP: 両方とも無効

en: Only bottom
ja_JP: 下方のみ有効

en: Only top
ja_JP: 上方のみ有効

en: Both on
ja_JP: 両方とも有効

en: Full width
ja_JP: 全幅

en: Full width + padding
ja_JP: 全幅 + パディング

en: Full width + fixed content
ja_JP: 全幅 + 固定コンテンツ

en: Right fixed width + padding
ja_JP: 右固定幅 + パディング

en: Right fixed width
ja_JP: 右固定幅

en: Left fixed width + padding
ja_JP: 左固定幅 + パディング

en: Left fixed width
ja_JP: 左固定幅

en: Center fixed width
ja_JP: 中央固定幅

en: Content Layout
ja_JP: コンテンツレイアウト

en: Layout &amp; Sidebar
ja_JP: レイアウト &amp; スライダー

en: Default for pages
ja_JP: 固定ページのデフォルト

en: Page background
ja_JP: ページ背景

en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

en: Used in breadcrumbs.
ja_JP: パンくずリストで使用されます。

en: Overlay color
ja_JP: オーバーレイの色

en: It will be only used for the background that is repeated. If the background is set to not repeat this value will be ignored.
ja_JP: 背景が繰り返しの場合のみ使用されます。繰り返しでない場合、設定値は無視されます。

en: bottom-right to top-left
ja_JP: 右下から左上

en: bottom-left to top-right
ja_JP: 左下から右上

en: top-right to bottom-left
ja_JP: 右上から左下

en: top-left to bottom-right
ja_JP: 左上から右下

en: right to left
ja_JP: 右から左

en: left to right
ja_JP: 左から右

en: bottom to top
ja_JP: 下から上

en: top to bottom
ja_JP: 上から下

en: It defines how the image will scroll in the background while the page is scrolled down.
ja_JP: ページを下にスクロールする際、背景で画像をどのようにスクロールするかを設定できます。

en: Repeat Y
ja_JP: 縦に繰り返し

en: Repeat X
ja_JP: 横に繰り返し

en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

en: Just center
ja_JP: 中央

en: Fit Horizontally
ja_JP: 横に拡張

en: Fit Vertically
ja_JP: 縦に拡張

en: Contain
ja_JP: 含む

en: Cover
ja_JP: カバー

en: How to fit the background image
ja_JP: 背景画像の配置

en: Boxed
ja_JP: ボックス

en: Full
ja_JP: 全幅

en: Width
ja_JP: 幅

en: Centered
ja_JP: 中央揃え

en: Classic(to side)
ja_JP: クラシック (横揃え)

en: Variant
ja_JP: バリエーション

en: To set the background image for the "Before the content" option, use the <strong>featured image</strong>.
ja_JP: 「コンテンツの前」オプションで背景画像を設定するには<strong>アイキャッチ画像</strong>を使用してください。

en: Position
ja_JP: 位置

en: Use custom settings
ja_JP: カスタム設定を使用する

en: You can use global settings or override them here
ja_JP: グローバル設定を使用するか上書きできます

en: Title bar
ja_JP: タイトルバー

en: Turn it off
ja_JP: コンテンツを隠さない

en: Yes, hide the content and add top padding to the outside title bar.
ja_JP: コンテンツを隠す。タイトルバーの外側の上部にパディングを加える

en: Global settings
ja_JP: グローバル設定

en: Hide content under the header
ja_JP: ヘッダーの下のコンテンツを隠す

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Images slider
ja_JP: 画像スライダー

en: Image
ja_JP: 画像

en: Choose between image, video and images slider. For the image use the Featured Image option. For the <strong>Images slider</strong> you need plugin the <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.
ja_JP: 画像、動画、画像スライダーから選択してください。画像についてはアイキャッチ画像オプションを使用してください。<strong>画像スライダー</strong>については<a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a> プラグインが必要です。

en: Post media
ja_JP: 投稿メディア

en: Featured media
ja_JP: アイキャッチメディア

en: Size of brick
ja_JP: タイルのサイズ

en: Posts list
ja_JP: 投稿リスト

en: Top 10 tags
ja_JP: トップ 10 タグ

en: Top 10 categories
ja_JP: トップ 10 カテゴリー

en: By months
ja_JP: 月ごと

en: Latest 50 posts
ja_JP: 最新の 50 投稿

en: Pages:
ja_JP: 固定ページ:

note: Template Name of the theme
en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

note: Template Name of the theme
en: Works list
ja_JP: ワークリスト

en: This content is password protected.
ja_JP: このコンテンツはパスワードで保護されています。

en: To view it please enter your password below
ja_JP: 参照するにはパスワードを入力してください
