Themes - Rife Free - en to pl translation catalogue (824 entries)

note: Description of the theme
en: Rife Free is a great portfolio and photography WP theme with 7 ready-to-use demo layouts. It is also perfect for business, blogging websites and for your shop because it is WooCommerce compatible. More cool features in the Rife theme are the: &#10003; Writing Effect &#10003; One Page Mode &#10003; Mobile/Touch Friendly Image & Video Slider &#10003; Bricks Gallery for Photographers &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Hidden Sidebar and many more. Over 450 options to change in the Customizer and much more in each page, post, album or work. We also integrate Schema.org which helps your website be more visible to search engines. Elementor compatibility will help you make your great website even more natural. The theme is RTL and translation-ready (WPML). &#9733; Check our demos for more details: https://apollo13themes.com/rife/designs/
pl: Rife Free to świetny motyw fotograficzny i portfolio, z 7 gotowymi do użycia demami. Jest również idealny dla firm, blogów i sklepów, ponieważ jest zgodny z WooCommerce. Więcej ciekawych funkcji w motywie Rife to: &#10003; Efekt pisania &#10003; Tryb jednej strony &#10003; Mobilny/dotykowy slider obrazków i flimów &#10003; Galeria cegiełkowa dla fotografów &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Ukrywany pasek boczny i wiele innych. Ponad 450 opcji do zmiany w Customizerze i wiele więcej na każdej stronie, poście, albumie lub pracy. Ponadto integracja ze Schema.org pomaga Twojej witrynie być bardziej widoczną dla wyszukiwarek. Kompatybilność z Elementorem pomoże ci stworzyć wspaniałą stronę internetową w prosty sposób. Motyw działa również w trybie RTL i jest gotowy do tłumaczenia (WPML). &#9733; Sprawdź nasze dema, aby uzyskać więcej informacji: https://apollo13themes.com/rife/designs/

note: translators: %d - number of comments
en: %d comment | %d comments
pl[0]: %d komentarz
pl[1]: %d komentarzy
pl[2]: %d komentarzy

en: Works on devices less than 600 pixels wide.
pl: Działa na urządzeniach o szerokości mniejszej niż 600 pikseli.

en: Yes, hide the content
pl: Tak, ukryj treść

en: If your items have different heights, you can start each row of items from a new line instead of the masonry style.
pl: Jeśli twoje elementy mają różną wysokość, możesz rozpocząć każdy wiersz cegiełek od nowej linii zamiast układu murowanego.

note: translators: %1$s: Post type name, %2$s: URL
en: Warning - slug reserved for %1$s post type is used by some post or page. It may cause problems with reaching some of your content. You should change slug of <a href="%2$s">this post</a> to make sure everything will work proper.
pl: Ostrzeżenie - uproszczona nazwa zarezerwowana dla typu treści %1$s jest używana przez pewien post lub stronę. Może to powodować problemy z dotarciem do niektórych treści. Powinieneś zmienić uproszczoną nazwę <a href="%2$s">tego wpisu</a>, by mieć pewność, że wszystko będzie działać prawidłowo.

en: It is always available sidebar (but only active if WooCommerce is installed and activated), that is activated by clicking on the icon in the header. You should put a shopping cart widget there, as well as, for example, several special widgets.
pl: Jest to zawsze dostępny panel boczny (ale aktywny tylko wtedy, gdy WooCommerce jest zainstalowany i aktywowany), który jest aktywowany przez kliknięcie ikony w nagłówku. Powinieneś tam umieścić widget koszyka na zakupy, a także na przykład kilka specjalnych widgetów.

en: Text write speed
pl: Szybkość wypisywania tekstu

en: on mobiles
pl: na telefonach komórkowych

en: Share a link to the album or to the attachment page
pl: Udostępnij link do albumu lub do strony załącznika

en: Bricks filter
pl: Filtr cegiełek

en: Time between slides
pl: Czas między slajdami

en: If enabled, the video will be displayed in the lightbox.
pl: Jeśli włączone, wideo zostanie wyświetlone w lightboxie.

en: If enabled, navigation leads to the next/previous item in the same category. If disabled, it will navigate through items according to the order of the "publication date".
pl: Jeśli opcja jest włączona, nawigacja prowadzi do następnego/poprzedniego elementu w tej samej kategorii. Jeśli wyłączona, będzie nawigować po elementach zgodnie z kolejnością "daty publikacji".

en: Work info
pl: Informacje o pracy

en: Main page
pl: Strona główna

en: Alternative button
pl: Alternatywny przycisk

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: Comments number
pl: Liczba komentarzy

en: Author
pl: Autor

en: Date of publish or last update
pl: Data opublikowania lub ostatniej aktualizacji

en: Post info
pl: Informacje o wpisie

en: It is a maximum number of columns displayed on larger devices. On smaller devices, it can be a lower number of columns.
pl: Jest to maksymalna liczba kolumn wyświetlanych na większych urządzeniach. Na mniejszych urządzeniach może to być mniejsza liczba kolumn.

en: This will be the default background for pages related to the blog.
pl: Będzie to domyślne tło dla stron powiązanych z blogiem.

en: Open link in new tab
pl: Otwórz odnośnik w nowej karcie

en: Link
pl: Odnośnik

[ctx: tool]
en: Search
pl: Wyszukiwarka

en: Border color
pl: Kolor obramowania

en: Tools button
pl: Przycisk narzędzi

en: Tools icons
pl: Ikony narzędzi

en: You can change some options here to modify the appearance of the sticky header(if it is enabled).
pl: Możesz zmienić niektóre opcje, aby zmodyfikować wygląd przyklejonego nagłówka (jeśli jest włączony).

en: Override normal settings
pl: Zastąp normalne ustawienia

en: Sticky header
pl: Przyklejony nagłówek

en: Submenu 3rd level
pl: Submenu trzeciego poziomu

en: Closing icon
pl: Ikona zamknięcia

en: Opening icon
pl: Ikona otwarcia

en: Opening/Closing icons
pl: Ikony otwierania/zamykania

en: on hover/active
pl: po najechaniu / gdy aktywny

en: If you disable this then menu will not switch to mobile menu. You should consider disabling this option only if you have a clean header with a short menu.
pl: Jeśli to wyłączysz, to menu nie przełączy się na menu mobilne. Powinieneś rozważyć wyłączenie tej opcji tylko wtedy, gdy masz czysty nagłówek z krótkim menu.

en: Allow for the mobile menu
pl: Zezwól na mobilne menu

en: After turning on the mobile menu will be closed after clicking the link menu. This option is good for "one page" sites. For traditional websites, it is recommended to disable this option.
pl: Po włączeniu menu mobilne zostanie zamknięte po kliknięciu w odnośnik w menu. Ta opcja jest dobra w przypadku witryn "jednej strony". W przypadku tradycyjnych witryn zaleca się wyłączenie tej opcji.

en: Close menu after click
pl: Zamknij menu po kliknięciu

en: Mobile menu
pl: Menu dla urządzeń mobilnych

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: It works only for first level links.
pl: Działa tylko dla odnośników pierwszego poziomu.

en: If you use more than one word in the logo, you can use <code>&amp;nbsp;</code> instead of a white space, so the words will not break into many lines.
pl: Jeśli używasz więcej niż jednego słowa w logo, możesz użyć <code>&amp;nbsp;</code> zamiast białej spacji, aby słowa nie były podzielone na wiele linii.

en: It works only on mobile devices(1024px wide or less).
pl: To działa tylko na urządzeniach mobilnych (1024px szerokości lub mniej).

en: It works only on large screens(1025px wide or more).
pl: Działa tylko na dużych ekranach (o szerokości 1025 pikseli lub więcej).

en: on desktop
pl: na komputerach

en: Max width
pl: Maksymalna szerokość

en: Should it be displayed on devices less than 600 pixels wide.
pl: Czy wyświetlać na urządzeniach o szerokości mniejszej niż 600 pikseli?

en: Display it on mobiles
pl: Wyświetl na telefonach komórkowych

en: Narrow the entire header as well
pl: Zwęź także cały nagłówek

en: Turn on only for a sticky variant
pl: Włącz tylko dla przyklejonego wariantu

en: Border radius
pl: Zaokrąglenie obramowania

en: It only affects the widgets in the vertical sidebars.
pl: Ma wpływ tylko na widgety w pionowych panelach bocznych.

en: Top margin
pl: Górny margines

en: If enabled, the theme will use a lightbox to display images in the post content. To work properly, Images should link to "Media File".
pl: Jeśli opcja jest włączona, motyw użyje lightboxa do wyświetlania obrazków w treści postu. Aby lightbox działał poprawnie, obrazki powinny zawierać odnośnik do "Pliku Multimedialnego".

en: If enabled, it highlights(font size and color) the first paragraph in the content(blog, post, page).
pl: Po włączeniu wyróżnia (rozmiar czcionki i kolor) pierwszy akapit w treści (blog, wpis, strona).

en: Highlight
pl: Podświetlenie

en: First paragraph
pl: Pierwszy paragraf

en: on mobile devices
pl: na urządzeniach mobilnych

en: Main titles
pl: Główne tytuły

en: Headings
pl: Nagłówki

en: Font for main navigation menu and overlay menu:
pl: Czcionka dla głównego menu nawigacji i menu nakładki:

en: Opening effect
pl: Efekt otwarcia

en: Side
pl: Strona

en: It is active only if it contains active widgets. After activation, displays the opening button in the header.
pl: Jest aktywny tylko wtedy, gdy zawiera aktywne widgety. Po aktywacji wyświetla przycisk otwierania w nagłówku.

en: Links
pl: Odnośniki

en: Widgets part
pl: Część widgetów

en: Lower part
pl: Dolna część

en: Style
pl: Styl

en: <strong>On load</strong> is called when the whole site, with all the images, is loaded, which can take a lot of time on heavier sites, and even more time on mobile devices. Also,  it can sometimes hang and never hide the preloader, when there is a problem with some resource. <br /><strong>On DOM ready</strong> is called when the whole HTML with CSS is loaded, so after the preloader is hidden, you can still see the loading of images. This is a much safer option.
pl: <strong>On load</strong> jest wywoływane, gdy cała witryna ze wszystkimi obrazkami jest załadowana, co może zająć dużo czasu na cięższych witrynach, a jeszcze więcej w urządzeniach mobilnych. Ponadto może czasami zawiesić się i nigdy nie ukryć preloadera, gdy występuje problem z jakimś zasobem. <br /><strong>On DOM ready</strong> jest wywoływana, gdy cały HTML z CSS jest załadowany, więc po tym jak preloader zostanie ukryty, nadal można zobaczyć ładowanie zdjęć. To znacznie bezpieczniejsza opcja.

[ctx: action]
en: Search
pl: Szukaj

en: Use the "Transparent" button to insert a transparent value.
pl: Użyj przycisku "Przezroczysty", aby wstawić przezroczystą wartość.

en: Use the correct <code>color</code> property in CSS( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), or choose a color with a color picker. Leave an empty value to use the default theme value.
pl: Użyj poprawnej właściwości <code>color</code> w CSS (<code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code>) lub wybierz kolor za pomocą narzędzie do wybierania kolorów. Pozostaw pustą wartość, aby użyć domyślnej wartości motywu.

en: In Pro version of Rife theme, you get access to much more features, that can help make your page more useful & beautiful.
pl: W wersji Pro motywu Rife masz dostęp do znacznie większej liczby funkcji, dzięki którym twoja strona stanie się bardziej użyteczna i piękna.

en: Changelog
pl: Rejestr zmian

en: To get support for Rife Free we invite you to visit community support forum on WordPress.org theme repository. We also are monitoring this forum, however, priority support is provided for Rife Pro users, so we might not be available.
pl: Aby uzyskać wsparcie dla Rife Free, zapraszamy do odwiedzenia forum wsparcia społeczności w repozytorium motywów WordPress.org. Monitorujemy również to forum, jednak dla użytkowników Rife Pro udzielamy priorytetowego wsparcia, więc możemy nie być dostępni.

en: Community Support
pl: Wsparcie społeczności

en: Visit the Changelog
pl: Odwiedź dziennik zmian

en: Demo Data Directory
pl: Katalog danych demonstracyjnych

en: Stretch the slider to the window height
pl: Rozciągnij slider do wysokości okna

en: What should be the width of this work on the Works list?
pl: Jaka powinna być szerokość tej pracy na liście prac?

en: Overlay
pl: Nakładka

en: Open
pl: Otwarte

en: Thumbnails
pl: Miniatury

en: Zoom in %
pl: Powiększenie w %

en: Transition
pl: Przejście

en: If autoplay is on, slider will run on page load.
pl: Jeśli autoodtwarzanie jest włączone, slider będzie działał po załadowaniu strony.

en: Cover the whole screen
pl: Zakryj cały ekran

en: How pictures will fit in the area of the slider. <strong>Fit when needed</strong> is best suited for small images that should not be stretched to larger sizes, only to smaller ones (so that they are always completely visible).
pl: Jak zdjęcia będą pasować w obszarze slidera. <strong>Dopasuj w razie potrzeby</strong> najlepiej nadaje się do małych zdjęć, które nie powinny być rozciągane do większych rozmiarów, tylko do mniejszych (tak aby były zawsze całkowicie widoczne).

en: Show texts
pl: Pokaż teksty

en: The main use of this function is to make the texts more readable.
pl: Głównym zastosowaniem tej funkcji jest uczynienie tekstów bardziej czytelnymi.

en: Show gradient
pl: Pokaż gradient

en: on hover
pl: po najechaniu myszą

en: without hover
pl: bez najazdu

en: Show overlay
pl: Pokaż nakładkę

en: It works only for images. If you change the theme option, which is called "Display thumbnails instead of video", then for videos that have set a featured image, it will also work.
pl: Działa tylko w przypadku obrazków. Jeśli zmienisz opcję motywu, która nazywa się "Wyświetlaj miniatury zamiast filmów", to w przypadku filmów, które mają ustawiony obrazek wyróżniający, ta opcja będzie również działać.

en: Choose the proportions of the bricks
pl: Wybierz proporcje cegiełek

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
pl: W zależności od rzeczywistej szerokości ekranu dostępna przestrzeń dla cegiełek może być mniejsza, ale nigdy większa niż ta liczba.

en: The maximum width of the brick layout
pl: Maksymalna szerokość układu cegiełkowego

en: Show on the right
pl: Pokaż po prawej

en: Show on the left
pl: Pokaż po lewej

en: Show media in
pl: Pokaż multimedia w

en: It will display your images/videos from the first to the last or in a different way.
pl: Wyświetla obrazki/filmy od pierwszego do ostatniego lub w inny sposób.

en: What should be the width of this album on the Albums list?
pl: Jaka powinna być szerokość tego albumu na liście albumów?

en: Default bullets icon
pl: Domyślna ikona punktów

en: Color of navigation bullets
pl: Kolor punktów nawigacyjnych

en: This works only when page is designed with WPBakery Page Builder. With this option enabled, the page will turn into a vertical slider to the full height of the browser window, and each row created in the WPBakery Page Builder is a single slide.
pl: Działa to tylko wtedy, gdy strona została zaprojektowana za pomocą WPBakery Page Builder. Po włączeniu tej opcji strona zmieni się w pionowy slider na pełną wysokość okna przeglądarki, a każdy wiersz utworzony w WPBakery Page Builder. to pojedynczy slajd.

en: If you use Elementor or WPBakery Page Builder, then you can decide to show header after the content is scrolled to Nth row. Thanks to that you can have a clean welcome screen.
pl: Jeśli używasz Elementora lub WPBakery Page Builder, możesz zdecydować o wyświetleniu nagłówka po przewinięciu zawartości do N-tego wiersza. Dzięki temu możesz mieć czysty ekran powitalny.

note: translators: %s: Children Navigation
en: Only %s on the right
pl: Tylko %s po prawej

note: translators: %s: Children Navigation
en: Only %s on the left
pl: Tylko %s po lewej

note: translators: %s: Children Navigation
en: Children Navigation
pl: Nawigacja dzieci

en: Left/right padding
pl: Lewy/prawy odstęp

en: Top/bottom padding
pl: Górny/dolny odstęp

en: Other elements
pl: Inne elementy

en: Titles
pl: Tytuły

en: Will be placed above the image(if used)
pl: Zostanie umieszczony nad obrazkiem (jeśli jest używany)

en: Speed
pl: Szybkość

en: Inside the content
pl: Wewnątrz treści

en: Before the content
pl: Przed treścią

en: Works only with the horizontal header.
pl: Działa tylko z poziomym nagłówkiem.

en: This limits the height of the image so that the parallax can work.
pl: Ogranicza to wysokość obrazka, dzięki czemu paralaksa może działać.

en: Area height
pl: Wysokość obszaru

en: Parallax
pl: Paralaksa

en: Featured Image
pl: Obrazek wyróżniający

en: What should be the width of this post on the Posts list?
pl: Jaka powinna być szerokość tego posta na liście postów?

en: Link to full-size image
pl: Odnośnik do oryginalnego obrazka

note: translators: %s - size in pixels
en: Full size is %s pixels
pl: Pełny rozmiar to %s pikseli

note: translators: %1$s - date
en: Published %1$s
pl: Opublikowano %1$s

note: translators: %1$s - author name in form of link
en: By %1$s
pl: Przez %1$s

note: translators: %s - title of parent post
en: Return to %s
pl: Powrót do %s

en: Please try another search term
pl: Spróbuj użyć innego hasła do wyszukania

en: No results found.
pl: Brak wyników.

en: View all results
pl: Wyświetl wszystkie wyniki

en: Comments are closed.
pl: Możliwość komentowania została wyłączona.

en: previous page
pl: poprzedniej strony

en: home page
pl: strony głównej

note: translators:  Go to our home page(link) or go back to previous page(link)
en: Go to our %1$s or go back to %2$s
pl: Wróć do %1$s lub wróć do %2$s

en: The page you are looking for can't be found!
pl: Strona, której szukasz, nie została znaleziona!

en: Blog Archives
pl: Archiwum bloga

note: translators: %s - year
en: Yearly Archives: %s
pl: Archiwum roku: %s

note: translators: %s - month
en: Monthly Archives: %s
pl: Archiwum miesiąca: %s

note: translators: %s - day
en: Daily Archives: %s
pl: Archiwum dnia: %s

note: translators: %s - tag name
en: Tag Archives: %s
pl: Archiwa tagu: %s

note: translators: %s - category name
en: Category Archives: %s
pl: Archiwum kategorii: %s

note: translators: %s - author name
en: Author Archives: %s
pl: Archiwum autora: %s

note: translators: %1$d number of results, %2$s search query
en: %1$d search result for "%2$s" | %1$d search results for "%2$s"
pl[0]: %1$d wynik wyszukiwania dla "%2$s"
pl[1]: %1$d wyniki wyszukiwania dla "%2$s"
pl[2]: %1$d wyników wyszukiwania dla "%2$s"

en: Albums
pl: Albumy

en: Pages
pl: Strony

en: Categories
pl: Kategorie

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

note: translators: "Go back" link
en: Go back
pl: Wróć

note: translators: "Go back" link
en: %s or use Site Map below:
pl: %s lub skorzystaj z mapy witryny poniżej:

en: Sample text with <strong>some bold words</strong>, <em>some italic ones</em> and numbers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)
pl: Przykładowy tekst z <strong>pogrubionymi słowami</strong>, <em>kursywą</em> i cyframi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)

en: Letter Spacing
pl: Kerning

en: Word Spacing
pl: Odstępy między wyrazami

en: Font Weights & Styles
pl: Wagi i style czcionki

en: Font Subsets
pl: Zbiór znaków kroju

en: Standard Fonts
pl: Standardowe kroje pisma

en: Font Family
pl: Krój pisma

en: Add sidebar
pl: Dodaj panel boczny

en: Remove this sidebar
pl: Usuń ten panel boczny

en: Name of sidebar
pl: Nazwa panelu bocznego

en: Unit
pl: Jednostka

en: Bottom
pl: Na dole

en: Top
pl: Na górze

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pl: Instalowanie wtyczki %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
pl: Wszystkie instalacje zostały zakończone.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
pl: Zainstalowano %1$s.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pl: Instalowanie zostało rozpoczęte. Na niektórych hostingach może to trochę potrwać, więc prosimy o cierpliwość.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pl: Instalowanie i włączanie wtyczki %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
pl: Wszystko co trzeba zostało zainstalowane i włączone.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
pl: Zainstalowano i włączono %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pl: Rozpoczął się proces instalacji i włączania wtyczek. Trochę to potrwa, więc proszę czekać cierpliwie.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
pl: Nie udało się zainstalować %1$s.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
pl: Wystąpił błąd podczas instalowania wtyczki %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pl: Aktualizowanie wtyczki %1$s (%2$d/%3$d)

en: Plugin activation failed.
pl: Nie udało się włączyć wtyczki.

en: No plugins are available to be activated at this time.
pl: Aktualnie brak wtyczek do włączenia.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
pl: Nie wybrano żadnej wtyczki do włączenia. Nie podjęto działania.

en: No plugins are available to be updated at this time.
pl: Aktualnie nie ma wtyczek do aktualizacji.

en: No plugins are available to be installed at this time.
pl: Aktualnie nie ma wtyczek do zainstalowania.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
pl: Nie wybrano żadnej wtyczki do aktualizacji. Nie podjęto działania.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
pl: Nie wybrano żadnej wtyczki do zainstalowania. Nie podjęto działania.

en: Activate
pl: Włącz

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Install
pl: Zainstaluj

en: Upgrade message from the plugin author:
pl: Wiadomość dotycząca aktualizacji od autora wtyczki:

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
pl: Włącz %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
pl: Aktualizuj %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
pl: Zainstaluj %2$s

en: Source
pl: Źródło

en: Plugin
pl: Wtyczka

en: No plugins to install, update or activate.
pl: Brak wtyczek do zainstalowania, aktualizacji lub włączenia.

en: Available version:
pl: Dostępna wersja:

en: Minimum required version:
pl: Minimalna wymagana wersja:

en: Installed version:
pl: Zainstalowana wersja:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
pl: nieznana

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Do włączenia <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Do włączenia <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Do włączenia <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Dostępna aktualizacja <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Dostępne aktualizacje <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Dostępne aktualizacje <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Do zainstalowania <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Do zainstalowania <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Do zainstalowania <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Wszystkie <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Wszystkie <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Wszystkie <span class="count">(%s)</span>

en: Update recommended
pl: Zalecana aktualizacja

en: Requires Update
pl: Wymaga aktualizacji

en: Required Update not Available
pl: Wymagana aktualizacja nie jest dostępna

en: Active
pl: Włączono

en: Installed But Not Activated
pl: Zainstalowano, ale nie włączono

en: Not Installed
pl: Nie zainstalowano

en: Pre-Packaged
pl: W pakiecie

en: External Source
pl: Źródło zewnętrzne

en: WordPress Repository
pl: Repozytorium WordPressa

en: Recommended
pl: Polecane

en: Required
pl: Wymagane

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
pl: i

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
pl: Zdalny pakiet wtyczki składa się z więcej niż jednego pliku, ale pliki nie są spakowane w katalogu.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
pl: Skontaktuj się z dostawcą wtyczki i poproś o przygotowanie nowej wersji zgodnej z wytycznymi WordPressa.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
pl: Wtyczka z pakietu nie zawiera katalogu z prawidłową nazwą, a próba zmiany nazwy nie zadziałała.

en: Update Required
pl: Wymagana aktualizacja

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
pl: Wtyczka wymaga aktualizacji, aby być kompatybilną z używanym motywem.

en: Please contact the administrator of this site for help.
pl: Proszę skontaktować się z administratorem witryny, aby uzyskać pomoc.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
pl: Co najmniej jedna z wymaganych lub zalecanych wtyczek wymaga zainstalowania, aktualizacji lub włączenia.

en: Dismiss this notice
pl: Odrzuć powiadomienie

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
pl: Wszystkie wtyczki zostały zainstalowane i włączone. %1$s

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
pl: Wtyczka nie została włączona. Motyw wymaga użycia nowszej wersji wtyczki niż %s. Proszę ją zaktualizować.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
pl: Nic nie zrobiono. Wtyczka %1$s jest już włączona.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
pl[0]: Włączono wtyczkę:
pl[1]: Włączono wtyczki:
pl[2]: Włączono wtyczki:

en: Plugin activated successfully.
pl: Wtyczka została włączona.

en: Return to the Dashboard
pl: Powrót do kokpitu

en: Return to Required Plugins Installer
pl: Wróć do instalatora wymaganych wtyczek

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
pl[0]: Rozpocznij włączanie wtyczki
pl[1]: Rozpocznij włączanie wtyczek
pl[2]: Rozpocznij włączanie wtyczek

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
pl[0]: Rozpocznij aktualizację wtyczki
pl[1]: Rozpocznij aktualizację wtyczek
pl[2]: Rozpocznij aktualizację wtyczek

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
pl[0]: Rozpocznij instalację wtyczki
pl[1]: Rozpocznij instalowanie wtyczek
pl[2]: Rozpocznij instalowanie wtyczek

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
pl[0]: Zalecana wtyczka jest aktualnie wyłączona: %1$s.
pl[1]: Zalecane wtyczki są aktualnie wyłączone: %1$s.
pl[2]: Zalecane wtyczki są aktualnie wyłączone: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
pl[0]: Poniższa wymagana wtyczka nie jest obecnie włączona: %1$s.
pl[1]: Poniższe wymagane wtyczki nie są obecnie włączone: %1$s.
pl[2]: Poniższe wymagane wtyczki nie są obecnie włączone: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
pl[0]: Dostępna jest aktualizacja dla: %1$s.
pl[1]: Dostępne są aktualizacje następujących wtyczek: %1$s.
pl[2]: Dostępne są aktualizacje następujących wtyczek: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
pl[0]: Należy zaktualizować wtyczkę %1$s, aby aby zapewnić maksymalną zgodność z używanym motywem.
pl[1]: Należy zaktualizować wtyczki %1$s, aby aby zapewnić maksymalną zgodność z używanym motywem.
pl[2]: Należy zaktualizować wtyczki %1$s, aby aby zapewnić maksymalną zgodność z używanym motywem.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
pl[0]: Twórcy motywu polecają użycie wtyczki: %1$s.
pl[1]: Twórcy motywu polecają użycie wtyczek: %1$s.
pl[2]: Twórcy motywu polecają użycie wtyczek: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
pl[0]: Motyw wymaga do działania następującej wtyczki: %1$s.
pl[1]: Motyw wymaga użycia następujących wtyczek: %1$s.
pl[2]: Motyw wymaga użycia następujących wtyczek: %1$s.

en: Something went wrong with the plugin API.
pl: Wystąpił problem z API wtyczki.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
pl: Aktualizowanie wtyczki: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
pl: Instalowanie wtyczki: %s

en: Install Plugins
pl: Zainstaluj wtyczki

en: Install Required Plugins
pl: Zainstaluj wymagane wtyczki

en: Uncheck item
pl: Odznacz element

en: Mark item
pl: Zaznacz element

en: Write your comment here&hellip;
pl: Tutaj wpisz swój komentarz&hellip;

en: Add comment
pl: Dodaj komentarz

en: Loading next items
pl: Wczytywanie kolejnych pozycji

en: Load more
pl: Załaduj więcej

en: Faded out Designs are available only in Rife Pro. You can preview them from here by clicking on each Design and then using "Live preview" button.
pl: Wyblakłe Designy są dostępne tylko w Rife Pro. Możesz obejrzeć ich podgląd klikając tutaj używając przycisku "Podgląd na żywo".

en: Start typing to filter icons
pl: Zacznij pisać, aby wyszukać ikony

note: translators: %s: Theme name
en: %s Import &amp; Info
pl: %s Import &amp; informacje

en: Do You want to delete selected One Page Navigation Pointer?
pl: Czy chcesz usunąć wybrany wskaźnik nawigacyjny jednej strony?

en: There are rows in content with identical "Navigation anchor title" parameter, which has to be unique for each item. Please fix it by editing row parameters. Duplicated titles are:
pl: Istnieją wiersze w treści z identycznym parametrem "Tytuł kotwicy nawigacyjnej", który musi być unikalny dla każdej pozycji. Napraw to, edytując parametry wiersza. Zduplikowane tytuły to:

en: If you are looking for more beautiful and Free templates for Elementor try our Templates pack. It also includes new Elementor widgets.
pl: Jeśli szukasz więcej pięknych i darmowych szablonów do Elementora wypróbuj nasz pakiet szablonów. Zawiera również nowe widgety do Elementora.

en: You already know Elementor Page builder in its great free version. Support team behind it and get more cool widgets by upgrading to Pro version.
pl: Znasz już Elementor Page Builder w swojej świetnej darmowej wersji. Wesprzyj zespół który go tworzy i uzyskaj więcej fajnych widżetów, przechodząc na wersję Pro.

en: Read more details in the documentation.
pl: Przeczytaj więcej szczegółów w dokumentacji.

en: Releasing website in few languages is a lot of work. Use the WPML plugin to get much help with this.
pl: Tworzenie strony w kilku językach to dużo pracy. Użyj wtyczki WPML, aby uzyskać pomoc w tym zakresie.

en: A lightweight plugin that can help you speed up your website by optimizing various assets.
pl: Lekka wtyczka, która może przyspieszyć działanie Twojej witryny, optymalizując różne zasoby.

en: Great speed with flawless support - a managed hosting for WordPress. In terms of speed, hosting is the first thing you have to upgrade to make your website fly!
pl: Doskonała szybkość i wspaniała obsługa - zarządzany hosting dla WordPress. Jeśli chodzi o szybkość, hosting jest pierwszą rzeczą, którą musisz zapewnić, aby Twoja witryna zasuwała!

en: Read more details on our Blog
pl: Przeczytaj więcej szczegółów na naszym blogu

en: Image optimization is one element that can cut off your page weight by 50 percent or more. Check this great plugin & service to achieve better results in no time.
pl: Optymalizacja obrazków to jeden z elementów, który może odciążyć Twoją stronę o 50% lub więcej. Sprawdź tę wspaniałą wtyczkę i usługę, aby osiągnąć lepsze rezultaty w mgnieniu oka.

en: Below you can find various tools that can improve your site and workflow. All of these tools we use in our websites and recommend them as great help!
pl: Poniżej znajdziesz różne narzędzia, które mogą usprawnić twoją witrynę i przebieg pracy. Wszystkich tych narzędzi używamy na naszych witrynach i polecamy je jako wspaniałą pomoc!

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation. Recommended 64 MB or more.
pl: Największy rozmiar pliku, który można przesłać do instalacji WordPress. Zalecane 64MB lub więcej.

en: Max Upload Size
pl: Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku

note: translators: %s: Post size limit value translators: %s: Max upload size limit value
en: %s - too low value for this setting might cause problems. Recommended 64MB or more.
pl: %s - zbyt niska wartość tego ustawienia może powodować problemy. Zalecane 64MB lub więcej.

en: The largest file size that can be contained in one post. Recommended 64 MB or more.
pl: Największy rozmiar danych wysłanych do serwera w jednym żądaniu. Zalecane 64MB lub więcej.

en: PHP Post Max Size
pl: Maksymalny rozmiar PHP Post

note: translators: %1$s - time in seconds, %2$s - max_execution_time
en: %1$s - Having %2$s less than 30 can hurt the import process. We recommend setting it to at least 60 if possible, even if only for the import process.
pl: %1$s - Jeśli %2$s ma wartość mniejszą niż 30, może to zaszkodzić procesowi importowania. Zalecamy ustawienie tego na co najmniej 60, jeśli to możliwe, nawet jeśli tylko na czas importowania.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups). Recommended 60 seconds or more for the import process.
pl: Ilość czasu (w sekundach), jaką Twoja witryna spędzi na pojedynczym żądaniu przed przekroczeniem limitu czasu (aby uniknąć zawieszania się serwera). Zalecane 60 sekund lub więcej dla procesu importowania.

en: PHP Time Limit
pl: PHP Limit czasu wykonywania

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
pl: Nie można ustalić wersji PHP, ponieważ phpversion() nie istnieje.

note: translators:  %1$s is PHP version number and %2$s is link to "How to update your PHP version" article
en: How to update your PHP version
pl: Jak zaktualizować wersję PHP

note: translators:  %1$s is PHP version number and %2$s is link to "How to update your PHP version" article
en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. Having version 7 or higher is even better. See: %2$s
pl: %1$s - Zalecamy minimalną wersję PHP 5.6. Posiadanie wersji 7 lub wyższej jest jeszcze lepsze. Zobacz: See: %2$s

en: The version of PHP installed on your hosting server.
pl: Wersja PHP używana na serwerze.

en: PHP Version
pl: Wersja PHP

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - You should be fine with so much memory, however, depending on how many plugins you have active you should change it to 128 MB or more. See: %2$s
pl: %1$s - Taka ilość pamięci powinna wystarczyć, jednak w zależności od tego, ile masz aktualnie aktywnych wtyczek należy zmienić tą wartość na 128MB lub więcej. Zobacz: %2$s

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - Having memory lower than 96 MB(we recommend 128 MB or more) can produce errors while importing demo data, depending on how many plugins you have active. See: %2$s
pl: %1$s - Posiadanie pamięci mniejszej w ilości mniejszej niż 96 MB (zalecamy 128MB lub więcej) może powodować błędy podczas importowania danych demonstracyjnych, w zależności od tego, ile aktywnych wtyczek posiadasz. Zobacz:: %2$s

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: Increasing memory allocated to PHP
pl: Zwiększenie pamięci przydzielonej dla PHP

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - We can not determine the true memory limit that is set on your server. It is possible that your server admin blocked manipulating this limit. See: %2$s
pl: %1$s - Nie możemy ustalić prawdziwego limitu pamięci ustawionego na serwerze. Możliwe, że administrator serwera zablokował manipulowanie tym limitem. Zobacz: %2$s

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
pl: Maksymalny rozmiar pamięci (RAM), z którego może korzystać witryna w czasie zapytania.

en: WP Memory Limit
pl: Limit pamięci WP

note: translators: %s: directory name
en: To allow import, make %s writable.
pl: Aby móc importować, ustaw folder %s aby można było do niego zapisywać.

en: The directory must be writable so downloaded demo data could be saved for the import process.
pl: Katalog musi być zapisywalny, aby pobrane dane demo mogło zostać zapisane w procesie importu.

en: Server/WordPress Environment
pl: Środowisko serwerowe/WordPress

en: There are no products yet!
pl: Nie ma jeszcze produktów!

en: Use slider to set proper value. You can click on slider handle and then use arrows keys(on keyboard) to adjust value precisely. You can also type in input value that is in/out of range of slider, and it will be used.
pl: Użyj suwaka, aby ustawić właściwą wartość. Możesz kliknąć uchwyt suwaka, a następnie użyć klawiszy strzałek (na klawiaturze), aby precyzyjnie dostosować wartość. Możesz również wpisać wartość w pole, która znajduje się poza zakresem suwaka, i zostanie ona użyta.

en: Add
pl: Dodaj

en: Transparent
pl: Przeźroczysty

en: Clear field
pl: Wyczyść pole

en: Upload
pl: Prześlij

en: To mark more items in Media Library and in below list, you can use <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) or <code>Shift</code> key while selecting them with mouse.
pl: Aby zaznaczyć więcej pozycji w bibliotece mediów i na poniższej liście, możesz użyć klawiszy <code>Ctrl</code> (<code>Cmd</code>) lub <code>Shift</code> podczas wybierania ich za pomocą myszy.

en: Remove selected
pl: Usuń zaznaczone

en: Add items at beginning of the list
pl: Dodaj elementy na początku listy

en: Add Video from Youtube/Vimeo
pl: Dodaj film z Youtube/Vimeo

en: Select/Upload images and videos
pl: Wybierz/wgraj obrazki i filmy

en: Work media - Add images/videos
pl: Media pracy - dodaj obrazki/filmy

en: Work details
pl: Szczegóły pracy

en: People details
pl: Informacje o osobie

en: Album media - Add images/videos
pl: Media albumu - dodaj obrazki/filmy

en: Album details
pl: Szczegóły albumu

en: Page details
pl: Szczegóły strony

en: Blog post details
pl: Szczegóły wpisu

note: translators: %1$s: link to customizer, %2$s section name
en: Theme options for this page can be found in <a href="%1$s">Appearance -&gt; Customize -&gt; %2$s</a>.
pl: Opcje motywu dla tej strony można znaleźć w <a href="%1$s">Wygląd -&gt; Personalizacja -&gt; %2$s</a>.

en: Choose & move to next step
pl: Wybierz i przejdź do następnego kroku

en: Live preview
pl: Podgląd na żywo

en: Version
pl: Wersja

en: Apollo13Themes on Twitter
pl: Apollo13Themes na Twitterze

en: Thanks for being with us!
pl: Dzięki że jesteś z nami!

en: On these pages you can get info what is new, import designs and get help if you will ever need it.
pl: Na tych stronach możesz uzyskać informacje o nowościach, importować Designy i uzyskać pomoc, jeśli będziesz jej potrzebować.

note: translators: %s: Theme name
en: Welcome to %s Theme
pl: Witaj w motywie %s

en: Recommended Tools
pl: Polecane narzędzia

en: Get Help
pl: Uzyskaj pomoc

en: Export
pl: Eksport

en: Design Importer
pl: Importer Designów

en: Info
pl: Informacja

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
pl: Brak uprawnień dostępu do wybranej strony.

en: Try Rife Pro
pl: Wypróbuj Rife Pro

en: You can read more about it in the documentation.
pl: Możesz przeczytać więcej na ten temat w dokumentacji.

en: For Rife Pro users we offer premium support, which means we can help you more closely & faster with issues that you may encounter.
pl: Dla użytkowników Rife Pro oferujemy wsparcie premium, co oznacza, że możemy pomóc ci dokładniej i szybciej w przypadku problemów, które możesz napotkać.

en: Premium Support
pl: Pomoc techniczna premium

en: Check what you can use for your site on designs page.
pl: Sprawdź, czego możesz użyć do swojej witryny na stronie Designów.

en: Each month we are adding new beautiful designs that you can use on sites that you build. Designs target various niches & also general purpose pages.
pl: Każdego miesiąca dodajemy nowe piękne Designy, które można wykorzystać na stronach, które budujesz. Designy są kierowane na różne nisze i strony ogólnego przeznaczenia.

en: More Designs!
pl: Więcej Designów!

en: Check what we have in stock here on features page.
pl: Sprawdź, co mamy dla Ciebie tutaj na stronie funkcji.

en: More features
pl: Więcej funkcji

en: Theme requirements:
pl: Wymagania motywu:

en: Just come and say hi :-)
pl: Po prostu wpadnij i przywitaj się :-)

en: Contact Apollo13Themes
pl: Skontaktuj się z Apollo13Themes

note: translators: %1$s: Rife Free
en: %1$s users can access our support forum in read mode and check if their issue was not explained or solved there. Read mode is available for anyone :-)
pl: Użytkownicy %1$s mogą uzyskać dostęp do naszego forum wsparcia w trybie do odczytu i sprawdzić, czy ich problem nie został tam wyjaśniony lub rozwiązany. Tryb odczytu jest dostępny dla każdego :-)

en: We understand that most of our customers are not developers(programmers), that is why we will also help you with issues caused by other components (plugins for example) and we will provide you instructions to help fixing issues, even if it is not directly related to our theme.
pl: Rozumiemy, że większość naszych klientów nie jest programistami, dlatego pomożemy Ci również w problemach spowodowanych przez inne komponenty (na przykład wtyczki), i dostarczymy instrukcje pomagające naprawić problemy, nawet jeśli nie jest to bezpośrednio związane z naszym motywem.

en: Where to find your code?
pl: Gdzie znaleźć swój kod?

en: To access forum you will need your license code.
pl: Aby uzyskać dostęp do forum, potrzebujesz kodu licencyjnego.

en: If you have question about how something works, or you feel like you have found bug please come to our support forum! It is the best place, where we can work together to solve issues and explain various topics.
pl: Jeśli masz pytanie, jak coś działa lub masz wrażenie, że znalazłeś błąd, odwiedź nasze forum wsparcia! To najlepsze miejsce, w którym możemy wspólnie pracować nad rozwiązywaniem problemów i wyjaśnianiem różnych tematów.

en: Support Forum
pl: Forum wsparcia

en: We are planning to do more, but if you have idea for subject that we should cover in next tutorials, please let us know.
pl: Planujemy zrobić więcej, ale jeśli masz pomysł na temat, który powinniśmy omówić w następnych samouczkach, daj nam znać.

en: We have prepared some basics tutorials on how to work with the theme.
pl: Przygotowaliśmy kilka podstawowych samouczków dotyczących pracy z motywem.

en: Video Tutorials
pl: Filmy instruktażowe

en: Online documentation is always most up to date if it comes to explaining how to work with the theme. It will come handy as the first source when you trying to work out problematic topics.
pl: Dokumentacja online jest zawsze najbardziej aktualna, jeśli chodzi o wyjaśnianie, jak pracować z motywem. Przyda się jako pierwsze źródło, gdy będziesz próbował rozwiązywać problematyczne tematy.

en: Online Documentation
pl: Dokumentacja online

en: Where to get help?
pl: Gdzie uzyskać pomoc?

en: How to do it is explained in the documentation here.
pl: Jak to zrobić jest wyjaśnione w dokumentacji tutaj.

en: If you have an existing website, you can also try to import one of our designs to speed up your work. You will have to do it without demo data.
pl: Jeśli masz już funkcjonującą witrynę, możesz również spróbować zaimportować jeden z naszych Designów, aby przyspieszyć pracę. Będziesz musiał to zrobić bez danych demo.

en: Go to Customizer
pl: Przejdź do dostosowania

en: If you have an existing website, then you can start from scratch by changing theme options.
pl: Jeśli masz już funkcjonującą witrynę, możesz zacząć od początku przez zmianę ustawień motywu.

en: Go to Design Importer
pl: Przejdź do importera Designów

en: If you have fresh installation then it would be good time to import one of our designs.
pl: Jeśli masz nową instalację, możesz zaimportować jeden z naszych Designów.

en: You can check out what is new in the Changelog or just move on with your usual work.
pl: Możesz sprawdzić, co nowego w dzienniku zmian, lub po prostu przejść do zwykłej pracy.

en: Some features(like Albums, Works, shortcodes, plugins support) of the Theme requires an additional plugin before you will be able to use it.
pl: Niektóre funkcje motywu(takie jak Albumy, Prace, Shortcodes, wsparcie dla wtyczek) wymagają dodatkowej wtyczki, zanim będziesz mógł z nich korzystać.

en: What's next?
pl: Co dalej?

en: Get more details in Rife Pro tab.
pl: Uzyskaj więcej informacji w zakładce Rife Pro.

en: If you are looking for even more features or Designs, you can always try Rife Pro version.
pl: Jeśli szukasz jeszcze więcej funkcji lub Designów, zawsze możesz wypróbować wersję Rife Pro.

en: We are glad that you have decided to test & use our Rife Free theme. We hope it will help you with making your site beautiful!
pl: Cieszymy się, że zdecydowałeś się przetestować i użyć naszego motywu Rife Free. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w stworzeniu pięknej witryny!

en: Thanks for using Rife Free!
pl: Dzięki za używanie Rife Free!

en: Main menu
pl: Główne menu

en: More info
pl: Więcej informacji

en: Submit
pl: Wyślij

en: password
pl: hasło

en: Accepted Items:
pl: Zaakceptowane elementy:

en: Working ...
pl: Pracuję ...

en: I am done with Selecting Items
pl: Zakończyłem wybieranie

en: When you are done with commenting and selecting photos/videos, click this button.
pl: Po zakończeniu komentowania i wybierania zdjęć/filmów kliknij ten przycisk.

en: Commented
pl: Skomentowane

en: Not selected
pl: Nie wybrano

en: Selected
pl: Wybrano

[ctx: next product]
en: Next
pl: Następny

[ctx: previous product]
en: Previous
pl: Poprzedni

en: Website
pl: Witryna internetowa

en: Newer Comments
pl: Nowsze komentarze

en: Older Comments
pl: Starsze komentarze

en: Comment navigation
pl: Nawigacja komentarza

en: Next article
pl: Następny artykuł

en: Previous article
pl: Poprzedni artykuł

note: translators: %s - author name
en: View all posts by %s
pl: Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest %s

note: translators: %s - author name
en: by %s
pl: przez %s

en: Updated:
pl: Zaktualizowano:

en: All
pl: Wszystko

en: Search &hellip;
pl: Szukaj &hellip;

en: Next
pl: Następny

en: Previous
pl: Poprzedni

en: Click and enter your password to view content
pl: Kliknij i wprowadź hasło, aby wyświetlić zawartość

en: This content is password protected
pl: Ta treść jest chroniona hasłem

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
pl: Przepraszamy, ale nie znaleziono wyników dla żądanego archiwum.

note: translators: %s: page title
en: Back to %s
pl: Wróć do %s

en: Go to shop
pl: Przejdź do sklepu

en: New
pl: Utwórz

en: Sale
pl: Promocja

en: Out of stock
pl: Brak w magazynie

note: translators: %s - parent term name
en: View all posts in %s
pl: Zobacz wszystkie wpisy w %s

en: Widgets from this area will appear in footer, only if horizontal header is used.
pl: Widgety z tego obszaru pojawią się w stopce, tylko w przypadku użycia nagłówka poziomego.

en: Footer widget area(Header horizontal)
pl: Widgety stopki(poziomy nagłówek)

en: Widgets from this area will appear in vertical header only.
pl: Widgety z tego obszaru będą wyświetlane tylko w pionowym nagłówku.

en: Header(vertical) default widget area
pl: Domyślne widgety nagłówka(pionowy)

en: Basket sidebar
pl: Panel boczny koszyka

en: It is always available sidebar, that is activated by clicking on the icon in the header. Good for some special menus or other tips/information for the user.
pl: Jest to zawsze dostępny panel boczny, który jest aktywowany przez kliknięcie ikony w nagłówku. Dobry dla niektórych specjalnych menu lub innych wskazówek, informacji dla użytkownika.

en: Widgets from this sidebar will appear only in shop pages. WooCommerce have to be installed and activated.
pl: Widgety z tego paska bocznego pojawią się tylko na stronach sklepu. WooCommerce musi być zainstalowany i aktywowany.

en: Shop sidebar
pl: Panel boczny sklepu

en: Widgets from this sidebar will appear in static pages.
pl: Widgety z tego panelu bocznego będą wyświetlane na stronach statycznych.

en: Page sidebar
pl: Panel boczny stron

en: Widgets from this sidebar will appear in single posts.
pl: Widgety z tego panelu bocznego będą wyświetlane na wpisach.

en: Post sidebar
pl: Panel boczny wpisów

en: Widgets from this sidebar will appear on blog, search results, archive page, and 404 error page.
pl: Widgety z tego panelu bocznego będą wyświetlane na blogu, wynikach wyszukiwania, stronie archiwum i stronie błędu 404.

en: Blog sidebar
pl: Panel boczny blogu

en: black
pl: czarny

en: bold
pl: półgruby

en: medium
pl: średni

en: regular
pl: normalne

en: light
pl: jasny

en: There are no works yet!
pl: Nie ma jeszcze żadnych prac!

en: There are no albums yet!
pl: Nie ma jeszcze żadnych albumów!

en: How many ms should pass between printing each character. Bigger value is slower writing.
pl: Ile ms powinno upłynąć między pokazaniem każdego znaku. Większa wartość to wolniejsze pisanie.

en: If disabled it will show all written lines as separate paragraphs on small devices(less than 600 pixels wide). It is good to disable it to save CPU of your user devices, and to remove "jumping screen" effect on smaller screens.
pl: Jeśli wyłączone, pokaże wszystkie "pisane" wiersze jako oddzielne akapity na małych urządzeniach(węższych niż 600 pikseli szerokości). Dobrze jest go wyłączyć, aby oszczędzać procesor urządzenia użytkownika i usunąć efekt "przeskakiwania ekranu" na mniejszych ekranach.

en: Writing effect
pl: Efekt Pisania

en: If enabled it will scroll to anchor after it is clicked on the same page. It can, however, conflict with plugins that uses the same mechanism, and the page can scroll in a weird way. In such case disable this feature.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, strona zostanie przewinięta do kotwicy po kliknięciu w odnośnik będący kotwicą. Ta opcja może jednak powodować konflikt z wtyczkami, które używają tego samego mechanizmu, a strona może przewijać się w dziwny sposób. W takim przypadku wyłącz tę funkcję.

en: Scroll to anchor handling
pl: Obsługa przewijania do kotwicy

note: translators: %1$s: Link example, %2$s: Link example
en: If disabled it will not show anchors, in the address bar of your browser, when they are clicked or entered. So address like %1$s will be displayed as %2$s.
pl: Jeśli wyłączone, kotwice nie będą pokazywać się w pasku adresu przeglądarki po kliknięciu. Więc adres %1$s będzie wyświetlany jako %2$s.

en: Display anchors in address bar
pl: Wyświetl kotwice w pasku adresu

en: Anchors
pl: Kotwice

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Attachment page
pl: Strona załącznika

en: When using the share plugin choose one way of sharing. More details in the documentation.
pl: Podczas korzystania z wtyczki udostępniania wybierz jeden sposób udostępniania. Więcej szczegółów w dokumentacji.

en: Use social icons in albums
pl: Użyj ikon społecznościowych w albumach

en: If you are using AddToAny plugin for sharing, then you should check these options.
pl: Jeśli używasz wtyczki AddToAny do udostępniania, powinieneś sprawdzić te opcje.

en: Can be overridden in each album.
pl: Można nadpisać to ustawienie w każdym albumie.

en: Global for all albums.
pl: Globalne dla wszystkich albumów.

en: Displayed in text content
pl: Wyświetlany w treści tekstowej

en: Albums navigation
pl: Nawigacja po albumach

en: Title in content
pl: Tytuł w treści

en: Album meta: Categories
pl: Informacje o albumie: Kategorie

en: Album look
pl: Wygląd albumu

en: This page will list all your albums and also give the main title for "album category" pages.
pl: Ta strona wyświetli listę wszystkich twoich albumów, a także dostarcza główny tytuł strony "kategoria albumów".

en: These will work for Albums list and single album.
pl: Będą działać dla listy albumów i pojedynczego albumu.

en: Albums settings
pl: Ustawienia albumów

en: Can be overridden in each work.
pl: Można nadpisać to ustawienie w każdej pracy.

en: Speed of transition.
pl: Prędkość przejścia.

en: Global for all works.
pl: Globalne dla wszystkich prac.

en: Display thumbnails instead of video
pl: Wyświetlaj miniatury zamiast filmów

en: Will display list(up to 3 items) of similar works at bottom of work content.
pl: Wyświetli listę (do 3 pozycji) podobnych prac na dole treści pracy.

en: Similar works
pl: Podobne prace

en: Navigate by categories
pl: Nawiguj po kategorii

en: Works navigation
pl: Nawigacja po pracach

en: Text align
pl: Wyrównanie tekstu

en: Filter
pl: Filtr

en: Title under photo
pl: Tytuł pod zdjęciem

en: Title over photo
pl: Tytuł na zdjęciu

en: Work look
pl: Wygląd pracy

en: In lightbox
pl: W lightboxie

en: "In lightbox" will load work content dynamically with JavaScript. Cause of that use JavaScripts plugins is very limited in such works. If you need page builder elements, then use normal mode.
pl: "W lightboxie " ładuje zawartość pracy dynamicznie za pomocą JavaScript. Powoduje to, że JavaScript wtyczek jest bardzo ograniczony w takich pracach. Jeśli używasz Page builderów dla treści swojej pracy, użyj trybu normalnego.

en: How to open work
pl: Jak otworzyć pracę

en: This page will list all your works and also give the main title for "work category" pages.
pl: Ta strona wyświetli wszystkie twoje prace, a także dostarcza główny tytuł dla strony "kategoria prac".

en: These will work for Works list and single work.
pl: Będzie działać na liście prac i pojedynczej [pracy.

en: Works settings
pl: Ustawienia prac

en: Password protected page template
pl: Szablon strony zabezpieczonej hasłem

en: Default but I want to change the background image
pl: Domyślny, ale chcę zmienić obraz tła

en: Default
pl: Domyślne

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Setting custom page is available in %s.</strong>
pl: <strong>Ustawienie własnej strony jest dostępne w %s.</strong>

en: 404 page template
pl: Szablon strony błąd 404

en: You can change it in each page settings.
pl: Możesz to zmienić w ustawieniach każdej strony.

en: Comments
pl: Komentarze

en: Single page
pl: Pojedyncza strona

en: Page settings
pl: Ustawienia strony

en: You can change here the colors of buttons used in the shop. Alternative buttons colors are used in various places in the shop.
pl: Możesz tutaj zmienić kolory przycisków używanych w sklepie. Alternatywne kolory przycisków są stosowane w różnych miejscach w sklepie.

en: When WooCommerce is activated, button opening this basket will appear in the header. There also have to be some active widgets in "Basket sidebar" for this.
pl: Po aktywacji WooCommerce, przycisk otwierający ten koszyk pojawi się w nagłówku. Muszą również być aktywne widgety w "pasku bocznym koszyka".

en: Pop up basket
pl: Wyskakujący koszyk

en: Settings for cart, checkout, order received and my account pages.
pl: Ustawienia koszyka, zamówienia i stron mojego konta.

en: Other shop pages
pl: Inne strony sklepu

en: Should related products be displayed on single product page.
pl: Czy powiązane produkty powinny być wyświetlane na stronie pojedynczego produktu.

en: Related products
pl: Podobne produkty

en: If disabled it will display standard WooCommerce thumbnails.
pl: Jeśli wyłączone, wyświetli standardowe miniatury WooCommerce.

en: Theme thumbnails
pl: Miniatury z motywu

en: Single product
pl: Pojedynczy produkt

en: Show second image of product on hover
pl: Pokaż drugi obrazek produktu po najechaniu myszą

en: Texts to right
pl: Teksty po prawej

en: Texts to center
pl: Teksty wyśrodkowane

en: Texts to left
pl: Teksty po lewej

en: Text under photo
pl: Teksty pod zdjęciem

en: Text as overlay
pl: Tekst jako nakładka

en: Look of products on list
pl: Wygląd produktów na liście

en: It will change WordPress default search function to make shop search. So when this is activated search function in header or search widget will act as WooCommerece search widget.
pl: Zmieni on domyślną funkcję wyszukiwania WordPress, aby wyszukiwać w sklepie. Kiedy ta funkcja jest włączona, funkcja wyszukiwania w nagłówku lub widgecie wyszukiwania będzie działać jako widget wyszukiwania WooCommerece.

en: Search in products instead of pages
pl: Szukaj produktów zamiast stron

en: Products list
pl: Lista produktów

en: These options will work for all shop pages - product list, single product and other.
pl: Te opcje będą działać dla wszystkich stron sklepu - listy produktów, pojedynczego produktu i innych.

en: Shop(WooCommerce) settings
pl: Ustawienia sklepu(WooCommerce)

en: Title position
pl: Pozycja tytułu

en: Links to next and prev post.
pl: Linki do następnego i poprzedniego wpisu.

en: Posts navigation
pl: Nawigacja po wpisach

en: Will show information about author below post content.
pl: Wyświetli informacje o autorze poniżej treści wpisu.

en: Author info
pl: Informacje o autorze

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post.
pl: Możesz ustawić, aby nie wyświetlać mediów wpisu (obrazek wyróżniający/film/slider) wewnątrz wpisu.

en: Single post
pl: Pojedynczy wpis

en: Title
pl: Tytuł

en: Displays list of post tags under a post content.
pl: Wyświetla listę tagów wpisu pod treścią wpisu.

en: Tags
pl: Tagi

en: Updated
pl: Zaktualizowano

en: Published
pl: Opublikowano

en: You can't use both dates, because the Search Engine will not know which date is correct.
pl: Nie możesz użyć obu dat, ponieważ wtedy wyszukiwarka nie będzie wiedziała, która data jest poprawna.

en: You can set to display videos as featured image on posts list. This can speed up loading of pages with many posts(blog, archive, search results) when the videos are used.
pl: Możesz ustawić wyświetlanie filmów jako wyróżniający obrazek na liście wpisów. Może to przyspieszyć ładowanie strony z wieloma wpisami (blog, archiwum, wyniki wyszukiwania) podczas korzystania z filmów.

en: Display of posts video
pl: Wyświetlanie filmów wpisów

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post brick.
pl: Możesz ustawić, aby nie wyświetlać mediów wpisu (obrazek wyróżniający/film/slider) wewnątrz cegiełki wpisu.

en: Display post Media
pl: Wyświetlanie mediów wpisu

en: After this many words post will be cut in the automatic mode.
pl: Po tylu słowach wpis zostanie odcięty w trybie automatycznym.

en: Number of words to cut post
pl: Liczba słów do ograniczenia długości wpisu

en: Manual
pl: Podręcznik

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: In the Manual mode, excerpts are used only if you add the "Read More Tag" (&lt;!--more--&gt;).<br /> In the Automatic mode, if you will not provide the "Read More Tag" or explicit excerpt, the content of the post will be truncated automatically.<br /> This setting only concerns blog list, archive list, search results.
pl: W trybie ręcznym zajawki są używane tylko wtedy, gdy dodasz znacznik "Czytaj dalej" (&lt;!--more--&gt;).<br /> W trybie automatycznym, jeśli nie dodasz znacznika "Czytaj dalej" lub nie wprowadzisz zajawki, zawartość wpisu zostanie obcięta automatycznie.<br /> To ustawienie dotyczy tylko listy wpisów, archiwów i wyników wyszukiwania.

en: Type of post excerpts
pl: Typ zajawek wpisów

en: Should "Read more" link be displayed after excerpts on blog list/search results.
pl: Czy po zajawkach na liście wpisów/wynikach wyszukiwania powinien być wyświetlany link "Czytaj dalej".

en: Display "Read more" link
pl: Wyświetl link "Czytaj dalej"

en: On scroll
pl: Przez przewijanie strony

en: By clicking button
pl: Klikając przycisk

en: Lazy load
pl: Wczytywanie z opóźnieniem

en: Each row from new line
pl: Każdy wiersz od nowej linii

en: Masonry
pl: Cegiełki

en: How to place items in rows
pl: Jak rozmieszczać elementy w wierszach

en: Vertical centered
pl: Wyśrodkowany w pionie

en: Vertical with padding
pl: Pionowy z odstępem

en: Vertical no padding
pl: Pionowy bez odstępu

en: Post look
pl: Wygląd wpisu

en: Custom background
pl: Niestandardowe tło

en: Background
pl: Tło

en: Posts list refers to Blog, Search and Archives pages
pl: Lista wpisów odnosi się do stron: blogu, wyników wyszukiwania i archiwów

en: Blog settings
pl: Ustawienia blogu

en: If left empty then the button will not be displayed.
pl: Jeśli pozostanie puste, przycisk nie będzie wyświetlany.

en: Basket, sidebar, menu and search icons. It is also color for the text of "Tools button".
pl: Ikony dla koszyka, panelu bocznego, menu i wyszukiwarki. Jest to również kolor tekstu dla "Przycisku narzędzi".

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Settings for individual tools icons & animated icons are available in %s.</strong>
pl: <strong>Ustawienia poszczególnych ikon narzędzi i animowanych ikon są dostępne w %s.</strong>

en: Mega-Menu separator color
pl: Mega-Menu kolor separatora

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>More effects are available in %s.</strong><br />
pl: <strong>Więcej efektów jest dostępnych w %s.</strong><br />

en: Main Menu
pl: Główne menu

note: translators: %s: Customizer JS URL
en: If you want to change the font for logo go to <a href="%s">Font settings</a>.
pl: Jeśli chcesz zmienić czcionkę dla logo, przejdź do <a href="%s">Ustawienia czcionek</a>.

en: Opacity
pl: Nieprzezroczystość

en: Leave empty if you do not need anything fancy
pl: Pozostaw puste, jeśli nie potrzebujesz niczego wyjątkowego

en: Height
pl: Wysokość

en: For example Retina(iPhone/iPad) screen has HIGH DPI screen.
pl: Na przykład ekran Retina (iPhone/iPad) ma ekran wysokiej rozdzielczości.

en: Image for HIGH DPI screen
pl: Obrazek dla ekranów dużej rozdzielczości

en: Upload an image for logo.
pl: Wgraj obrazek dla logo.

en: Text
pl: Tekst

en: If you want to be able to change the logo in header color variants (light and dark variants) or in the sticky header variant, then enable this option.
pl: Jeśli chcesz móc zmienić logo w wariantach kolorystycznych nagłówka (jasne i ciemne warianty) lub w lepkim wariancie nagłówka, włącz tę opcję.

en: Use logos from header variants
pl: Użyj logo z wariantów nagłówka

en: Separator and lines color
pl: Kolor separatora i linii

en: Shadow
pl: Cień

en: Bottom border
pl: Dolne obramowanie

en: Useful in special cases, like when you make a transparent header.
pl: Przydatny w szczególnych przypadkach, np. Podczas tworzenia przezroczystego nagłówka.

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: If you want to use theme header color variants(light and dark variants) or the sticky header variant, then enable this option. Some settings of the header can then be overridden in color & sticky variants.
pl: Jeśli chcesz użyć wariantu kolorystycznego nagłówka motywu (jasne i ciemne warianty) lub przyklejonego wariantu nagłówka, włącz tę opcję. Niektóre ustawienia nagłówka mogą być nadpisane w wariantach kolorystycznych i przyklejonym.

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Light & dark variants are available in %s.</strong><br />
pl: <strong>Jasny i ciemny wariant są dostępne w %s.</strong><br />

en: Header color variants
pl: Warianty kolorów nagłówka

en: One line, menu centered
pl: Jedna linia, menu wyśrodkowane

en: One line, logo on side
pl: Jedna linia, logo z boku

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>More variants are available in %s.</strong>
pl: <strong>Więcej wariantów jest dostępnych w %s.</strong>

en: Disabled, show only default header fixed
pl: Wyłączony, pokaż tylko domyślny nagłówek nieruchomy

en: Disabled, show only default header(not fixed)
pl: Wyłączony, pokaż tylko domyślny nagłówek

en: No hiding sticky
pl: Nie chowający się

en: Sticky version
pl: Wersja przyklejonego nagłówka

en: Horizontal
pl: Poziomy

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Vertical header is available in %s.</strong>
pl: <strong>Pionowy nagłówek jest dostępny w %s.</strong>

en: Type, variant, background
pl: Typ, wariant, tło

en: Header settings
pl: Ustawienia nagłówka

en: Padding
pl: Dopełnienie

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: You can change here colors of buttons that submit forms. For shop buttons, go to the shop settings.
pl: Tutaj możesz zmienić kolory przycisków, które przesyłają formularze. W przypadku przycisków sklepu przejdź do ustawień sklepu.

en: Buttons
pl: Przyciski

en: Icon
pl: Ikonka

en: To top button
pl: Przycisk "Do góry"

en: Widgets
pl: Widżety

en: Use theme lightbox for images in posts
pl: Użyj lightboxa motywu dla obrazków we wpisach

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Detailed setting for lightGallery are available in %s.</strong>
pl: <strong>Szczegółowe ustawienia dla lightGallery są dostępne w %s.</strong>

en: Theme lightbox
pl: Lightbox motywu

en: If you wish to use some other plugin/script for images and items, you can switch off default theme lightbox. If you are planning to use different lightbox script instead, then you will have to do some extra work with scripting to make it work in every theme place.
pl: Jeśli chcesz użyć innej wtyczki/skryptu do zdjęć i elementów, możesz wyłączyć domyślny lightbox. Jeśli planujesz użyć innego skryptu lightbox, musisz wykonać dodatkową pracę z przygotowaniem skryptów, aby lightbox działał w każdym miejscu.

en: Lightbox settings
pl: Ustawienia lightboxa

en: Drag and drop to change order of icons. Only filled links will show up as social icons.
pl: Przeciągnij i upuść, aby zmienić kolejność ikon. Tylko wypełnione pola odnośników będą wyświetlane jako ikony społecznościowe.

en: Only icons
pl: Tylko ikony

en: Circles
pl: Kręgi

en: Squares
pl: Kwadraty

en: Type of icons
pl: Typ ikon

en: These icons will be used in various places across theme if you decide to activate them.
pl: Ikony te będą używane w różnych miejscach w całym motywie, jeśli zdecydujesz się je aktywować.

en: It will change the default white background color that is set under content on pages, blog, posts, works, and albums.
pl: Zmieni on domyślny biały kolor tła, który jest ustawiony pod treścią na stronach, blogu, wpisach, pracach i albumach.

en: It will be used on devices less than 768 pixels wide.
pl: To ustawienie będzie używane na urządzeniach o szerokości mniejszej niż 768 pikseli.

en: Text transform
pl: Przekształcenia tekstu

en: Font weight
pl: Grubość kroju pisma

en: Font for text logo:
pl: Czcionka dla tekstowego logo:

en: Font for normal(content) text:
pl: Czcionka dla normalnego tekstu(treści):

en: Font for Titles/Headings:
pl: Czcionka tytułów/nagłówków:

en: Fonts settings
pl: Ustawienia czcionek

en: Fall down
pl: Spadanie

en: Reverse slide out
pl: Odwrotne wysunięcie

en: Slide along
pl: Przesuń razem

en: Push
pl: Pchnięcie

en: Reveal
pl: Odsłonięcie

en: Slide in on top
pl: Wsunięcie na wierzch

en: Font size
pl: Wielkość liter

en: Hidden sidebar
pl: Ukryty panel boczny

en: Does not work for footer widgets.
pl: Nie działa dla widgetów stopki.

en: Separator between widgets and footer content
pl: Separator między widgetami i treścią stopki

en: On light
pl: Na jasnym

en: On dark
pl: Na ciemnym

en: Depending on what background you have set up, choose proper option.
pl: W zależności od ustawionego tła wybierz odpowiednią opcję.

en: Widgets colors
pl: Kolor widgetów

en: If you want to have a different color in the lower part than in the footer widgets.
pl: Jeśli chcesz mieć inny kolor w dolnej części niż w widgetach stopki.

en: Classic
pl: Klasyczny

en: Narrow
pl: Wąsko

en: Content width
pl: Szerokość treści

note: translators: %s: URL
en: If you need to edit social links go to <a href="%s">Social icons</a> settings.
pl: Jeśli chcesz edytować odnośniki społecznościowe, przejdź do <a href="%s">Ustawień społecznościowych</a>.

en: Social icons
pl: Ikony mediów społecznościowych

en: Here you can set your Privacy Policy page
pl: Tutaj możesz ustawić swoją stronę polityki prywatności

en: Since WordPress 4.9.6 there is an option to set Privacy Policy page. If you enable this option it will display a link to it in the footer after footer content.
pl: Od WordPress 4.9.6 istnieje możliwość ustawienia strony Polityka prywatności. Jeśli włączysz tę opcję, wyświetli odnośnik do niej w stopce po jej treści.

en: Privacy Policy Link
pl: Odnośnik do polityki prywatności

en: Widgets columns number
pl: Liczba kolumn widgetów

en: Footer
pl: Stopka

en: If you do not plan to use theme header or want to replace it with something else, just disable it here.
pl: Jeśli nie planujesz używać nagłówka motywu lub chcesz go zastąpić czymś innym, po prostu wyłącz go tutaj.

en: Theme header is a place where you usually find the logo of your site, main menu, and a few other elements.
pl: Nagłówek motywu to miejsce, w którym zwykle znajduje się logo witryny, główne menu i kilka innych elementów.

en: Theme Header
pl: Nagłówek motywu

en: Animation color
pl: Kolor animacji

en: Dots
pl: Kropki

en: Indicator
pl: Wskaźnik

en: none
pl: brak

en: Type
pl: Typ

en: Hide event
pl: Kiedy ukryć

en: Page preloader
pl: Preloader strony

en: Custom cursor image
pl: Niestandardowy obrazek kursora

en: Cursor
pl: Kursor

en: Custom
pl: Własne

en: Predefined
pl: Predefiniowane

en: Normal
pl: Normalny

en: Mouse cursor
pl: Kursor myszki

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Layout boxed & framed are available in %s.</strong>
pl: <strong>Układ pudełkowy i obramowany są dostępne w %s.</strong>

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Background image
pl: Obrazek tła

en: General layout
pl: Ogólny układ

en: Select work to use as the front page
pl: Wybierz pracę która ma być użyta jako strona główna

en: Select album to use as the front page
pl: Wybierz album który ma być użyty jako strona główna

en: Single work
pl: Praca

en: Single album
pl: Album

en: Page
pl: Strona

note: translators: %s: URL
en: If you choose <strong>Page</strong> then make sure that in <a href="%s">WordPress Homepage Settings</a> you have selected <strong>A static page</strong>, that you wish to use as the front page.
pl: Jeśli wybierzesz <strong>stronę</strong> upewnij się, że w <a href="%s">ustawieniach strony głównej</a> wybrałeś <strong>statyczną stronę</strong> której chcesz użyć.

en: What to show on the front page?
pl: Co wyświetlić na stronie głównej?

en: Front page
pl: Strona główna

en: General settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Scale down
pl: Pomniejszenie

en: Pop text
pl: Wypchnięcie tekstu

en: Semi transparent
pl: Półprzezroczysty

en: White
pl: Biały

en: Color
pl: Kolor

en: Black
pl: Czarny

en: Right
pl: Do prawej

en: Center
pl: Wyśrodkowanie

en: Left
pl: Do lewej

en: Uppercase
pl: Majuskuły

en: Bold 700
pl: Półgruby 700

en: Normal 400
pl: Podstawowe 400

note: translators: %1$s: Theme name, %2$s: required PHP version, %3$s: current PHP version
en: %1$s theme requires at least PHP version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
pl: %1$s motyw wymaga PHP w wersji co najmniej %2$s. Twoja wersja to %3$s. Uaktualnij swoją wersję PHP i spróbuj ponownie.

note: translators: %1$s: Theme name, %2$s: the required WordPress version, %3$s: user's current version
en: %1$s theme requires at least WordPress version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
pl: %1$s motyw wymaga WordPressa w wersji co najmniej %2$s. Twoja wersja to %3$s. Uaktualnij swoją wersję WordPressa i spróbuj ponownie.

en: Remove item
pl: Usuń element

en: Edit
pl: Edytuj

en: This feature requires Apollo13 Framework Extensions plugin to be active and in the proper version.
pl: Ta funkcja wymaga wtyczki Apollo13 Framework Extensions, aby była aktywna i we właściwej wersji.

en: Alternative short top bar menu
pl: Alternatywne krótkie menu na górnym pasku

en: Site Navigation
pl: Nawigacja strony

en: Upload Image
pl: Prześlij obrazek

en: On
pl: Włącz

en: Categories in content
pl: Kategorie w treści

en: Content
pl: Treść

en: Layout
pl: Układ

en: Media bottom margin
pl: Dolny margines mediów

en: Media top margin
pl: Górny margines mediów

en: Slider - height proportion
pl: Slider - proporcja wysokości

en: Slider - width proportion
pl: Slider - proporcja szerokości

en: Show title and description of work items
pl: Pokaż tytuł i opis elementów pracy

en: Work media
pl: Media pracy

en: If enabled, then this Work will not be listed on the Works list page, but you can still select it for the front page or in other places.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, praca nie będzie wyświetlana na stronie z listą prac, ale nadal możesz wybrać ją na stronę główną lub w innych miejscach.

en: Exclude from the Works list page
pl: Wyklucz ze strony listy prac

en: Works only when titles are displayed over images in the Works list.
pl: Działa tylko wtedy, gdy tytuły są wyświetlane nad obrazkami na liście prac.

en: Testimonial
pl: Referencja

en: You can use HTML here.
pl: Możesz stosować HTML tutaj.

en: Subtitle
pl: Podtytuł

en: General
pl: Ogólne

en: If thumbnails are enabled, should they be open by default?
pl: Jeśli miniaturki są włączone, czy powinny być domyślnie otwarte?

en: Type 5
pl: Typ 5

en: Type 4
pl: Typ 4

en: Type 3
pl: Typ 3

en: Type 2
pl: Typ 2

en: Type 1
pl: Typ 1

en: Pattern above photos
pl: Wzór nad zdjęciami

en: Good for better readability of slide titles.
pl: Przydatne dla lepszej czytelności tytułów na slajdach.

en: Gradient above photos
pl: Gradient nad zdjęciami

en: How big the zooming effect will be
pl: Jak duży będzie efekt powiększenia

en: Zooming
pl: Powiększanie

en: Carousel
pl: Karuzela

en: Fade
pl: Przenikanie

en: Animation between slides.
pl: Animacja między slajdami.

en: Autoplay
pl: Automatyczne odtwarzanie

en: Fit when needed
pl: Dopasuj w razie potrzeby

en: Fit portrait
pl: Dopasuj portret

en: Fit landscape
pl: Dopasuj krajobraz

en: Fit always
pl: Dopasuj zawsze

en: Fit images
pl: Dopasuj obrazki

en: Its main function is to make texts more visible
pl: Głównym zastosowaniem tej funkcji jest czynienie tekstów bardziej czytelnymi.

en: Bottom right
pl: Na dole po prawej

en: Bottom center
pl: Na dole pośrodku

en: Bottom left
pl: Na dole po lewej

en: Middle right
pl: Środkowy prawy

en: Middle center
pl: Wycentrowane

en: Middle left
pl: Środkowy lewy

en: Top right
pl: Na górze po prawej

en: Top center
pl: Górny środek

en: Top left
pl: Na górze po lewej

en: Texts position
pl: Położenie tekstu

en: None
pl: Żaden

en: Border
pl: Obramowanie

en: Pop
pl: Wypchnięcie

en: Shift
pl: Przesunięcie

en: Drop
pl: Upuść

en: Show cross
pl: Pokaż krzyżyk

en: Hover effect
pl: Efekt podświetlenia

en: Leave empty to not set any background
pl: Pozostaw puste, aby nie ustawiać żadnego tła

en: Open bricks to lightbox
pl: Otwórz cegiełki do Lightboxa

en: Original size
pl: Oryginalny rozmiar

en: Brick margin
pl: Margines cegiełek

en: Bricks columns
pl: Kolumny cegiełek

en: Do not display it
pl: Nie wyświetlaj

en: This will display separate block with title and text about the album.
pl: Spowoduje to wyświetlenie oddzielnego bloku z tytułem i tekstem o albumie.

en: Content column
pl: Kolumna treści

en: Slider
pl: Pokaz slajdów

en: Bricks
pl: Cegiełki

en: Slider and Bricks work for both images and videos.
pl: Slider i cegiełki działają zarówno dla obrazków jak i filmów.

en: If enabled, then it will affect displaying in bricks and slider option, and also in lightbox.
pl: Jeśli jest włączone, wpłynie to na wyświetlanie w sliderze i cegiełkach, a także w lightboxie.

en: Show title and description of album items
pl: Pokaż tytuł i opis elementów albumu

en: Random
pl: Losowo

en: First on the list, last displayed
pl: Pierwszy na liście, ostatni wyświetlany

en: First on the list, first displayed
pl: Pierwszy na liście, pierwszy wyświetlany

en: Items order
pl: Kolejność elementów

en: Album media
pl: Media albumu

en: If enabled, then this Album will not be listed on the Albums list page, but you can still select it for the front page or in other places.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, album nie będzie wyświetlany na stronie z listą albumów, ale nadal możesz wybrać go na stronę główną lub w innych miejscach.

en: Exclude from the Albums list page
pl: Wyklucz ze strony listy albumów

en: Works only when titles are displayed over images in the Albums list.
pl: Działa tylko wtedy, gdy tytuły są wyświetlane nad obrazkami na liście Albumów.

note: Template Name of the theme
en: Albums list
pl: Lista albumów

en: Sticky One Page mode
pl: Tryb "Przyklejonej Jednej Strony"

en: from 5th row
pl: od 5 wiersza

en: from 4th row
pl: od 4 wiersza

en: from 3rd row
pl: od 3 wiersza

en: from 2nd row
pl: od 2 wiersza

en: from 1st row
pl: od 1 wiersza

en: Show always
pl: Pokazuj zawsze

en: Show header from the Nth row
pl: Pokaż nagłówek od n-tego wiersza

en: Sidebar to show
pl: Panel boczny do wyświetlenia

en: Off
pl: Wyłączono

en: Only children Navigation on the right
pl: Tylko nawigacja podstron po prawej

en: Children Navigation + sidebar on the right
pl: Nawigacja podstron + panel boczny po prawej

en: Sidebar on the right
pl: Panel boczny po prawej

en: Only children Navigation on the left
pl: Tylko nawigacja podstron po lewej

en: Children Navigation + sidebar on the left
pl: Nawigacja podstron + panel boczny po lewej

en: Sidebar on the left
pl: Panel boczny po lewej

en: Sidebar
pl: Panel boczny

en: Both off
pl: Oba wyłączone

en: Only bottom
pl: Tylko dolny

en: Only top
pl: Tylko górny

en: Both on
pl: Oba włączone

en: Full width
pl: Pełna szerokość

en: Full width + padding
pl: Pełna szerokość + odstępy

en: Full width + fixed content
pl: Pełna szerokość + stała szerokość treści

en: Right fixed width + padding
pl: Prawy o stałej szerokości + odstępy

en: Right fixed width
pl: Prawy o stałej szerokości

en: Left fixed width + padding
pl: Lewy o stałej szerokości + odstępy

en: Left fixed width
pl: Lewy o stałej szerokości

en: Center fixed width
pl: Wyśrodkowany o stałej szerokości

en: Content Layout
pl: Układ treści

en: Layout &amp; Sidebar
pl: Układ &amp; panel boczny

en: Default for pages
pl: Domyślny dla stron

en: Page background
pl: Tło strony

en: Breadcrumbs
pl: Okruszki

en: Used in breadcrumbs.
pl: Używane w nawigacji breadcrumbs

en: Overlay color
pl: Kolor nakładki

en: It will be only used for the background that is repeated. If the background is set to not repeat this value will be ignored.
pl: Będzie używany tylko dla powtarzalnego tła. Jeśli tło jest ustawione na nie powtarzalne, ta wartość zostanie zignorowana.

en: bottom-right to top-left
pl: od dołu po prawej do góry do lewej strony

en: bottom-left to top-right
pl: od dołu po lewej do góry do prawej strony

en: top-right to bottom-left
pl: od góry po prawej do dołu do lewej strony

en: top-left to bottom-right
pl: od góry po lewej do dołu do prawej strony

en: right to left
pl: od prawej do lewej

en: left to right
pl: od lewej do prawej

en: bottom to top
pl: od dołu do góry

en: top to bottom
pl: od góry do dołu

en: It defines how the image will scroll in the background while the page is scrolled down.
pl: Określa jak obrazek będzie przewijał się w tle gdy strona jest przewijana.

en: Repeat Y
pl: Powtórz w pionie

en: Repeat X
pl: Powtórz w poziomie

en: Repeat
pl: Powtarzaj

en: Just center
pl: Tylko wyśrodkuj

en: Fit Horizontally
pl: Dopasuj horyzontalnie

en: Fit Vertically
pl: Dopasuj wertykalnie

en: Contain
pl: Zawiera

en: Cover
pl: Okładka

en: How to fit the background image
pl: Jak dopasować obrazek tła

en: Boxed
pl: Opakowane

en: Full
pl: Pełna szerokość

en: Width
pl: Szerokość

en: Centered
pl: Wyśrodkowanie

en: Classic(to side)
pl: Klasyczny(do boku)

en: Variant
pl: Wariant

en: To set the background image for the "Before the content" option, use the <strong>featured image</strong>.
pl: Aby ustawić obrazek tła dla opcji "Przed treścią", użyj <strong>obrazka wyróżniającego</strong>.

en: Position
pl: Pozycja

en: Use custom settings
pl: Użyj ustawień niestandardowych

en: You can use global settings or override them here
pl: Możesz użyć ustawień globalnych albo nadpisać je tutaj

en: Title bar
pl: Pasek tytułu

en: Turn it off
pl: Wyłącz

en: Yes, hide the content and add top padding to the outside title bar.
pl: Tak, ukryj treść oraz dodaj górny odstęp do zewnętrznego paska tytułu.

en: Global settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Hide content under the header
pl: Pozwól treści schować się pod nagłówkiem

en: Header
pl: Nagłówek

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Enable
pl: Włącz

en: Images slider
pl: Slider obrazków

en: Image
pl: Obrazek

en: Choose between image, video and images slider. For the image use the Featured Image option. For the <strong>Images slider</strong> you need plugin the <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.
pl: Wybierz pomiędzy obrazkiem, wideo i Sliderem. Dla obrazka użyj funkcji obrazka wyróżniającego. Dla <strong>Slidera obrazków</strong> będziesz potrzebował pluginu <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.

en: Post media
pl: Plik medialny wpisu

en: Featured media
pl: Wyróżniający plik medialny

en: Size of brick
pl: Rozmiar cegiełki

en: Posts list
pl: Lista wpisów

en: Top 10 tags
pl: Najlepsze 10 tagów

en: Top 10 categories
pl: Najlepsze 10 kategorii

en: By months
pl: Miesiące

en: Latest 50 posts
pl: Ostatnie 50 wpisów

en: Pages:
pl: Strony:

note: Template Name of the theme
en: Archives
pl: Archiwa

en: Read more
pl: Dowiedz się więcej

note: Template Name of the theme
en: Works list
pl: Lista prac

en: This content is password protected.
pl: Ta treść jest chroniona przez hasło.

en: To view it please enter your password below
pl: Aby ją zobaczyć wprowadź twoje hasło poniżej
