Themes - Rife Free - en to ru translation catalogue (856 entries)

en: "In lightbox" will load work content dynamically with JavaScript. Cause of that use JavaScripts plugins is very limited in such works. If you need page builder elements, then use normal mode.
ru: «В лайтбоксе» будет загружать рабочий контент динамически с JavaScript. Причина использования JavaScripts плагинов очень ограничена в таких работах. Если вам нужны элементы компоновщика страниц, используйте обычный режим.

en: %1$d search result for "%2$s" | %1$d search results for "%2$s"
ru[0]: %1$d результат поиска для "%2$s"
ru[1]: %1$d результата поиска для "%2$s"
ru[2]: %1$d результов поиска для "%2$s"

en: %1$s - Having %2$s less than 30 can hurt the import process. We recommend setting it to at least 60 if possible, even if only for the import process.
ru: %1$s - Имея %2$s меньше чем 30 могут повредить процесс импорта. Мы рекомендуем установить по крайней мере 60, если это возможно, даже если только для процесса импорта.

en: %1$s - Having memory lower than 96 MB(we recommend 128 MB or more) can produce errors while importing demo data, depending on how many plugins you have active. See: %2$s
ru: %1$s - Наличие памяти меньше 96 МБ (мы рекомендуем 128 МБ или более) может привести к ошибкам при импорте демонстрационных данных, в зависимости от того, сколько плагинов у вас активно. Посмотреть: %2$s

en: %1$s - We can not determine the true memory limit that is set on your server. It is possible that your server admin blocked manipulating this limit. See: %2$s
ru: %1$s - Мы не можем определить истинный лимит памяти, установленный на вашем сервере. Возможно, администратор вашего сервера заблокировал манипулирование этим лимитом. Посмотреть: %2$s

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. Having version 7 or higher is even better. See: %2$s
ru: %1$s - Мы рекомендуем минимальную версию PHP 5.6. Наличие версии 7 или выше еще лучше. Посмотреть: %2$s

en: %1$s - You should be fine with so much memory, however, depending on how many plugins you have active you should change it to 128 MB or more. See: %2$s
ru: %1$s - Вам должно быть хорошо с таким большим количеством памяти, однако, в зависимости от того, сколько плагинов у вас активно, вы должны изменить его на 128 МБ или более. Посмотреть: %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
ru: %1$s установлен и активирован успешно.

en: %1$s installed successfully.
ru: %1$s успешно установлен.

en: %1$s theme requires at least PHP version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
ru: %1$s тема требует как минимум версию PHP %2$s. Вы работаете с версией %3$s. Пожалуйста, обновите и попробуйте снова.

en: %1$s theme requires at least WordPress version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
ru: %1$s тема требует как минимум версию WordPress %2$s. Вы работаете с версией %3$s. Пожалуйста, обновите и попробуйте снова.

en: %1$s users can access our support forum in read mode and check if their issue was not explained or solved there. Read mode is available for anyone :-)
ru: %1$s пользователи имеют доступ к нашему форуму поддержки в режиме чтения и могут проверить, не была ли их проблема там объяснена или решена. Режим чтения доступен для всех :-)

en: %d comment | %d comments
ru[0]: %d комментарий
ru[1]: %d комментария
ru[2]: %d комментариев

en: %s - too low value for this setting might cause problems. Recommended 64MB or more.
ru: %s- слишком низкое значение для этого параметра может вызвать проблемы. Рекомендуется 64 МБ или больше.

en: %s Import &amp; Info
ru: %s импорт и информация

en: %s or use Site Map below:
ru: %s или используйте карту сайта ниже:

en: 404 page template
ru: Шаблон 404 страницы

en: <strong>Detailed setting for lightGallery are available in %s.</strong>
ru: <strong>Подробные настройки для светлой галереи доступны в %s.</strong>

en: <strong>Layout boxed & framed are available in %s.</strong>
ru: <strong>Коробочная и рамочная разметки доступны в %s.</strong>

en: <strong>Light & dark variants are available in %s.</strong><br />
ru: <strong>Светлый и темный варианты доступны в %s.</strong><br />

en: <strong>More effects are available in %s.</strong><br />
ru: <strong>Больше эффектов доступно в %s.</strong><br />

en: <strong>More variants are available in %s.</strong>
ru: <strong>Больше вариантов доступно в %s.</strong>

en: <strong>On load</strong> is called when the whole site, with all the images, is loaded, which can take a lot of time on heavier sites, and even more time on mobile devices. Also,  it can sometimes hang and never hide the preloader, when there is a problem with some resource. <br /><strong>On DOM ready</strong> is called when the whole HTML with CSS is loaded, so after the preloader is hidden, you can still see the loading of images. This is a much safer option.
ru: <strong>On load</strong> вызывается, когда весь сайт со всеми изображениями загружен, что может занять много времени на более тяжелых сайтах и даже больше времени на мобильных устройствах. Также, он может иногда зависать и никогда не скрывать предзагрузчик, когда есть проблема с каким-либо ресурсом. <br /><strong>On DOM ready</strong> вызывается, когда весь HTML с CSS загружен, так что после того, как предзагрузчик скрыт, вы все еще можете увидеть загрузку изображений. Это гораздо более безопасный вариант.

en: <strong>Setting custom page is available in %s.</strong>
ru: <strong>Пользовательская страница настройки доступна в %s.</strong>

en: <strong>Settings for individual tools icons & animated icons are available in %s.</strong>
ru: <strong>Настройки для отдельных значков инструментов и анимированных иконок доступны в %s.</strong>

en: <strong>Vertical header is available in %s.</strong>
ru: <strong>Вертикальная шапка доступна в %s.</strong>

en: A lightweight plugin that can help you speed up your website by optimizing various assets.
ru: Легкий плагин, который может помочь вам ускорить ваш сайт за счет оптимизации различных ресурсов.

en: Accepted Items:
ru: Принятые элементы:

en: Activate
ru: Активировать

en: Activate %2$s
ru: Активировать %2$s

en: Active
ru: Активен

en: Add
ru: Добавить

en: Add Video from Youtube/Vimeo
ru: Добавить видео с Youtube/Vimeo

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Add items at beginning of the list
ru: Добавить элементы в начало списка

en: Add sidebar
ru: Добавить боковую панель

en: After this many words post will be cut in the automatic mode.
ru: После этого множества слов, запись будет обрезана в автоматическом режиме.

en: After turning on the mobile menu will be closed after clicking the link menu. This option is good for "one page" sites. For traditional websites, it is recommended to disable this option.
ru: После включения мобильное меню закроется после нажатия на ссылку меню. Эта опция хороша для сайтов "одной страницы". Для традиционных сайтов рекомендуется отключить эту опцию.

en: Album
ru: Альбом

en: Album details
ru: Детали альбома

en: Album look
ru: Вид альбома

en: Album media
ru: Медиафайлы альбома

en: Album media - Add images/videos
ru: Медиафайлы альбома - Добавить изображения/видео

en: Album meta: Categories
ru: Метаинформация альбома: Рубрики

en: Albums
ru: Альбомы

en: Albums list
ru: Список альбомов

en: Albums navigation
ru: Навигация по альбомам

en: Albums settings
ru: Настройки альбомов

en: All
ru: Все

en: All installations and activations have been completed.
ru: Все установки и активации были завершены.

en: All installations have been completed.
ru: Все установки завершены.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ru: Все плагины успешно установлены и активированы. %1$s

en: Allow for the mobile menu
ru: Разрешить мобильное меню

en: Alternative button
ru: Альтернативная кнопка

en: Alternative short top bar menu
ru: Альтернативное короткое меню верхней панели

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ru: Во время установки %1$s произошла ошибка: <strong>%2$s</strong>.

en: Anchors
ru: Якоря

en: Animation between slides.
ru: Анимация между слайдами.

en: Animation color
ru: Цвет анимации

en: Apollo13Themes on Twitter
ru: Apollo13Themes в Твиттере

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
ru: Извините, но не найдено результатов для запрошенного архива.

en: Archives
ru: Архивы

en: Arcs
ru: Дуги

en: Area height
ru: Высота области

en: Atom
ru: Атом

en: Attachment page
ru: Страница вложения

en: Author
ru: Автор

en: Author Archives: %s
ru: Архивы автора: %s

en: Author info
ru: Информация об авторе

en: Automatic
ru: Автоматический

en: Autoplay
ru: Автопроигрывание

en: Available version:
ru: Доступная версия:

en: Back to %s
ru: Вернуться к %s

en: Background
ru: Фон

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Basket sidebar
ru: Боковая панель корзины

en: Basket, sidebar, menu and search icons. It is also color for the text of "Tools button".
ru: Корзина, боковая панель, меню и значки поиска. Это также цвет для текста «Кнопка инструментов».

en: Before the content
ru: Перед содержимым

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ru[0]: Начать активацию плагина
ru[1]: Начать активацию плагинов
ru[2]: Начать активацию плагинов

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ru[0]: Начать установку плагина
ru[1]: Начать установку плагинов
ru[2]: Начать установку плагинов

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
ru[0]: Начать обновление плагина
ru[1]: Начать обновление плагинов
ru[2]: Начать обновление плагинов

en: Below you can find various tools that can improve your site and workflow. All of these tools we use in our websites and recommend them as great help!
ru: Ниже вы можете найти различные инструменты, которые могут улучшить ваш сайт и рабочий процесс. Все эти инструменты мы используем на наших сайтах и ​​рекомендуем использовать их в качестве хорошей помощи!

en: Black
ru: Чёрный

en: Blog
ru: Блог

en: Blog Archives
ru: Архив блога

en: Blog post details
ru: Детали записи в блоге

en: Blog settings
ru: Настройки блога

en: Blog sidebar
ru: Боковая панель блога

en: Blurry
ru: Размытые

en: Bold 700
ru: Жирный 700

en: Border
ru: Рамка

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Border radius
ru: Радиус рамки

en: Both off
ru: Оба выключены

en: Both on
ru: Оба включены

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bottom border
ru: Нижняя рамка

en: Bottom center
ru: Внизу по центру

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Boxed
ru: Фиксированная

en: Breadcrumbs
ru: Хлебные крошки

en: Brick margin
ru: Отступ плитки

en: Bricks
ru: Плитки

en: Bricks columns
ru: Колонки плиток

en: Bricks filter
ru: Фильтр плиток

en: Buttons
ru: Кнопки

en: By %1$s
ru: %1$s

en: By clicking button
ru: От нажатия кнопки

en: By months
ru: По месяцам

en: Can be overridden in each album.
ru: Может быть переопределено в каждом альбоме.

en: Can be overridden in each work.
ru: Может быть переопределено в каждой работе.

en: Carousel
ru: Карусель

en: Categories
ru: Рубрики

en: Categories in content
ru: Рубрики в содержимом

en: Category Archives: %s
ru: Архивы рубрики: %s

en: Center
ru: Центр

en: Center fixed width
ru: По центру фиксированная ширина

en: Centered
ru: По центру

en: Changelog
ru: Журнал изменений

en: Check what we have in stock here on features page.
ru: Проверьте, что у нас есть в наличии здесь на странице функций.

en: Check what you can use for your site on designs page.
ru: Проверьте, что вы можете использовать для своего сайта на странице дизайна.

en: Children Navigation
ru: Дочерняя навигация

en: Children Navigation + sidebar on the left
ru: Дочерняя навигация + боковая панель слева

en: Children Navigation + sidebar on the right
ru: Дочерняя навигация + боковая панель справа

en: Choose & move to next step
ru: Выбрать и перейти к следующему шагу

en: Choose between image, video and images slider. For the image use the Featured Image option. For the <strong>Images slider</strong> you need plugin the <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.
ru: Выберите между изображением, видео и слайдером изображений. Для изображения используйте опцию изображения записи. Для <strong>слайдера изображений</strong> вам нужен плагин <a href="https://ru.wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Избранные галереи</a>.

en: Choose the proportions of the bricks
ru: Выберите пропорции плиток

en: Circle Illusion
ru: Иллюзия круга

en: Circles
ru: Круги

en: Classic
ru: Классический

en: Classic(to side)
ru: Классика (в сторону)

en: Clear field
ru: Очистить поле

en: Click and enter your password to view content
ru: Нажмите и введите свой пароль для просмотра содержимого

en: Close menu after click
ru: Закрыть меню после нажатия

en: Closing icon
ru: Значок закрытия

en: Cloud circle
ru: Облачный круг

en: Color
ru: Цвет

en: Color of navigation bullets
ru: Цвет навигационных буллетов

en: Comment navigation
ru: Навигация по комментариям

en: Commented
ru: Комментировано

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments are closed.
ru: Обсуждение закрыто.

en: Comments number
ru: Количество комментариев

en: Community Support
ru: Поддержка сообщества

en: Contact Apollo13Themes
ru: Связаться с Apollo13Themes

en: Contain
ru: Содержать

en: Content
ru: Текст записи

en: Content Layout
ru: Макет содержимого

en: Content column
ru: Колонка содержимого

en: Content width
ru: Ширина содержимого

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
ru: Не удалось определить версию PHP, поскольку phpversion() не существует.

en: Cover
ru: Накрывать

en: Cover the whole screen
ru: Покрыть весь экран

en: Cursor
ru: Курсор

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom background
ru: Произвольный фон

en: Custom cursor image
ru: Пользовательское изображение курсора

en: Daily Archives: %s
ru: Ежедневные архивы: %s

en: Daniel &amp; Air. from Apollo13Themes.
ru: Даниэель &amp;Айр. из Apollo13Themes.

en: Date of publish or last update
ru: Дата публикации или последнего обновления

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default bullets icon
ru: Значок маркеров по умолчанию

en: Default but I want to change the background image
ru: По умолчанию, но я хочу изменить фоновое изображение

en: Default for pages
ru: По умолчанию для страниц

en: Demo Data Directory
ru: Каталог демо данных

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
ru: В зависимости от фактической ширины экрана доступное пространство для плиток может быть меньше, но никогда не превышать это число.

en: Depending on what background you have set up, choose proper option.
ru: В зависимости от того, какой фон вы настроили, выберите подходящий вариант.

en: Design Importer
ru: Импорт дизайна

en: Disable
ru: Отключить

en: Disabled, show only default header fixed
ru: Отключено, показывать только зафиксированный заголовок по умолчанию

en: Disabled, show only default header(not fixed)
ru: Отключено, показывать только заголовок по умолчанию (не зафиксированную)

en: Dismiss this notice
ru: Закрыть это уведомление

en: Display "Read more" link
ru: Показать ссылку «Читать дальше»

en: Display anchors in address bar
ru: Отображать привязки в адресной строке

en: Display it on mobiles
ru: Отображать это на мобильных устройствах

en: Display of posts video
ru: Отображение видео записей

en: Display post Media
ru: Отображать медиафайлы записи

en: Display thumbnails instead of video
ru: Показывать миниатюры вместо видео

en: Displayed in text content
ru: Отображается в текстовом содержимом

en: Displays list of post tags under a post content.
ru: Отображает список меток записи под её содержимым.

en: Do You want to delete selected One Page Navigation Pointer?
ru: Вы хотите удалить выбранный одностраничный навигационный указатель?

en: Do not display it
ru: Не отображать это

en: Do not show this notification again
ru: Больше не показывать это уведомление

en: Does not work for footer widgets.
ru: Не работает для виджетов подвала.

en: Dots
ru: Точки

en: Drag and drop to change order of icons. Only filled links will show up as social icons.
ru: Перетащите, чтобы изменить порядок значков. Только заполненные ссылки будут отображаться в виде значков соцсети.

en: Drop
ru: Опустить

en: Each month we are adding new beautiful designs that you can use on sites that you build. Designs target various niches & also general purpose pages.
ru: Каждый месяц мы добавляем новые красивые дизайны, которые вы можете использовать на создаваемых вами сайтах. Дизайны предназначены для различных ниш и страниц общего назначения.

en: Each row from new line
ru: Каждый ряд из новой строки

en: Edit
ru: Изменить

en: Enable
ru: Включить

en: Exclude from the Albums list page
ru: Исключить со страницы списка альбомов

en: Exclude from the Works list page
ru: Исключить со страницы списка работ

en: Export
ru: Экспорт

en: External Source
ru: Внешний источник

en: Fade
ru: Постепенный

en: Faded out Designs are available only in Rife Pro. You can preview them from here by clicking on each Design and then using "Live preview" button.
ru: "Исчезающие дизайны" доступны только в Rife Pro. Вы можете просмотреть их отсюда, нажав на каждый дизайн, а затем с помощью кнопки «Live Preview».

en: Fall down
ru: Падение

en: Featured Image
ru: Изображение записи

en: Featured media
ru: Рекомендуемые медиафайлы

en: Filter
ru: Фильтр

en: First on the list, first displayed
ru: Первый в списке, первый отображаемый

en: First on the list, last displayed
ru: Первый в списке, последний отображаемый

en: First paragraph
ru: Первый абзац

en: Fit Horizontally
ru: Растянуть по горизонтали

en: Fit Vertically
ru: Растянуть по вертикали

en: Fit always
ru: Растягивать всегда

en: Fit images
ru: Растягивать изображения

en: Fit landscape
ru: Растягивать горизотнально

en: Fit portrait
ru: Растянуть портрет

en: Fit when needed
ru: Растянуть при необходимости

en: Flash
ru: Вспышка

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Font Subsets
ru: Наборы шрифтов

en: Font Weights & Styles
ru: Толщина и стили шрифта

en: Font for Titles/Headings:
ru: Шрифт для заголовков/подзаголовков:

en: Font for main navigation menu and overlay menu:
ru: Шрифт для основного навигационного меню и оверлейного меню:

en: Font for normal(content) text:
ru: Шрифт для обычного (для содержимого) текста:

en: Font for text logo:
ru: Шрифт для текстового логотипа:

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Font weight
ru: Толщина шрифта

en: Fonts settings
ru: Настройки шрифта

en: Footer
ru: Подвал

en: Footer widget area(Header horizontal)
ru: Область виджета нижнего колонтитула (горизонтальная шапка)

en: For Rife Pro users we offer premium support, which means we can help you more closely & faster with issues that you may encounter.
ru: Для пользователей Rife Pro мы предлагаем премиум-поддержку, а значит, мы можем помочь вам более плотно и быстрее с проблемами, с которыми вы можете столкнуться.

en: For example Retina(iPhone/iPad) screen has HIGH DPI screen.
ru: Например, экран Retina (iPhone/iPad) имеет высокое разрешение.

en: Front page
ru: Главная страница

en: Full
ru: По ширине

en: Full size is %s pixels
ru: Полный размер: %s пикселей

en: Full width
ru: Вся ширина

en: Full width + fixed content
ru: Во всю ширину + фиксированное содержимое

en: Full width + padding
ru: Во всю ширину + внутренний отступ

en: General
ru: Общие

en: General layout
ru: Общая разметка

en: General settings
ru: Общие настройки

en: Get Help
ru: Получить помощь!

en: Get more details in Rife Pro tab.
ru: Получить более подробную информацию во вкладке Rife Pro.

en: Global for all albums.
ru: Глобальный для всех альбомов.

en: Global for all works.
ru: Глобально для всех работ.

en: Global settings
ru: Общие настройки

en: Go back
ru: Назад

en: Go to Customizer
ru: Перейти к настройке внешнего вида

en: Go to Design Importer
ru: Перейти к дизайн-импорту

en: Go to our %1$s or go back to %2$s
ru: Перейти к нашему %1$s или вернуться к %2$s

en: Go to shop
ru: Перейти в магазин

en: Good for better readability of slide titles.
ru: Хорошо для лучшей читаемости заголовков слайдов.

en: Gradient above photos
ru: Градиент над фотографиями

en: Great speed with flawless support - a managed hosting for WordPress. In terms of speed, hosting is the first thing you have to upgrade to make your website fly!
ru: Отличная скорость с безупречной поддержкой - управляемый хостинг для WordPress. Что касается скорости, хостинг - это первое, что вам нужно обновить, чтобы ваш сайт заработал!

en: Hand
ru: Рука

en: Header
ru: Заголовок

en: Header color variants
ru: Варианты цвета заголовка

en: Header settings
ru: Настройки заголовка

en: Header(vertical) default widget area
ru: Область виджета шапки (вертикальной) по умолчанию

en: Headings
ru: Заголовки

en: Height
ru: Высота

en: Here you can set your Privacy Policy page
ru: Здесь вы можете настроить свою страницу политики конфиденциальности

en: Hidden sidebar
ru: Скрытая боковая панель

en: Hide content under the header
ru: Скрыть содержимое под заголовком

en: Hide event
ru: Скрыть событие

en: Highlight
ru: Подсветить

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Hover effect
ru: Эффект наведения

en: How big the zooming effect will be
ru: Насколько велик эффект увеличения

en: How many ms should pass between printing each character. Bigger value is slower writing.
ru: Сколько мс должно пройти между печатью каждого символа. Чем больше значение, тем медленнее печать.

en: How pictures will fit in the area of the slider. <strong>Fit when needed</strong> is best suited for small images that should not be stretched to larger sizes, only to smaller ones (so that they are always completely visible).
ru: Как картинки будут помещаться в области слайдера. <strong>Подгонка при необходимости</strong> лучше всего подходит для небольших изображений, которые не следует растягивать до больших размеров, а только до более мелких (чтобы они всегда были полностью видны).

en: How to do it is explained in the documentation here.
ru: Как это сделать, объяснено здесь в документации.

en: How to fit the background image
ru: Как растягивать фоновое изображение

en: How to open work
ru: Как открыть работу

en: How to place items in rows
ru: Как размещать элементы в строках

en: How to update your PHP version
ru: Как обновить версию PHP

en: I am done with Selecting Items
ru: Я закончил с выбором элементов

en: Icon
ru: Значок

en: If autoplay is on, slider will run on page load.
ru: Если автозапуск включен, слайдер будет работать при загрузке страницы.

en: If disabled it will display standard WooCommerce thumbnails.
ru: Если отключено, то будут отображаться стандартные миниатюры WooCommerce.

en: If disabled it will not show anchors, in the address bar of your browser, when they are clicked or entered. So address like %1$s will be displayed as %2$s.
ru: Если этот параметр отключен, якоря не будут отображаться в адресной строке браузера при нажатии или вводе. Так что адрес подобный %1$s будет отображаться как %2$s.

en: If disabled it will show all written lines as separate paragraphs on small devices(less than 600 pixels wide). It is good to disable it to save CPU of your user devices, and to remove "jumping screen" effect on smaller screens.
ru: Если этот параметр отключен, он будет отображать все записанные строки в виде отдельных абзацев на небольших устройствах (шириной менее 600 пикселей). Хорошо отключить это, чтобы сохранить процессор устройств пользователей, и убрать эффект «прыгающего экрана» на экранах меньшего размера.

en: If enabled it will scroll to anchor after it is clicked on the same page. It can, however, conflict with plugins that uses the same mechanism, and the page can scroll in a weird way. In such case disable this feature.
ru: Если этот параметр включен, то будет прокрутка до расположения якоря после нажатия на той же странице. Однако это может конфликтовать с плагинами, использующими тот же механизм, и страница может прокручиваться странным образом. В таком случае, отключите эту функцию.

en: If enabled, it highlights(font size and color) the first paragraph in the content(blog, post, page).
ru: Если этот параметр включен, он выделяет (размером шрифта и цветом) первый абзац содержимого (блог, запись, страница).

en: If enabled, navigation leads to the next/previous item in the same category. If disabled, it will navigate through items according to the order of the "publication date".
ru: Если включено, навигация приводит к следующему/предыдущему элементу в той же рубрике. Если этот параметр отключен, он будет перемещать по элементам согласно порядку «даты публикации».

en: If enabled, the theme will use a lightbox to display images in the post content. To work properly, Images should link to "Media File".
ru: Если включено, тема будет использовать лайтбокс для отображения изображений в содержимом записи. Для правильной работы изображения должны ссылаться на «Медиафайл».

en: If enabled, the video will be displayed in the lightbox.
ru: Если включено, видео будет отображаться в лайтбоксе.

en: If enabled, then it will affect displaying in bricks and slider option, and also in lightbox.
ru: Если включено, то это повлияет на отображение в плитках и слайдере, а также в лайтбоксе.

en: If enabled, then this Album will not be listed on the Albums list page, but you can still select it for the front page or in other places.
ru: Если этот параметр включен, этот альбом не будет отображаться на странице списка альбомов, но вы все равно сможете выбрать его для главной страницы или в других местах.

en: If enabled, then this Work will not be listed on the Works list page, but you can still select it for the front page or in other places.
ru: Если этот параметр включен, то эта работа не будет отображаться на странице списка работ, но вы все равно сможете выбрать ее для главной страницы или в других местах.

en: If left empty then the button will not be displayed.
ru: Если оставить пустым, кнопка не будет отображаться.

en: If thumbnails are enabled, should they be open by default?
ru: Если миниатюры включены, должны ли они быть открыты по умолчанию?

en: If you are looking for even more features or Designs, you can always try Rife Pro version.
ru: Если вы ищете еще больше функций или дизайнов, вы всегда можете попробовать версию Rife Pro.

en: If you are looking for more beautiful and Free templates for Elementor try our Templates pack. It also includes new Elementor widgets.
ru: Если вы ищете более красивые и бесплатные шаблоны для Elementor, попробуйте наш пакет Templates. Он также включает новые виджеты Elementor.

en: If you are using AddToAny plugin for sharing, then you should check these options.
ru: Если вы используете плагин AddToAny для обмена, то вы должны проверить эти параметры.

en: If you choose <strong>Page</strong> then make sure that in <a href="%s">WordPress Homepage Settings</a> you have selected <strong>A static page</strong>, that you wish to use as the front page.
ru: Если вы выберете <strong>страницу</strong>, убедитесь, что в <a href="%s">настройках домашней страницы WordPress</a> вы выбрали <strong>статическую страницу</strong>, которую хотите использовать в качестве главной страницы.

en: If you disable this then menu will not switch to mobile menu. You should consider disabling this option only if you have a clean header with a short menu.
ru: Если вы отключите это, то меню не будет переключаться в мобильный режим. Вы должны рассмотреть возможность отключения этой опции, только если у вас уже пустой заголовок с коротким меню.

en: If you do not plan to use theme header or want to replace it with something else, just disable it here.
ru: Если вы не планируете использовать заголовок темы или хотите заменить её чем-то другим, просто отключите её здесь.

en: If you have a spare 2 minutes please rate our Rife Free theme. If not, no big deal, just keep on rocking :-)
ru: Если у вас есть свободные 2 минуты, пожалуйста, оцените нашу бесплатную тему Rife. Если нет, ничего страшного, просто продолжайте качать :-)

en: If you have an existing website, then you can start from scratch by changing theme options.
ru: Если у вас уже есть веб-сайт, вы можете начать с нуля, изменив настройки темы.

en: If you have an existing website, you can also try to import one of our designs to speed up your work. You will have to do it without demo data.
ru: Если у вас уже есть веб-сайт, вы также можете попробовать импортировать один из наших проектов, чтобы ускорить вашу работу. Вам придется сделать это без демонстрационных данных.

en: If you have fresh installation then it would be good time to import one of our designs.
ru: Если у вас навая установка, то самое время импортировать один из наших проектов.

en: If you have question about how something works, or you feel like you have found bug please come to our support forum! It is the best place, where we can work together to solve issues and explain various topics.
ru: Если у вас есть вопрос о том, как что-то работает, или вы чувствуете, что нашли ошибку, пожалуйста, посетите наш форум поддержки! Это лучшее место, где мы можем работать вместе, чтобы решать проблемы и объяснять различные темы.

en: If you need to edit social links go to <a href="%s">Social icons</a> settings.
ru: Если вам нужно отредактировать ссылки соцсети, перейдите в настройки <a href="%s">значки соцсети</a>.

en: If you use Elementor or WPBakery Page Builder, then you can decide to show header after the content is scrolled to Nth row. Thanks to that you can have a clean welcome screen.
ru: Если вы используете Elementor или WPBakery Page Builder, то вы можете решить показывать шапку после прокрутки содержимого до N-й строки. Благодаря этому вы можете иметь чистый экран приветствия.

en: If you use more than one word in the logo, you can use <code>&amp;nbsp;</code> instead of a white space, so the words will not break into many lines.
ru: Если вы используете более одного слова в логотипе, вы можете использовать <code>&amp;nbsp;</code> вместо пробела, т.о. слова не будут разбиваться на много строк.

en: If you want to be able to change the logo in header color variants (light and dark variants) or in the sticky header variant, then enable this option.
ru: Если вы хотите изменять логотип в цветовых вариантах заголовка (светлый и темный варианты) или в варианте с прилипающего заголовка, включите эту опцию.

en: If you want to change the font for logo go to <a href="%s">Font settings</a>.
ru: Если вы хотите изменить шрифт логотипа, перейдите в <a href="%s">настройки шрифтов</a>.

en: If you want to have a different color in the lower part than in the footer widgets.
ru: Если вы хотите иметь другой цвет в нижней части, чем в виджетах подвала.

en: If you want to use theme header color variants(light and dark variants) or the sticky header variant, then enable this option. Some settings of the header can then be overridden in color & sticky variants.
ru: Если вы хотите использовать варианты цвета заголовки темы (светлый и темный варианты) или вариант прилипающего заголовка, включите этот параметр. Некоторые настройки заголовка могут быть переопределены цветом и прилипающими вариантами.

en: If you wish to use some other plugin/script for images and items, you can switch off default theme lightbox. If you are planning to use different lightbox script instead, then you will have to do some extra work with scripting to make it work in every theme place.
ru: Если вы хотите использовать какой-либо другой плагин/скрипт для изображений и элементов, вы можете отключить лайтбокс темы по умолчанию. Если вы планируете использовать другой скрипт лайтбокса, вам придется проделать дополнительную работу со скриптами, чтобы он работал в каждом месте темы.

en: If your items have different heights, you can start each row of items from a new line instead of the masonry style.
ru: Если ваши элементы имеют разную высоту, вы можете начинать каждый ряд элементов с новой строки вместо "плиточного" стиля.

en: Image
ru: Изображение

en: Image for HIGH DPI screen
ru: Изображение для экранов с высоким DPI

en: Image optimization is one element that can cut off your page weight by 50 percent or more. Check this great plugin & service to achieve better results in no time.
ru: Оптимизация изображений - это один из элементов, который может снизить вес вашей страницы на 50% и более. Проверьте этот плагин и сервис, чтобы достичь лучших результатов в кратчайшие сроки.

en: Images slider
ru: Слайдер изображений

en: In Pro version of Rife theme, you get access to much more features, that can help make your page more useful & beautiful.
ru: В Pro-версии темы Rife вы получаете доступ к гораздо большему количеству функций, которые помогут создать вашу страницу более полезной и презентабельной.

en: In lightbox
ru: В лайтбоксе

en: In the Manual mode, excerpts are used only if you add the "Read More Tag" (&lt;!--more--&gt;).<br /> In the Automatic mode, if you will not provide the "Read More Tag" or explicit excerpt, the content of the post will be truncated automatically.<br /> This setting only concerns blog list, archive list, search results.
ru: В ручном режиме, отрывки используются только при добавлении метки «Читать дальше» (&lt;!--more--&gt;).<br /> В автоматическом режиме, если вы не предоставите метку «Читать дальше» или явный отрывок, содержимого записи будет автоматически обрезано. <br /> Этот параметр касается только списка блогов, списка архивов, результатов поиска.

en: Increasing memory allocated to PHP
ru: Увеличение памяти, выделенной PHP

en: Indicator
ru: Индикатор

en: Infinity
ru: Бесконечность

en: Info
ru: Информация

en: Inside the content
ru: Внутри содержимого

en: Install
ru: Установить

en: Install %2$s
ru: Установить %2$s

en: Install Plugins
ru: Установить плагины

en: Install Required Plugins
ru: Установить необходимыe плагины

en: Installed But Not Activated
ru: Установлен, но не активирован

en: Installed version:
ru: Установленная версия:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ru: Установка плагина %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ru: Установить плагин: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ru: Установка и активация плагина %1$s (%2$d/%3$d)

en: It defines how the image will scroll in the background while the page is scrolled down.
ru: Это определяет, как изображение будет прокручиваться в фоновом режиме при прокрутке страницы вниз.

en: It is a maximum number of columns displayed on larger devices. On smaller devices, it can be a lower number of columns.
ru: Это максимальное количество столбцов, отображаемых на больших устройствах. На небольших устройствах может быть меньшее количество столбцов.

en: It is active only if it contains active widgets. After activation, displays the opening button in the header.
ru: Он активен, только если содержит активные виджеты. После активации выводит кнопку открытия в заголовке.

en: It is always available sidebar (but only active if WooCommerce is installed and activated), that is activated by clicking on the icon in the header. You should put a shopping cart widget there, as well as, for example, several special widgets.
ru: Это всегда доступно на боковой панели (но активно только в том случае, если WooCommerce установлен и активирован), активируется нажатием на значок в заголовке. Там вы должны разместить виджет корзины покупок, а также, например, несколько специальных виджетов.

en: It is always available sidebar, that is activated by clicking on the icon in the header. Good for some special menus or other tips/information for the user.
ru: Всегда доступная боковая панель, которая активируется нажатием на иконку в шапке. Подходит для некоторых специальных меню или других советов/информации для пользователя.

en: It only affects the widgets in the vertical sidebars.
ru: Это влияет только на виджеты на вертикальных боковых панелях.

en: It will be only used for the background that is repeated. If the background is set to not repeat this value will be ignored.
ru: Он будет использоваться только для фона, который повторяется. Если фон не повторяется, это значение будет игнорироваться.

en: It will be used on devices less than 768 pixels wide.
ru: Это будет использоваться на устройствах шириной менее 768 пикселей.

en: It will change WordPress default search function to make shop search. So when this is activated search function in header or search widget will act as WooCommerece search widget.
ru: Это изменит функцию поиска WordPress по умолчанию, чтобы делать поиск по магазину. Поэтому, когда это активировано, функция поиска в заголовке или поисковом виджете будет действовать как поисковый виджет WooCommerece.

en: It will change the default white background color that is set under content on pages, blog, posts, works, and albums.
ru: Он изменит белый фоновый цвет по умолчанию, который устанавливается под содержимым на страницах, в блоге, записях, работах и альбомах.

en: It will display your images/videos from the first to the last or in a different way.
ru: Будут отображаться ваши изображения/видео от первого до последнего или по-другому.

en: It works only for first level links.
ru: Это работает только для ссылок первого уровня.

en: It works only for images. If you change the theme option, which is called "Display thumbnails instead of video", then for videos that have set a featured image, it will also work.
ru: Работает только для изображений. Если вы измените параметр темы, который называется «Отображать миниатюры вместо видео», то для видео, для которых установлено выделенное изображение, это также будет работать.

en: It works only on large screens(1025px wide or more).
ru: Это работает только на больших экранах (шириной 1025px и более).

en: It works only on mobile devices(1024px wide or less).
ru: Это работает только на мобильных устройствах (шириной 1024px или меньше).

en: Items order
ru: Порядок элементов

en: Items per page
ru: Элементов на странице

en: Its main function is to make texts more visible
ru: Его основная функция - сделать тексты более заметными.

en: Just center
ru: Только по центру

en: Just come and say hi :-)
ru: Просто приходите и скажите привет :-)

en: Latest 50 posts
ru: Последние 50 записей

en: Layout
ru: Макет

en: Layout &amp; Sidebar
ru: Макет и боковая панель

en: Lazy load
ru: Отложенная загрузка

en: Leave empty if you do not need anything fancy
ru: Оставьте пустым, если вам не нужно ничего необычного

en: Leave empty to not set any background
ru: Оставьте пустым, чтобы не задавать фон

en: Left
ru: Слева

en: Left fixed width
ru: Слева фиксированная ширина

en: Left fixed width + padding
ru: Слева фиксированная ширина + отступ

en: Left/right padding
ru: Левый/правый отступ

en: Letter Spacing
ru: Интервал между буквами

en: Light Gallery
ru: Светлая галерея

en: Lightbox settings
ru: Настройки лайтбокса

en: Link
ru: Ссылка

en: Link to full-size image
ru: Ссылка на полноразмерное изображение

en: Links
ru: Ссылки

en: Links to next and prev post.
ru: Ссылки на следующую и предыдущую запись.

en: Live preview
ru: Просмотреть

en: Load more
ru: Загрузить еще

en: Loading next items
ru: Загрузка следующих элементов

en: Logo
ru: Логотип

en: Look of products on list
ru: Вид товаров в списке

en: Lower part
ru: Нижняя часть

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Main navigation
ru: Главная навигация

en: Main page
ru: Главная страница

en: Main titles
ru: Основные заголовки

en: Manual
ru: Ручной

en: Mark item
ru: Выделить элемент

en: Masonry
ru: Плитка

en: Max Upload Size
ru: Макс. размер загрузки

en: Max width
ru: Макс. ширина

en: Maybe later&#8230;(hide for 7 days)
ru: Возможно позже&#8230;(скрыть на 7 дней)

en: Media bottom margin
ru: Нижний отступ медиафайлов

en: Media top margin
ru: Верхний отступ медиафайлов

en: Mega-Menu separator color
ru: Цвет разделителя мега-меню

en: Middle center
ru: Посередине

en: Middle left
ru: Посередине слева

en: Middle right
ru: Посередине справа

en: Minimum required version:
ru: Мин. требуемая версия:

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Mobile menu
ru: Мобильное меню

en: Monthly Archives: %s
ru: Записи за месяц: %s

en: More Designs!
ru: Больше дизайнов!

en: More features
ru: Дополнительные возможности

en: More info
ru: Больше информации

en: Mouse cursor
ru: Курсор мыши

en: Name of sidebar
ru: Название боковой панели

en: Narrow
ru: Узкий

en: Narrow the entire header as well
ru: Также сузить весь заголовок

en: Navigate by categories
ru: Навигация по рубрикам

en: New
ru: Новый

en: Newer Comments
ru: Следующие комментарии

en: Next
ru: Далее

en: Next article
ru: Следующая статья

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ru: Никаких действий не было выполнено. Плагин %1$s уже активирован.

en: No hiding sticky
ru: Не прятать прилипающую

en: No plugins are available to be activated at this time.
ru: В данный момент нет плагинов доступных для активации.

en: No plugins are available to be installed at this time.
ru: В данный момент нет плагинов доступных для установки.

en: No plugins are available to be updated at this time.
ru: В данный момент нет доступных плагинов для обновления.

en: No plugins to install, update or activate.
ru: Нет плагинов для установки, обновления или активации.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ru: Не выбраны плагины для активации. Никаких действий не произведено.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ru: Не выбраны плагины для установки. Никаких действий не произведено.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ru: Не выбраны плагины для обновления. Никаких действий не произведено.

en: No results found.
ru: Результатов не найдено.

en: None
ru: Отсутствует

en: Normal
ru: Обычный

en: Normal 400
ru: Обычный 400

en: Not Installed
ru: Не установлен

en: Not selected
ru: Не выбрано

en: Number of words to cut post
ru: Количество слов для обрезания записи

en: Off
ru: Выключить

en: Older Comments
ru: Предыдущие комментарии

en: On
ru: on

en: On dark
ru: На тёмном

en: On light
ru: На светлом

en: On load
ru: По нагрузке

en: On scroll
ru: При прокрутке

en: On these pages you can get info what is new, import designs and get help if you will ever need it.
ru: На этих страницах вы можете получить информацию о новинках, импортировать дизайны и получить помощь, если она вам когда-нибудь понадобится.

en: One line, logo on side
ru: Одна линия, логотип на стороне

en: One line, menu centered
ru: Одна линия, меню по центру

en: Online Documentation
ru: Онлайн документация

en: Online documentation is always most up to date if it comes to explaining how to work with the theme. It will come handy as the first source when you trying to work out problematic topics.
ru: Онлайновая документация всегда актуальна, если нужно объяснить, как работать с темой. Это пригодится в качестве первого источника, когда вы пытаетесь решить проблемы.

en: Only %s on the left
ru: Только %s слева

en: Only %s on the right
ru: Только %s справа

en: Only bottom
ru: Только снизу

en: Only children Navigation on the left
ru: Только дочерняя навигация слева

en: Only children Navigation on the right
ru: Только дочерняя навигация справа

en: Only icons
ru: Только значки

en: Only top
ru: Только сверху

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Open
ru: Открыть

en: Open bricks to lightbox
ru: Открывать плитки в лайтбоксе

en: Open link in new tab
ru: Открывать ссылку в новой вкладке

en: Opening effect
ru: Эффект открытия

en: Opening icon
ru: Значок открытия

en: Opening/Closing icons
ru: Значки Открытие/Закрытие

en: Original size
ru: Исходный размер

en: Other elements
ru: Другие элементы

en: Other shop pages
ru: Другие страницы магазина

en: Out of stock
ru: Нет в наличии

en: Overlay
ru: Наложение

en: Overlay color
ru: Цвет наложения

en: Override normal settings
ru: Переопределение стандартных настроек

en: PHP Post Max Size
ru: Максимальный размер запроса PHP

en: PHP Time Limit
ru: Ограничение времени выполнения PHP

en: PHP Version
ru: PHP версия

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Page
ru: Страница

en: Page background
ru: Фон страницы

en: Page details
ru: Детали страницы

en: Page preloader
ru: Предзагрузчик страницы

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Page sidebar
ru: Боковая панель страницы

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Parallax
ru: Параллакс

en: Password protected page template
ru: Шаблон защищенной паролем страницы

en: Pattern above photos
ru: Шаблон над фотографиями

en: People details
ru: Детали людей

en: Please contact the administrator of this site for help.
ru: Пожалуйста, обратитесь к администратору этого сайта за помощью.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с поставщиком плагинов и попросите их упаковать плагин в соответствии с рекомендациями WordPress.

en: Please try another search term
ru: Пожалуйста, попробуйте другой поисковый термин

en: Plugin
ru: Плагин

en: Plugin activated successfully.
ru: Плагин успешно активирован.

en: Plugin activation failed.
ru: Активация плагина не удалась.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ru: Плагин не активирован. Для данной темы необходима более новая версия %s. Обновите плагин.

en: Plus minus
ru: Плюс минус

en: Pop
ru: Поднять

en: Pop text
ru: Популярный текст

en: Pop up basket
ru: Всплывающая корзина

en: Position
ru: Позиция

en: Post info
ru: Информация о записи

en: Post look
ru: Вид записи

en: Post media
ru: Медиафайлы записи

en: Post sidebar
ru: Боковая панель записи

en: Posts list
ru: Список записей

en: Posts list refers to Blog, Search and Archives pages
ru: Список записей относится к страницам блога, поиска и архивов

en: Posts navigation
ru: Навигация по записям

en: Pre-Packaged
ru: Предварительно упакован

en: Predefined
ru: Предопределенный

en: Premium Support
ru: Премиум-поддержка

en: Previous
ru: Назад

en: Previous article
ru: Предыдущая статья

en: Privacy Policy Link
ru: Ссылка на Политику конфиденциальности

en: Products list
ru: Список товаров

en: Published
ru: Опубликовано

en: Published %1$s
ru: Опубликовано %1$s

en: Push
ru: От себя

en: Radar
ru: Радар

en: Random
ru: Случайный

en: Rate Rife Free
ru: Поставить оценку Rife Free

en: Read more
ru: Читать дальше

en: Read more details in the documentation.
ru: Подробнее читайте в документации.

en: Read more details on our Blog
ru: Подробнее читайте в нашем блоге

en: Recommended
ru: Рекомендуемый

en: Recommended Tools
ru: Рекомендуемые инструменты

en: Related products
ru: Похожие товары

en: Releasing website in few languages is a lot of work. Use the WPML plugin to get much help with this.
ru: Запуск сайта на нескольких языках - это большой объем работы. Используйте плагин WPML, чтобы облегчить этот процесс.

en: Remove item
ru: Удалить

en: Remove selected
ru: Удалить выбранное

en: Remove this sidebar
ru: Удалить эту боковую панель

en: Repeat
ru: Повторять

en: Repeat X
ru: Повторять по X

en: Repeat Y
ru: Повторять по Y

en: Required
ru: Необходимый

en: Required Update not Available
ru: Требуемое обновление недоступно

en: Requires Update
ru: Требуется обновление

en: Return to %s
ru: Вернуться к %s

en: Return to Required Plugins Installer
ru: Вернуться к установке требуемых плагинов

en: Return to the Dashboard
ru: Вернуться в консоль

en: Reveal
ru: Раскрыть

en: Reverse slide out
ru: Обратное выдвижение

en: Rife Free is a great portfolio and photography WP theme with 7 ready-to-use demo layouts. It is also perfect for business, blogging websites and for your shop because it is WooCommerce compatible. More cool features in the Rife theme are the: &#10003; Writing Effect &#10003; One Page Mode &#10003; Mobile/Touch Friendly Image & Video Slider &#10003; Bricks Gallery for Photographers &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Hidden Sidebar and many more. Over 450 options to change in the Customizer and much more in each page, post, album or work. We also integrate Schema.org which helps your website be more visible to search engines. Elementor compatibility will help you make your great website even more natural. The theme is RTL and translation-ready (WPML). &#9733; Check our demos for more details: https://apollo13themes.com/rife/designs/
ru: Rife Free - отличная тема для портфолио и фотографий с 7 готовыми демонстрационными верстками. Он также идеально подходит для бизнеса, блогов и вашего магазина, т.к. он совместим с WooCommerce. Больше интересных функции в теме Rife: &#10003; Письменный эффект &#10003; Режим одной страницы &#10003; Мобильно-дружественные изображения & видео слайдер &#10003; Галерея плиток для фотографов &#10003; Мега-меню &#10003; Сетка для записей &#10003; Google-шрифты &#10003; Скрытая боковая панель и многое другое. Более 450 настроек для изменения в редакторе темы и многое другое на каждой странице, записи, альбоме или работе. Мы также интегрируем Schema.org, который помогает вашему сайту быть более заметным для поисковых систем. Совместимость с Elementor поможет вам сделать ваш замечательный сайт еще более естественным. Тема поддерживает RTL и готова к переводу (WPML). &#9733; Проверьте наши демо для более подробной информации: https://apollo13themes.com/rife/designs/

en: Right
ru: Справа

en: Right fixed width
ru: Справа фиксированная ширина

en: Right fixed width + padding
ru: Справа фиксированная ширина + отступ

en: Sale
ru: Распродажа

en: Sample text with <strong>some bold words</strong>, <em>some italic ones</em> and numbers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)
ru: Пример текста с <strong>несколькими жирными словами</strong>, <em>словами курсивом</em> и цифрами 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)

en: Scale down
ru: Уменьшать

en: Scroll to anchor handling
ru: Прокрутка до расположения якоря

en: Search &hellip;
ru: Поиск &hellip;

en: Search in products instead of pages
ru: Поиск по продуктам вместо страниц

en: Select album to use as the front page
ru: Выберите альбом для использования в качестве главной страницы

en: Select work to use as the front page
ru: Выберите работу для использования в качестве главной страницы

en: Select/Upload images and videos
ru: Выбрать/Загрузить изображения и видео

en: Selected
ru: Выбрано

en: Semi transparent
ru: Полупрозрачный

en: Separator
ru: Разделитель

en: Separator and lines color
ru: Цвет разделителя и линий

en: Separator between widgets and footer content
ru: Разделитель между виджетами и содержимым подвала

en: Server/WordPress Environment
ru: Сервер/WordPress окружение

en: Settings for cart, checkout, order received and my account pages.
ru: Настройки для корзины, оформления заказа, получения заказа и страниц учетной записи.

en: Shadow
ru: Тень

en: Share a link to the album or to the attachment page
ru: Поделиться ссылкой на альбом или на страницу вложения

en: Shift
ru: Сдвинуть

en: Shop sidebar
ru: Боковая панель магазина

en: Shop(WooCommerce) settings
ru: Настройки магазина (WooCommerce)

en: Should "Read more" link be displayed after excerpts on blog list/search results.
ru: Должна ли ссылка «Читать дальше» отображаться после отрывков из списка блога / результатов поиска.

en: Should it be displayed on devices less than 600 pixels wide.
ru: Должно ли отображаться на устройствах шириной менее 600 пикселей.

en: Should related products be displayed on single product page.
ru: Должны ли соответствующие продукты отображаться на одной странице продукта.

en: Show always
ru: Показывать всегда

en: Show cross
ru: Показать поверх

en: Show gradient
ru: Показать градиент

en: Show header from the Nth row
ru: Показать шапку с N-ой строки

en: Show media in
ru: Показывать медиа в

en: Show on the left
ru: Показать слева

en: Show on the right
ru: Показать справа

en: Show overlay
ru: Показать наложение

en: Show second image of product on hover
ru: Показать второе изображение товара при наведении

en: Show texts
ru: Показать тексты

en: Show title and description of album items
ru: Показать название и описание элементов альбома

en: Show title and description of work items
ru: Показать название и описание рабочих элементов

en: Side
ru: Боковая сторона

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Sidebar on the left
ru: Боковая панель слева

en: Sidebar on the right
ru: Боковая панель справа

en: Sidebar to show
ru: Боковая панель для показа

en: Similar works
ru: Похожие работы

en: Since WordPress 4.9.6 there is an option to set Privacy Policy page. If you enable this option it will display a link to it in the footer after footer content.
ru: Начиная с WordPress 4.9.6, есть возможность настроить страницу политики конфиденциальности. Если вы включите эту опцию, она будет отображать ссылку на неё в подвале после его содержимого.

en: Single album
ru: Отдельный альбом

en: Single page
ru: Одиночная страница

en: Single post
ru: Одиночная запись

en: Single product
ru: Единичный товар

en: Single work
ru: Отдельная работа

en: Site Navigation
ru: Навигация по сайту

en: Size of brick
ru: Размер плитки

en: Slide along
ru: Скользить вдоль

en: Slide in on top
ru: Вставить сверху

en: Slider
ru: Слайдер

en: Slider - height proportion
ru: Слайдер - пропорция высоты

en: Slider - width proportion
ru: Слайдер - пропорция ширины

en: Slider and Bricks work for both images and videos.
ru: Слайдер и плитки работают как с изображениями, так и с видео.

en: Social icons
ru: Значки соцсетей

en: Some features(like Albums, Works, shortcodes, plugins support) of the Theme requires an additional plugin before you will be able to use it.
ru: Для некоторых функций (таких как альбомы, работы, шорткоды, поддержка плагинов) темы требуется дополнительный плагин, прежде чем вы сможете его использовать.

en: Something went wrong with the plugin API.
ru: Что-то пошло не так с API плагина.

en: Something went wrong.
ru: Что-то пошло не так.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ru: Извините, у вас нет доступа к этой странице.

en: Source
ru: Источник

en: Speed
ru: Скорость

en: Speed of transition.
ru: Скорость перехода.

en: Square of squares
ru: Квадрат квадратов

en: Squares
ru: Квадраты

en: Standard Fonts
ru: Стандартные шрифты

en: Start typing to filter icons
ru: Начните вводить, чтобы отфильтровать иконки

en: Status
ru: Статус

en: Sticky One Page mode
ru: Режим прилипающей одной страницы

en: Sticky header
ru: Прикрепленный заголовок

en: Sticky version
ru: Прилипающая версия

en: Stretch the slider to the window height
ru: Растянуть слайдер до высоты окна

en: Style
ru: Стиль

en: Submenu 3rd level
ru: Подменю третьего уровня

en: Submenu/Mega-Menu
ru: Подменю/Мега-меню

en: Submit
ru: Подтвердить

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Support Forum
ru: Форум поддержки

en: Tag Archives: %s
ru: Архив метки: %s

en: Tags
ru: Метки

en: Testimonial
ru: Отзыв

en: Tetromino
ru: Тетромино

en: Text
ru: Текст

en: Text align
ru: Расположение текста

en: Text as overlay
ru: Текст как наложение

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Text transform
ru: Преобразование текста

en: Text under photo
ru: Текст под фото

en: Text write speed
ru: Скорость набора текста

en: Texts position
ru: Положение текстов

en: Texts to center
ru: Текст по центру

en: Texts to left
ru: Текст слева

en: Texts to right
ru: Текст справа

en: Thank you for using our Rife Free theme, we hope everything is working good for you.
ru: Спасибо что используете нашу бесплатную тему Rife Free, мы надеемся что у вас все получилось.

en: Thanks for being with us!
ru: Спасибо за то, что вы с нами!

en: Thanks for using Rife Free!
ru: Спасибо за использование Rife Free!

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups). Recommended 60 seconds or more for the import process.
ru: Количество времени (в секундах), которое ваш сайт потратит на одну операцию до истечения времени ожидания (чтобы избежать блокировок сервера). Рекомендуется 60 секунд или больше для процесса импорта.

en: The directory must be writable so downloaded demo data could be saved for the import process.
ru: Каталог должен быть доступен для записи, чтобы загруженные демонстрационные данные могли быть сохранены для процесса импорта.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ru[0]: Этот плагин должен быть обновлен до последней версии, чтобы обеспечить максимальную совместимость с этой темой: %1$s.
ru[1]: Эти плагины должны быть обновлены до последней версии, чтобы обеспечить максимальную совместимость с этой темой: %1$s.
ru[2]: Эти плагины должны быть обновлены до последней версии, чтобы обеспечить максимальную совместимость с этой темой: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
ru[0]: Этот плагин был успешно активирован:
ru[1]: Эти плагины были успешно активированы:
ru[2]: Эти плагины были успешно активированы:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ru[0]: Следующий рекомендуемый плагин в настоящее время не активен: %1$s.
ru[1]: Следующие рекомендуемые плагины в настоящее время не активны: %1$s.
ru[2]: Следующие рекомендуемые плагины в настоящее время не активны: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ru[0]: Следующий требуемый плагин в настоящее время не активен: %1$s.
ru[1]: Следующие требуемые плагины в настоящее время не активны: %1$s.
ru[2]: Следующие требуемые плагины в настоящее время не активны: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ru: Процесс установки и активации запущен. В зависимости от мощности вашего сервера этот процесс может занять некоторое время. Пожалуйста, подождите.

en: The installation of %1$s failed.
ru: Установка %1$s завершилась ошибкой.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ru: Процесс установки начинается. В зависимости от мощности вашего сервера этот процесс может занять некоторое время. Пожалуйста, будьте терпеливы.

en: The largest file size that can be contained in one post. Recommended 64 MB or more.
ru: Наибольший размер файла, который может содержаться в одной записи. Рекомендуется 64 МБ или более.

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation. Recommended 64 MB or more.
ru: Самый большой размер файла, который можно загрузить в вашу установку WordPress. Рекомендуется 64 МБ или более.

en: The main use of this function is to make the texts more readable.
ru: Основное использование этой функции - сделать текст более читаемым.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
ru: Максимальное количество памяти (RAM), которое ваш сайт может использовать единовременно.

en: The maximum width of the brick layout
ru: Максимальная ширина плиточного расположения

en: The page you are looking for can't be found!
ru: Страница, которую вы ищете, не может быть найдена!

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ru: Пакет удаленного плагина состоит из нескольких файлов, но файлы не упакованы в папку.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ru: Пакет удаленного плагина не содержит папку с нужным ярлыком и переименование не работает.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
ru: Версия PHP, установленная на сервере вашего хостинга.

en: Theme Header
ru: Заголовок темы

en: Theme header is a place where you usually find the logo of your site, main menu, and a few other elements.
ru: Заголовок темы - это место, где вы обычно найдете логотип вашего сайта, главное меню и несколько других элементов.

en: Theme lightbox
ru: Лайтбокс темы

en: Theme options for this page can be found in <a href="%1$s">Appearance -&gt; Customize -&gt; %2$s</a>.
ru: Параметры темы для этой страницы можно найти в <a href="%1$s">Внешний вид -&gt; Настройка -&gt; %2$s</a>.

en: Theme requirements:
ru: Требования к теме:

en: Theme thumbnails
ru: Миниатюры темы

en: There are no albums yet!
ru: Еще нет альбомов!

en: There are no products yet!
ru: Еще нет товаров!

en: There are no works yet!
ru: Работ пока нет!

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ru: Существует один или несколько обязательных или рекомендуемых плагинов для установки, обновления или активации.

en: There are rows in content with identical "Navigation anchor title" parameter, which has to be unique for each item. Please fix it by editing row parameters. Duplicated titles are:
ru: В содержимом есть строки с идентичным параметром «Навигационный ссылочный заголовок», который должен быть уникальным для каждого элемента. Пожалуйста, исправьте его, отредактировав параметры строки. Дублированные названия:

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
ru[0]: Есть обновление для: %1$s.
ru[1]: Есть обновления, доступные для следующих плагинов: %1$s.
ru[2]: Есть обновления, доступные для следующих плагинов: %1$s.

en: These icons will be used in various places across theme if you decide to activate them.
ru: Эти значки будут использоваться в разных местах темы, если вы решите их активировать.

en: These options will work for all shop pages - product list, single product and other.
ru: Эти параметры будут работать для всех страниц магазина - списка товаров, отдельного товара и других.

en: These will work for Albums list and single album.
ru: Они будут работать для списка альбомов и одного альбома.

en: These will work for Works list and single work.
ru: Они будут работать для списка работ и отдельной работы.

en: This content is password protected
ru: Это содержимое защищено паролем

en: This content is password protected.
ru: Это содержимое защищено паролем.

en: This feature requires Apollo13 Framework Extensions plugin to be active and in the proper version.
ru: Эта функция требует, чтобы плагин Apollo13 Framework Extensions был активным и в правильной версии.

en: This limits the height of the image so that the parallax can work.
ru: Это ограничивает высоту изображения, чтобы параллакс корректно работал.

en: This page will list all your albums and also give the main title for "album category" pages.
ru: На этой странице будут перечислены все ваши альбомы, а также дан основной заголовок для страниц "рубрики альбома".

en: This page will list all your works and also give the main title for "work category" pages.
ru: На этой странице будут перечислены все ваши работы, а также будет дан основной заголовок для страниц "рубрика работы".

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ru: Этот плагин должен быть обновлен, чтобы быть совместимым с вашей темой.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ru[0]: Эта тема рекомендует следующий плагин: %1$s.
ru[1]: Эта тема рекомендует следующие плагины: %1$s.
ru[2]: Эта тема рекомендует следующие плагины: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ru[0]: Эта тема требует следующий плагин: %1$s.
ru[1]: Эта тема требует следующие плагины: %1$s.
ru[2]: Эта тема требует следующие плагины: %1$s.

en: This will be the default background for pages related to the blog.
ru: Это будет фон по умолчанию для страниц, связанных с блогом.

en: This will display separate block with title and text about the album.
ru: Это отобразит отдельный блок с заголовком и текстом об альбоме.

en: This works only when page is designed with WPBakery Page Builder. With this option enabled, the page will turn into a vertical slider to the full height of the browser window, and each row created in the WPBakery Page Builder is a single slide.
ru: Это работает только тогда, когда страница разработана с помощью WPBakery Page Builder. Если этот параметр включен, страница превратится в вертикальный слайдер на всю высоту окна браузера, и каждая строка, созданная в конструкторе страниц WPBakery, будет представлять собой один слайд.

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Time between slides
ru: Временной интервал слайдов

en: Title
ru: Заголовок

en: Title bar
ru: Панель заголовка

en: Title in content
ru: Заголовок в содержимом

en: Title over photo
ru: Заголовок над фотографией

en: Title position
ru: Позиция заголовка

en: Title under photo
ru: Заголовок под фотографией

en: Titles
ru: Заголовки

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Для активации <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Для активации <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Для активации <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Для установки <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Для установки <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Для установки <span class="count">(%s)</span>

en: To access forum you will need your license code.
ru: Для доступа к форуму вам понадобится ваш лицензионный код.

en: To allow import, make %s writable.
ru: Чтобы разрешить импорт, сделайте %s доступным для записи.

en: To get support for Rife Free we invite you to visit community support forum on WordPress.org theme repository. We also are monitoring this forum, however, priority support is provided for Rife Pro users, so we might not be available.
ru: Чтобы получить поддержку для Rife Free, мы приглашаем вас посетить форум поддержки сообщества в репозитории тем WordPress.org. Мы также следим за этим форумом, однако приоритетная поддержка предоставляется пользователям Rife Pro, поэтому мы можем быть недоступны.

en: To mark more items in Media Library and in below list, you can use <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) or <code>Shift</code> key while selecting them with mouse.
ru: Чтобы пометить больше элементов в библиотеке мультимедиа и в списке ниже, вы можете использовать <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code> ) или <code>Shift</code> при выделении их мышью.

en: To set the background image for the "Before the content" option, use the <strong>featured image</strong>.
ru: Чтобы установить фоновое изображение для параметра «Перед содержимым», используйте <strong>изображение записи</strong>.

en: To top button
ru: Кнопка "к верху"

en: To view it please enter your password below
ru: Для просмотра этого содержимого пожалуйста введите пароль ниже

en: Tools button
ru: Кнопка инструментов

en: Tools icons
ru: Значки инструментов

en: Top
ru: Сверху

en: Top 10 categories
ru: Топ 10 рубрик

en: Top 10 tags
ru: Топ 10 меток

en: Top center
ru: Сверху по центру

en: Top left
ru: Сверху слева

en: Top margin
ru: Верхний отступ

en: Top right
ru: Сверху справа

en: Top/bottom padding
ru: Верхний/нижний отступ

en: Transition
ru: Эффект появления

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Try Rife Pro
ru: Попробуй Rife Pro

en: Turn it off
ru: Выключить это

en: Turn on only for a sticky variant
ru: Включить только для прилипающего варианта

en: Type
ru: Тип

en: Type 1
ru: Тип 1

en: Type 2
ru: Тип 2

en: Type 3
ru: Тип 3

en: Type 4
ru: Тип 4

en: Type 5
ru: Тип 5

en: Type of icons
ru: Тип значков

en: Type of post excerpts
ru: Тип отрывка записи

en: Type, variant, background
ru: Тип, вариант, фон

en: Uncheck item
ru: Снять выделение элемент

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Update
ru: Обновить

en: Update %2$s
ru: Обновить %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Доступно обновление <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Доступны обновления <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Доступны обновления <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
ru: Требуется обновление

en: Update recommended
ru: Рекомендуется обновление

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updated:
ru: Обновлено:

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ru: Обновление плагина %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
ru: Обновление плагина: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
ru: Информация об обновлении от автора плагина:

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Upload an image for logo.
ru: Загрузить изображение для логотипа.

en: Uppercase
ru: Заглавные

en: Use custom settings
ru: Использовать пользовательские настройки

en: Use logos from header variants
ru: Использовать логотипы из вариантов заголовка

en: Use slider to set proper value. You can click on slider handle and then use arrows keys(on keyboard) to adjust value precisely. You can also type in input value that is in/out of range of slider, and it will be used.
ru: Для установки нужного значения используйте слайдер. Можно щелкнуть на ручке слайдера, а затем с помощью клавиш со стрелками (на клавиатуре) точно отрегулировать значение. Можно также ввести значение, которое находится в диапазоне слайдера, и оно будет использовано.

en: Use social icons in albums
ru: Использовать иконки социальных сетей в альбомах

en: Use the "Transparent" button to insert a transparent value.
ru: Использовать кнопку «Прозрачность», чтобы вставить прозрачное значение.

en: Use the correct <code>color</code> property in CSS( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), or choose a color with a color picker. Leave an empty value to use the default theme value.
ru: Используйте правильное свойство <code>color</code> в CSS ( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ) или выберите цвет с помощью палитры цветов. Оставьте пустое значение, чтобы использовать значение темы по умолчанию.

en: Use theme lightbox for images in posts
ru: Использовать лайтбокс темы для изображений в записях

en: Used in breadcrumbs.
ru: Используется в хлебных крошках.

en: Useful in special cases, like when you make a transparent header.
ru: Полезно в особых случаях, например, когда вы делаете прозрачный заголовок.

en: Variant
ru: Вариант

en: Version
ru: Версия

en: Vertical centered
ru: По центру

en: Vertical no padding
ru: Вертикально без отступа

en: Vertical with padding
ru: Вертикально с отступом

en: Video Tutorials
ru: Видеоуроки

en: View all posts by %s
ru: Просмотр всех записей %s

en: View all posts in %s
ru: Просмотреть все записи в %s

en: View all results
ru: Посмотреть все результаты

en: Visit the Changelog
ru: Посетите журнал изменений

en: WP Memory Limit
ru: Лимит памяти WordPress

en: Warning - slug reserved for %1$s post type is used by some post or page. It may cause problems with reaching some of your content. You should change slug of <a href="%2$s">this post</a> to make sure everything will work proper.
ru: Внимание - ярлык, зарезервированный для типа %1$s записи, используется некоторыми записями или страницами. Это может вызвать проблемы с доступом к вашему контенту. Вы должны изменить ярлык <a href="%2$s">этой записи</a>, чтобы убедиться, что все будет работать правильно.

en: We are glad that you have decided to test & use our Rife Free theme. We hope it will help you with making your site beautiful!
ru: Мы рады, что вы решили проверить и использовать нашу тему Rife Free. Мы надеемся, что это поможет вам сделать ваш сайт красивым!

en: We are planning to do more, but if you have idea for subject that we should cover in next tutorials, please let us know.
ru: Мы планируем сделать больше, но если у вас есть идея по предмету, который мы должны рассмотреть в следующих уроках, пожалуйста, сообщите нам об этом.

en: We have prepared some basics tutorials on how to work with the theme.
ru: Мы подготовили несколько уроков по основам работы с темой.

en: We understand that most of our customers are not developers(programmers), that is why we will also help you with issues caused by other components (plugins for example) and we will provide you instructions to help fixing issues, even if it is not directly related to our theme.
ru: Мы понимаем, что большинство наших клиентов не являются разработчиками (программистами), поэтому мы также поможем вам с проблемами, вызванными другими компонентами (например, плагинами), и дадим вам инструкции, которые помогут решить проблемы, даже если это не напрямую связано с нашей темой.

en: Website
ru: Сайт

en: Welcome to %s Theme
ru: Добро пожаловать в %s тему

en: What should be the width of this album on the Albums list?
ru: Какой должна быть ширина этого альбома в списке альбомов?

en: What should be the width of this post on the Posts list?
ru: Какой должна быть ширина этой записи в списке записей?

en: What should be the width of this work on the Works list?
ru: Какой должна быть ширина этой работы в списке работ?

en: What to show on the front page?
ru: Что показывать на главной странице?

en: What's next?
ru: Что дальше?

en: When WooCommerce is activated, button opening this basket will appear in the header. There also have to be some active widgets in "Basket sidebar" for this.
ru: Когда WooCommerce активирован, кнопка открытия этой корзины появится в заголовке. Для этого также должны быть активны некоторые виджеты в «Боковой панели корзины».

en: When using the share plugin choose one way of sharing. More details in the documentation.
ru: При использовании плагина для обмена выберите один из способов обмена. Более подробно - в документации.

en: When you are done with commenting and selecting photos/videos, click this button.
ru: Когда вы закончите с комментированием и выбором фото/видео, нажмите эту кнопку.

en: Where to find your code?
ru: Где найти свой код?

en: Where to get help?
ru: Где получить помощь?

en: White
ru: Белый

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Widgets colors
ru: Цвета виджетов

en: Widgets columns number
ru: Количество столбцов виджетов

en: Widgets from this area will appear in footer, only if horizontal header is used.
ru: Виджеты из этой области появятся в нижнем колонтитуле, только если используется горизонтальная шапка.

en: Widgets from this area will appear in vertical header only.
ru: Виджеты из этой области будут отображаться только в вертикальной шапке.

en: Widgets from this sidebar will appear in single posts.
ru: Виджеты с этой боковой панели будут отображаться в отдельных записях.

en: Widgets from this sidebar will appear in static pages.
ru: Виджеты с этой боковой панели будут отображаться на статических страницах.

en: Widgets from this sidebar will appear on blog, search results, archive page, and 404 error page.
ru: Виджеты с этой боковой панели появятся в блоге, результатах поиска, на странице архива и на странице ошибки 404.

en: Widgets from this sidebar will appear only in shop pages. WooCommerce have to be installed and activated.
ru: Виджеты с этой боковой панели будут появляться только на страницах магазина. WooCommerce должен быть установлен и активирован.

en: Widgets part
ru: Часть виджетов

en: Width
ru: Ширина

en: Will be placed above the image(if used)
ru: Будет размещен над изображением (если используется)

en: Will display list(up to 3 items) of similar works at bottom of work content.
ru: В нижней части рабочего содержимого будет отображаться список (до 3 элементов) похожих работ.

en: Will show information about author below post content.
ru: Ниже содержимого записи будет отображаться информация об авторе.

en: Windows Explorer or Mac Finder
ru: Windows Explorer или Mac Finder

en: Word Spacing
ru: Интервал между словами

en: WordPress Repository
ru: Репозиторий WordPress

en: Work details
ru: Детали работы

en: Work info
ru: Информация о работе

en: Work look
ru: Рабочий вид

en: Work media
ru: Медиафайлы работы

en: Work media - Add images/videos
ru: Рабочие медиафайлы - Добавить изображения/видео

en: Working ...
ru: Обработка ...

en: Works list
ru: Список работ

en: Works navigation
ru: Навигация работ

en: Works on devices less than 600 pixels wide.
ru: Работает на устройствах шириной менее 600 пикселей.

en: Works only when titles are displayed over images in the Albums list.
ru: Работает только тогда, когда заголовки отображаются поверх изображений в списке альбомов.

en: Works only when titles are displayed over images in the Works list.
ru: Работает только тогда, когда названия отображаются поверх изображений в списке работ.

en: Works only with the horizontal header.
ru: Работает только с горизонтальным заголовком.

en: Works settings
ru: Настройки работ

en: Write your comment here&hellip;
ru: Напишите свой комментарий здесь&hellip;

en: Writing effect
ru: Эффект письма

en: Yearly Archives: %s
ru: Ежегодные архивы: %s

en: Yes, hide the content
ru: Да, скрыть содержимое

en: Yes, hide the content and add top padding to the outside title bar.
ru: Да, скрыть содержимое и добавить верхний отступ к внешней строке заголовка.

en: You already know Elementor Page builder in its great free version. Support team behind it and get more cool widgets by upgrading to Pro version.
ru: Вы уже знаете конструктор Elementor Page в его отличной бесплатной версии. Поддержите его команду и получите больше интересных виджетов, обновив до версии Pro.

en: You can change here colors of buttons that submit forms. For shop buttons, go to the shop settings.
ru: Вы можете изменить здесь цвета кнопок, которые подтверждают формы. Для кнопок магазина перейдите в настройки магазина.

en: You can change here the colors of buttons used in the shop. Alternative buttons colors are used in various places in the shop.
ru: Здесь вы можете изменить цвета кнопок, используемых в магазине. Альтернативные цвета кнопок используются в разных местах магазина.

en: You can change it in each page settings.
ru: Вы можете изменить это в настройках каждой страницы.

en: You can change some options here to modify the appearance of the sticky header(if it is enabled).
ru: Здесь вы можете изменить некоторые параметры, чтобы изменить внешний вид прикрепленного заголовка (если он включен).

en: You can check out what is new in the Changelog or just move on with your usual work.
ru: Вы можете проверить, что нового в журнале изменений, или просто продолжить свою обычную работу.

en: You can read more about it in the documentation.
ru: Вы можете прочитать больше об этом в документации.

en: You can set to display videos as featured image on posts list. This can speed up loading of pages with many posts(blog, archive, search results) when the videos are used.
ru: Вы можете настроить отображение видео в виде изображения записи в списке записей. Это может ускорить загрузку страниц с большим количеством записей (блог, архив, результаты поиска) при использовании видео.

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post brick.
ru: Вы можете отключить отображение мадиафайлов записей (изображение записи/видео/слайдер) внутри плитки записи.

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post.
ru: Вы можете отключить отображение мадиафайлов (изображение записи/видео/слайдер) внутри записи.

en: You can use HTML here.
ru: Вы можете использовать здесь HTML.

en: You can use global settings or override them here
ru: Вы можете использовать глобальные настройки или переопределить их здесь

en: You can't use both dates, because the Search Engine will not know which date is correct.
ru: Вы не можете использовать обе даты, потому что поисковая система не будет знать, какая дата является правильной.

en: Zoom in %
ru: Приблизить %

en: Zooming
ru: Масштабирование

[ctx: action]
en: Search
ru: Найти

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
ru: неизвестна

en: black
ru: чёрный

en: bold
ru: жирный

en: bottom to top
ru: снизу вверх

en: bottom-left to top-right
ru: сниза-лева к верху-справа

en: bottom-right to top-left
ru: сниза-вправо к верху-влево

en: by %s
ru: автором %s

en: extra-bold
ru: очень жирный

en: extra-light
ru: сверхсветлый

en: from 1st row
ru: с 1-ой строки

en: from 2nd row
ru: с 2-ой строки

en: from 3rd row
ru: с 3-ой строки

en: from 4th row
ru: с 4-ой строки

en: from 5th row
ru: с 5-ой строки

en: home page
ru: Главная страница

en: left to right
ru: слева направо

en: light
ru: тонкий

en: medium
ru: средний

[ctx: next product]
en: Next
ru: Следующий

en: none
ru: отсутствует

en: on desktop
ru: на настольных ПК

en: on hover
ru: при наведении

en: on hover/active
ru: при наведении / активный

en: on mobile devices
ru: на мобильных устройствах

en: on mobiles
ru: на мобильных устройствах

en: password
ru: пароль

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ru: и

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Все <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Все <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Все <span class="count">(%s)</span>

en: previous page
ru: Предыдущая страница

[ctx: previous product]
en: Previous
ru: Предыдущий

en: regular
ru: обычный

en: right to left
ru: справа налево

en: semi-bold
ru: средний жирный

en: thin
ru: самый тонкий

[ctx: tool]
en: Search
ru: Поиск

en: top to bottom
ru: сверху вниз

en: top-left to bottom-right
ru: сверху-влева к низу-справа

en: top-right to bottom-left
ru: сверха-вправо к низу-влево

en: without hover
ru: Без наведения
