Themes - Rife Free - en to sv_SE translation catalogue (837 entries)

note: Description of the theme
en: Rife Free is a great portfolio and photography WP theme with 7 ready-to-use demo layouts. It is also perfect for business, blogging websites and for your shop because it is WooCommerce compatible. More cool features in the Rife theme are the: &#10003; Writing Effect &#10003; One Page Mode &#10003; Mobile/Touch Friendly Image & Video Slider &#10003; Bricks Gallery for Photographers &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Hidden Sidebar and many more. Over 450 options to change in the Customizer and much more in each page, post, album or work. We also integrate Schema.org which helps your website be more visible to search engines. Elementor compatibility will help you make your great website even more natural. The theme is RTL and translation-ready (WPML). &#9733; Check our demos for more details: https://apollo13themes.com/rife/designs/
sv_SE: Rife Free är ett utmärkt WordPress tema för portföljer och fotografier, med 7 demo-layouter som är klara att använda. Temat passar också perfekt för företag, bloggar och för din butik, eftersom det är kompatibelt med WooCommerce. Andra häftiga funktioner i temat Rife är: &#10003; Textskrivningseffekt &#10003; Ensidesläge &#10003; Mobil- och pekvänlig bild- och videospelare &#10003; Murat galleri för fotografer &#10003; Megameny &#10003; Inlägg i rutnät &#10003; Google-typsnitt &#10003; Dold sidopanel, och mycket annat. Det finns fler än 450 inställningar du kan ändra i anpassaren och ännu mer för varje sida, inlägg, album och verk. Vi har även integrerat Schema.org, något som hjälper till att synliggöra din webbplats i sökmotorer. Kompatibilitet med Elementor hjälper dig att ge din fantastiska webbplats ett ännu mer naturligt utseende. Temat klarar RTL-språk (som skrivs från höger till vänster) och är förberett för översättning (WPML). &#9733; Se våra demonstrationssidor för mer information: https://apollo13themes.com/rife/designs/

en: Something went wrong.
sv_SE: Något gick fel.

en: Windows Explorer or Mac Finder
sv_SE: Windows Explorer eller Mac Finder

en: Do not show this notification again
sv_SE: Visa inte denna notis igen

en: Maybe later&#8230;(hide for 7 days)
sv_SE: Kanske senare – (dölj i 7 dagar)

en: Rate Rife Free
sv_SE: Betygsätt Rife Free

en: Daniel &amp; Air. from Apollo13Themes.
sv_SE: Daniel och Air. från Apollo13Themes.

en: If you have a spare 2 minutes please rate our Rife Free theme. If not, no big deal, just keep on rocking :-)
sv_SE: Om du kan avvara ett par minuter ber vi dig att betygsätta vårt tema Rife Free. I annat fall är det helt OK att bara kämpa vidare :-)

en: Thank you for using our Rife Free theme, we hope everything is working good for you.
sv_SE: Tack för att du använder tema Rife Free. Vi hoppas att allt fungerar som det ska.

note: translators: %d - number of comments
en: %d comment | %d comments
sv_SE[0]: %d kommentar
sv_SE[1]: %d kommentarer

en: Works on devices less than 600 pixels wide.
sv_SE: Fungerar på enheter som är mindre än 600 pixlar breda.

en: Yes, hide the content
sv_SE: Ja, dölj innehållet

en: If your items have different heights, you can start each row of items from a new line instead of the masonry style.
sv_SE: Om dina innehållsobjekt har varierande höjd kan du starta varje rad av objekt på ny rad i stället för det murade formatet.

note: translators: %1$s: Post type name, %2$s: URL
en: Warning - slug reserved for %1$s post type is used by some post or page. It may cause problems with reaching some of your content. You should change slug of <a href="%2$s">this post</a> to make sure everything will work proper.
sv_SE: Varning – den slug som är reserverad för inläggstypen %1$s används av något inlägg eller någon sida. Detta kan göra det svårt att nå en del av ditt innehåll. Du bör ändra sluggen för <a href="%2$s">detta inlägg</a> för att allt ska fungera bra.

en: It is always available sidebar (but only active if WooCommerce is installed and activated), that is activated by clicking on the icon in the header. You should put a shopping cart widget there, as well as, for example, several special widgets.
sv_SE: Sidopanelen är alltid tillgänglig (men är bara aktiv om WooCommerce installeras och aktiveras) och aktiveras genom att man klickar på ikonen i rubriken. Du bör placera en varukorgs-widget här, liksom andra specialwidgetar.

en: Text write speed
sv_SE: Skrivhastighet för text

en: on mobiles
sv_SE: på mobiler

en: Share a link to the album or to the attachment page
sv_SE: Dela en länk till albumet eller till sidan för bilagan

en: Bricks filter
sv_SE: Filter för brickor

en: Time between slides
sv_SE: Tid mellan bildväxlingar

en: If enabled, the video will be displayed in the lightbox.
sv_SE: Om alternativet är aktiverat kommer videoklippet att visas i en lightbox.

en: If enabled, navigation leads to the next/previous item in the same category. If disabled, it will navigate through items according to the order of the "publication date".
sv_SE: Om detta alternativ är aktiverat kommer navigeringen till nästa och föregående objekt att vara inom samma kategori. Om alternativet är inaktiverat omfattar navigeringen alla objekt, sorterade efter ”publiceringsdatum”.

en: Work info
sv_SE: Information om arbete

en: Main page
sv_SE: Startsida

en: Alternative button
sv_SE: Alternativ knapp

en: Items per page
sv_SE: Objekt per sida

en: Comments number
sv_SE: Antal kommentarer

en: Author
sv_SE: Författare

en: Date of publish or last update
sv_SE: Datum för publicering eller senaste uppdatering

en: Post info
sv_SE: Information om inlägg

en: It is a maximum number of columns displayed on larger devices. On smaller devices, it can be a lower number of columns.
sv_SE: Det är det maximala antalet kolumner som visas på större enheter. På mindre enheter kan antalet kolumner vara lägre.

en: This will be the default background for pages related to the blog.
sv_SE: Detta kommer att vara standardbakgrunden för sidor som är relaterade till bloggen.

en: Open link in new tab
sv_SE: Öppna länken i ny flik

en: Link
sv_SE: Länk

[ctx: tool]
en: Search
sv_SE: Sök

en: Border color
sv_SE: Ramfärg

en: Tools button
sv_SE: Verktygsknapp

en: Tools icons
sv_SE: Verktygsikoner

en: You can change some options here to modify the appearance of the sticky header(if it is enabled).
sv_SE: Du kan ändra vissa alternativ här för att ändra utseendet hos den klistrade rubriken (om den är aktiverad).

en: Override normal settings
sv_SE: Åsidosätt de normala inställningarna

en: Sticky header
sv_SE: Klistrat sidhuvud

en: Submenu 3rd level
sv_SE: Undermeny nivå 3

en: Closing icon
sv_SE: Stängningsikon

en: Opening icon
sv_SE: Öppningsikon

en: Opening/Closing icons
sv_SE: Ikoner för öppna/stäng

en: Submenu/Mega-Menu
sv_SE: Undermeny/Mega-meny

en: on hover/active
sv_SE: vid hovring/aktivt

en: If you disable this then menu will not switch to mobile menu. You should consider disabling this option only if you have a clean header with a short menu.
sv_SE: Om du inaktiverar detta alternativ kommer menyn inte att växla till mobilmenyn. Överväg att inaktivera detta alternativ om du använder ett rent sidhuvud och har en kort meny.

en: Allow for the mobile menu
sv_SE: Tillåt för mobilmenyn

en: After turning on the mobile menu will be closed after clicking the link menu. This option is good for "one page" sites. For traditional websites, it is recommended to disable this option.
sv_SE: När du aktiverat detta kommer den mobila menyn att stängas när du har klickat i länkmenyn. Detta alternativ passar bra för ”ensidiga” webbplatser. På webbplatser av traditionell typ är det bättre att inaktivera detta alternativ.

en: Close menu after click
sv_SE: Stäng menyn efter klick

en: Mobile menu
sv_SE: Mobilmeny

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: It works only for first level links.
sv_SE: Fungerar endast för länkar i första nivån.

en: If you use more than one word in the logo, you can use <code>&amp;nbsp;</code> instead of a white space, so the words will not break into many lines.
sv_SE: Om loggan innehåller mer än ett ord kan du använda <code>&amp;nbsp;</code> istället för mellanslag, för att orden inte ska radbrytas.

en: It works only on mobile devices(1024px wide or less).
sv_SE: Fungerar endast på mobila enheter (1024 px eller smalare).

en: It works only on large screens(1025px wide or more).
sv_SE: Fungerar endast på breda skärmar (1025 px eller bredare).

en: on desktop
sv_SE: på dator

en: Max width
sv_SE: Maxbredd

en: Should it be displayed on devices less than 600 pixels wide.
sv_SE: Ska visning ske på skärmar som är mindre än 600 pixlar breda?

en: Display it on mobiles
sv_SE: Vis på mobiler

en: Narrow the entire header as well
sv_SE: Gör även hela sidhuvudet smalare

en: Turn on only for a sticky variant
sv_SE: Aktivera endast för en klistrad variant

en: Border radius
sv_SE: Kantradie

en: It only affects the widgets in the vertical sidebars.
sv_SE: Detta påverkar endast widgetarna i de vertikala sidopanelerna.

en: Top margin
sv_SE: Toppmarginal

en: If enabled, the theme will use a lightbox to display images in the post content. To work properly, Images should link to "Media File".
sv_SE: Om alternativet är valt använder temat en lightbox för visning av bilder i inläggets innehåll. För att fungera korrekt bör bilder länkas till ”mediafilen”.

en: If enabled, it highlights(font size and color) the first paragraph in the content(blog, post, page).
sv_SE: Om alternativet är valt kommer första stycket att markeras (textstorlek och färg) i ditt innehåll (blogg, inlägg, sida).

en: Highlight
sv_SE: Markering

en: First paragraph
sv_SE: Första stycket

en: on mobile devices
sv_SE: på mobila enheter

en: Main titles
sv_SE: Huvudrubriker

en: Headings
sv_SE: Rubriker

en: Font for main navigation menu and overlay menu:
sv_SE: Typsnitt för huvudmenyn och överläggsmeny:

en: Opening effect
sv_SE: Öppningseffekt

en: Side
sv_SE: Sida

en: It is active only if it contains active widgets. After activation, displays the opening button in the header.
sv_SE: Detta är aktivt endast om det finns aktiva widgetar. Efter aktivering visas en öppningsknapp i sidhuvudet.

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Widgets part
sv_SE: Widget-del

en: Separator
sv_SE: Avgränsare

en: Lower part
sv_SE: Nedre delen

en: Style
sv_SE: Stil

en: <strong>On load</strong> is called when the whole site, with all the images, is loaded, which can take a lot of time on heavier sites, and even more time on mobile devices. Also,  it can sometimes hang and never hide the preloader, when there is a problem with some resource. <br /><strong>On DOM ready</strong> is called when the whole HTML with CSS is loaded, so after the preloader is hidden, you can still see the loading of images. This is a much safer option.
sv_SE: <strong>Efter sidladdning</strong> betecknas det när hela webbsidan, inklusive alla bilder, har laddats, något som kan ta lång tid på tunga webbplatser, och ännu längre tid på mobila enheter. Ibland kan det hänga sig, så att preloadern aldrig döljs, när det finns ett problem med någon resurs. <br /><strong>När DOM är redo</strong> betecknas det när all HTML och CSS har laddats. Efter att preloadern har dolts kan du fortfarande se att bilder laddas in. Detta är ett mycket säkrare alternativ.

[ctx: action]
en: Search
sv_SE: Sök

en: Use the "Transparent" button to insert a transparent value.
sv_SE: Använd knappen ”genomskinligt” för att lägga in ett genomskinligt värde.

en: Use the correct <code>color</code> property in CSS( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), or choose a color with a color picker. Leave an empty value to use the default theme value.
sv_SE: Använd ett korrekt rätt värde för parametern <code>color</code> i CSS, t ex. ( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), eller välj en färg i en färgväljare. lämna tomt för att använda temats standardvärde.

en: In Pro version of Rife theme, you get access to much more features, that can help make your page more useful & beautiful.
sv_SE: I Pro-versionen av temat Rife får du tillgång till många fler funktioner som hjälper dig att göra din webbplats vackrare och mer användbar.

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: To get support for Rife Free we invite you to visit community support forum on WordPress.org theme repository. We also are monitoring this forum, however, priority support is provided for Rife Pro users, so we might not be available.
sv_SE: För att be om support för Rife Free är du välkommen till vårt community-drivna supportforum kopplats till temakatalogen hos WordPress.org. Vi är också med i detta forum, men prioriterad support ger vi till användare av Rife Pro, så vi är inte alltid tillgängliga.

en: Community Support
sv_SE: Support mellan användare

en: Visit the Changelog
sv_SE: Gå till ändringsloggen

en: Demo Data Directory
sv_SE: Katalog för demo-data

en: Stretch the slider to the window height
sv_SE: Sträck ut bildspelet så att det täcker fönstret på höjden

en: What should be the width of this work on the Works list?
sv_SE: Vilken bredd ska detta verk ha i listan med verk?

en: Overlay
sv_SE: Överlägg

en: Open
sv_SE: Öppna

en: Thumbnails
sv_SE: Miniatyrer

en: Zoom in %
sv_SE: Zoomnivå i %

en: Transition
sv_SE: Övergång

en: If autoplay is on, slider will run on page load.
sv_SE: Om autostart är aktiverat kommer bildspelet att köras när sidan har laddats.

en: Cover the whole screen
sv_SE: Täck hela skärmen

en: How pictures will fit in the area of the slider. <strong>Fit when needed</strong> is best suited for small images that should not be stretched to larger sizes, only to smaller ones (so that they are always completely visible).
sv_SE: Hur bilderna passas in i bildspelet. <strong>Passa in vid behov</strong> passar bäst för mindre bilder som inte bör sträckas ut till större storlekar, utan endast får förminskas (så att de alltid syns helt och hållet).

en: Show texts
sv_SE: Visa texter

en: The main use of this function is to make the texts more readable.
sv_SE: Den huvudsakliga nyttan av denna funktion är att göra text lättare att läsa.

en: Show gradient
sv_SE: Visa övertoning

en: on hover
sv_SE: vid hovring

en: without hover
sv_SE: utom vid hovring

en: Show overlay
sv_SE: Visa överlägg

en: It works only for images. If you change the theme option, which is called "Display thumbnails instead of video", then for videos that have set a featured image, it will also work.
sv_SE: Den fungerar endast för bilder. Om du ändrar temainställningen ”Visa miniatyrbilder i stället för video” kommer det även att fungera för videoklipp som har en utvald bild.

en: Choose the proportions of the bricks
sv_SE: Välj brickornas proportioner

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
sv_SE: Beroende på skärmens faktiska bredd kan det tillgängliga utrymmet för brickor vara mindre, men aldrig fler än detta antal.

en: The maximum width of the brick layout
sv_SE: Maximal höjd i murad layout

en: Show on the right
sv_SE: Visa på höger sida

en: Show on the left
sv_SE: Visa på vänster sida

en: Show media in
sv_SE: Visa media i

en: It will display your images/videos from the first to the last or in a different way.
sv_SE: Detta visar dina bilder/videoklipp i turordning från den första till den sista eller på något annat sätt.

en: What should be the width of this album on the Albums list?
sv_SE: Vilken bredd ska detta album ha i albums-listan?

en: Default bullets icon
sv_SE: Ikon för standardpunkter

en: Color of navigation bullets
sv_SE: Färg på navigeringspunkter

en: This works only when page is designed with WPBakery Page Builder. With this option enabled, the page will turn into a vertical slider to the full height of the browser window, and each row created in the WPBakery Page Builder is a single slide.
sv_SE: Detta fungerar endast när sidan är utformad med sidbyggaren WPBakery. När alternativet är valt förvandlas sidan till ett vertikalt bildspel som fyller webbläsarens fulla höjd, och varje rad som skapats i sidbyggaren WPBakery utgör en enstaka bild.

en: If you use Elementor or WPBakery Page Builder, then you can decide to show header after the content is scrolled to Nth row. Thanks to that you can have a clean welcome screen.
sv_SE: Om du använder någon av sidbyggarna Elementor eller WPBakery kan du bestämma att du visar sidhuvudet när innehållet har rullat ned n rader. Detta ger dig möjlighet att skapa en välkomstsida med ren design.

note: translators: %s: Children Navigation
en: Only %s on the right
sv_SE: Endast %s på höger sida

note: translators: %s: Children Navigation
en: Only %s on the left
sv_SE: Endast %s på vänster sida

note: translators: %s: Children Navigation
en: Children Navigation
sv_SE: Navigering för underordnade objekt

en: Left/right padding
sv_SE: Padding till höger och vänster

en: Top/bottom padding
sv_SE: Padding upp- och nedtill

en: Other elements
sv_SE: Övriga element

en: Titles
sv_SE: Rubriker

en: Will be placed above the image(if used)
sv_SE: Placeras över bilden (i förekommande fall)

en: Speed
sv_SE: Hastighet

en: Inside the content
sv_SE: Inom innehållet

en: Before the content
sv_SE: Före innehållet

en: Works only with the horizontal header.
sv_SE: Fungerar endast med det horisontella sidhuvudet.

en: This limits the height of the image so that the parallax can work.
sv_SE: Detta begränsar bildens höjd för att parallax-funktionen ska fungera.

en: Area height
sv_SE: Områdets höjd

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: What should be the width of this post on the Posts list?
sv_SE: Vilken bredd ska detta inlägg ha i inläggslistan?

en: Link to full-size image
sv_SE: Länk till bilden i full storlek

note: translators: %s - size in pixels
en: Full size is %s pixels
sv_SE: Den fulla storleken är %s pixlar

note: translators: %1$s - date
en: Published %1$s
sv_SE: Publicerades %1$s

note: translators: %1$s - author name in form of link
en: By %1$s
sv_SE: Av %1$s

note: translators: %s - title of parent post
en: Return to %s
sv_SE: Gå tillbaka till %s

en: Please try another search term
sv_SE: Pröva något annat sökargument

en: No results found.
sv_SE: Inga resultat hittades.

en: View all results
sv_SE: Visa alla resultat

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: previous page
sv_SE: föregående sida

en: home page
sv_SE: startsida

note: translators:  Go to our home page(link) or go back to previous page(link)
en: Go to our %1$s or go back to %2$s
sv_SE: Gå till vår %1$s eller gå tillbaka till %2$s

en: The page you are looking for can't be found!
sv_SE: Sidan du efterfrågar kan inte hittas!

en: Blog Archives
sv_SE: Bloggarkiv

note: translators: %s - year
en: Yearly Archives: %s
sv_SE: Årsarkiv: %s

note: translators: %s - month
en: Monthly Archives: %s
sv_SE: Månadsarkiv: %s

note: translators: %s - day
en: Daily Archives: %s
sv_SE: Dagsarkiv: %s

note: translators: %s - tag name
en: Tag Archives: %s
sv_SE: Etikettarkiv: %s

note: translators: %s - category name
en: Category Archives: %s
sv_SE: Kategoriarkiv: %s

note: translators: %s - author name
en: Author Archives: %s
sv_SE: Författararkiv: %s

note: translators: %1$d number of results, %2$s search query
en: %1$d search result for "%2$s" | %1$d search results for "%2$s"
sv_SE[0]: %1$d sökresultat för ”%2$s”
sv_SE[1]: %1$d sökresultat för ”%2$s”

en: Albums
sv_SE: Album

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Main navigation
sv_SE: Huvudmeny

note: translators: "Go back" link
en: Go back
sv_SE: Gå tillbaka

note: translators: "Go back" link
en: %s or use Site Map below:
sv_SE: %s eller använd webbplatskartan nedan:

en: Sample text with <strong>some bold words</strong>, <em>some italic ones</em> and numbers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)
sv_SE: Exempeltext med <strong>några ord i fetstil</strong>, <em>lite kursivt text</em> och siffror 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 :-)

en: Letter Spacing
sv_SE: Teckenmellanrum

en: Word Spacing
sv_SE: Ordmellanrum

en: Font Weights & Styles
sv_SE: Typsnittsvikter och stilar

en: Font Subsets
sv_SE: Underset för typsnitt

en: Standard Fonts
sv_SE: Standardtypsnitt

en: Font Family
sv_SE: Typsnittsfamilj

en: Add sidebar
sv_SE: Lägg till sidopanel

en: Remove this sidebar
sv_SE: Ta bort denna sidopanel

en: Name of sidebar
sv_SE: Namn på sidopanel

en: Unit
sv_SE: Enhet

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Top
sv_SE: Topp

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
sv_SE: Alla installationer har slutförts.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
sv_SE: %1$s installerades utan problem.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installationsprocessen startar. Denna process kan ta en stund på vissa webbhotell, så ha tålamod.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar och aktiverar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
sv_SE: Alla installationer och aktiveringar har slutförts.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
sv_SE: %1$s installerades och aktiverades utan problem.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installations- och aktiveringsprocessen startar. Denna process kan ta en stund på vissa webbhotell, så ha tålamod.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
sv_SE: Installationen av %1$s misslyckades.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
sv_SE: Ett fel uppstod vid installation av %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Uppdaterar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: Plugin activation failed.
sv_SE: Aktivering av tillägg misslyckades.

en: No plugins are available to be activated at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att aktiveras just nu.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att aktiveras. Ingen åtgärd vidtogs.

en: No plugins are available to be updated at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att uppdateras just nu.

en: No plugins are available to be installed at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att installeras just nu.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att uppdateras. Ingen åtgärd vidtogs.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att installeras. Ingen åtgärd vidtogs.

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Install
sv_SE: Installera

en: Upgrade message from the plugin author:
sv_SE: Uppgraderingsmeddelande från tilläggets författare:

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
sv_SE: Aktivera %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
sv_SE: Uppdatera %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
sv_SE: Installera %2$s

en: Source
sv_SE: Källa

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: No plugins to install, update or activate.
sv_SE: Inga tillägg att installera, uppdatera eller aktivera.

en: Available version:
sv_SE: Tillgänglig version:

en: Minimum required version:
sv_SE: Minsta version som krävs:

en: Installed version:
sv_SE: Installerad version:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
sv_SE: okänt

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Att aktivera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Att aktivera <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Uppdatering tillgänglig <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Uppdateringar tillgängliga <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Att installera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Att installera <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: Update recommended
sv_SE: Uppdatering rekommenderas

en: Requires Update
sv_SE: Kräver uppdatering

en: Required Update not Available
sv_SE: Obligatorisk uppdatering är inte tillgänglig

en: Active
sv_SE: Aktivt

en: Installed But Not Activated
sv_SE: Installerat men inte aktiverat

en: Not Installed
sv_SE: Inte installerat

en: Pre-Packaged
sv_SE: Förpaketerat

en: External Source
sv_SE: Extern källa

en: WordPress Repository
sv_SE: WordPress filförvar

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderat

en: Required
sv_SE: Obligatoriskt

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
sv_SE: och

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
sv_SE: Fjärrpaketet av tillägget består av fler än en fil, men filerna är inte paketerade i en mapp.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
sv_SE: Kontakta tilläggets leverantör och be dem att paketera sitt tillägg enligt WordPress riktlinjer.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
sv_SE: Fjärrpaketet för tillägget innehåller ingen mapp med önskad slug och det gick inte att byta namn.

en: Update Required
sv_SE: Uppdatering krävs

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
sv_SE: Detta tillägg måste uppdateras för att vara kompatibelt med ditt tema.

en: Please contact the administrator of this site for help.
sv_SE: Kontakta administratören för denna webbplats för hjälp.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
sv_SE: Det finns ett eller flera obligatoriska eller rekommenderade tillägg att installera, uppdatera eller aktivera.

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda denna notis

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
sv_SE: Alla tillägg installerades och aktiverades utan problem. %1$s

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
sv_SE: Tillägg inte aktiverat. En högre version av %s behövs för detta tema. Uppdatera tillägget.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
sv_SE: Ingen åtgärd vidtagen. Tillägg %1$s var redan aktivt.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
sv_SE[0]: Följande tillägg aktiverades utan problem:
sv_SE[1]: Följande tillägg aktiverades utan problem:

en: Plugin activated successfully.
sv_SE: Tillägget aktiverades utan problem.

en: Return to the Dashboard
sv_SE: Tillbaka till adminpanelen

en: Return to Required Plugins Installer
sv_SE: Tillbaka till installeraren för obligatoriska tillägg

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
sv_SE[0]: Börja aktivera tillägget
sv_SE[1]: Börja aktivera tillägget

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
sv_SE[0]: Börja uppdatera tillägget
sv_SE[1]: Börja uppdatera tilläggen

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
sv_SE[0]: Börja installera tillägget
sv_SE[1]: Börja installera tilläggen

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Följande rekommenderat tillägg är för närvarande inaktiv: %1$s.
sv_SE[1]: Följande rekommenderade tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Följande obligatoriskt tillägg är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv_SE[1]: Följande obligatoriska tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Det finns en uppdatering tillgänglig för: %1$s.
sv_SE[1]: Det finns uppdateringar tillgängliga för följande tillägg: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
sv_SE[0]: Följande tillägg måste uppdateras till sin senaste version för att säkerställa maximal kompatibilitet med detta tema: %1$s.
sv_SE[1]: Följande tillägg måste uppdateras till sina senaste versioner för att säkerställa maximal kompatibilitet med detta tema: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Detta tema rekommenderar följande tillägg: %1$s.
sv_SE[1]: Detta tema rekommenderar följande tillägg: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Detta tema kräver följande tillägg: %1$s.
sv_SE[1]: Detta tema kräver följande tillägg: %1$s.

en: Something went wrong with the plugin API.
sv_SE: Något gick fel med tilläggets API.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
sv_SE: Uppdaterar tillägg: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
sv_SE: Installerar tillägg: %s

en: Install Plugins
sv_SE: Installera tillägg

en: Install Required Plugins
sv_SE: Installera obligatoriska tillägg

en: Uncheck item
sv_SE: Avmarkera objektet

en: Mark item
sv_SE: Markera objektet

en: Write your comment here&hellip;
sv_SE: Skriv din kommentar här …

en: Add comment
sv_SE: Lägg till kommentar

en: Loading next items
sv_SE: Laddar in nästa objeken

en: Load more
sv_SE: Ladda fler

en: Faded out Designs are available only in Rife Pro. You can preview them from here by clicking on each Design and then using "Live preview" button.
sv_SE: Urblekta designer finns endast i Rife Pro. Du kan förhandsvisa dem här genom att klicka på var och en av mallarna och sedan använda knappen ”Förhandsgranskning live”.

en: Start typing to filter icons
sv_SE: Börja skriva för att filtrera ikoner

note: translators: %s: Theme name
en: %s Import &amp; Info
sv_SE: %s Import och info

en: Do You want to delete selected One Page Navigation Pointer?
sv_SE: Vill du radera det markerade länkmålet för navigering inom sidan?

en: There are rows in content with identical "Navigation anchor title" parameter, which has to be unique for each item. Please fix it by editing row parameters. Duplicated titles are:
sv_SE: I innehållet finns det flera rader som använder samma värde som ”Länkmål för navigering” och de måste vara unika för varje objekt. Vi ber dig lösa det genom att redigera parametrarna för raderna. Rubrikerna som krockar är:

en: If you are looking for more beautiful and Free templates for Elementor try our Templates pack. It also includes new Elementor widgets.
sv_SE: Om du letar efter fler vackra och fria mallar för Elementor kan du prova vårt paket med mallar. Det innehåller även nya widgetar för Elementor.

en: Rife Elementor Extensions &amp; Templates
sv_SE: Elementor-utökningar för Rife &amp; Mallar

en: You already know Elementor Page builder in its great free version. Support team behind it and get more cool widgets by upgrading to Pro version.
sv_SE: Du känner redan till sidbyggaren Elementor i dess fria version. Stöd teamet bakom tillägget och skaffa dig tillgång till flera häftiga widgetar genom att uppgradera till Pro-versionen.

en: Read more details in the documentation.
sv_SE: Läs mer detaljer i dokumentationen.

en: Releasing website in few languages is a lot of work. Use the WPML plugin to get much help with this.
sv_SE: Det krävs mycket arbete för att lansera en flerspråkig webbplats. Om du använder tillägget WPML så får du god hjälp med detta.

en: A lightweight plugin that can help you speed up your website by optimizing various assets.
sv_SE: En lättviktigt tillägg som kan hjälpa dig att snabba upp din webbplats genom att optimera olika inkluderade filer.

en: Great speed with flawless support - a managed hosting for WordPress. In terms of speed, hosting is the first thing you have to upgrade to make your website fly!
sv_SE: Stor hastighet med perfekt support – WordPress-specialiserat webbhotell med driftsupport. När det gäller hastighet är webbhotellet det första du behöver uppgradera för att din webbplats ska flyga fram!

en: Read more details on our Blog
sv_SE: Läs mer detaljer på vår blogg

en: Image optimization is one element that can cut off your page weight by 50 percent or more. Check this great plugin & service to achieve better results in no time.
sv_SE: Bildoptimering är en åtgärd som kan minska storleken på dina webbsidor med 50 procent eller mer. Kolla in denna utmärkta kombination av tillägg och tjänst för att på nolltid uppnå bättre resultat.

en: Below you can find various tools that can improve your site and workflow. All of these tools we use in our websites and recommend them as great help!
sv_SE: Nedan hittar du olika verktyg som kan förbättra din webbplats och ditt arbetsflöde. Vi använder själva alla dessa verktyg på våra webbplatser och rekommenderar dem som utmärkta hjälpmedel!

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation. Recommended 64 MB or more.
sv_SE: Den största filstorleken som kan laddas upp till din WordPress-installation. Rekommenderat värde är 64 MB eller mer.

en: Max Upload Size
sv_SE: Max uppladdningsstorlek

note: translators: %s: Post size limit value translators: %s: Max upload size limit value
en: %s - too low value for this setting might cause problems. Recommended 64MB or more.
sv_SE: %s – Ett alltför lågt värde på denna parameter kan orsaka problem. Rekommenderat värde är 64 MB eller mer.

en: The largest file size that can be contained in one post. Recommended 64 MB or more.
sv_SE: Den största filstorleken som kan skickas i ett Post-kommando. Rekommenderad storlek är 64 MB eller mer.

en: PHP Post Max Size
sv_SE: Maximal storlek för PHP Post

note: translators: %1$s - time in seconds, %2$s - max_execution_time
en: %1$s - Having %2$s less than 30 can hurt the import process. We recommend setting it to at least 60 if possible, even if only for the import process.
sv_SE: %1$s – Om %2$s satt till mindre än 30 kan göra att importen misslyckas. Vi rekommenderar att du om möjligt ställer in det till minst 60 åtminstone just när du kör importprocessen.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups). Recommended 60 seconds or more for the import process.
sv_SE: Hur lång tid (i sekunder) din webbplats kommer att använda för en enda åtgärd innan timeout (för att undvika att servern låser sig). För importprocessen rekommenderas 60 sekunder eller mer.

en: PHP Time Limit
sv_SE: PHP-tidsgräns

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
sv_SE: Det gick inte att avgöra din PHP-version eftersom kommandot phpversion() saknas.

note: translators:  %1$s is PHP version number and %2$s is link to "How to update your PHP version" article
en: How to update your PHP version
sv_SE: Hur man uppdaterar din PHP-version

note: translators:  %1$s is PHP version number and %2$s is link to "How to update your PHP version" article
en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. Having version 7 or higher is even better. See: %2$s
sv_SE: %1$s – Som lägsta PHP-version rekommenderar vi 5.6. Version 7 eller högre är ännu bättre. Se: %2$s

en: The version of PHP installed on your hosting server.
sv_SE: Den PHP-version som är installerad på din webbserver.

en: PHP Version
sv_SE: PHP-version

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - You should be fine with so much memory, however, depending on how many plugins you have active you should change it to 128 MB or more. See: %2$s
sv_SE: %1$s – Du bör klara dig bra med den mängden minne. Men beroende på hur många aktiverade tillägg du använder bör du överväga att höja gränsen till 128 MB eller mer. Se: %2$s

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - Having memory lower than 96 MB(we recommend 128 MB or more) can produce errors while importing demo data, depending on how many plugins you have active. See: %2$s
sv_SE: %1$s – Om man har mindre än 96 MB tilldelat minne (vi rekommenderar 128 MB eller mer) kan fel uppstå vid import av demodata, beroende på hur många aktiverade tillägg du använder. Se: %2$s

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: Increasing memory allocated to PHP
sv_SE: Öka minnet som allokeras till PHP

note: translators:  %1$s is memory available and %2$s is link to "Increasing memory allocated to PHP" article
en: %1$s - We can not determine the true memory limit that is set on your server. It is possible that your server admin blocked manipulating this limit. See: %2$s
sv_SE: %1$s – Vi kan inte avgöra den verkliga minnesgränsen som är inställd på servern. Det är möjligt att din serveradministratör har blockerat manipulering av denna gräns. Se:%2$s

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
sv_SE: Den maximala mängden minne (RAM) din webbplats kan använda på samma gång.

en: WP Memory Limit
sv_SE: Minnegräns för WP

note: translators: %s: directory name
en: To allow import, make %s writable.
sv_SE: För att tillåta import behöver du göra katalogen %s skrivbar.

en: The directory must be writable so downloaded demo data could be saved for the import process.
sv_SE: Katalogen måste vara skrivbar för att nedladdad demodata ska kunna sparas för importprocessen.

en: Server/WordPress Environment
sv_SE: Server- och WordPress-miljö

en: There are no products yet!
sv_SE: Det finns inga produkter ännu!

en: Use slider to set proper value. You can click on slider handle and then use arrows keys(on keyboard) to adjust value precisely. You can also type in input value that is in/out of range of slider, and it will be used.
sv_SE: Använd skjutreglaget för att ställa in rätt värde. Du kan klicka på skjutreglagets handtag och sedan använda piltangenterna (på tangentbordet) för att justera värdet exakt. Du kan även skriva in ett värde som kan ligga innanför eller utanför skjutreglagets intervall, och värdet kommer att användas.

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Clear field
sv_SE: Rensa fält

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: To mark more items in Media Library and in below list, you can use <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) or <code>Shift</code> key while selecting them with mouse.
sv_SE: För att markera fler objekt i Mediabiblioteket och i nedanstående lista kan du använda någon av tangenterna <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) och <code>Shift</code> samtidigt som du klickar på fler objekt.

en: Remove selected
sv_SE: Ta bort det markerade

en: Add items at beginning of the list
sv_SE: Lägg till objekt i början av listan

en: Add Video from Youtube/Vimeo
sv_SE: Lägg till video från Youtube/Vimeo

en: Select/Upload images and videos
sv_SE: Välj/ladda upp bilder och videoklipp

en: Work media - Add images/videos
sv_SE: Media i verk – Lägg till bilder/videoklipp

en: Work details
sv_SE: Uppgifter om verket

en: People details
sv_SE: Uppgifter om personer

en: Album media - Add images/videos
sv_SE: Media i album – Lägg till bilder/videoklipp

en: Album details
sv_SE: Uppgifter om albumet

en: Page details
sv_SE: Uppgifter om sidan

en: Blog post details
sv_SE: Uppgifter om blogginlägget

note: translators: %1$s: link to customizer, %2$s section name
en: Theme options for this page can be found in <a href="%1$s">Appearance -&gt; Customize -&gt; %2$s</a>.
sv_SE: Temaalternativ för den här sidan finns i <a href="%1$s">Utseende -&gt; Anpassa -&gt; %2$s</a> .

en: Choose & move to next step
sv_SE: Välj och gå till nästa steg

en: Live preview
sv_SE: Förhandsgranskning live

en: Apollo13Themes on Twitter
sv_SE: Apollo13Themes på Twitter

en: Thanks for being with us!
sv_SE: Tack för att du är med oss!

en: On these pages you can get info what is new, import designs and get help if you will ever need it.
sv_SE: På dessa sidor kan du hitta information om vad som är nytt, importera mallar och få hjälp när du behöver.

note: translators: %s: Theme name
en: Welcome to %s Theme
sv_SE: Välkommen till temat %s

en: Recommended Tools
sv_SE: Rekommenderade verktyg

en: Get Help
sv_SE: Skaffa hjälp

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Design Importer
sv_SE: Mallimportör

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet att besöka denna sida.

en: Try Rife Pro
sv_SE: Prova Rife Pro

en: You can read more about it in the documentation.
sv_SE: Läs mer om det i vår dokumentation.

en: For Rife Pro users we offer premium support, which means we can help you more closely & faster with issues that you may encounter.
sv_SE: För användare av Rife Pro erbjuder vi premiumsupport, vilket innebär att vi snabbare och i närmare samarbete kan hjälpa dig med olika problem du riskerar att stöta på.

en: Premium Support
sv_SE: Premiumsupport

en: Check what you can use for your site on designs page.
sv_SE: Kolla på vår sida med mallar vad du skulle kunna använda på din egen webbplats.

en: Each month we are adding new beautiful designs that you can use on sites that you build. Designs target various niches & also general purpose pages.
sv_SE: Varje månad lägger vi till nya vackra mallar du kan använda på webbplatserna du bygger. Mallarna tas fram för olika branscher och även för webbplatser i allmänhet.

en: More Designs!
sv_SE: Fler mallar!

en: Check what we have in stock here on features page.
sv_SE: Kolla vad vi kan erbjuda på sidan om funktioner.

en: More features
sv_SE: Fler funktioner

en: Theme requirements:
sv_SE: Förutsättningar för temat:

en: Just come and say hi :-)
sv_SE: Titta förbi och säg hej! :-)

en: Contact Apollo13Themes
sv_SE: Kontakta Apollo13Themes

note: translators: %1$s: Rife Free
en: %1$s users can access our support forum in read mode and check if their issue was not explained or solved there. Read mode is available for anyone :-)
sv_SE: Användare av %1$s kan besöka vårt supportforum med läsrättigheter för att kolla om deras problem händelsevis har förklarats eller lösts där. Läsåtkomst är öppet för alla :-)

en: We understand that most of our customers are not developers(programmers), that is why we will also help you with issues caused by other components (plugins for example) and we will provide you instructions to help fixing issues, even if it is not directly related to our theme.
sv_SE: Vi förstår att de flesta av våra kunder inte är utvecklare (programmerare). Därför hjälper vi dig även med problem som orsakas av andra komponenter (t.ex. olika tillägg) och vi ger dig instruktioner som hjälper dit att lösa problem, även om det inte är direkt relaterat till vårt tema.

en: Where to find your code?
sv_SE: Var hittar man koden?

en: To access forum you will need your license code.
sv_SE: Du behöver din licenskod för att besöka forumet.

en: If you have question about how something works, or you feel like you have found bug please come to our support forum! It is the best place, where we can work together to solve issues and explain various topics.
sv_SE: Om du har frågor över hur något fungerar, eller om du tror att du hittat ett fel ber vi dig att besöka vårt supportforum! Det är det bästa stället där vi tillsammans kan lösa problem och reda ut olika frågor.

en: Support Forum
sv_SE: Supportforum

en: We are planning to do more, but if you have idea for subject that we should cover in next tutorials, please let us know.
sv_SE: Vi planerar att göra fler, men om du har en idé om något ämne vi borde beskriva i nästa handledning får du gärna höra av dig.

en: We have prepared some basics tutorials on how to work with the theme.
sv_SE: Vi har skapat några grundläggande guider för hur man arbetar med temat.

en: Video Tutorials
sv_SE: Videoguider

en: Online documentation is always most up to date if it comes to explaining how to work with the theme. It will come handy as the first source when you trying to work out problematic topics.
sv_SE: Dokumentationen på webben är alltid bäst uppdaterad när det gäller att förklara hur man använder temat. Det är det smidiga förstahandsvalet när du försöker lösa svåra frågor.

en: Online Documentation
sv_SE: Dokumentation på webben

en: Where to get help?
sv_SE: Var hittar man hjälp?

en: How to do it is explained in the documentation here.
sv_SE: Hur du gör beskrivs i dokumentationen här.

en: If you have an existing website, you can also try to import one of our designs to speed up your work. You will have to do it without demo data.
sv_SE: Om du har en befintlig webbplats kan du också försöka importera någon av våra mallar för att snabba upp ditt arbete. Men du får klara dig utan exempeldata.

en: Go to Customizer
sv_SE: Gå till anpassaren

en: If you have an existing website, then you can start from scratch by changing theme options.
sv_SE: Om du har en befintlig webbplats kan du börja från början genom att ändra inställningar i temat.

en: Go to Design Importer
sv_SE: Gå till import av mallar

en: If you have fresh installation then it would be good time to import one of our designs.
sv_SE: Om din webbplats är nyinstallerad kan det vara ett bra tillfället att importera någon av våra mallar.

en: You can check out what is new in the Changelog or just move on with your usual work.
sv_SE: Kolla in nyheter i ändringsloggen eller bara fortsätt med ditt vanliga arbete.

en: Some features(like Albums, Works, shortcodes, plugins support) of the Theme requires an additional plugin before you will be able to use it.
sv_SE: Vissa funktioner (såsom album, verk, kortkoder, stöd för tillägg) i temat kräver ett extra tillägg för att du ska kunna använda dem.

en: What's next?
sv_SE: Vad gör jag nu?

en: Get more details in Rife Pro tab.
sv_SE: Mer information hittar du under fliken Rife Pro.

en: If you are looking for even more features or Designs, you can always try Rife Pro version.
sv_SE: Om du letar efter ännu fler funktioner eller mallar, kan du alltid prova Pro-versionen av Rife.

en: We are glad that you have decided to test & use our Rife Free theme. We hope it will help you with making your site beautiful!
sv_SE: Vi är glada att du provar och använder vårt tema Rife Free. Vi hoppas att det hjälper dig att skapa en vacker webbplats!

en: Thanks for using Rife Free!
sv_SE: Tack för att du använder Rife Free!

en: Main menu
sv_SE: Huvudmeny

en: More info
sv_SE: Mer information

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: password
sv_SE: lösenord

en: Accepted Items:
sv_SE: Accepterade objekt:

en: Working ...
sv_SE: Arbetar ...

en: I am done with Selecting Items
sv_SE: Jag är klar med att välja objekt

en: When you are done with commenting and selecting photos/videos, click this button.
sv_SE: Klicka på knappen när du är klar med att kommentera och välja foton/videoklipp.

en: Commented
sv_SE: Med kommentarer

en: Not selected
sv_SE: Inte markerat

en: Selected
sv_SE: Markerat

[ctx: next product]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: previous product]
en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Newer Comments
sv_SE: Nyare kommentarer

en: Older Comments
sv_SE: Äldre kommentarer

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Next article
sv_SE: Nästa artikel

en: Previous article
sv_SE: Föregående artikel

note: translators: %s - author name
en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

note: translators: %s - author name
en: by %s
sv_SE: av %s

en: Updated:
sv_SE: Uppdaterat:

en: All
sv_SE: Alla

en: Search &hellip;
sv_SE: Sök …

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Click and enter your password to view content
sv_SE: Klicka och ange ditt lösenord för att visa innehållet

en: This content is password protected
sv_SE: Detta innehåll är lösenordsskyddat

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
sv_SE: Tyvärr hittades inga resultat i det efterfrågade arkivet.

note: translators: %s: page title
en: Back to %s
sv_SE: Tillbaka till %s

en: Go to shop
sv_SE: Gå till butik

en: New
sv_SE: Nytt

en: Sale
sv_SE: Kampanj

en: Out of stock
sv_SE: Slut i lager

note: translators: %s - parent term name
en: View all posts in %s
sv_SE: Visa alla inlägg i %s

en: Widgets from this area will appear in footer, only if horizontal header is used.
sv_SE: Widgetar i detta område visas i sidfoten, men endast om horisontellt sidhuvud används.

en: Footer widget area(Header horizontal)
sv_SE: Widgetområde i sidfot (horisontellt sidhuvud)

en: Widgets from this area will appear in vertical header only.
sv_SE: Widgetar i denna sidopanel kommer endast att visas i vertikalt sidhuvud.

en: Header(vertical) default widget area
sv_SE: Standardwidgetområde för vertikalt sidhuvud

en: Basket sidebar
sv_SE: Sidopanel med varukorg

en: It is always available sidebar, that is activated by clicking on the icon in the header. Good for some special menus or other tips/information for the user.
sv_SE: Denna sidopanel är alltid tillgänglig, den aktiveras med ett klick på ikonen i sidhuvudet. Passar bra för vissa specialmenyer eller andra tips och information till användarna.

en: Widgets from this sidebar will appear only in shop pages. WooCommerce have to be installed and activated.
sv_SE: Widgetar i denna sidopanel kommer att synas endast på sidor som hör till din butik. För detta behöver WooCommerce vara installerat och aktiverat.

en: Shop sidebar
sv_SE: Sidopanel för butik

en: Widgets from this sidebar will appear in static pages.
sv_SE: Widgetar i denna sidopanel kommer att synas på statiska sidor.

en: Page sidebar
sv_SE: Sidopanel för sidor

en: Widgets from this sidebar will appear in single posts.
sv_SE: Widgetar i denna sidopanel kommer att synas på sidor för enstaka inlägg.

en: Post sidebar
sv_SE: Sidopanel för inlägg

en: Widgets from this sidebar will appear on blog, search results, archive page, and 404 error page.
sv_SE: Widgetar i denna sidopanel kommer att synas på bloggsidor, sökresultat, arkivsidor och felsidan 404 (ej hittat).

en: Blog sidebar
sv_SE: Sidopanel för blogg

en: black
sv_SE: svart

en: extra-bold
sv_SE: extra fet

en: bold
sv_SE: fet

en: semi-bold
sv_SE: halvfet

en: regular
sv_SE: normal

en: light
sv_SE: lätt

en: extra-light
sv_SE: extralätt

en: thin
sv_SE: tunn

en: There are no works yet!
sv_SE: Det finns inga verk ännu!

en: There are no albums yet!
sv_SE: Det finns inga album ännu!

en: Rife Elementor Extensions
sv_SE: Rife utökningar för Elementor

en: How many ms should pass between printing each character. Bigger value is slower writing.
sv_SE: Fördröjning i millisekunder mellan utskriften av varje tecken. Högre värden ger långsammare utskrift.

en: If disabled it will show all written lines as separate paragraphs on small devices(less than 600 pixels wide). It is good to disable it to save CPU of your user devices, and to remove "jumping screen" effect on smaller screens.
sv_SE: Om funktionen är avstängd kommer alla skrivna rader att visas som separata textstycken på mindre skärmar (mindre än 600 pixlar breda). Det är god idé att inaktivera den för att begränsa processorbelastningen för webbplatsens besökare och för att undvika problem med ”hoppande skärminnehåll” på mindre skärmar.

en: Writing effect
sv_SE: Skriveffekt

en: If enabled it will scroll to anchor after it is clicked on the same page. It can, however, conflict with plugins that uses the same mechanism, and the page can scroll in a weird way. In such case disable this feature.
sv_SE: Om alternativet är valt kommer sidan att rullas till länkmålet efter klick på samma sida. Men om något tillägg använder samma mekanism kan detta leda till konflikter och att denna rullning till länkmålet uppträder konstigt. I så fall bör denna funktion stängas av.

en: Scroll to anchor handling
sv_SE: Rulla till hantering av länkmål

note: translators: %1$s: Link example, %2$s: Link example
en: If disabled it will not show anchors, in the address bar of your browser, when they are clicked or entered. So address like %1$s will be displayed as %2$s.
sv_SE: Om alternativet inte är valt kommer länkmål inte att visas i webbläsarens adressfält när de klickas eller matas in. Därmed kommer t.ex. adressen %1$s att visas som %2$s.

en: Display anchors in address bar
sv_SE: Visa länkmål i adressfältet

en: Anchors
sv_SE: Ankare

en: Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Attachment page
sv_SE: Bilagesida

en: When using the share plugin choose one way of sharing. More details in the documentation.
sv_SE: När du använder delningstillägget väljer du ett visst sätt att dela. Mer information finns i dokumentationen.

en: Use social icons in albums
sv_SE: Använd ikoner för sociala media i album

en: If you are using AddToAny plugin for sharing, then you should check these options.
sv_SE: Om du använder tillägget AddToAny för delning bör du markera dessa val.

en: Can be overridden in each album.
sv_SE: Kan åsidosättas i varje album.

en: Global for all albums.
sv_SE: Globalt för alla album.

en: Displayed in text content
sv_SE: Visas inom textinnehåll

en: Albums navigation
sv_SE: Albumnavigering

en: Title in content
sv_SE: Rubrik i innehållet

en: Album meta: Categories
sv_SE: Meta-information om album: Kategorier

en: Album look
sv_SE: Albumutseende

en: This page will list all your albums and also give the main title for "album category" pages.
sv_SE: Denna sida kommer att lista alla dina album och även ange huvudrubriken för sidor i ”albumkategorin”.

en: These will work for Albums list and single album.
sv_SE: Dessa påverkar albumlistor och enstaka album.

en: Albums settings
sv_SE: Albuminställningar

en: Can be overridden in each work.
sv_SE: Kan åsidosättas för varje enskilt verk.

en: Speed of transition.
sv_SE: Växlingshastighet.

en: Global for all works.
sv_SE: Globalt för alla verk.

en: Display thumbnails instead of video
sv_SE: Visa miniatyrbilder i stället för video

en: Will display list(up to 3 items) of similar works at bottom of work content.
sv_SE: Visar en lista (med upp till 3 objekt) med liknande verk nedtill, under verkets innehåll.

en: Similar works
sv_SE: Liknande verk

en: Navigate by categories
sv_SE: Navigera via kategorier

en: Works navigation
sv_SE: Navigering mellan verk

en: Text align
sv_SE: Textjustering

en: Title under photo
sv_SE: Rubrik under foto

en: Title over photo
sv_SE: Rubrik över foto

en: Work look
sv_SE: Verks utseende

en: In lightbox
sv_SE: I lightbox

en: "In lightbox" will load work content dynamically with JavaScript. Cause of that use JavaScripts plugins is very limited in such works. If you need page builder elements, then use normal mode.
sv_SE: ”I lightbox” laddar verkets innehåll dynamiskt med JavaScript. På grund av detta är möjligheterna att använda JavaScript-baserade tillägg mycket begränsade för sådana verk. Om du behöver element från sidbyggare ska du använda normalläge.

en: How to open work
sv_SE: Hur öppnas ett verk

en: This page will list all your works and also give the main title for "work category" pages.
sv_SE: Denna sida kommer att lista alla dina verk och även ange huvudrubriken för sidor i ”verkskategorin”.

en: These will work for Works list and single work.
sv_SE: Dessa påverkar listor med verk och enstaka verk.

en: Works settings
sv_SE: Inställningar för verk

en: Password protected page template
sv_SE: Mall för lösenordsskyddade sidor

en: Default but I want to change the background image
sv_SE: Standard, men jag vill ändra bakgrundsbilden

en: Default
sv_SE: Standard

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Setting custom page is available in %s.</strong>
sv_SE: <strong>Inställningar för anpassade sidor erbjuds i %s.</strong>

en: 404 page template
sv_SE: Mall för 404-sida (ej hittat)

en: You can change it in each page settings.
sv_SE: Du kan ändra detta i de separata inställningarna för varje sida.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Single page
sv_SE: Enkel sida

en: Page settings
sv_SE: Sidinställningar

en: You can change here the colors of buttons used in the shop. Alternative buttons colors are used in various places in the shop.
sv_SE: Här kan du ändra färgen på knapparna som används i butiken. De alternativa knappfärgerna används på olika ställen i butiken.

en: When WooCommerce is activated, button opening this basket will appear in the header. There also have to be some active widgets in "Basket sidebar" for this.
sv_SE: När WooCommerce är aktiverat visas en knapp i sidhuvudet som öppnar denna varukorg. Man behöver även ha några aktiva widgetar för detta ändamål i ”Sidopanel med varukorg”.

en: Pop up basket
sv_SE: Popup-varukorg

en: Settings for cart, checkout, order received and my account pages.
sv_SE: Inställningar för sidor med varukorg, betalning, order mottagen och mitt konto.

en: Other shop pages
sv_SE: Övriga butikssidor

en: Should related products be displayed on single product page.
sv_SE: Ska förknippade produkter visas på sidor för enstaka produkt?

en: Related products
sv_SE: Relaterade produkter

en: If disabled it will display standard WooCommerce thumbnails.
sv_SE: Om detta inte är valt kommer standardminiatyrer från WooCommerce att visas.

en: Theme thumbnails
sv_SE: Tema-miniatyrer

en: Single product
sv_SE: Enskild produkt

en: Show second image of product on hover
sv_SE: Visa en andra produktbild vid hovring

en: Texts to right
sv_SE: Texter till höger

en: Texts to center
sv_SE: Texter i mitten

en: Texts to left
sv_SE: Texter till vänster

en: Text under photo
sv_SE: Text under foto

en: Text as overlay
sv_SE: Text som överlägg

en: Look of products on list
sv_SE: Utseende hos listade produkter

en: It will change WordPress default search function to make shop search. So when this is activated search function in header or search widget will act as WooCommerece search widget.
sv_SE: Detta förändrar den inbyggda standardsökningen i WordPress så att den söker i butiken. När detta är valt kommer sökningen i sidhuvudet eller i en sökwidget att fungera sökwidget för WooCommerece.

en: Search in products instead of pages
sv_SE: Sök bland produkter och inte bland sidor

en: Products list
sv_SE: Produktlistor

en: These options will work for all shop pages - product list, single product and other.
sv_SE: Dessa inställningar påverkar alla butikssidor – produktlistor, enstaka produkter och andra sidor.

en: Shop(WooCommerce) settings
sv_SE: Inställningar för butik (WooCommerce)

en: Title position
sv_SE: Position för rubrik

en: Links to next and prev post.
sv_SE: Länkar till nästa och föregående inlägg.

en: Posts navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Will show information about author below post content.
sv_SE: Visar information om författaren under inläggets innehåll.

en: Author info
sv_SE: Om författaren

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post.
sv_SE: Du kan välja att inte visa media ur inlägg (utvald bild/video/bildspel) inuti inlägget.

en: Single post
sv_SE: Enstaka inlägg

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Displays list of post tags under a post content.
sv_SE: Visar en lista med inläggets etiketter under inläggets innehåll.

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Updated
sv_SE: Uppdaterat

en: Published
sv_SE: Publicerat

en: You can't use both dates, because the Search Engine will not know which date is correct.
sv_SE: Du kan inte använda båda datumen eftersom sökmotorer inte kommer att veta vilket datum som är korrekt.

en: You can set to display videos as featured image on posts list. This can speed up loading of pages with many posts(blog, archive, search results) when the videos are used.
sv_SE: Du kan ange att videoklipp visas som utvald bild i inläggslistor. Detta kan snabba upp sidladdningen för sidor med många inlägg (blogglistor, arkivsidor och sökresultat) om man använder videoklipp.

en: Display of posts video
sv_SE: Visa video ur inlägg

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post brick.
sv_SE: Du kan välja att inte visa media ur inlägg (utvald bild/video/bildspel) inuti inläggets bricka.

en: Display post Media
sv_SE: Visa media ur inlägg

en: After this many words post will be cut in the automatic mode.
sv_SE: I automatiskt läge kommer inlägget att klippas efter detta antal ord.

en: Number of words to cut post
sv_SE: Hur många ord ur inlägget som visas

en: Manual
sv_SE: Manuellt

en: Automatic
sv_SE: Automatiskt

en: In the Manual mode, excerpts are used only if you add the "Read More Tag" (&lt;!--more--&gt;).<br /> In the Automatic mode, if you will not provide the "Read More Tag" or explicit excerpt, the content of the post will be truncated automatically.<br /> This setting only concerns blog list, archive list, search results.
sv_SE: I manuellt läge används utdrag endast om du lagt in en tagg för ”Läs mer” (&lt;!--more--&gt;).<br />I automatiskt läge kommer inläggets innehåll att klippas automatiskt om du inte lägger in någon tagg för ”Läs mer” eller skriver en separat sammanfattning.<br />Denna inställning påverkar endast blogglistor, arkivlistor och sökresultat.

en: Type of post excerpts
sv_SE: Typ av utdrag ur inlägg

en: Should "Read more" link be displayed after excerpts on blog list/search results.
sv_SE: Ska en länk ”Läs mer” visas efter utdrag i blogglistor och sökresultat?

en: Display "Read more" link
sv_SE: Visa länk ”Läs mer”

en: On scroll
sv_SE: Vid rullning

en: By clicking button
sv_SE: Med en knapp

en: Lazy load
sv_SE: Uppskjuten inläsning

en: Each row from new line
sv_SE: Varje rad hämtas från en ny textrad

en: Masonry
sv_SE: Mosaik

en: How to place items in rows
sv_SE: Så här placerar du objekt i rader

en: Vertical centered
sv_SE: Vertikalt centrerat

en: Vertical with padding
sv_SE: Vertikalt, med padding

en: Vertical no padding
sv_SE: Vertikalt, utan padding

en: Post look
sv_SE: Inläggsutseende

en: Custom background
sv_SE: Anpassad bakgrund

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Posts list refers to Blog, Search and Archives pages
sv_SE: Med ”inläggslistor” avses sidor för blogginlägg, sökresultat och arkivsidor

en: Blog settings
sv_SE: Blogginställningar

en: If left empty then the button will not be displayed.
sv_SE: Om fältet lämnas tomt kommer knappen inte att visas.

en: Basket, sidebar, menu and search icons. It is also color for the text of "Tools button".
sv_SE: Ikoner för varukorg, sidopanel, meny och sökning. Samma färg används även för texten i ”Verktygsknappen”.

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Settings for individual tools icons & animated icons are available in %s.</strong>
sv_SE: <strong>Det finns inställningar för enskilda verktygsikoner och animerade ikoner i %s.</strong>

en: Mega-Menu separator color
sv_SE: Avdelarfärg i mega-menyn

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>More effects are available in %s.</strong><br />
sv_SE: <strong>Det finns fler effekter i %s.</strong><br />

en: Main Menu
sv_SE: Huvudmeny

note: translators: %s: Customizer JS URL
en: If you want to change the font for logo go to <a href="%s">Font settings</a>.
sv_SE: Om du vill ändra typsnitt för loggan, gå till <a href="%s">inställningarna för typsnitt</a> .

en: Opacity
sv_SE: Opacitet

en: Leave empty if you do not need anything fancy
sv_SE: Lämna tomma om du inte behöver något stiligt

en: Height
sv_SE: Höjd

en: For example Retina(iPhone/iPad) screen has HIGH DPI screen.
sv_SE: Till exempel har Retina-skärmar (iPhone/iPad) hög upplösning.

en: Image for HIGH DPI screen
sv_SE: Bild för högupplöst skärm

en: Upload an image for logo.
sv_SE: Ladda upp en bild att använda som logga.

en: If you want to be able to change the logo in header color variants (light and dark variants) or in the sticky header variant, then enable this option.
sv_SE: Aktivera detta alternativ om du vill kunna ändra loggan färgvarianter för sidhuvudet (ljusa och mörka varianter) eller i varianten med klistrat sidhuvud.

en: Use logos from header variants
sv_SE: Använd loggor från sidhuvudsvarianter

en: Logo
sv_SE: Logga

en: Separator and lines color
sv_SE: Färg på avdelare och linjer

en: Shadow
sv_SE: Skugga

en: Bottom border
sv_SE: Nedre ram

en: Useful in special cases, like when you make a transparent header.
sv_SE: Användbart i specialfall, som när du skapar en genomskinlig rubrik.

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: If you want to use theme header color variants(light and dark variants) or the sticky header variant, then enable this option. Some settings of the header can then be overridden in color & sticky variants.
sv_SE: Om du vill andra färgvarianter för sidhuvudet (ljusa eller mörka varianter) eller varianten med klistrat sidhuvud aktiverar du denna inställning. Vissa inställningar för sidhuvudet kan sedan åsidosättas under varianter för färg och klistring.

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Light & dark variants are available in %s.</strong><br />
sv_SE: <strong>Ljusa och mörka varianter är finns i %s.</strong><br />

en: Header color variants
sv_SE: Färgvarianter för sidhuvud

en: One line, menu centered
sv_SE: En rad, menyn centrerad

en: One line, logo on side
sv_SE: En rad, logga på sidan

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>More variants are available in %s.</strong>
sv_SE: <strong>Fler varianter finns i %s.</strong>

en: Disabled, show only default header fixed
sv_SE: Ej aktivt, visa endast vanligt sidhuvud fixerat

en: Disabled, show only default header(not fixed)
sv_SE: Ej aktivt, visa endast vanligt sidhuvud (ej fixerat)

en: No hiding sticky
sv_SE: Ingen dold klistring

en: Sticky version
sv_SE: Klistrad version

en: Horizontal
sv_SE: Horisontellt

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Vertical header is available in %s.</strong>
sv_SE: <strong>Vertikalt sidhuvud finns i %s.</strong>

en: Type, variant, background
sv_SE: Typ, variant, bakgrund

en: Header settings
sv_SE: Rubrikinställningar

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: You can change here colors of buttons that submit forms. For shop buttons, go to the shop settings.
sv_SE: Här kan du ändra färgen på knappar som skickar in formulär. Knappar i butiken hittar du under butiksinställningarna.

en: Buttons
sv_SE: Knappar

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: To top button
sv_SE: Knapp ”till toppen”

en: Widgets
sv_SE: Widgetar

en: Use theme lightbox for images in posts
sv_SE: Använd temats lightbox för bilder i inlägg

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Detailed setting for lightGallery are available in %s.</strong>
sv_SE: <strong>Detaljinställningar för lightGallery finns i %s.</strong>

en: Theme lightbox
sv_SE: Temats lightbox

en: If you wish to use some other plugin/script for images and items, you can switch off default theme lightbox. If you are planning to use different lightbox script instead, then you will have to do some extra work with scripting to make it work in every theme place.
sv_SE: Om du vill använda något annat tillägg eller skript för bilder och objekt kan du stänga av temats standardlösning för lightbox. Om du planerar att använda något annat skript för lightbox behöver du arbeta en del med dina skript för att det ska fungera överallt i temat.

en: Lightbox settings
sv_SE: Inställningar för lightbox

en: Drag and drop to change order of icons. Only filled links will show up as social icons.
sv_SE: Dra och släpp för att ändra ikonernas ordning. Endast ifyllda länkar visas som sociala ikoner.

en: Only icons
sv_SE: Endast ikoner

en: Circles
sv_SE: Cirklar

en: Squares
sv_SE: Kvadrater

en: Type of icons
sv_SE: Ikontyp

en: These icons will be used in various places across theme if you decide to activate them.
sv_SE: Dessa ikoner kommer att användas på olika ställen i hela temat om du aktiverar dem.

en: It will change the default white background color that is set under content on pages, blog, posts, works, and albums.
sv_SE: Ändrar den bakgrundsfärgen (standard är vitt) som man väljer under innehållet för sidor, bloggar, inlägg, verk och album.

en: It will be used on devices less than 768 pixels wide.
sv_SE: Kommer att användas på enheter som är mindre än 768 pixlar breda.

en: Text transform
sv_SE: Textomvandling

en: Font weight
sv_SE: Typsnittsvikt

en: Font for text logo:
sv_SE: Typsnitt för textlogga:

en: Font for normal(content) text:
sv_SE: Typsnitt för normal text (innehåll):

en: Font for Titles/Headings:
sv_SE: Typsnitt för rubriker:

en: Fonts settings
sv_SE: Inställningar för typsnitt

en: Fall down
sv_SE: Nedfallande

en: Reverse slide out
sv_SE: Spegelvänd utglidning

en: Slide along
sv_SE: Glid förbi

en: Push
sv_SE: Tryck

en: Reveal
sv_SE: Avtäck

en: Slide in on top
sv_SE: Skjut in upptill

en: Font size
sv_SE: Textstorlek

en: Hidden sidebar
sv_SE: Dold sidopanel

en: Does not work for footer widgets.
sv_SE: Fungerar inte för widgetar i sidfoten.

en: Separator between widgets and footer content
sv_SE: Avgränsare mellan widgetar och sidfotens innehåll

en: On light
sv_SE: På ljust

en: On dark
sv_SE: På mörkt

en: Depending on what background you have set up, choose proper option.
sv_SE: Välj ett passande alternativ med tanke på vilken bakgrundsfärg du har ställt in.

en: Widgets colors
sv_SE: Widgetfärger

en: If you want to have a different color in the lower part than in the footer widgets.
sv_SE: Om du vill använda annan färg i den nedre delen än i sidfotens widgetar.

en: Classic
sv_SE: Klassiskt

en: Narrow
sv_SE: Smalt

en: Content width
sv_SE: Innehållsbredd

note: translators: %s: URL
en: If you need to edit social links go to <a href="%s">Social icons</a> settings.
sv_SE: Om du behöver redigera länkarna till sociala media går till <a href="%s">inställningarna för sociala ikoner</a>.

en: Social icons
sv_SE: Sociala ikoner

en: Here you can set your Privacy Policy page
sv_SE: Här kan du ange din integritetspolicysida

en: Since WordPress 4.9.6 there is an option to set Privacy Policy page. If you enable this option it will display a link to it in the footer after footer content.
sv_SE: Från och med WordPress 4.9.6 har man möjlighet att ange en sida för integritetspolicy. Om du aktiverar detta alternativ kommer en länk till den att visas efter sidfoten.

en: Privacy Policy Link
sv_SE: Länk till integritetspolicy

en: Widgets columns number
sv_SE: Antal widget-kolumner

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: If you do not plan to use theme header or want to replace it with something else, just disable it here.
sv_SE: Om du inte tänker använda temats sidhuvud eller vill ersätta det med något annat behöver du bara inaktivera det här.

en: Theme header is a place where you usually find the logo of your site, main menu, and a few other elements.
sv_SE: Temasidhuvudet är platsen där man brukar hitta webbplatsens logga, huvudmeny och vissa andra element.

en: Theme Header
sv_SE: Temasidhuvud

en: Animation color
sv_SE: Animationsfärg

en: Jet-Pack-Man
sv_SE: Jetpack-man

en: Dots
sv_SE: Prickar

en: Cloud circle
sv_SE: Molncirkel

en: Infinity
sv_SE: Oändlighet

en: Arcs
sv_SE: Bågar

en: Blurry
sv_SE: Suddigt

en: Plus minus
sv_SE: Plus-minus

en: Square of squares
sv_SE: Kvadrat i kvadrat

en: Circle Illusion
sv_SE: Cirkel-illusion

en: Indicator
sv_SE: Indikator

en: none
sv_SE: varken eller

en: Type
sv_SE: Typ

en: On load
sv_SE: Efter sidladdning

en: On DOM ready
sv_SE: När DOM är redo

en: Hide event
sv_SE: Dölj händelse

en: Page preloader
sv_SE: Förhandsladdning av sida

en: Custom cursor image
sv_SE: Anpassad markörbild

en: Cursor
sv_SE: Markör

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Predefined
sv_SE: Fördefinierad

en: Mouse cursor
sv_SE: Muspekare

note: translators: %s: Rife Pro tab link
en: <strong>Layout boxed & framed are available in %s.</strong>
sv_SE: <strong>Layout med rutor och inramning finns i %s.</strong>

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Background image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: General layout
sv_SE: Allmän layout

en: Select work to use as the front page
sv_SE: Välj vilket verk du vill visa på startsidan

en: Select album to use as the front page
sv_SE: Välj vilket album du vill visa på startsidan

en: Single work
sv_SE: Enstaka verk

en: Single album
sv_SE: Enstaka album

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Page
sv_SE: Sida

note: translators: %s: URL
en: If you choose <strong>Page</strong> then make sure that in <a href="%s">WordPress Homepage Settings</a> you have selected <strong>A static page</strong>, that you wish to use as the front page.
sv_SE: Om du väljer alternativet <strong>sida</strong> behöver du se till att du i <a href="%s">inställningarna för WordPress startsida</a> har valt <strong>en statisk sida</strong> som du vill använda som din startsida.

en: What to show on the front page?
sv_SE: Vad vill du visa på startsidan?

en: Front page
sv_SE: Startsida

en: General settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Scale down
sv_SE: Förminskat

en: Pop text
sv_SE: Poptext

en: Semi transparent
sv_SE: Halvt genomskinligt

en: White
sv_SE: Vitt

en: Color
sv_SE: Färg

en: Black
sv_SE: Svart

en: Right
sv_SE: Höger

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Uppercase
sv_SE: Versaler

en: Bold 700
sv_SE: Fet 700

note: translators: %1$s: Theme name, %2$s: required PHP version, %3$s: current PHP version
en: %1$s theme requires at least PHP version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
sv_SE: Temat %1$s kräver lägst version %2$s av PHP. Du använder version %3$s. Uppdatera och försök igen.

note: translators: %1$s: Theme name, %2$s: the required WordPress version, %3$s: user's current version
en: %1$s theme requires at least WordPress version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
sv_SE: Temat %1$s kräver lägst version %2$s av WordPress. Du använder version %3$s. Uppdatera och försök igen.

en: Remove item
sv_SE: Ta bort objekt

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: This feature requires Apollo13 Framework Extensions plugin to be active and in the proper version.
sv_SE: Denna funktion kräver att tillägget Apollo13 Framework Extensions av rätt version är aktiverad.

en: Alternative short top bar menu
sv_SE: Alternativ kort meny i översta fältet

en: Site Navigation
sv_SE: Webbplatsnavigering

en: Upload Image
sv_SE: Ladda upp bild

en: On
sv_SE: På

en: Categories in content
sv_SE: Kategorier i innehåll

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Media bottom margin
sv_SE: Nedre marginal för media

en: Media top margin
sv_SE: Toppmarginal för media

en: Slider - height proportion
sv_SE: Bildspel – höjdförhållande

en: Slider - width proportion
sv_SE: Bildspel – breddförhållande

en: Show title and description of work items
sv_SE: Visa rubrik och beskrivning av verksobjekt

en: Work media
sv_SE: Verkets media

en: If enabled, then this Work will not be listed on the Works list page, but you can still select it for the front page or in other places.
sv_SE: Om det alternativ är aktiverat kommer detta verk inte att inkluderas på sidan med listan över verk, men du kan fortfarande välja att visa det på startsidan eller på någon annan plats.

en: Exclude from the Works list page
sv_SE: Uteslut från sidan med listan över verk

en: Works only when titles are displayed over images in the Works list.
sv_SE: Fungerar enbart när rubriker visas över bilder i listan med verk.

en: Testimonial
sv_SE: Omdöme

en: You can use HTML here.
sv_SE: Du kan använda HTML här.

en: Subtitle
sv_SE: Underrubrik

en: General
sv_SE: Allmän

en: If thumbnails are enabled, should they be open by default?
sv_SE: Om miniatyrer är aktiverade, vill du att de som standard ska de vara öppna?

en: Type 5
sv_SE: Typ 5

en: Type 4
sv_SE: Typ 4

en: Type 3
sv_SE: Typ 3

en: Type 2
sv_SE: Typ 2

en: Type 1
sv_SE: Typ 1

en: Pattern above photos
sv_SE: Mönster över fotografier

en: Good for better readability of slide titles.
sv_SE: Förbättrar läsbarheten hos bildspelsrubriker.

en: Gradient above photos
sv_SE: Färgtoning över fotografier

en: How big the zooming effect will be
sv_SE: Hur kraftig zoomningseffekt

en: Zooming
sv_SE: Zoomning

en: Carousel
sv_SE: Karusell

en: Fade
sv_SE: Övertoning

en: Animation between slides.
sv_SE: Animerade bildövergångar.

en: Autoplay
sv_SE: Starta automatiskt

en: Fit when needed
sv_SE: Passa in vid behov

en: Fit portrait
sv_SE: Passa in stående bilder

en: Fit landscape
sv_SE: Passa in liggande bilder

en: Fit always
sv_SE: Passa alltid in

en: Fit images
sv_SE: Inpassa bilder

en: Its main function is to make texts more visible
sv_SE: Dess huvudsakliga funktion är att synliggöra texter

en: Bottom right
sv_SE: Botten höger

en: Bottom center
sv_SE: Botten centrerat

en: Bottom left
sv_SE: Botten vänster

en: Middle right
sv_SE: Mitten höger

en: Middle center
sv_SE: Mitten centrerat

en: Middle left
sv_SE: Mitten vänster

en: Top right
sv_SE: Toppen höger

en: Top center
sv_SE: Toppen centrerat

en: Top left
sv_SE: Toppen vänster

en: Texts position
sv_SE: Texternas position

en: None
sv_SE: Ingen

en: Border
sv_SE: Ram

en: Shift
sv_SE: Skift

en: Drop
sv_SE: Släpp

en: Show cross
sv_SE: Visa kors

en: Hover effect
sv_SE: Effekt när markören befinner sig över objektet

en: Leave empty to not set any background
sv_SE: Lämna tomt för att inte ange någon bakgrund

en: Open bricks to lightbox
sv_SE: Öppna brickor i lightbox

en: Original size
sv_SE: Originalstorlek

en: Brick margin
sv_SE: Marginal för brickor

en: Bricks columns
sv_SE: Brick-kolumner

en: Do not display it
sv_SE: Visa inte

en: This will display separate block with title and text about the album.
sv_SE: Detta visar separat block med rubrik och en text om albumet.

en: Content column
sv_SE: Innehållskolumn

en: Slider
sv_SE: Bildspel

en: Bricks
sv_SE: Brickor

en: Slider and Bricks work for both images and videos.
sv_SE: Bildspel och brickar kan användas för både bilder och videoklipp.

en: If enabled, then it will affect displaying in bricks and slider option, and also in lightbox.
sv_SE: Om alternativet är valt påverkar detta visningen i brickor, bildspel och även i ”lightbox”.

en: Show title and description of album items
sv_SE: Visa rubrik och beskrivning av objekt i album

en: Random
sv_SE: Slumpmässig ordning

en: First on the list, last displayed
sv_SE: Först i listan visas sist

en: First on the list, first displayed
sv_SE: Först i listan visas först

en: Items order
sv_SE: Visningsordning för objekt

en: Album media
sv_SE: Media i album

en: If enabled, then this Album will not be listed on the Albums list page, but you can still select it for the front page or in other places.
sv_SE: Om det alternativ är aktiverat kommer detta album inte att inkluderas på sidan med albumlistan, men du kan fortfarande välja att visa det på startsidan eller på någon annan plats.

en: Exclude from the Albums list page
sv_SE: Uteslut ur listan över album

en: Works only when titles are displayed over images in the Albums list.
sv_SE: Fungerar endast när rubriker visas över bilderna i Albumlistan.

note: Template Name of the theme
en: Albums list
sv_SE: Albumlista

en: Sticky One Page mode
sv_SE: Klistrat ensidesläge

en: from 5th row
sv_SE: från femte raden

en: from 4th row
sv_SE: från fjärde raden

en: from 3rd row
sv_SE: från tredje raden

en: from 2nd row
sv_SE: från andra raden

en: from 1st row
sv_SE: från första raden

en: Show always
sv_SE: Visa alltid

en: Show header from the Nth row
sv_SE: Visa sidhuvudet från rad nr n

en: Sidebar to show
sv_SE: Sidopanel som visas

en: Off
sv_SE: Av

en: Only children Navigation on the right
sv_SE: Endast navigering underordnade objekt till höger

en: Children Navigation + sidebar on the right
sv_SE: Navigering underordnade objekt+sidopanel till höger

en: Sidebar on the right
sv_SE: Sidopanel till höger

en: Only children Navigation on the left
sv_SE: Endast navigering underordnade objekt till vänster

en: Children Navigation + sidebar on the left
sv_SE: Navigering underordnade objekt+sidopanel till vänster

en: Sidebar on the left
sv_SE: Sidopanel till vänster

en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

en: Both off
sv_SE: Båda av

en: Only bottom
sv_SE: Endast botten

en: Only top
sv_SE: Endast toppen

en: Both on
sv_SE: Båda på

en: Full width
sv_SE: Full bredd

en: Full width + padding
sv_SE: Full bredd+padding

en: Full width + fixed content
sv_SE: Fullbredd+fast innehåll

en: Right fixed width + padding
sv_SE: Högerställt fast bredd+padding

en: Right fixed width
sv_SE: Högerställt fast bredd

en: Left fixed width + padding
sv_SE: Vänsterställt fast bredd+padding

en: Left fixed width
sv_SE: Vänsterställt fast bredd

en: Center fixed width
sv_SE: Centrerat fast bredd

en: Content Layout
sv_SE: Layout för innehåll

en: Layout &amp; Sidebar
sv_SE: Layout och sidopanel

en: Default for pages
sv_SE: Standard för sidor

en: Page background
sv_SE: Bakgrund för sida

en: Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar

en: Used in breadcrumbs.
sv_SE: Används i synliga sökvägar.

en: Overlay color
sv_SE: Överläggfärg

en: It will be only used for the background that is repeated. If the background is set to not repeat this value will be ignored.
sv_SE: Används enbart för repeterad bakgrund. Om bakgrund är inställd på att inte repeteras kommer denna inställning att ignoreras.

en: bottom-right to top-left
sv_SE: från nedre högra till övre vänstra

en: bottom-left to top-right
sv_SE: från nedre vänstra till övre högra

en: top-right to bottom-left
sv_SE: från övre högra till nedre vänstra

en: top-left to bottom-right
sv_SE: från övre vänstra till nedre högra

en: right to left
sv_SE: från höger till vänster

en: left to right
sv_SE: från vänster till höger

en: bottom to top
sv_SE: från botten till topp

en: top to bottom
sv_SE: från topp till botten

en: It defines how the image will scroll in the background while the page is scrolled down.
sv_SE: Anger hur bilden ska rulla i bakgrunden när besökaren rullar ner sidan.

en: Repeat Y
sv_SE: Upprepa Y-led

en: Repeat X
sv_SE: Upprepa X-led

en: Repeat
sv_SE: Repetera

en: Just center
sv_SE: Endast centrera

en: Fit Horizontally
sv_SE: Passa in på bredden

en: Fit Vertically
sv_SE: Passa in på höjden

en: Contain
sv_SE: Begränsa

en: Cover
sv_SE: Täck

en: How to fit the background image
sv_SE: Hur passas bakgrundsbilden in

en: Boxed
sv_SE: Inramad

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Centered
sv_SE: Centrerad

en: Classic(to side)
sv_SE: Klassiskt (sidställt)

en: To set the background image for the "Before the content" option, use the <strong>featured image</strong>.
sv_SE: För att ställa in bakgrundsbilden för alternativet ”Före innehållet” använd du den <strong>utvalda bilden</strong>.

en: Use custom settings
sv_SE: Använd anpassade inställningar

en: You can use global settings or override them here
sv_SE: Du kan använda globala inställningar eller åsidosätta dem här

en: Title bar
sv_SE: Rubrikpanel

en: Turn it off
sv_SE: Stäng av

en: Yes, hide the content and add top padding to the outside title bar.
sv_SE: Ja, dölj innehållet och lägg till padding ovanför den yttre rubrikpanelen.

en: Global settings
sv_SE: Globala inställningar

en: Hide content under the header
sv_SE: Dölj innehåll under rubriken

en: Header
sv_SE: Sidhuvud

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Images slider
sv_SE: Bildspel

en: Image
sv_SE: Bild

en: Choose between image, video and images slider. For the image use the Featured Image option. For the <strong>Images slider</strong> you need plugin the <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.
sv_SE: Välj mellan bild, video och bildspel. För bild används funktionen för utvald bild. För <strong>bildspelet</strong> behöver du tillägget <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.

en: Post media
sv_SE: Media i inlägget

en: Featured media
sv_SE: Utvalda media

en: Size of brick
sv_SE: Brickans storlek

en: Posts list
sv_SE: Inläggslista

en: Top 10 tags
sv_SE: 10 populäraste etiketterna

en: Top 10 categories
sv_SE: 10 populäraste kategorierna

en: By months
sv_SE: Månadsvis

en: Latest 50 posts
sv_SE: Senaste 50 inläggen

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

note: Template Name of the theme
en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Read more
sv_SE: Läs mer

note: Template Name of the theme
en: Works list
sv_SE: Lista med verk

en: This content is password protected.
sv_SE: Detta innehåll är skyddat med lösenord.

en: To view it please enter your password below
sv_SE: Skriv in ditt lösenord nedan för att visa det
